Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2014-11-25 23:44

F. Dzeržinskis: nuo mitingų Karoliniškėse iki kruvino teroro

33|3

XX a. istorijoje Feliksas Dzeržinskis - liūdnai pagarsėjusi asmenybė. Jo vardas žinomas kiekvienam bent kažką girdėjusiam apie bolševikų terorą ir pasibaisėtinus šio režimo nusikaltimus. Vienas artimiausių Lenino bendražygių, viena įtakingiausių bolševikų partijos bei ankstyvosios sovietų istorijos figūrų, kruvinosios ČK įkūrėjas ir pirmasis vadovas, dėl neįtikėtino šaltakraujiškumo perpus su idėjiniu fanatizmu savo paties bendražygių pramintas „geležiniu Feliksu“.


2014-11-25 09:11

Vakarų civilizacijos laukia Romos imperijos likimas?

806|3

Straipsnio pavadinimas – signalas prabusti mąstančiam žmogui, nes visi iš istorijos žinome, kad Romos imperija žlugo. Civilizacijų raida rodo, kad istorija pasižymi tvirta tendencija kartotis, ypač, kai daromos panašios klaidos. Pasaulyje gerai žinomas britų istoriko ir valstybės veikėjo Arnoldo J.Toinbio civilizacijų raidos modelis jau seniai pripažintas vienu logiškiausių ir universaliausių. Jis teigia, kad visuomenė išlieka ir vystosi išlaikydama atmintį bei tradicijas. Joms žlugus - žlunga ir civilizacija.


2014-11-24 20:12

Varšuva užsigeidė Vilniuje paliktų prieškario meno vertybių

23

„Prieškaryje Vilniaus muziejuose sukauptos meno vertybės privalo būti grąžintos Lenkijai“ – taip Krokuvoje vykusioje tarptautinėje muziejininkų konferencijoje pareiškė Vroclavo universiteto profesorius Maciejus Matwijowas. Profesorius teigė, kad meno vertybės privalo priklausyti tai šaliai, kurios atstovai jas sukūrė ar įsigijo. Todėl siūlė Varšuvai aktyviau derėtis dėl dabartinėse Lietuvos, Baltarusijos ir Ukrainos teritorijose, prieškaryje įėjusiose į Lenkijos sudėtį, paliktų kūrinių susigrąžinimo.


2014-11-24 14:01

Tautinių kultūrų nykimas – kultūrinės ekologijos katastrofa

1

„Mums tapus pasaulio piliečiais, gali atsitikti taip, kad naujos kartos taps abejingos tautinėms vertybėms, tik ar nuo to pasauliui geriau?“, – svarsto Valstybinės J. Basanavičiaus premijos laureatas filosofas Vaclovas Bagdonavičius.


2014-11-24 06:32

Kauno botanikos sode žaliavo ir kanapės

3

Kaip atrodė Kauno botanikos sode augusi gigantiškoji viktorija? Kokios skulptūros puošė sodą ir kokios dar paslaptys gaubia pamėgtą poilsio vietą? Apie jos istoriją pasakoja senos fotografijos. Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodas šiemet pamini 91-ąją įkūrimo sukaktį. Sodo darbuotojai šia proga nusprendė surinkti kuo daugiau žinių apie šios kauniečių pamėgtos įstaigos istoriją.


2014-11-22 15:00

Kokia Romuva reikalinga Lietuvai?

35

Praėjo keletas mėnesių, kai Lietuvos romuvos krivis Jaunius Jonas Trinkūnas iškeliavo į dausas. Šie metai yra pažymėti ne vienam Lietuvos žmogui rūpimu klausimu: „Kas bus Lietuvos naujasis krivis?“. Šį sekmadienį šaukiama Lietuvos romuvos kivūlė - vaidilų susirinkimas nuspręsti, kokia bus Romuva.


2014-11-22 08:40

Holodomoras: kaip Rusija mėgino badu numarinti Ukrainą

113|4

Žvakės, gedulo juostos ir vainikai – Ukraina šiandien mini tragišką sukaktį. Holodomoras. Sovietų Sąjungoje daugelį dešimtmečių ši tema buvo griežčiausias tabu, o bet koks bandymas apie ją užsiminti tučtuojau apšaukiamas šmeižtu, priešiška propaganda, noru įvaryti nesantaikos pleištą tarp „broliškų tautų“.


2014-11-21 18:02

Po branduolinių sprogimų stepių moterys bijojo pastoti

22|3

1949 metais Sovietų Sąjungos vyriausybės iniciatyva rytinėje tuometinės Kazachijos SSR dalyje įkurtas pirmasis šalyje branduolinių bandymų poligonas. Oficialiojoje ginkluotų SSSR pajėgų dokumentacijoje ši teritorija buvo vadinama „valstybiniu centriniu mokymų poligonu Nr. 2“, o ne taip oficialiai - tiesiog Semipalatinsko poligonu pagal už maždaug 130 km į rytus esančio Semipalatinsko miesto pavadinimą.


2014-11-21 15:31

Butrimonių bažnyčioje – lietuviškas „sudiev“

3|14

Šalčininkų rajone esanti Butrimonių šv.Arkangelo Mykolo bažnyčia yra viena iš tų, kurios patyrė baisiausią medinėms šventovėms nelaimę – gaisrą. Tai įvyko praėjusiais metais. Laimė, ugnis buvo greitai užgesinta, tad nukentėjo tik nedidelė medinės sienos dalis.


2014-11-20 16:12

Kaip sovietiniai disidentai įrašinėjo rentgeno muziką

Lapkričio 20 d. Lietuvos knygynuose pasirodo dviejų autorių kūrybingumą provokuojanti knyga. Bendrame Tomo Ramanausko ir Kristupo Saboliaus kūrinyje „Žmogus, kuris žinojo viską“ aprašomos 98 istorijos, kuriose netikėti sprendimai ir originalus mąstymas pasitarnavo kaip individualaus įkvėpimo šaltinis, leidęs sukurti ir alternatyvią kūrybingumo mokymų metodiką. Pateikiame knygos skyrių „Sovietiniai disidentai: rentgeno muzika“.


Populiariausi per 24 val.