Atsakymai į Eurolygos finalo klausimus – įdomiausių skaičių rinkinyje

Kurie krepšininkai antrą kartą tapo Eurolygos čempionais? Keliose šalyse išugdyti žaidėjai kovojo lemiamose rungtynėse? Ko trūko čempionės vardą praradusiai Stambulo „Fenerbahce“ komandai? Kieno pėdomis žengė Madrido „Real“ jaunoji žvaigždė Luka Dončičius? Kokį rekordą pagerino Nicolo Melli?

Madrio klubas nugalėjo Stambulo komandą ir tapo čempionu.<br> G.Šiupario nuotr.
Daugiau nuotraukų (12)

May 21, 2018, 12:02 PM, atnaujinta May 21, 2018, 1:07 PM

Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus – įdomiausių Eurolygos finalo, kuriame „Real“ įveikė „Fenerbahče“ komandą 85:80, skaičių rinkinyje.

1

Luka Dončičius tapo pirmuoju slovėnu, išrinktu naudingiausiu Eurolygos finalo krepšininku. Sekmadienį 19-metis Madrido komandos supertalentas žaidė beveik 29 min. ir pelnė 15 taškų (2/4 dvitaškių, 1/4 tritaškių, 8/10 baudų), bet paskutinę minutę buvo priverstas palikti aikštę dėl penktos pražangos.

Iki šiol šiuolaikinės Eurolygos finalo naudingiausio žaidėjo prizus dažniausiai gaudavo graikai – net šešis kartus (tris – Vasilis Spanoulis, du – Dimitris Diamantidis, vieną – Theodoras Papaloukas). Keturis kartus buvo apdovanoti amerikiečiai (Anthony Parkeris, Trajanas Langdonas, Tyrese‘as Rice‘as ir Ekpe Udoh), po du – argentiniečiai (Emanuelis Ginobili ir Andresas Nocioni) ir serbas (abu – Dejanas Bodiroga), po vieną – lietuvis (Šarūnas Jasikevičius), ispanas (Juanas Carlosas Navarro) ir prancūzas (Nando De Colo).

2

Madrido komandoje tik du žaidėjai per visą sezoną nepraleido nė vienerių rungtynių. Visas 36 rungtynes Eurolygoje žaidė Fabienas Causeur ir Jaycee Carrollas. Visi kiti krepšininkai ilgiau ar trumpiau gydėsi įvairias traumas. Sunkiausiai susižeidė Ognjenas Kuzmičius, kuris negali žaisti nuo spalio vidurio ir į aikštę grįš tik kitą sezoną. Tuo tarpu praėjusių metų vasarą traumą patyręs Sergio Llullis pirmą kartą šį sezoną žaidė tik balandžio pabaigoje.

3

Į Eurolygos geriausių krepšininkų pirmąjį penketą išrinktas „Fenerbahce“ aukštaūgis Janas Vesely finale pelnė tik 3 taškus (1/4 dvitaškių, 1/2 baudų) ir gavo 5 pražangas, tarp jų - nesportinę. Reguliariajame sezone čeko vidurkis buvo 12,9 taško, ketvirtfinalio serijoje – 13,3 taško.

4

„Fenerbahce“ finale perėmė tik 4 kamuolius. Šis statistikos rodiklis kaip diena nuo nakties skyrėsi nuo perimtų kamuolių skaičiaus pusfinalio rungtynėse. Jose „geltoni-mėlyni“ iš „Žalgirio“ nugvelbė net 13 kamuolių.

5

Po penkias pražangas finale gavo net keturi krepšininkai. Nesulaukę finalo sirenos iš aikštės turėjo išeiti L.Dončičius ir S.Llullis iš „Real“ bei J.Vesely ir Luigi Datome iš „Fenerbahce“.

6

Šeši sekmadienį ant garbės pakylos lipę krepšininkai jau buvo Eurolygos čempionai 2015 metais. Ir tada, ir dabar nugalėtojų komandoje žaidė Gustavo Ayonas, J.Carrollas, Rudy Fernandezas, S.Llullis, Felipe Reyesas ir Facundo Campazzo. Tiesa, F.Campazzo prieš trejus metus buvo dvyliktuke, bet nebuvo įleistas į aikštę nei per pusfinalio, nei per finalo rungtynes).
Abi pergales „Real“ iškovojo vadovaujant treneriui Pablo Laso.

