Klausimų daugiau nei atsakymų: D. Maskoliūno debiuto šešėlyje – didžiausios rinktinės intrigos

Užgavėnių išvakarėse Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė vos nesudegino dar vieno blyno. Vilniaus „Siemens“ arenoje susirinkę žmonės tris kėlinius užuodė svilėsio kvapą - panašų į tą, kuris penktadienį užtvindė Belgijos Monso miesto areną.

Lietuvos rinktinė namuose nugalėjo Čekiją 97:89.<br> T.Bauro nuotr.
Lietuvos rinktinė namuose nugalėjo Čekiją 97:89.<br>T.Bauro nuotr.
Bandymas reabilituotis: Lietuva<br>T.Bauro nuotr.
R.Jokubaitis sėkmingai debiutavo rinktinėje, o pagrindiniu centru netikėtai tapęs L.Birutis (nuotr. dešinėje) pateisino lūkesčius kovodamas po krepšiu.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (22)

Feb 25, 2020, 7:41 PM

Tačiau Dariui Maskoliūnui pavyko sumažinti ugnį, sėkmingai apversti prikepusį komandos žaidimą ir iškovoti pirmąją pergalę atrankoje į 2021 m. Europos čempionatą.

Lietuviai pirmadienį namuose tris kėlinius vijosi, tačiau lemiamo ketvirčio metu surengė spurtą 18:0 ir šventė pergalę prieš Čekiją (97:89), taip bent kažkiek nuplaudami gėdingą pasirodymą Belgijoje (65:86).

Dvejos pirmosios atrankos rungtynės pasėjo nerimo ir abejonių, ar Lietuvos rinktinę galima laikyti tvirta C grupės lydere. Antradienį didžioji dalis Lietuvos gyventojų toliau kėlė klausimus: užuot vydami žiemą lauk ar degindami Morę, jie diskutavo ir dėl D.Maskoliūno, ir dėl dalies rinktinės žaidėjų indėlio.

„Gavau per veidą kaip Deontay Wilderis nuo Tysono Fury – žandikaulis praktiškai buvo iškritęs.

Nebijosiu pasakyti, nors būsiu stipriai puolamas – gal tikrai neįvertinome belgų. Kai pasižiūrėjau savo interviu, kažkiek per mažai parodžiau jiems pagarbos. Jie trenkė ir trenkė stipriai“, – po mačo Vilniuje kalbėjo 49-erių D.Maskoliūnas.

Tiesa, lietuviai tris kėlinius niekaip negalėjo įminti ir čekų mįslės. Kai trečiojo kėlinio metu varžovų persvara šoktelėjo iki 9 taškų (65:56), atrodė, kad mūsiškiams nepadės net savos sienos.

Vis dėlto fantastiškai sužaistos pirmosios penkios ketvirtojo kėlinio minutės leido perimti iniciatyvą ir džiaugtis pergale. Tiesa, prie pirmosios pergalės daugiausiai prisidėjo ne garsiai linksniuojami veteranai, o į rinktinę paskutiniu momentu prisijungęs jaunimas.

Lrytas.lt apžvelgia Lietuvos rinktinės žaidėjų pasirodymą mūšiuose su Belgija ir Čekija.

Gynėjai

Pagrindinis Lietuvos rinktinės įžaidėjas Mantas Kalnietis strigo belgų gynybos gniaužtuose. 33-ejų 195 cm ūgio krepšininkui koją kišo fizinis pasiruošimas, atrodė, kad kojos vilkosi paskui rankas ir kamuolį, kas lėmė rungtynių protokole užfiksuotas tris gynėjo klaidas. Nors stebint rungtynes, jų atrodė gerokai daugiau.

Komanda nebuvo kontroliuojama, kiek geresnį vaizdą žiūrovai išvydo mače su čekais.

Nors M.Kalnietis per 17 min. taškų nepelnė, jis atliko 4 rezultatyvius perdavimus, o komandos žaidimas atrodė stabilesnis. Tiesa, tam didelės įtakos turėjo ir tai, kad jo dubleriu šį kartą buvo ne Žygimantas Janavičius, o Rokas Jokubaitis. Pastarasis perėmė komandos kontrolę ir lemiamu rungtynių metu, o rungtynes baigė būdamas pagrindiniu rinktinės įžaidėju.

Ž.Janavičius mače su belgais aikštėje praleido vos 4 min. Treneris D.Maskoliūnas turėjo priekaištų Klaipėdos „Neptūno“ įžaidėjui.

„Labai trūko, – didesnio gynėjų indėlio mače su belgais pasigedo D.Maskoliūnas. – Būkime biedni, bet teisingi – ir Mantas neblizgėjo. Pabandžiau šįkart Žygimantą, jo išėjimas mums iškart kainavo minus 10 taškų.“

Rungtynėse su čekais Ž.Janavičius liko ant suolo, o jo vietą užėmė Kauno „Žalgirio“ žaidėjas R.Jokubaitis.

Krepšininkas aikštėje pasirodė jau pirmojo kėlinio pradžioje, tačiau iškart prametė keletą metimų.

Vis dėlto galutinis žaidėjo indėlis tenkino tiek trenerį, tiek komandos draugus.

