Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2015-10-13 15:20

Nuo ko bolševikai kopijavo žvaigždę, kūjį ir pjautuvą?

28|2

Raudona penkiakampė žvaigždė ir kūjis su pjautuvu – bene labiausiai atpažįstami sovietiniai simboliai, puikavęsi ant „broliškų respublikų“ vėliavų, herbų ir visur, kur tik buvo galima. Be valstybinių SSSR institucijų, pastarąją simboliką itin mėgo ir iki šiol mėgsta neokomunistinės partijos, įvairios radikalios kairiųjų organizacijos, taip pat pavieniai asmenys, jaučiantys begalę sentimentų „prasmingos idėjos vainikuotai jaunystei“.


2015-10-12 18:27

Mokslininkai mano radę vieną iš Henriko V „didžiųjų laivų“

Istorinio paveldo apsaugos grupės „Historic England“ ekspertai mano, kad netoli Sautamptono Hamblo upės dugne palaidotos laivo liekanos yra tai, kas liko iš laivo „Holigost“ (Šventoji Dvasia). Priklausęs karaliaus Henriko V karo laivynui, šis laivas atliko svarbų vaidmenį dviejuose jūrų mūšiuose ir padėjo karaliui užkariauti dalį Prancūzijos teritorijos XV amžiaus pradžioje.


2015-10-12 14:21

Migrantų žemynas. Kur ir nuo ko bėgo europiečiai XX amžiuje

4|18

Europa išgyvena migracijos krizę, susijusią su didelio skaičiaus pabėgėlių atvykimu į žemyną. Rugsėjo viduryje, kaip skelbia statistika, nuo metų pradžios iš Artimųjų Rytų ir Afrikos šalių Viduržemio jūra į Europą jau buvo atvykę 430 tūkstančių žmonių – sirų, afganų, Eritrėjos, Somalio, Nigerijos ir kitų šalių gyventojų. Šis skaičius tik didės, nes konfliktai, išprovokavę tokią baigtį – Sirijoje, Nigerijoje, Irake, Jemene – dar nesibaigė.


2015-10-11 10:05

M.K.Oginskis LDK išsaugojimo viziją kūrė net ir po padalinimų

5

1810 m. kaip Vilniaus gubernijos bajorijos atstovas atvykęs į Sankt Peterburgą ir Aleksandro I paskirtas asmeniniu patarėju ir senatoriumi, M.K.Oginskis ryžosi aktualizuoti LDK atkūrimo idėją Rusijos politinėje dienotvarkėje. 1811 m. balandžio 26 d. jis pasiūlė imperatoriui reorganizuoti 8 vakarines Rusijos imperijos gubernijas ir atkurti LDK.


2015-10-09 18:30

Ar grąžinsime senajam Vilniui jo tikrąjį veidą?

8|4

Kartais susidaro įspūdis, kad nesuprantama, kokį perlą – Vilnių – turi Lietuva. Kartais atrodo, kad tai geriau supranta užsieniečiai. Ieškoma investicijų ir nematoma, kas guli po nosimi. Juk senojo Vilniaus atstatymas – tai milžiniškas ilgalaikis projektas su tūkstančiais darbo vietų, tai – daugybė naujų viešbučių, bankų, restoranų, parduotuvių ir t. t. pačioje senamiesčio širdyje.


2015-10-07 22:17

Konkursas: ar žinai, kas nuotraukoje?

59

Atsakykite į klausimą ir laimėkite 2016 metų darbo kalendorių, metinę žurnalo „Teismai“ prenumeratą ir gido vedamą ekskursiją po Nacionalinėje teismų administracijoje esančią istorinę teismų ekspoziciją Jums ir Jūsų draugams (5-10 asmenų).


2015-10-05 14:33

Šveicarų kalbos pamoka I. Kuo rusai skiriasi nuo šveicarų

22|6

Šveicarų kalbos pamoka. Na, ne kalbos, suprantama, – pasaulio ir savo vietos jame. „Schaffe, schaffe, Husli baue!“ Vienuoliktas Dievo įsakymas, taip ir neišverstas į slavų: „Triūski triūski, ręsk namelį!“ Ne, oi ne, triūsu Rusijoje laikoma kažkas kita.


2015-10-05 10:53

LDK laikų geidžiamiausia nuotaka: kad ir negraži, bet vaisinga

34

Platūs klubai, storos šlaunys, apvalūs sėdmenys, nes galimybė gimdyti, susilaukti vaikų buvo svarbiausia moters pareiga. Toks moters grožio idealas vyravo XVI – XVIII amžiuje, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystė laikais. Valdovų rūmų muziejuje vykusioje paskaitoje „Viena koja karste: nėštumas ir gimdymas XVI -XVIII amžiuje LDK visuomenėje“ vilnietė istorikė Monika Ramonaitė pasakojo, kad nedaug kuo skyrėmės nuo Vakarų Europos, kur tuo metu buvo apdainuojamos žemiau juosmens esančios moters kūno dalys.


2015-10-02 17:07

Didysis tautų kraustymasis. Kaip barbarai pribaigė Romą

42|2

Europą užgriuvus karo pabėgėlių bei ekonominių migrantų iš Rytų bangoms dažnas ieško analogijų istorijoje. Vieni prisimena masinį XIX – XX a. europiečių judėjimą į „neribotų galimybių šalį“ – Jungtines Valstijas, kiti – milžiniškus pabėgėlių srautus abiejų pasaulinių karų laikotarpiu, treti, atsiminę liūdną kadaise didingos Romos imperijos likimą, prabyla apie kone apokaliptinę grėsmę – Europą vėl ištikusį „didįjį tautų kraustymąsi“.


2015-10-01 18:34

Tėvas P.Desbois: „Negalime kurti demokratijos ant kapaviečių“

2

„Sušaudyti: „Yahad – In Unum“ Holokausto tyrimų dešimtmetis“ – tokia paroda ketvirtadienį atidaryta Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre. Joje eksponuojama „Yahad – In Unum“ organizacijos (Prancūzija) per dešimtmetį surinkta medžiaga.


Populiariausi per 24 val.