Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2014-12-21 14:34

Muzikos genijų kūrinių autorystė kaitina aistras

1

Klasikos pasaulis labai mėgsta kelti skandalus dėl kūrinių autorystės. Tik visiškai neseniai nurimo aistros dėl Johanno Sebastiano Bacho violončelės siuitų, kunkuliavusios su potvyniais ir atoslūgiais ištisus aštuonerius metus. Pasaulio spauda ir mokslininkai diskutavo, ar jas galėjo parašyti kompozitoriaus žmona. O prieš savaitę vienas pianistas pasėjo įtarimų, kad Fryderyko Chopino palikime gali būti jo mokinės kūrinių.


2014-12-20 13:32

Kaip A. Stulginskis kūrė tautinę Lietuvą ir ieškojo nuotakos?

5|2

„Tuo nelengvu Lietuvai metu Stulginskis pagaliau nusprendė sukurti šeimą. Nuotakos ieškodamas nė nepajuto kaip tapo tikru senberniu, bet ne dėl to, kad toks gyvenimas patiko, ar kad visos merginos nuo jo nusisukdavo. Tuo metu išsilavinusiam lietuvių jaunuoliui savo lygmens apsišvietusią lietuvaitę rasti nebuvo lengva, daugelis vedė lenkakalbes merginas iš bajoriškų giminių, ruses, arba net užsienietes. Stulginskio išrinktoji – mįslingų akių gražuolė Onutė Matulaitytė, 26 metų lietuvaitė iš Suvalkijos“, - rašo Alfonsas Eidintas.


2014-12-19 17:41

Paaiškės detalės apie griaučius iš paslaptingo graikų kapo

Detalės apie paslaptingų griaučių, rastų didžiuliame, Aleksandro Makedoniečio laikų kape Graikijoje, tapatybę turi būti paskelbtos kitą mėnesį. „Makroskopinio kaulinio audinio tyrimo, siekiant nustatyti lytį, amžių ir ūgį, rezultatai bus paskelbti sausio mėnesį“, – sakoma Graikijos kultūros ministerijos pareiškime.


2014-12-18 18:30

Kelio atgal nėra, todėl Vakarų visuomenei metas pabusti

19| 

Tiems, kurie supranta, kad Vakarų civilizacija rimtai dvasiškai serga šis pabudimas reiškia, kad vis dar yra daug išeičių. Pirmiausiai reikia panaudoti pasaulinį dvasinį potencialą ir geriausius žmonijos pasiekimus meno, kultūros, mokslo, technikos srityse, siekiant dorovinių žmonių visuomenės pagrindų atkūrimo, harmoningai besivystančių žmonių ugdymo, doroviniais idealais pagrįsto vaikų ir suaugusiųjų švietimo.


2014-12-17 16:29

Kunigas dienoraštyje aprašė ir vyskupo reakciją į bordelį

2

Panevėžio rajone, Teresdvaryje, išsaugoti dienoraščiai tokie unikalūs, kad dažnas jį skaitydamas pamiršta viską. Tiksliai, vaizdžiai ir su humoru, bet kartu ir vertindamas tautai svarbius įvykius, o kartais pajuokaudamas jį kadaise rašė kunigas, ir tai tik sustiprina šio rankraštinio palikimo vertę.


2014-12-16 09:07

Ginkluoti rusai tik per stebuklą nenuvertė Estijos valdžios

47

Tai, ką Kremlius dabar daro Ukrainoje, jau buvo ne kartą išmėginta praėjusiame šimtmetyje. Kitose vietoje, kitomis aplinkybėmis, bet pagal panašų scenarijų. Tiesa, ši istorija lygiai prieš 90 metų įvyko gerokai arčiau Lietuvos. 1918 metais lietuviai, latviai ir estai paskelbė kuriantys nepriklausomas valstybes.


2014-12-12 18:34

Egipte rastas senovės karalienės kapas

Egipto ir prancūzų archeologų komanda Luksore atrado Ramzių periodo karalienės kapą, paskelbė Senienų ministerija. Tyrimas tęsiasi siekiant nustatyti faraono, už kurio ji buvo ištekėjusi, vardą.


2014-12-11 15:43

Istorikui A.E.Sennui dokumentas nebūtinai tikresnis už gyvą žodį

2

Lietuvių ir šveicarų kilmės JAV istorikas prof. Alfredas Erichas Sennas, viešėdamas Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU), surengė paskaitą „Istorijos herojai kaip žmonės“, kurioje papasakojo ne tik apie savo gyvenimą, šeimą, bet ir susitikimus su įdomiomis istorinėmis asmenybėmis.


2014-12-11 15:41

E.Gudavičius: „Lietuva buvo ubagiška šalis. Tokia ir liko“

560|3

„Iki šiol girdžiu tokių pasakymų – neginsiu Lietuvos, man prie ruso buvo geriau! Argi taip gali kalbėti lietuvis? Ir koks jis lietuvis? Kur tada mūsų tautinė savimonė?“ - Vilniaus universiteto Istorijos fakultete surengtoje mokslinėje diskusijoje retoriškai klausė neseniai 85 metų sukaktį paminėjęs Lietuvos istorijos klasikas Edvardas Gudavičius.


2014-12-11 11:33

Lietuvių ir lenkų santykiai: istorija daugiau artina ar skiria?

13

Lietuvos ir Lenkijos santykiai kartais būdavo sudėtingi, pavyzdžiui, tarpukariu, tačiau teiginys, kad Lenkiją kai kuriais atvejais galima vadinti Lietuvos valstybingumo priešu, visiškai neteisingas, sako Vilniaus universiteto profesorius Rimvydas Petrauskas. „Istoriją reikia rašyti laikantis objektyvumo principo. Reikia kalbėti apie konfliktus, bet kartu ir aiškiai suvokti, kad bendra istorija ir dabartis vis tiek mus daugiau artina, o ne skiria“, – pabrėžia Istorijos fakulteto dekanas.


Populiariausi per 24 val.