Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai (0)
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Literatūra
2014-07-28 11:33

Filosofui kilo idėja, kaip apsiginti nuo pseudokultūrų įtakos

Lietuvių išeivijos filosofo Vinco Vyčino tikslas buvo saugoti mūsų kultūrinį paveldą, kurio nepalietė kitas Europos tautas pakeitę urbanizacijos procesai, sako filosofijos mokslų daktaras Žilvinas Svigaris. „Beveik visas V.Vyčino kelias ir buvo bandymas atsiduoti krivių tradicijai. Amerikoje jis bandė suburti emigrantus ir Kanadoje nupirko tuo metu nebrangios žemės, kad būtų galima steigti lietuvių gyvenvietę, kurioje būtų puoselėjamas senasis gyvenimo būdas, tai, ką jis išmoko iš senelio, ką matė senajame Lietuvos sodžiuje“, – pasakoja Ž.Svigaris.


2014-07-26 07:00

Ką šiais laikais nuveiktų Hitleris?

9|2

Debiutuojantis vokiečių rašytojas Timuras Vermesas nutarė šmaikščiu žvilgsniu pažvelgti į šiandienę Vokietiją ir papasakoti, ką joje nuveiktų Hitleris. Romane „Jis ir vėl čia“ („Alma littera“) rašytojas prikelia Hitlerį 2011 metų Berlyne ir iš fiurerio pozicijų apžvelgia dabarties socialinę, politinę, ekonominę Vokietijos padėtį. Nemažai pastabų tinka ne tik dabartinei Vokietijai, bet ir kitoms šalims.


2014-07-24 06:30

K. Sabolius: „Ideologinį mūšį dėl Lietuvos smarkai pralaimime“

9

Pagrindinė Lietuvos silpnumo priežastis yra kultūros politikos nepripažinimas, sako filosofas Kristupas Sabolius. Anot jo, nekurdami kultūros puoselėjimo strategijos, mūšį dėl Lietuvos pralaimime labai smarkiai. „Tada bet koks Gazmanovas, ar kuo jis vardu, atvažiavęs gali tapti įvykiu. Jo sapalionės ir dainelės turėtų paskęsti daug tvirtesnių ir įtikinamesnių pasakojimų įvairovėje“, – įsitikinęs K.Sabolius.


2014-07-23 10:24

Nidoje lankęsi J. P. Sartre'as ir Th. Mannas susitiks knygoje

2|4

Nėra tiksliai žinoma, ar vokiečių rašytojas Th.Mannas ir prancūzų rašytojas, filosofas J.P.Sartre’as buvo susitikę. Bet faktas, kad abu skirtingu laiku vaikščiojo po Nidą, jau tapo lietuviams mielu mitu. Th.Mannas su šeima Nidoje praleido tris vasaras, J.P.Sartre’as – tik kelias valandas. Jų apsilankymus skiria daugiau kaip 30 metų. Pačių rašytojų gyvenime Nida nepailiko ryškesnio pėdsako, o mes greitai turėsime savajam mitui skirtą literatūrinį paminklą.


2014-07-22 10:42

Konkursas lietuvių rašytojams tiesia takelį į Kinijos rinką

Europos Sąjungos atstovybė Kinijoje su Europos šalių ambasadomis bei Kinijoje įsikūrusia literatūros organizacija „Bookworm“ paskelbė trumposios prozos konkursą „Flash Europa 28“ jauniesiems Europos Sąjungos rašytojams. Visų 28 šalių piliečiai, kuriems ne daugiau kaip 28 metai, iki rugsėjo pirmosios kviečiami teikti savo kūrinius iki 500 žodžių, iš kurių bus išrinkti penki nugalėtojai. Jų prozos kūriniai 28 savaites bus transliuojami įvairiais kinų socialinės žiniasklaidos kanalais.


2014-07-21 11:15

P. Mašioto šviesa: vaizdai ir vaizdeliai suaugusiesiems

2

Tikrai daugiau žmonių, nei galėtų išvardyti visų Vasario 16-osios aktą pasirašiusiųjų pavardes, girdėjo apie tokį Mašiotą. Nors pastaruoju metu po Vilnių važinėjantys troleibusai su signatarų atvaizdais neabejotinai apšvies tam tikrą visuomenės dalį, vaikiškų knygelių serija „Prano Mašioto knygynėlis“ buvo kur kas įspūdingesnė viešinimo akcija. Ypač Bitės Majos, Nonio ir Daktaro Dolitlio dėka.


2014-07-18 18:43

Jaunųjų poezija: nyksta, klesti ar stoviniuoja vietoje?

3

Teiginys, kad šiandienė poezija degraduoja, dažnai kartojamas – nebestebina. Pasak Tomo Venclovos, už gyvenimo kokybės gerėjimą mokame ne tik poezijos, bet ir apskritai meno išnykimu: „Literatūra daugiausiai virto komerciniais (arba pretenzingais, nepaskaitomais ir mažai kam reikalingais) tekstais“.


2014-07-17 15:55

Lietuvių enciklopedininkai verčia paskutinį popierinį puslapį

2

„Visuotinei lietuvių enciklopedijai" keliantis į internetą leidėjams teks apsispręsti ir dėl jos prieinamumo – ar visa enciklopedija taps nemokama, ar tik tam tikros jos dalys? Pavyzdžiui, enciklopedija „Britannica“ yra mokama, Lenkijos enciklopedijoje nemokamas yra tik apibrėžimas, tačiau reikia mokėti, jeigu norima perskaityti visą straipsnį. Kokiu keliu suks Lietuva?


2014-07-15 11:50

Rašytojas 100 metų senumo įvykius apipynė išmone ir anekdotais

1|2

Ką prieš 100 metų veikė Thomas Mannas, Franzas Kafka, Jamesas Joyce’as, Marcelis Proustas, Adolfas Hitleris? Nidoje vykstantis festivalis bando atskleisti intriguojančias praeities paslaptis. Thomo Manno festivalis „Šimtmečio vasara“ pradėjo penkerių metų teminį ciklą, skirtą Pirmojo pasaulinio karo šimtmečiui, rašo „Lietuvos rytas“.


2014-07-14 13:47

Užsienio ir lietuvių rašytojai futbolą tiek žaidžia, tiek aprašo

2

Kas sieja prancūzų filosofą Albert’ą Camus ir argentiniečių rašytoją Jorge Luisą Borgesą? Jei būtų gyvi, jie abu greičiausiai būtų sekę pasaulio futbolo čempionato įvykius, bet jų veidą puoštų skirtinga mimika, rašo „Lietuvos rytas“.