Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2014-09-18 17:42

Garsiajam Šiaulių pramonės patriarchui iškilo paminklas

1|25

Prasmingiausia būti minint Šiaulių pramonininkų asociacijos 25-metį pastatyti paminklą laikmetį verslo sprendimais pralenkusiam žymiam odų pramonės atstovui ir mecenatui Chaimui Frenkeliui. Taip nusprendę ŠPA nariai ketvirtadienį pagerbė žymųjį Šiaulių žydą – pakvietė į paminklo atidarymo iškilmes. Žymaus menininko Romualdo Kvinto kūrinys iškilo priešais Ch.Frenkelio gyvenimo kūrinį – odų fabriką „Elnias“.


2014-09-18 11:07

Prie arbatos puodelio – lietuviams svarbūs sprendimai

1|4

Šį savaitgalį, rugsėjo 19 d. prasidedančių Europos paveldo dienų tema „XX amžiaus pradžios skonis” ypač džiugina Kauną, simbolizuojantį tos epochos veržlumą įvairiose srityse. Tačiau Vilnius, nors tuomet kaustytas viena kitą keitusių okupacijų, taip pat turi ką papasakoti. Parodyti, kuo XX a. pirmojoje pusėje, išties ne pačiu lengviausiu Vilniaus lietuviams metu, gyveno mūsų tautiečiai, Europos paveldo dienų proga sumanė nuolatinis šios šventės dalyvis Vilniaus klubas. Miestelėnus jis kviečia į savo valdomus grafų Umiastovskių rūmus, kur vyks du teatralizuoti lietuviški arbatvakariai.


2014-09-16 13:57

Remonto reikalaujanti Salų bažnyčia: kas parašys griežtą laišką?

15|4

Rokiškio rajono Salų Šv. Kryžiaus bažnyčią menotyrininkai vadina medinės neogotikos grynuoliu, profesionaliausiu tokio stiliaus statiniu Lietuvoje. Tačiau ši daili medinukė nuo seniausių laikų buvo ne tik religinių apeigų, bet ir visuomeninio bei kultūrinio Salų gyvenimo ašis. Stovėdamas Salų bažnyčioje patiri plūstančios begalinės šviesos jausmą. Tokį efektą kuria švelnios šviesios spalvos, kuriomis išdažytos medinės grindys, suolai, klausykla, kolonos, sienos ir skliautai.


2014-09-13 12:05

Buvusio bankininko V. Bubnio gyvenimo aistra užima didelę spintą

9|3

Gaila, bet pas mus pašto ženklus dažnai piešia pirmo kurso studentai, pradedantys dailininkai. Kai kurie pašto ženklai, aišku, atrodo visai vykę, bet mes nepriviliojame ir nesistengiame privilioti iškilių dailininkų. Tokiu būdu mes iš esmės leidžiame terlioti savo valstybės veidą. Tai – nemaža bėda. Šioje srityje galioja tos pačios viešųjų pirkimų taisyklės – kuo pigiau, tuo geriau. O ką reiškia pigiau? Kreipkimės į M.K.Čiurlionio menų mokyklos mokinį ir jis nupieš pigiai, bet nebūtinai gerai.


2014-09-12 10:47

Pokalbis su Adu Jakubausku: „Mūsų protėviai – totoriai“

4|2

Už veikalą „Lietuvos totoriai istorijoje ir kultūroje“ jo autorių kolektyvui neseniai buvo paskirta Krymo totorių poeto, literatūros tyrinėtojo, mokslininko Bekiro Čobano-zadės premija. Su vienu iš šio leidinio autorių, Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininku, Mykolo Romerio universiteto docentu, humanitarinių mokslų daktaru Adu Jakubausku kalbasi „Literatūros ir meno“ žurnalistė Dana Kurmilavičiūtė.


2014-09-10 14:43

Sovietų plakatai kvietė kovoti ir už taiką visame pasaulyje

9|13

Sovietiniai propagandiniai plakatai pirmą kartą pasirodė per 1917 metų Rusijos revoliuciją – jie skelbė komunistų partijos šūkius ir ragino darbininkus bei valstiečius kovoti už laisvę ir teisingumą. Daugelis mūsų žino garsųjį Dmitrijaus Mooro plakatą „Ar jau užsirašei į savanorius?“ („Ты записался добровольцем?“). Jame pavaizduotas Raudonosios armijos kareivis juodų dūmų, kylančių iš gamyklos kaminų, fone, tapo klasikiniu sovietų propagandos pavyzdžiu.


2014-09-08 10:44

Donato Banionio vaidmuo įkvėpė Vladimirą Putiną tapti šnipu

133|4

Jei ne Donato Banionio vaidmuo filme apie šnipus „Ne sezono metas“, Vladimiras Putinas galbūt niekada nebūtų tapęs KGB agentu, nebūtų iškilęs iki pasaulį bauginančio Kremliaus šeimininko. Apie rašo portalas „The Daily Beast“. Rugsėjo 4-ąją miręs D.Banionis buvo ypač garsus aktorius Sovietų sąjungos laikais. Jo neužmiršo ir dabartinėje, Vladimiro Putino Rusijoje - prezidentas lietuvių aktoriui yra skyręs apdovanojimą. O D.Banioniui mirus Rusijos vadovas išreiškė užuojautą.


2014-09-08 06:00

Rugsėjo 8-oji: prieš 500 metų LDK triumfavo Oršos mūšyje

5

Rugsėjo 8-ąją sukanka 500 metų, kai prie Oršos Lietuvos Didžioji Kunigaikštystės pasiekė pergalę prieš Maskvos kunigaikštystės kariuomenę. Oršos mūšis vyko 1514 m. rugsėjo 8 dieną ir buvo reikšmingiausias dešimties metų kare (1512–1522 m.) tarp Maskvos valstybės ir Lietuvos. Šis mūšis atskleidė LDK karinį potencialą, išryškino karinio bendradarbiavimo su Lenkijos karalyste perspektyvas.


2014-09-06 13:45

Kokia ta rusiška siela? Neaprėpiama ir bekraštė kaip rusų lyguma

10|2

Kas yra Rusija ir kodėl ji tokia – klausimas sudėtingas ir nevienareikšmis. Kodėl ją sunku suprasti ir nelengva prognozuoti? Kodėl ji nuolat metasi į kraštutinumus? Kodėl ją drasko įvairūs sukrėtimai ir vidiniai prieštaravimai? Į šiuos klausimus daugybę kartų bandė atsakyti tiek rusų, tiek kitų tautų mąstytojai.


2014-09-05 10:32

Radiniai Klaipėdoje verčia keisti požiūrį į viduramžius

4|20

Niekada netyrinėtus Klaipėdos piliavietės klodus naršančius uostamiesčio archeologus pribloškė radinių gausa – kai kurios iškasenos iškalbingai byloja apie senovės baltų ir kryžiuočių santykius XIII–XV amžiais. Danės upės žiotyse XII a. viduryje Livonijos ordino riterių pastatytos Mėmelburgo pilies teritorijoje pluša Klaipėdos universiteto archeologai. Jų tikslas – iki žiemos šalnų ištirti apie 1000 kvadratinių metrų plotą. Pirmojoje perkasoje aptikti radiniai nudžiugino ir net suglumino tyrėjus.


Populiariausi per 24 val.