Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2014-07-29 13:28

Stabus vadams Vilnius statė su orkestrais, o griovė su dainomis

2|4

Per kelis šimtmečius Vilnius išgyveno kelis stabų griūties etapus. Išmontuotus carinius paminklus pakeitė lenkiški, juos – sovietiniai, o netrukus ir daugelis pastarųjų atsidūrė garsiajame Grūto parke. Lietuvos sostinėje yra aikščių ir kitų vietų, kuriose asmenybes vaizduojantys paminklai keitėsi bent po kelis kartus, rašo „Lietuvos ryto“ priedas „Sostinė“. Politinių veikėjų skulptūros buvo statomos didelėse aikštėse ar kitose gerai matomose vietose.


2014-07-28 14:38

Šimtmetis po Didžiojo karo: išmoktos ne visos pamokos

42|3

Šiomis dienomis sukanka 100 metų, kai po virtinės diplomatinių nesusipratimų, dominavimo jėga pasaulyje siekusių veikėjų spaudimo prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas. Ar tai gali pasikartoti? Liepos 28-oji Serbijoje ir galbūt Austrijoje šiemet bus prisimenama kaip diena, kai prasidėjo kruvinas karas, kurio kibirkštį įskėlė Austrijos sosto įpėdinio Pranciškaus Ferdinando nužudymas.


2014-07-28 11:19

Vilniuje „Elektroniko nuotykius“ režisierius kūrė ant karių kapų

19|2

Žuvę Pirmojo pasaulinio karo dalyviai ilsisi Vingio parke. Šios kapinės sovietmečiu buvo paverstos atrakcionų parku, jame net sukurti tuo metu populiaraus filmo „Elektroniko nuotykiai“ epizodai.


2014-07-27 13:07

LDK bažnyčias daugiausia statė ir puošė ne italai, o šveicarai

1

Vienas Lietuvos diplomatų, ieškojęs, kas sieja Pietų Šveicariją ir Lietuvą, paneigė ilgai sklandžiusį įsitikinimą, kad Lietuvos bažnyčias ir rūmus statė bei dekoravo italų meistrai. Pustrečio šimto metų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) miestuose daugiausia dirbo Pietų Šveicarijos, Lugano ežero pakrančių, menininkai.


2014-07-26 07:15

Kiek žydiška yra žydų istorija? (2 dalis)

4

Esama dar vienos dviejų tradicinių metaistorijų prielaidos – jog judaizmas buvęs moraliai pranašesnis bei iš esmės turėjęs teigiamų rezultatų. Ryškus to motyvas yra truizmas, kad (bent jau iki pasirodant piktiems sionistams) žydai buvo neagresyvi tauta.


2014-07-24 13:16

Kiek žydiška yra žydų istorija (1 dalis)?

24

Metaistorija – tai istorikų pasakojamas didysis pasakojimas. Tai pamatinis naratyvas, paaiškinantis mums, „apie ką“ yra mūsų studijuojama istorija. Kova už laisvę, pasaulietinės žydų kultūros formavimas, religinio išganymo paieška, žydų nacionalinės tėvynės kūrimas, triumfas prieš persekiojimą – štai didieji pasakojimai, kuriuos sudaro istorikų kruopščiai tyrinėjami ir skelbiami mažieji pasakojimai (apie atskirus epizodus, svarbius judėjimus, reikšmingus žmones).


2014-07-23 14:54

Kaip Leninas mokė Staliną važiuoti dviračiu

10|2

Pirmomis sausio dienomis, kada tiksliai – nežinome, traukiniu iš Krokuvos į Šiaurės stotį Vienoje atvyksta truputį apšepęs trisdešimt ketverių metų rusas. Lauke pūga. Jis šlubuoja. Plaukai šįmet dar netrinkti, lyg krūmynas po nosimi išsikeroję vešlūs ūsai negali paslėpti raupų randų veide. Jis avi rusų valstiečių batais, neša prigrūstą lagaminą, vos atvykęs išsyk sėda į tramvajų, nuvešiantį jį į Hycingą.


2014-07-22 18:24

Kaip N. Chruščiovo kukurūzų vajus paliko sovietų šalį be duonos

27|4

Tarp Sovietų Sąjungos lyderių vargu ar rasime labiau prieštaringą asmenybę už Nikitą Chruščiovą. Vieniems jis - Stalino piktadarybių ir jo asmenybės kulto demaskuotojas, kitiems – šiokio tokio atšilimo tarp Vakarų ir Rytų įkvėpėjas, tretiems – netašyto prasčioko elgesiu pasižymėjęs chamas, ketvirtiems – tiesiog politinis klounas, kurio galvoje gimdavo daugybė keisčiausių planų bei idėjų.


2014-07-21 19:20

Istorijos dokumentuose – Tado Kosciuškos sukilimo detalės

2

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka visą vasarą kviečia vilniečius užsukti į čia veikiančią pažintinę parodą apie 1794 m. sukilimą. Tado Vrublevskio skaitykloje galima apžiūrėti ekspoziciją „Tado Kosciuškos sukilimo 1794 m. dokumentai“, skirtą šio sukilimo 220-osioms metinėms.


2014-07-20 20:46

Piliakalnį archeologai aptiko prie Gariūnų

3|2

„Atradimus galima daryti ir Vilniuje“, – šypsojosi archeologas Vykintas Vaitkevičius, kuris vaikščiodamas su studentais po Panerių kalvyną aptiko iki šiol nežinomą piliakalnį.