Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2014-11-22 15:00

Kokia Romuva reikalinga Lietuvai?

33

Praėjo keletas mėnesių, kai Lietuvos romuvos krivis Jaunius Jonas Trinkūnas iškeliavo į dausas. Šie metai yra pažymėti ne vienam Lietuvos žmogui rūpimu klausimu: „Kas bus Lietuvos naujasis krivis?“. Šį sekmadienį šaukiama Lietuvos romuvos kivūlė - vaidilų susirinkimas nuspręsti, kokia bus Romuva.


2014-11-22 08:40

Holodomoras: kaip Rusija mėgino badu numarinti Ukrainą

113|4

Žvakės, gedulo juostos ir vainikai – Ukraina šiandien mini tragišką sukaktį. Holodomoras. Sovietų Sąjungoje daugelį dešimtmečių ši tema buvo griežčiausias tabu, o bet koks bandymas apie ją užsiminti tučtuojau apšaukiamas šmeižtu, priešiška propaganda, noru įvaryti nesantaikos pleištą tarp „broliškų tautų“.


2014-11-21 18:02

Po branduolinių sprogimų stepių moterys bijojo pastoti

22|3

1949 metais Sovietų Sąjungos vyriausybės iniciatyva rytinėje tuometinės Kazachijos SSR dalyje įkurtas pirmasis šalyje branduolinių bandymų poligonas. Oficialiojoje ginkluotų SSSR pajėgų dokumentacijoje ši teritorija buvo vadinama „valstybiniu centriniu mokymų poligonu Nr. 2“, o ne taip oficialiai - tiesiog Semipalatinsko poligonu pagal už maždaug 130 km į rytus esančio Semipalatinsko miesto pavadinimą.


2014-11-21 15:31

Butrimonių bažnyčioje – lietuviškas „sudiev“

2|14

Šalčininkų rajone esanti Butrimonių šv.Arkangelo Mykolo bažnyčia yra viena iš tų, kurios patyrė baisiausią medinėms šventovėms nelaimę – gaisrą. Tai įvyko praėjusiais metais. Laimė, ugnis buvo greitai užgesinta, tad nukentėjo tik nedidelė medinės sienos dalis.


2014-11-20 16:12

Kaip sovietiniai disidentai įrašinėjo rentgeno muziką

Lapkričio 20 d. Lietuvos knygynuose pasirodo dviejų autorių kūrybingumą provokuojanti knyga. Bendrame Tomo Ramanausko ir Kristupo Saboliaus kūrinyje „Žmogus, kuris žinojo viską“ aprašomos 98 istorijos, kuriose netikėti sprendimai ir originalus mąstymas pasitarnavo kaip individualaus įkvėpimo šaltinis, leidęs sukurti ir alternatyvią kūrybingumo mokymų metodiką. Pateikiame knygos skyrių „Sovietiniai disidentai: rentgeno muzika“.


2014-11-19 21:34

Viduramžių bausmės: 20 žiauriausių kankinimo būdų

47|23| 

Po kiekvieno žiauraus nusikaltimo Lietuvoje prabyla tie, kurie mano, kad mūsų šalyje turėtų būti grąžinta mirties bausmė. Ne išimtis - ir studentės Justinos Šikšniūtės tragedija. Apie tai, kad jos įtariamą žudiką Valdą Jankauską reikėtų ketvirčiuoti ar kitaip nukankinti, kalba ne tik jos bendramoksliai, bet ir dėstytojai. Kadaise Europoje už mirtį buvo baudžiama mirtimi, o kankinama - net už tokius nusižengimus, dėl kokių šiais laikais net nekeliama baudžiamoji byla. Tie laikai vadinosi Viduramžiai.


2014-11-19 18:14

Šalčininkėlių bažnyčia – kūno daktaro palikimas

13

„Tai bent būta laikų – bažnyčias statė gydytojai“, – stebimės kartu su Šalčininkėlių Šv.Jurgio bažnyčios klebonu Zdzislavu Bochniaku. Tačiau neįprastas šios šventovės fundatorius – toli gražu ne vienintelė jos įdomybė. „Mūsų medinukė labai gražiai atrodo nuotraukose, ji tokia šviesi“, – didžiuojasi klebonas. Bažnyčia iš tolo traukia akį šilta fasadų spalva, tačiau tik patekęs į vidų supranti, kad šiame statinyje amžinai šviečia saulė. Toks yra šiltos geltonos spalvos, kuria išdažytos sienos, efektas.


2014-11-16 14:45

Litas išeina, o Palūšės medinukė – lieka

2|18

Ignalinos rajone esanti Palūšės bažnyčia su varpine yra vienas vertingiausių bei seniausių medinių liaudies architektūros ansamblių, stovintis išskirtinio grožio vietoje – ant aukštos kalvos prie Lūšių ežero. Tad nieko keista, kad šio komplekso atvaizdas buvo pasirinktas vieno lito popierinei kupiūrai papuošti.


2014-11-15 12:48

Menotyrininkė: XIX a. mada Lietuvos kaime – 7 apatiniai sijonai

„XIX a. lietuvės segėjo mažiausiai du sijonus – viršutinį, geriausią, einant keliu derėjo pasikaišyti, todėl po juo turėjo būti antras toks, - apie tautinį kostiumą pasakoja menotyros mokslų daktarė Teresė Jurkuvienė. - Žemaitijoje, kur sijono platumas buvo labai svarbus, buvo nešiojami ir penki, ir septyni apatiniai sijonai.“


2014-11-14 16:32

Užrašas ant antkapio: „Mirė bastydamasis Paryžiuje“

14|10

„Paryžiaus kapinės išdidžios ir prabangios. Apie jas lenkų istorikai išleido ne vieną knygą. Jų darbuose minimi ir iš Lietuvos kilę žmonės. Bet ne visi, tuo netrukau įsitikinti. Galėtume pasigirti, kad pirmosios Lietuvoje užmiesčio kapinės, Vilniaus Rasos, pašventintos kiek ankstėliau – 1801 m. gegužės 6 dieną. Jei jos būtų buvusios tinkamai saugotos ne tik pavienių asmenų ir organizacijų, bet ir valstybės, galėtume didžiuotis vienu seniausių ir originaliausių Europoje nekropolių“, - teigia istorikė Vida Girininkienė, dalydamasi kultūros savaaitraštyje „Literatūra ir menas“ įspūdžiais iš Paryžiaus kapinių.


Populiariausi per 24 val.