Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2014-10-02 17:16

Trys nykstančios Europos kalbos, apie kurias mažai girdėjote

2|7

„1992-aisiais, kai aš pradėjau nykstančių kalbų dokumentacijos projektą, daugelis mokslininkų karaimų kalbą laikė išnykusia. Laimei, aš atradau saujelę žmonių, kuri gyvena Lietuvoje ir gerai išmano šią tiurkų kalbą. Aš iš jų išmokau karaimiškai ir su jais bendravau vien tik šia kalba", – britų dienraščiui „The Guardian“ kalbėjo Éva Csató Johanson, Upsalos universiteto (Švedija) tiurkų kalbų profesorė.


2014-10-02 06:28

Pablo Picasso ir jo moterys: meilė, kuri tiesiogine prasme žudė

7|7

Ypatingą vieno garsiausių pasaulio dailininkų Pablo Picasso (1881-1973) aurą kūrė jo karštas ispaniškas temperamentas ir genialumas. Šiam deriniui moterys nesugebėjo priešintis. O dar akys... Tačiau jo meilė buvo negailestinga ir net turėjo sadistinių atspalvių. Todėl daugelis P.Picasso moterų arba pakėlė prieš save ranką, arba prarado sveiką protą. Marie-Therese Walter pasikorė. Jacqueline Roque užsidarė vienuolyne, o po savo mylimojo mirties nusišovė. Olgai Chochlovai pasimaišė protas.


2014-09-29 18:24

Karo 100-metis: pamokos apie imperijų ir žmonių puikybę

1

Minint Pirmojo pasaulinio karo šimtąsias metines Prancūzų institutas Lietuvoje su Italijos kultūros institutu bei Lenkijos institutu Vilniuje spalio 7-29 dieną kvies į viešas dokumentinių ir meninių filmų peržiūras, paskaitas, parodas ir koncertus, skirtus šiai sukakčiai.


2014-09-26 08:32

Šventybrasčio bažnyčia: čia krikštijo Nobelio premijos laureatą

2|18

Kėdainių rajone esančiame Šventabrystyje šventa viskas: bažnyčia su varpine bei vertingu sakraliniu menu, garsiojo dievdirbio V.Svirskio kryžiais, senos kapinaitės, 1863 m. sukilėlių kapai ir paminklas jų garbei, vietos žmonių atmintyje tebegyva pagonių mitologija, keturi išlikę ąžuolų giraitės galiūnai ir giliai įspaustas garsiausio šios vietovės išeivio poeto Czeslawo Miloszo pėdsakas. Be to, čia, Nevėžio slėnyje, susikerta Aukštaitija ir Žemaitija, o bažnytkaimio senbuviai yra įsitikinę, kad šioje vietoje gyvena ne aukštaičiai ir ne žemaičiai, tačiau tikrieji lietuviai.


2014-09-24 17:29

Kaip Leonidas Brežnevas atsidūrė rekordų knygoje

16|4|

Sovietų Sąjungoje apie ilgametį valstybės vadovą ir generalinį SSKP sekretorių Brežnevą sklandė anekdotas: Leonidas Iljičius yra susirinkęs visus šalies apdovanojimus išskyrus vieną – Motinos didvyrės ordiną. Juokai juokais, bet būtent įkyria manija pavirtusi silpnybė įvairiausiems medaliams, ordinams ir pasižymėjimo ženklams daugeliui įsiminė kaip neatsiejamas šio SSRS lyderio asmenybės bruožas.


2014-09-24 16:11

Lenkų freskos atskleistų daugiau faktų apie prieškario Vilnių

3

Paveldosaugininkai aptiko duomenų, kad tarpukariu ne vieną Vilniaus centre stovėjusį pastatą puošė lenkų dailininkų freskos. Iki šiol buvo žinomos tik kelios jų. Specialistų teigimu, faktų apie freskas atradimas atskleidžia daugiau informacijos apie prieškario Vilnių.


2014-09-23 14:27

Apie psichoanalitiką S. Freudą: savo šalyje pranašas nebūsi

3|5

Dar prieš tai, kai Sigmundas Freudas 1938 metų birželį „Rytų ekspresu“ pabėgo iš Vienos nuo Adolfo Hitlerio, psichoanalizės tėvas ir jo idėjos apie seksą, sapnus bei kokainą skaldė Austrijos sostinės visuomenę. Ir net dabar, praėjus 75 metams po jo mirties Londone 1939-ųjų rugsėjo 23-iąją, S.Freudas ir novatoriška jo teorija čia dar nepripažinta taip, kaip kitur.


2014-09-23 10:43

Drąsuolio japono Ch. Sugiharos sūnus dėkojo kauniečiams

2|2

Apie tūkstančius žydų prieškario metais Kaune išgelbėjusio Japonijos diplomato Chiune Sugiharos žygdarbį sužino vis daugiau žmonių visame pasaulyje. Tuo rūpinasi fondas „Diplomatai už gyvybę“. Kelios dešimtys japonų turistų negalėjo patikėti savo akimis – buvusioje Japonijos diplomatinėje atstovybėje Kaune sekmadienio rytą jie sutiko vieno garsiausių visų laikų savo šalies diplomatų, Ch.Sugiharos jauniausią sūnų Nobuki Sugiharą, kuris stulbinamai panašus į tėvą, rašo „Lietuvos rytas“.


2014-09-22 18:42

Oršos mūšio jubiliejus subūrė Tartu lietuvius

2|5

Estijos miesto Tartu lietuvių bendruomenė, bendradarbiaudama su Baltijos gynybos koledžu, Oršos mūšį ir pergalės 500-ųjų metinių proga sukurtus medalius pristatė ne tik Tartu gyvenantiems lietuviams, bet ir Baltijos gynybos koledže dirbantiems ir studijuojantiems karininkams iš įvairių šalių.


2014-09-22 14:41

Kauno gete vyko net simfoniniai koncertai

2

„Be kolaboravimo, be tam tikrų naciams pavaldžių lietuviškų struktūrų dalyvavimo holokauste, šis procesas nebūtų buvęs toks intensyvus ir nebūtų turėjęs tokių tragiškų padarinių, – teigia istorikas Arūnas Bubnys, šiandien Lietuvos žydų bendruomenės patalpose Vilniuje pristatantis Kauno geto istorijai skirtą knygą.


Populiariausi per 24 val.