Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2015-09-05 12:04

Kaip bolševikai rugsėjo 5-ąją krauju įrašė į istoriją

133|3

1918 m. rugpjūčio 30 d. per visą sovietų kontroliuojamą Rusijos teritoriją nuvilnijo „liaudies pasipiktinimo“ banga: trimis brauningo šūviais pasikėsinta į raudonosios revoliucijos ikonos – Vladimiro Lenino gyvybę. Ir nors sučiuptoji, neaiškių politinių pažiūrų šaudytoja Fani Kaplan teigė viską suplanavusi viena, sunkiu sužeidimu pasibaigęs išpuolis prieš bolševikų lyderį tapo signalu pradėti masinį raudonąjį terorą.


2015-09-04 18:07

Šviežia istorija: nuo bajorų valgių iki valdovų dinastinių ryšių

6

„Viena koja karste“ – taip makabriškai pavadino savo paskaitą apie nėštumą ir gimdymą baroko epochoje istorikė Monika Ramonaitė. Jos ir dar penkių jaunų istorikų pranešimus įdomiomis temomis bus galima išgirsti Valdovų rūmuose.


2015-09-03 17:28

Nacių aukso detektyvas Lenkijoje – vis painesnis ir įdomesnis

36|5| 

Pasklidus naujienoms apie galimą legendinio nacių traukinio buvimo vietą, lobių ieškotojai ėmė plūsti į tą vietovę ir šukuoti miškus. Du vyrai tvirtina, kad ten rado nacių erelį, auksines monetas ir kitas antrojo pasaulinio karo relikvijas, rašo „The Daily Mail“.


2015-09-03 13:32

Komunistų režimo nusikaltimai deramai neįvertinti iki šiol

1

Sovietinio komunistinio, kuris 1939 m. kartu su nacių Vokietija pradėjo Antrąjį pasaulinį karą (užpuolė Lenkiją, pasidalino kitas Europos šalis, okupavo Baltijos valstybes), nusikaltimai nėra įvertinti visapusiškai. Nors apie juos vis daugiau kalbama ir tai pozityvus ženklas, bet taip, kaip buvo įvertintas nacizmas, dar nėra.


2015-09-02 21:02

Lietuvos lenkų problemos: kur glūdi geto mąstymo šaknys?

40|2

Iš tiesų dabartinį Vilniaus krašto problemiškumą lemia penki veiksniai: skurdi ir nyki kultūrinė aplinka, istorijos politikos stoka, prastėjanti Lietuvos lenkų demografinė situacija, bloga ekonominė regiono padėtis ir Lietuvos politikų požiūris į Vilniaus kraštą. Net ir išsprendus asmenvardžių ir kitus panašius klausimus, šios sąlygos niekur nedings ir ilgainiui gali vėl atsinaujinti įtampa tarp Lietuvos lenkų ir likusios Lietuvos. Norėdami užkirsti tam kelią, turime geriau suprasti dabartinę Vilniaus krašto padėtį ir tikrąsias jo problemas.


2015-09-02 13:47

Naujos knygos – intriguojanti kelionė laiko mašina į sovietmetį

4

Sovietmetis – epocha, apie kurią iki šiol sunku objektyviai kalbėti. Ir akademinė bendruomenė, ir plačioji visuomenė vis dar atsargiai žiūri į palyginti neseniai pasibaigusį laikotarpį. Kita vertus, įdomaus ir reikšmingo apie neseną praeitį papasakoti galinčių žmonių gretos sparčiai retėja. Gerai, kad atsiranda mokslininkų, kurie spėja užrašyti tokių žmonių prisiminimus.


2015-09-01 16:34

Lenkija ima abejoti, kad rastas traukinys su nacių turtais

14|4

Vienos Lenkijos vaivadijos vadovas pirmadienį pareiškė turintis rimtų abejonių dėl neva rasto nacių „aukso traukinio“ , nors prieš kelias dienas kultūros viceministras pareiškė esantis „daugiau nei 99 procentais“ įsitikinęs, kad šis traukinys pagaliau rastas.


2015-09-01 12:01

Čečėniją aprašiusios autorės svajonė – šalis be naftos ir dujų

1|3

Dabar Polina Žerebcova – trisdešimtmetė ištekėjusi moteris, o Grozno turgaus apšaudymo raketomis dieną, kai apie dvidešimt skeveldrų susmigo jai į koją, mergaitei buvo keturiolika. Ji gyveno su motina, padėdavo jai prekiauti įvairiomis smulkmenomis, laikraščiais ir nebuvo kam jų apginti – nuo mirtino pavojaus, bado, šmeižto, įsisiautėjusio nacionalizmo.


2015-08-31 13:20

Naikindama paminklus IS rodo, kad neišmano islamo istorijos

2|7

„Islamo valstybė“ teigia, kad visi pagonybės simboliai, menantys laikus iki islamo, turi būti sunaikinti, tačiau manoma, kad, pardavusi pagrobtas vertybes, grupuotė papildo savo iždą. Ekseterio universiteto profesorė Emma Loosley, trejus metus gyvenusi netoli Palmyros, mano, kad pagrindinė priežastis visai kita. „Jie tai daro norėdami šokiruoti. Jie nori įbauginti žmones, gauti dėmesio ir pasiųsti žinią. Jie žino, kad, naikindami šias vertybes, privers visą pasaulį sunerimti ir juos stebėti“, – LRT RADIJUI sakė archeologė.


2015-08-31 11:32

Paslaptingasis nacių traukinys jau lyginamas su „Titaniku“

82|5| 

Diskusijos apie traukinį su nacių auksu – vis garsesnės, o aistros, kam atiteks lobis – vis karštesnės. Šią savaitę viešai paskelbta žinia, kad pietvakarių Lenkijoje galbūt aptiktas legendomis apipintas nacių traukinys su įspūdingu lobiu, įgauna vis didesnį pagreitį. Regis, iš pradžių pikantiška laikyta žinia virsta svarbiu klausimu ne tik Lenkijoje, bet ir visame pasaulyje.


Populiariausi per 24 val.