Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2014-11-24 14:01

Tautinių kultūrų nykimas – kultūrinės ekologijos katastrofa

1

„Mums tapus pasaulio piliečiais, gali atsitikti taip, kad naujos kartos taps abejingos tautinėms vertybėms, tik ar nuo to pasauliui geriau?“, – svarsto Valstybinės J. Basanavičiaus premijos laureatas filosofas Vaclovas Bagdonavičius.


2014-11-24 09:13

Varšuva užsigeidė Vilniuje paliktų prieškario meno vertybių

17

„Prieškaryje Vilniaus muziejuose sukauptos meno vertybės privalo būti grąžintos Lenkijai“ – taip Krokuvoje vykusioje tarptautinėje muziejininkų konferencijoje pareiškė Vroclavo universiteto profesorius Maciejus Matwijowas. Profesorius teigė, kad meno vertybės privalo priklausyti tai šaliai, kurios atstovai jas sukūrė ar įsigijo. Todėl siūlė Varšuvai aktyviau derėtis dėl dabartinėse Lietuvos, Baltarusijos ir Ukrainos teritorijose, prieškaryje įėjusiose į Lenkijos sudėtį, paliktų kūrinių susigrąžinimo.


2014-11-24 06:32

Kauno botanikos sode žaliavo ir kanapės

3

Kaip atrodė Kauno botanikos sode augusi gigantiškoji viktorija? Kokios skulptūros puošė sodą ir kokios dar paslaptys gaubia pamėgtą poilsio vietą? Apie jos istoriją pasakoja senos fotografijos. Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodas šiemet pamini 91-ąją įkūrimo sukaktį. Sodo darbuotojai šia proga nusprendė surinkti kuo daugiau žinių apie šios kauniečių pamėgtos įstaigos istoriją.


2014-11-22 15:00

Kokia Romuva reikalinga Lietuvai?

35

Praėjo keletas mėnesių, kai Lietuvos romuvos krivis Jaunius Jonas Trinkūnas iškeliavo į dausas. Šie metai yra pažymėti ne vienam Lietuvos žmogui rūpimu klausimu: „Kas bus Lietuvos naujasis krivis?“. Šį sekmadienį šaukiama Lietuvos romuvos kivūlė - vaidilų susirinkimas nuspręsti, kokia bus Romuva.


2014-11-22 08:40

Holodomoras: kaip Rusija mėgino badu numarinti Ukrainą

113|4

Žvakės, gedulo juostos ir vainikai – Ukraina šiandien mini tragišką sukaktį. Holodomoras. Sovietų Sąjungoje daugelį dešimtmečių ši tema buvo griežčiausias tabu, o bet koks bandymas apie ją užsiminti tučtuojau apšaukiamas šmeižtu, priešiška propaganda, noru įvaryti nesantaikos pleištą tarp „broliškų tautų“.


2014-11-21 18:02

Po branduolinių sprogimų stepių moterys bijojo pastoti

22|3

1949 metais Sovietų Sąjungos vyriausybės iniciatyva rytinėje tuometinės Kazachijos SSR dalyje įkurtas pirmasis šalyje branduolinių bandymų poligonas. Oficialiojoje ginkluotų SSSR pajėgų dokumentacijoje ši teritorija buvo vadinama „valstybiniu centriniu mokymų poligonu Nr. 2“, o ne taip oficialiai - tiesiog Semipalatinsko poligonu pagal už maždaug 130 km į rytus esančio Semipalatinsko miesto pavadinimą.


2014-11-21 15:31

Butrimonių bažnyčioje – lietuviškas „sudiev“

2|14

Šalčininkų rajone esanti Butrimonių šv.Arkangelo Mykolo bažnyčia yra viena iš tų, kurios patyrė baisiausią medinėms šventovėms nelaimę – gaisrą. Tai įvyko praėjusiais metais. Laimė, ugnis buvo greitai užgesinta, tad nukentėjo tik nedidelė medinės sienos dalis.


2014-11-20 16:12

Kaip sovietiniai disidentai įrašinėjo rentgeno muziką

Lapkričio 20 d. Lietuvos knygynuose pasirodo dviejų autorių kūrybingumą provokuojanti knyga. Bendrame Tomo Ramanausko ir Kristupo Saboliaus kūrinyje „Žmogus, kuris žinojo viską“ aprašomos 98 istorijos, kuriose netikėti sprendimai ir originalus mąstymas pasitarnavo kaip individualaus įkvėpimo šaltinis, leidęs sukurti ir alternatyvią kūrybingumo mokymų metodiką. Pateikiame knygos skyrių „Sovietiniai disidentai: rentgeno muzika“.


2014-11-19 21:34

Viduramžių bausmės: 20 žiauriausių kankinimo būdų

47|23| 

Po kiekvieno žiauraus nusikaltimo Lietuvoje prabyla tie, kurie mano, kad mūsų šalyje turėtų būti grąžinta mirties bausmė. Ne išimtis - ir studentės Justinos Šikšniūtės tragedija. Apie tai, kad jos įtariamą žudiką Valdą Jankauską reikėtų ketvirčiuoti ar kitaip nukankinti, kalba ne tik jos bendramoksliai, bet ir dėstytojai. Kadaise Europoje už mirtį buvo baudžiama mirtimi, o kankinama - net už tokius nusižengimus, dėl kokių šiais laikais net nekeliama baudžiamoji byla. Tie laikai vadinosi Viduramžiai.


2014-11-19 18:14

Šalčininkėlių bažnyčia – kūno daktaro palikimas

13

„Tai bent būta laikų – bažnyčias statė gydytojai“, – stebimės kartu su Šalčininkėlių Šv.Jurgio bažnyčios klebonu Zdzislavu Bochniaku. Tačiau neįprastas šios šventovės fundatorius – toli gražu ne vienintelė jos įdomybė. „Mūsų medinukė labai gražiai atrodo nuotraukose, ji tokia šviesi“, – didžiuojasi klebonas. Bažnyčia iš tolo traukia akį šilta fasadų spalva, tačiau tik patekęs į vidų supranti, kad šiame statinyje amžinai šviečia saulė. Toks yra šiltos geltonos spalvos, kuria išdažytos sienos, efektas.


Populiariausi per 24 val.