7

Namų sienos nepadėjo serbų krepšininkams, kurie finale pelnė 7 taškus. Du serbai žaidė „Fenerbahce“ komandoje, bet pasižymėti pavyko tik 7 taškus įmetusiam Nikolai Kaliničiui. Tuo tarpu Marko Guduričius į krepšį nepataikė.

„Fenerbahce“ dvyliktuke sekmadienį buvo aštuoni krepšininkai, pernai šventę pergalę Eurolygos finale. Tai – Melihas Mahmutoglu, Kostas Sloukas, Jamesas Nunnally, J.Vesely, Nikola Kaliničius, Bobby Dixonas, Ahmetas Duverioglu ir L.Datome.

Beje, trys po praėjusio sezono su „Fenerbahce“ atsisveikinę Eurolygos čempionai Ekpe Udoh, Bogdanas Bogdanovičius ir Pero Antičius šį savaitgalį irgi buvo Belgrado arenoje. Jie atvyko palaikyti savo buvusią komandą kaip žiūrovai.

9

Finale trumpiausiai Madrido komandoje žaidęs F.Campazzo aikštėje praleido 9 min. ir nė karto nemetė į krepšį. Visi kiti vienuolika „Real“ krepšininkų sekmadienį pelnė taškus.

10

„Real“ stipriausiu Europos klubu tapo dešimtąjį kartą. „Baltieji“ jau buvo iškovoję svarbiausią žemyno prizą 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980, 1995 ir 2015 metais.

Pagal Europos klubų čempiono titulus „Real“ yra aiškus lyderis. Mažiausiai nuo jo atsilieka septynis kartus triumfavęs Maskvos CSKA.

11

Didžiausia „Real“ persvara finale buvo 11 taškų. Pirmoje rungtynių pusėje pirmaujanti komanda keliskart keitėsi, bet trečiojo kėlinio pirmąją minutę „baltųjų“ gynėjas F.Causeur persvėrė rezultatą ir nuo tada madridiečiai visą laiką buvo priekyje. „Real“ labiausiai nutolo 36-ąją min. (74:63).

14

Eurolygos finale žaidusių komandų dyliktukuose buvo krepšininkai, išugdyti 14 šalių: JAV (7), Ispanijoje (3), Serbijoje (2), Italijoje (2), Prancūzijoje, Graikijoje, Slovėnijoje, Čekijoje, Švedija, Argentinoje, Meksikoje, Žaliajame Kyšulyje, Jordanijoje ir Turkijoje. „Real“ treneris Pablo Laso į aikštę įleido visus 12 žaidėjų, „Fenerbahce“ treneris Željko Obradovičius – 11 (ant suolo liko vienintelis komandos turkas M.Mahmutoglu).

17

Paskutines Eurolygos sezono rungtynes Belgrado arenoje stebėjo beveik 17 tūkstančių žiūrovų. Oficialiame protokole įrašytas skaičius 16 967.

24

Paguodos finale „Žalgiris“ trečiojo kėlinio pabaigoje pirmavo net 24 taškų skirtumu 65:41. Didelę dalį šios persvaros kauniečiai suskrovė iškart po didžiosios pertraukos, kai beveik 7 min. atkarpą laimėjo 19:2 ir nutolo 60:37. Vis dėlto ketvirtajame kėlinyje į aikštę pasiųsti CSKA atsarginiai Michailas Kulaginas ir Victoras Ruddas užmėtė kauniečių krepšį tritaškiais ir skirtumas sumažėjo iki 2 taškų („Žalgiris“ nugalėjo 79:77).

Maskviečiai vien per ketvirtąjį kėlinį pataikė 6 iš 11 tritaškių, Kauno komanda per visas rungtynes – 5 iš 11 tritaškių.
Beje, M.Kulaginas per ketvirtąjį kėlinį įmetė 11 taškų (iš viso – 14).

28

„Fenerbahce“ puolėjas Nicolo Melli pelnė net 28 taškus (7/10 dvitaškių, 4/6 tritaškių, 2/3 baudų) ir pasiekė šiuolaikinės Eurolygos finalų rekordą. Iki šio sezono rekordas priklausė Bolonijos „Virtus“ klube žaidusiam Emanueliui Ginobili, kuris finalo rungtynėse dukart pelnė po 27 taškus.