Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2016-05-03 14:45

Gegužės 3-iosios konstitucija: modernios valstybės aušra

5

Prieš 225 metus, 1791 m. gegužės 3 d., Abiejų Tautų Respublikos (ATR) seimas balsų dauguma priėmė dokumentą, kuris savo forma ir turiniu atitinka konstitucijos sampratą. Tikrasis dokumento pavadinimas „Valdymo įstatymas“ jau netrukus pačių amžininkų pagal jo priėmimo datą imtas vadinti Gegužės 3 d. konstitucija. Šis dokumentas suteikė ATR konstitucinės luominės monarchijos pobūdį ir atvėrė galimybes didžiosioms reformoms.


2016-05-03 14:43

Tyzenhauzų giminės istorija: statė dvarus ir gilino Nemuno vagą

6|3

Rimvydo Petrausko knygoje „Galia ir tradicija. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminių istorijos“ pasakojama, kaip atsiranda ir išnyksta, kaip prisimenamos ir užmirštamos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės diduomenės giminės. Kiekvienas skyrius – tai ir atskiros giminės istorija, ir su ja susijusio Lietuvos istorijos aspekto aptarimas.


2016-05-03 14:30

„Muziejų karas“ Lenkijoje įtraukė pasaulinius autoritetus

3|2

Lenkijos vicepremjeras bei kultūros ministras Piotras Glinskis pranešė, kad aštuonerius metus Gdanske statytas ir rudenį planuotas atidaryti Antrojo pasaulinio karo muziejus yra naikinamas. Spėjama, kad vyriausybė išsigando, jog Antrojo pasaulinio karo muziejus gali tapti puikia reklama jį sumaniusiai opozicinei Piliečių platformos partijai (PPP), ir nusprendė konkurentų planus sugriauti.


2016-05-03 14:22

Legendinė batų taisykla nebešvęs jubiliejaus sostinės centre

6

Iš miesto centro dingo dar viena nuo gūdaus sovietmečio veikusi įstaiga – ties Vilniaus ir Labdarių gatvių sankirta nebėra batų taisyklos, kuri kitais metais būtų pažymėjusi veiklos penkiasdešimtmetį. Skubi avalynės taisykla mena didybę sovietiniais laikais ir nykimą pastaraisiais metais, kai batsiuviai buvo priversti glaustis nedideliame kampe patalpų, kuriose kadaise plačiai karaliavo.


2016-05-03 01:04

Naujos ekskursijos po Kauną gidas – žydų mergaitės dvasia

2

Nuo šios savaitės kauniečiai ir miesto svečiai galės leistis į išskirtinį maršrutą po Kauną ir patys sau surengti ekskursiją „Dvasios gidas po senąjį Kauną“ ne po turistines senamiesčio vietas. Keliautojams ekskursijoje bus pasakojama intriguojanti Kauno ir Kaune gyvenusių žmonių istorija.


2016-05-01 15:08

Per stačiatikių Velykas sostinės sobore skamba nauji varpai

Į Skaisčiausiosios Dievo Motinos soboro Maironio gatvėje varpinę įkelti nauji aštuoni varpai, kurie turėtų skambėti jau šį sekmadienį, kai stačiatikiai švęs Velykas.


2016-04-30 17:12

Gedimino kalno šlaitas slinko jau ir prieš 600 metų

36|6|

Nugrius Gedimino pilies bokštas su visu kalnu ar nenugrius? Ir kas dėl to kaltas? Blogai supiltas kalnas ar nupjauti medžiai? Tai šiomis dienomis svarsto vilniečiai, stebėdami slenkantį Gedimino kalno šlaitą. Bandymų tvirtinti milžiną ir apsaugoti greta jo esančius statinius būta jau prieš gerus penkis šimtus metų.


2016-04-30 15:45

Nejaugi Egipto piramidžių paslaptis pagaliau įminta?

57|3

Egiptiečiai nemokėjo apskaičiuoti pusrutulio tūrio arba numatyti užtemimų, bet dėl to, regis, nė kiek nesijaudino. Jie apsieidavo be šito; jiems pavykdavo sukurti nuostabių dalykų ir turimomis žiniomis. Siūlome ištrauką iš Barbaros Mertz knygos „Raudonoji žemė, Juodoji žemė. Kasdienis gyvenimas senovės Egipte“.


2016-04-29 14:13

Lietuvis Černobylio pragare: „Pirmoji alga tiesiog apstulbino“

6|12

Kaunietis Pranas Paškevičius buvo 29-erių, kai sprogo Černobylio AE. Statybos projektavimo susivienijime „Kaunas“ (žmonės tada jį vadino namų statybos kombinatu) grandiniu dirbęs jaunas vyras tiksliai neprisimena, kada tai sužinojo. Jam svarbesnė buvo žinia, išgirsta 1986-ųjų rudenį: teks vykti į ne vieną mėnesį truksiančią komandiruotę – statyti naują Černobylio elektrinės darbuotojų miestą Slavutičių.


2016-04-28 22:48

Bronzinio Aliošos lemtis. Kaip estai išgrūdo okupanto skulptūrą

20|4

Yra Taline tokia vietovė – Tenismegis (est. Tõnismägi). Mūsiškiai – Antano kalva, taip pavadinta švento krikščionių atsiskyrėlio garbei. Kalva su sava istorija, tačiau niekad nebuvusi išskirtine įžymybe. Iki to laiko, kai lygiai prieš devynis metus čia pradėtas demontuoti bronzinis sovietų kario, sentimentaliai vietos rusakalbių praminto Alioša, paminklas. Tąkart dužo vitrinos, skriejo akmenys, per kraštus liejosi prakeiksmai ir propaganda. 2007 metų balandžio 27 – oji Taline žinoma kaip Bronzinė naktis.


Populiariausi per 24 val.