Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2016-09-29 11:56

Sovietų beprotybė: net genialius mokslininkus kankino, trėmė ir šaudė

48|2

Jei skaitėte rusų rašytojo Michailo Bulgakovo romaną „Šuns širdis“ ar matėte to paties pavadinimo Michailo Gorbačiovo peresotrojkos laikų filmą, turėtumėte prisiminti, kad vienas iš pagrindinių herojų – pasaulinio garso profesorius Preobraženskis buvo nuolat kaltinamas „nemeile proletariatui“ ir „kontrevoliucine veikla“.


2016-09-26 08:17

Kodėl Lietuvos rusų dramos teatras nešvenčia savojo „70 metų jubiliejaus“

11

Jeigu teatras gimė ne kaip kultūros reiškinys, o tik buvo ideologinė įstaiga, pradėjusi savo veiklą ano meto biurokratinio potvarkio dėka, tuomet išties nėra ką švęsti. Nes kitaip derėtų vėl įteisinti ir Spalio bolševikinio perversmo Rusijoje šventimą lapkričio 7 d., ir Lietuvos kolaboracinio įkorporavimo į Sovietų Sąjungą liepos 21-ąją sukaktį, ir visas kitas sovietines šventes.


2016-09-25 15:33

Politikos skersvėjai keitė ir Aušros vartų užrašą

3|2

Aušros vartai įdomūs ne tiktai tikinčiųjų garbinamu šventu Dievo Motinos paveikslu, bet ir vienintelių išlikusių Vilniaus vartų puošybos elementais, apie kuriuos galima papasakoti atskirą istoriją.


2016-09-24 07:43

Kaip iš Vilniaus Mečetės gatvės dingo Lukiškių totorių mečetė?

7

Nuo Neries pakrantėje esančios A. Goštauto gatvės atsišakojanti nedidelė Mečetės gatvė pažįstama ne kiekvienam vilniečiui. Ko gero, dažną gali nustebinti ir jos pavadinimas. Jokios mečetės ten dabar nėra, bet tai nereiškia, kad jos nebuvo. Dar XX a. vidury čia stūksojo ne tik mečetė su šalimais esančiomis totorių kapinėmis, bet ir senos medinės lūšnos.


2016-09-23 13:09

L.Donskio ir M.Mikutavičiaus pokalbis – apie tai, kas svarbiausia

16|3||3548

Šis pokalbis įvyko lygiai prieš dešimt metų, 2006-ųjų rugsėjį. Tuometinis „Lietuvos ryto autorius Marijus Mikutavičius kalbino filosofą Leonidą Donskį, kuris vėliau irgi ėmė rašyti dienraščiui. „Mums yra duotas laikas, ir laimingi žmonės yra tie, kurie spėja įgyvendinti savo žmogišką potencialą. Nesufokusuok savo gyvenimo į vieną dalyką. Nes tai – iliuzija. Geriau atiduok save kitiems“, – kalbėjo filosofas, paklaustas apie gyvenimo prasmę. Šiandien Lietuvą sukrėtė skaudi netektis. Tačiau L.Donskio idėjos ir įžvalgos ir dabar skamba taip pat aktualiai, kaip ir ano įsimintino susitikimo dieną.


2016-09-22 11:11

Kodėl pirmuose tankuose sėdėti buvo baisiau nei būti jų puolamiems?

6|3

Pirmieji tankai „Mark 1“ atrodė baisiai, bet tankistams sėdėti juose turėjo būti dar siaubingiau nei tiems, kuriuos jie vaikė, sako gynybos apžvalgininkas Audrius Bačiulis. Jo teigimu, mašinos vidus buvo pilnas išmetamųjų ir parako dujų, o 70–80 °C tanko viduje buvo normalus dalykus. „Apdovanojimus reikėjo duoti vien už tai, kad tankistai sutikdavo lįsti į tą mašiną antrą kartą. Pavyzdžiui, buvo bandoma tankais pervežti pėstininkų desantą – pervežti tai pervežė, bet paskui kareiviai nebesugebėjo pulti – išlipo ir iškrito visi“, – pasakoja A. Bačiulis.


2016-09-19 08:44

Vilija Aleknaitė-Abramikienė pristatė savo pirmąją knygą – „Laisvės klavyras“

2|18

Į pirmąją savo knygą „Laisvės klavyras“ V. Aleknaitė – Abramikienė sudėjo daugiausia 1988-1992 metais pačios rašytų straipsnių, atspindinčių Atgimimo laikmetį, kuriuos publikavo savaitraštyje „Šiaurės Atėnai“ bei kituose leidiniuose. Tuo metu ji rašė ne vien tik apie muziką, bet ir apie tai, kas vyko intensyviame viešajame gyvenime.


2016-09-18 10:40

Atskleisti nepaliečių ir lietuvių kalbų panašumai – stulbina

53|4

„Išaugau sanskrito kultūroje, todėl sužinojęs, kad lietuvių kalba – viena seniausių pasaulyje kalbų – yra panaši į sanskritą, nepaprastai ja susidomėjau“, – pasakojo Nepalo mokslininkas Raghunathas Adhikaris.


2016-09-16 21:58

Stalino represijų siaubas: kokios sovietmečio garsenybės jį patyrė

8|47

Sovietų Sąjungoje Stalino represijų neišvengė nei paprasti piliečiai, nei garsūs mokslo ir meno veikėjai. Represijos tuo metu buvo normalus dalykas. Dažniausiai bylos buvo sufabrikuotos, rėmėsi melagingais įskundimais be jokių įrodymų.


2016-09-14 07:00

Lrytas.lt biblioteka. Joana Viga Čiplytė. „Eduardas Turauskas“

Dokumentinė monografija apie Eduardą Turauską, iškilų politikos, visuomenės veikėją, žinomą diplomatą, nuolatinį Lietuvos delegatą prie Tautų Sąjungos, lemtingu Lietuvai laikotarpiu ėjusį URM politikos departamento direktoriaus pareigas, dalyvavusį „sprendžiant visus pagrindinius užsienio politikos klausimus: 1939 m. sutarties su Sovietų Sąjunga sudarymo, Vilniaus krašto sugrąžinimo ir kt.“ E. Turauskas sukaupė įspūdingą dokumentų, publikacijų archyvą, išsaugojo „vertingus istorinius liudijimus iš labiausiai komplikuoto Lietuvos istorijos periodo“.


Populiariausi per 24 val.