Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2014-07-24 13:16

Kiek žydiška yra žydų istorija (1 dalis)?

16

Metaistorija – tai istorikų pasakojamas didysis pasakojimas. Tai pamatinis naratyvas, paaiškinantis mums, „apie ką“ yra mūsų studijuojama istorija. Kova už laisvę, pasaulietinės žydų kultūros formavimas, religinio išganymo paieška, žydų nacionalinės tėvynės kūrimas, triumfas prieš persekiojimą – štai didieji pasakojimai, kuriuos sudaro istorikų kruopščiai tyrinėjami ir skelbiami mažieji pasakojimai (apie atskirus epizodus, svarbius judėjimus, reikšmingus žmones).


2014-07-23 14:54

Kaip Leninas mokė Staliną važiuoti dviračiu

10|2

Pirmomis sausio dienomis, kada tiksliai – nežinome, traukiniu iš Krokuvos į Šiaurės stotį Vienoje atvyksta truputį apšepęs trisdešimt ketverių metų rusas. Lauke pūga. Jis šlubuoja. Plaukai šįmet dar netrinkti, lyg krūmynas po nosimi išsikeroję vešlūs ūsai negali paslėpti raupų randų veide. Jis avi rusų valstiečių batais, neša prigrūstą lagaminą, vos atvykęs išsyk sėda į tramvajų, nuvešiantį jį į Hycingą.


2014-07-22 18:24

Kaip N. Chruščiovo kukurūzų vajus paliko sovietų šalį be duonos

27|4

Tarp Sovietų Sąjungos lyderių vargu ar rasime labiau prieštaringą asmenybę už Nikitą Chruščiovą. Vieniems jis - Stalino piktadarybių ir jo asmenybės kulto demaskuotojas, kitiems – šiokio tokio atšilimo tarp Vakarų ir Rytų įkvėpėjas, tretiems – netašyto prasčioko elgesiu pasižymėjęs chamas, ketvirtiems – tiesiog politinis klounas, kurio galvoje gimdavo daugybė keisčiausių planų bei idėjų.


2014-07-21 19:20

Istorijos dokumentuose – Tado Kosciuškos sukilimo detalės

2

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka visą vasarą kviečia vilniečius užsukti į čia veikiančią pažintinę parodą apie 1794 m. sukilimą. Tado Vrublevskio skaitykloje galima apžiūrėti ekspoziciją „Tado Kosciuškos sukilimo 1794 m. dokumentai“, skirtą šio sukilimo 220-osioms metinėms.


2014-07-20 20:46

Piliakalnį archeologai aptiko prie Gariūnų

3|2

„Atradimus galima daryti ir Vilniuje“, – šypsojosi archeologas Vykintas Vaitkevičius, kuris vaikščiodamas su studentais po Panerių kalvyną aptiko iki šiol nežinomą piliakalnį.


2014-07-16 14:13

Nesantaikos istorija: 15 didžiausių brolių ir seserų kivirčų

1|5

Nesutarimų tarp brolių ir seserų pasitaiko nuo Kaino ir Abelio laikų. Broliai ir seserys paduodavo vieni kitus į teismą nepasidalindami pinigų, dėl šmeižto arba tiesiog ilgus metus gyvendavo tylioje nesantaikoje. Kai kurie kivirčai būdavo tik pramoga ir noras pasirodyti vieniems prieš kitus. Pateikiami pavyzdžiai liudija, kad nesutarimai tarp pasaulyje garsių brolių ir seserų yra dažnas ir turbūt natūralus dalykas. Kai kurie broliai ir seserys tiesiog negali gyventi nesusipykę. Tačiau yra ir kitokių pavyzdžių, kai broliai ar seserys puikiausiai sutaria.


2014-07-15 17:37

Žalgirio mūšį užgožia Mindaugo karūnavimas?

9| 

„Laikas ieškoti įvairesnio požiūrio į Žalgirio mūšį“, - sako konservatorius Mantas Adomėnas. Jo nuomone, kultūrinio gyvenimo aplink Žalgirio mūšį nevyksta. Stovi jis iškilmingai kaip Gediminas Katedros aikštėje, ir niekas nedrįsta prisiartinti. O štai istorikas Rimvydas Petrauskas mano, kad Žalgirio mūšį užgožia Mindaugo karūnavimo diena.


2014-07-15 11:35

A. Lukašenka po 20 metų: antrasis kvėpavimas Ukrainos fone

11|6

Per 20 metų, praėjusių po pergalės rinkimuose, jis tapo solidus, priprato prie brangių kostiumų, iš „mūsų Saškos“ virto „Rygorovičium“(nuo tėvavardžio Grigorjevič, pridedamo pagarbiai kreipiantis į žmogų. - Red.), atsisveikino su svajonėmis atsisėsti į sostą Maskvoje, bet liko populistas ir bet kokios liberalizacijos priešininkas. Jo firminis „žiestočiajšė“(„negailestingiausiai“) su būdinga tartimi yra politinio mąstymo ir direktyvinio stiliaus atspindys.


2014-07-15 11:34

Valdovų rūmų vadovą V. Dolinską gąsdina žmonių kaulai

2|3

„Atkurta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo grandimi, leidusia pamatyti nuoseklią šalies istorijos seką nuo Vytauto iki Jono Basanavičiaus“, – sakė Valdovų rūmų muziejaus vadovas Vydas Dolinskas. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai liepos 6-ąją minėjo vienų metų aktyvios veiklos sukaktį. Prieš metus lankytojams buvo atidaryta pagrindinė atkurtų rūmų dalis. Per metus naująjį muziejų aplankė daugiau nei 200 tūkst. žmonių. Šimtai lankytojų į Valdovų rūmus užsuks ir šiandien – čia bus minima pergalės Žalgirio mūšyje diena, rašo „Lietuvos rytas“.


2014-07-14 13:47

Valdiški pinigai buvo grobstomi ir prieš šimtą metų

3|3

Prieš daugiau nei šimtą metų Vilnius nebuvo toks imlus naujovėms kaip dabar, todėl anais laikais dažno sumanymo arba nepavykdavo įgyvendinti, arba tai buvo daroma nemokšiškai. Vilniuje nuo 1893 iki 1925 m. veikė arklinis tramvajus. Pirmasis pasaulinis karas buvo nutraukęs šio tramvajaus veiklą, tačiau po karo jį atgaivino vilnietis inžinierius Pigutkovskis, rašo „Sostinė“.