Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2015-05-02 14:00

Gegužės 3 d. konstitucija: kodėl Lenkija švenčia, o Lietuva – ne

7

Mūsų kaimynė Lenkija gegužės 3 d. švenčia pirmosios Europoje konstitucijos priėmimą. Neatsitiktinai. Ji buvo sukurta ir priimta Varšuvoje bendrame Lietuvos ir Lenkijos valstybės seime, aktyviai dalyvaujant ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos didikams ir bajorams.


2015-05-02 09:22

Senovės baltų laikais Motinos diena buvo ne šventė, o gyvenimas

1

Ar senovės baltai šventė Motinos dieną? Tikrai ne. Tačiau nereiškia, kad tada nebuvo gerbiama motina, kad jos žodis šeimoje buvo nereikšmingas.


2015-05-01 08:27

Gegužės 1-osios užuomazgos – Čikagos kraujo balose

25

Prabėgus šešeriems metams po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, Seimo sprendimu Lietuvoje sugrąžinta gegužės 1-osios šventė – Tarptautinė darbo diena. Ryškiausiai šią dieną Lietuvoje mini socialdemokratai – partijos nariai žygiuoja Gedimino prospektu ir kartoja per rinkimus girdėtus šūkius „Svarbiausia – žmogus“, „Lietuvos gyventojai turi dirbti ir uždirbti“ ir panašiai. Tačiau diskusijos dėl šios datos netyla iki šiol.


2015-04-30 20:02

Prisiminė Vietnamo karą: po 40 metų žaizdos dar skaudžios

39|25

Praėjo 40 metų nuo Vietnamo karo pabaigos. Tūkstančiai vietnamiečių, jaunuoliai ir karo veteranai, užplūdo gatves stebėti šiai dienai skirto karinio parado Hošimino mieste, kuris ankščiau vadinosi Saigonas. Prieš 40 metų Šiaurės Vietnamo pajėgos užėmė ir suvienijo šalį, o JAV pasitraukė iš kruvino ir nesantaiką kurstančio karo, kurio paliktos žaizdos vis dar skaudžios. Šią dieną miestas išpuoštas plakatais, kurie skelbia: „Tegyvuoja Didinga Vietnamo Komunistų Partija“.


2015-04-30 18:16

Keistuolių tautosakininkų duetas – bajoras ir valstietis (I)

5

M. Dovoina-Silvestravičius buvo vienas pirmųjų, o gal ir pirmasis lietuvių inteligentas, stengęsis gyventi iš intelektualaus tautosakininko triūso, už kurį reikalavo atlygio sau ir savo talkininkams. Tikėtina, to reikalavo žmona ir šeimos padėtis. Tačiau tai kartu buvo ir bajoriškas išdidumas, neleidęs savęs žeminti neįvertinamu darbu. Ir aukštas savo, tautosakininko, triūso suvokimas.


2015-04-30 11:18

Tarpukario istorijos – ir apie kiaules, mėgstančias simfonijas

3|5

Šioje knygoje-laikraštyje gausu odekolono, muilo ir kvepalų. Knyga moko kurortiško gyvenimo, nesišnekučiuoti su kaimynėmis daržuose, nekalti vinių į sieną samčiu, prosu, nežaisti peiliu, iš duonos nedirbti rutuliukų ir greitai nesisukinėti, aiškinama, kodėl labai švelniose draugijose vaisiai neimami į ranką, kodėl Rusijos vieversėliai čiulba kitaip nei vokiečių, ką daro meilė ir ką reiškia nedrįsti!


2015-04-21 16:59

J. Stalinas ir A. Hitleris: monstrų panašumai ir skirtumai

2|3| 

Nacizmas ir stalinizmas. Adolfas Hitleris ir Josifas Stalinas. Tiek profesionalūs istorikai, tiek istorijos mėgėjai neatsispiria pagundai rasti abiejų totalitarinių XX a. režimų bei jų vadų tarpusavio panašumų, apie tai rašomi straipsniai, knygos, kuriami dokumentiniai filmai. Ir tų panašumų iš tiesų esama.


2015-04-21 11:41

Likimo brūkšniai – Ivo Džimos ir Okinavos mūšiai

13

70 metų – tiek laiko jau praėjo nuo įvairiomis legendomis apaugusių Antrojo pasaulinio karo mūšių Ivo Džimos saloje ir Okinavoje. Amerikiečiui Normanui Bakeriui japonai tuomet atrodė gyvybę niekinantys fanatiški gyvuliai, o japonė Yoshiko Shimabukuro JAV karius matė kaip viską deginančius ir prievartaujančius ilganosius demonus. Jų istorijas aprašo AP.


2015-04-20 19:30

Sostinės gatvių pavadinimuose glūdi miesto istorija

Šiandien vilniečio ausiai neretai keistokai skambantys miesto gatvių pavadinimai nėra tik atsitiktinai parinkti žodžiai. Jie gali daug papasakoti ne tik apie Vilniaus gatvių, bet ir aplinkinių vietų istoriją.


2015-04-20 15:33

Bedlamo ligoninėje galima pakvėpuoti šiurpia senove

2

Bauginamą bemaž 800 metų šios ligoninės istoriją dabar be užuolankų ir nutylėjimų pasakoja ką tik atnaujintas ligoninės muziejus ir bet kuriam tyrinėtojui prieinami Karališkieji Bedlamo archyvai. Daugiau nei 250 tūkst. istorijos dokumentų galima atsiversti vos spustelėjus kompiuterio pelę.


Populiariausi per 24 val.