Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2014-08-29 15:54

Sukanka 21-eri, kai sovietinė kariuomenė išjudėjo iš Lietuvos

24

Paskutinę kalendorinės vasaros dieną sukanka 21 metai, kai iš nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos išvesta Rusijos kariuomenė - po pusės amžiaus paskutinis svetimos kariuomenės ešelonas išdundėjo į Rytus su savo amunicija ir ideologija. Laisvę varžiusi svetima kariuomenė iš Lietuvos buvo išvesta metais anksčiau nei iš Vokietijos ir Lenkijos.


2014-08-29 09:52

Įspūdžiai iš Maskvos: viena galvoti, o kita sakyti – normalu

29|3

Kiek vėliau supratau, jog veidmainystė, dvimintystė – viešai kalbu viena, užkulisiuose ką kitka – buvo būdinga visai konferencijai. Regis, jau įsisąmoninau, kad kultūra ir politika čia, Rusijoje, yra nedalomos, tačiau iš mokslo turėjau kiek kitokių lūkesčių. Tai buvo tarptautinis renginys, organizuotas bendromis rusų ir prancūzų pastangomis. Žinoma, prancūzų simpatijos rusams – akivaizdžios, tačiau nesitikėjau, jog jos užgoš kritinį, tiriamąjį žvilgsnį.


2014-08-28 06:27

Įspūdžiai iš Maskvos: kas rūpi mąstantiems rusams?

117

„Būkit labai atsargi Maskvoje. Žinot, tai pavojingas miestas“, – atsisveikindamas perspėja brandaus amžiaus lietuvių kilmės žydas prie skrydžio į Tel Avivą vartų Vilniaus oro uoste. Pati kylu link savųjų, link Maskvos. Atsisveikinu su šiuo vyru, suprasdama, jog daugiau niekada nebesusitiksime. Taip prasidėjo mano antroji kelionė į Maskvą.


2014-08-26 14:10

Kaip 1918-aisiais atsirado Lietuvos valstybė? Panašu į stebuklą!

14|2

„Lietuviai turėjo vieną stipriausių inteligentų sąjūdžių Rytų ir Vidurio Europoje. Atrodytų, didžios istorinės tautos – slovėnai, kroatai – tokios aktyvios inteligentijos neturėjo. Su kuo tai susiję? Kodėl sakau, kad įvyko stebuklas? Nei slovėnai, nei krotai, nei serbai po 1918-ųjų nesukūrė savo valstybės, o Lietuva sukūrė. Turbūt reikėtų kalbėti apie ypatingą Lietuvos inteligentų europietišką kultūrą“, – kalbėjo istorikas Eligijus Raila.


2014-08-25 12:02

Žygis į bunkerį – geriausi skiepai nuo sovietinės nostalgijos

243|19

Po dešimties minučių riebaus rusiško keikimosi ir žeminimo visi jau stovėjo nuleidę akis. Drąsesni dar sukrizendavo, bet paklusti neatsisakė niekas. Grupė į sovietų bunkerį pasilinksminti atvykusių žemaičių taip savo aukštinamo etninio užsispyrimo neturėjo nė kvapo. Visi, kaip viščiukai tupinėdami pagal aktoriaus Irmanto Jankaičio komandas, jie tarsi laiko mašina persikėlė į sovietų laikus.


2014-08-24 18:38

Sugniuždyti tikėjimo laisva Lietuva nesugebėjo net KGB smogikai

26|6

Man rugpjūčio 23-oji yra ne tik sausas faktas skausmingoje Lietuvos istorijoje, ne tik valstybės minima diena, bet ir tėčio, politinio disidento Stanislovo Jako atminimo diena. Būtent mano tėtis 1968 metais iš Maskvos disidento Andrejaus Sacharovo parvežė šio pakto ir jo slaptųjų protokolų kopijas į Lietuvą. Iki to laiko slaptųjų protokolų turinys buvo kruopščiai saugoma paslaptis.


2014-08-23 17:15

Trečioji Roma? Trečiasis Reichas? Trečioji Šventykla?

23|3

Tai, kas dabar vyksta vadinamajame rusų pasaulyje, primena genialaus režisieriaus siurrealistinės tragikomedijos pastatymą. Metafizines scenas keičia absurdo epizodai, eschatologiniai elementai persipina su juodu humoru. Vladimirų Vladimiras Putinas pareiškia, kad norint suprasti, kodėl buvo prijungtas Krymas, privalu suvokti pusiasalį persmelkusį didžiadvasiškumą. Nacionalinis lyderis primena, kad senajame Chersone krikštijosi šventasis kunigaikštis Vladimiras, o jo dvasinis žygdarbis – stačiatikybės išpažinimas – sukūrė bendrą kultūrinį, vertybinį, civilizacinį pamatą, vienijantį Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos tautas.


2014-08-23 17:15

Baltijos kelio pradžioje – buvusi kunigaikščio Vildaugo žmona

9|2

„Baltijos kelias – nuostabus įvykis! Bet kas stovėjo pirmas toje žmonių grandinėje?“ – toks klausimas jau 25 metus pasigirsta tai iš vienų, tai iš kitų lūpų. O atsakymo taip ir nėra. Viso pasaulio dėmesį 1989 metų rugpjūčio 23 dieną pritraukusi pustrečio milijono žmonių grandinė nuo Vilniaus iki Talino prasidėjo nuo nežinomos moters prie Gedimino pilies bokšto. Pagal organizatorių scenarijų Baltijos kelią turėjo pradėti vaikai, simbolizuojantys Lietuvos ateitį, rašo „Lietuvos rytas“. Tačiau iš tikrųjų istorinės žmonių grandinės priekyje stovėjo dvi moterys.


2014-08-22 15:51

Pirmoji mergaitės kelionė baigėsi Rusijos gūdumoje

15

Būdama ketverių metukų Irena pirmą kartą pamatė automobilį, mažai mergaitei tai buvo įsimintina diena. Su juo ji ir jos šeima buvo išvežta į Viduklės geležinkelio stotį. Kurioje ji taip pat pirmą kartą pamatė traukinį, su kuriuo išvyko į sunkią, priverstinę kelionę tolyn nuo Lietuvos. Ji su šeima buvo ištremta į Krasnojarsko kraštą, Nazarovo rajoną, iš kurios sugrįžo tik po daugelio metų.


2014-08-21 14:25

Žmogus be paso – gėdingas sovietų imperijos fenomenas

45|3

Mūsų laikais neturintys paso ar asmens tapatybės kortelės žmonės – reta išimtis. Bent jau Lietuvoje visiškai jokių asmens dokumentų neturi vos vienas kitas, ir dažniausiai tai asmenys, kurie jų įsigijimu net nesirūpina. Tačiau dar antrojoje XX a. pusėje pažangiausia pasaulyje save vadinančioje valstybėje pasų neturėjo didžiulė tos šalies gyventojų dalis. Bet apie viską nuo pradžių.


Populiariausi per 24 val.