„Visa atsakomybė krito ant Roko pečių. Sakyčiau, jis labai gerai susitvarkė. Galėjo būti dar geriau – pradžioj labai norėjo įeiti su metimu į krepšį, vietoj perdavimo porą kartų. Bet kaip 19-mečiui, išėjus su nepažįstamais žaidėjais, jis puikiai susitvarkė su tuo spaudimu.

Atkovoti kamuoliai, geras žaidimas gynyboje. Aš labai džiaugiuosi už jį. Labai norėjau jį matyti rinktinėje. Norėjau, kad jis debiutuotų ir prisidėti prie jo augimo rinktinės įžaidėjo paieškose ateityje“, – krepšininką gyrė treneris.

Gynėjas per 22 min. pelnė 7 taškus, atkovojo 3 kamuolius, atliko 6 rezultatyvius perdavimus ir surinko 8 naudingumo balus. Svarbiausia, kad R.Jokubaitis komandai vadovavo ir lemiamo ketvirčio metu.

„Aš manau, kad jam puikiai sekėsi, – pagyrų negailėjo ir Arnas Butkevičius. – Jautėsi ramesnis komandos valdymas, matosi, kad pripratęs prie derinių, sustato žaidėjus į vietą. Tikrai Rokas puikiai debiutavo.“

Tomas Dimša abejas rungtynes pradėjo startinėje sudėtyje. D.Maskoliūno motyvas buvo aiškus, Panevėžio „Lietkabelio“ gynėjas išsiskyrė savo energija.

Net rungtynėse su Belgija 25-erių 195 cm ūgio kaunietis atrodė geriausiai pasiruošęs atlaikyti varžovų tempą. Krepšininkas spėjo gynyboje, bandė atakuoti ir bėgti į greitas atakas. Tiesa, keletas netaiklių metimų išmušė žaidėją iš ritmo ir privertė nepasitikėti savo jėgomis.

Pagal minučių skaičių aikštėje, T.Dimša (25,8 min.) nusileido tik E.Bendžiui (28,9 min.).

„Labai gera energija. Gal kažkiek susikaustęs, – gynėją įvertino D.Maskoliūnas. – Į žaidėją žiūri iš klubo perspektyvos. Tai klube jis daro viską: ir kamuolį įžaidžia, iš eigos po užtvaros meta, ant greito tritaškius meta, drasko gynybą su prasiveržimais.

O čia matėsi, kad jis kažkiek yra susikaustęs. Bet jis turi daug potencialo. Tokių draskančių, pataikančių žaidėjų mums reikia ir trūksta. Sakyčiau, kad tai nebuvo kažkoks labai geras jo debiutas, bet kaip pirmam kartui, visai neblogai.“

To paties treneris, ko gero, negalėtų pasakyti apie Paulių Valinską. Žaidėjas prametė savo metimus, darė nemažai klaidų gynyboje. Tiesa, jam didelių užduočių D.Maskoliūnas galbūt ir nekėlė.

Puolėjai

Arnas Butkevičius mače su Belgija dar nesijautė pilnai pasveikęs po ligos. O gaila, nes tai, ką sirgaliai išvydo „Siemens“ arenoje, būtų labai pravertę rungtynėse su belgais.

Pirmadienį Vilniaus „Ryto“ puolėjas vien per pirmąjį kėlinį atkovojo net 6 kamuolius. Jo buvo pilna visur – ir gynyboje, ir puolime. Krepšininkas energijos ir agresyvumo įpūtė visai komandai.

Rungtynes su čekais A.Butkevičius pradėjo kaip pagrindinis lengvasis krašto puolėjas, taip Joną Mačiulį paslinkdamas į ketvirtojo numerio poziciją. Šis D.Maskoliūno ėjimas pasiteisino.

Per dvejas rungtynes A.Butkevičius aikštėje vidutiniškai praleido po 22 min., pelnė po 6,5 taško, atkovojo po 5,5 kamuolio (antras rezultatas komandoje), atliko po 2,5 rezultatyvaus perdavimo ir rinko po 11 naudingumo balų.

Statistiškai tarp puolėjų už jį geriau atrodė tik Mindaugas Kuzminskas. Tiesa, Krasnodaro „Lokomotiv“ žaidėjas iššaudavo atkarpomis. Tiek rungtynėse Belgijoje, tiek mače Vilniuje didžiąją savo taškų dalį M.Kuzminskas rinko ketvirtojo kėlinio metu.

Taškus jis kūrėsi pats: greitajame puolime, tolimais metimais ar reidais po krepšiu.

M.Kuzminskas vidutiniškai rinko 12 taškų ir 14,5 naudingumo balų vidurkius, tačiau jo žaidimas mažai kuo stebino ir buvo menkai įsimenamas.

35-erių 198 cm ūgio J.Mačiulis rinktinėje užima svarbų vaidmenį, tačiau statistinėse grafose jo indėlis tampa vis mažesnis. Mače su belgais krepšininkas dažniau skėsčiojo rankomis, nei efektyviai užbaiginėjo atakas.

Per dvejas rungtynes krepšininkas vidutiniškai pelnė po 3,5 taško, atkovojo tiek pat kamuolių ir rinko 5 naudingumo balus.

D.Maskoliūnas bandė ir žemą penketą, kuriame J.Mačiulis įsitaisydavo ketvirtojo ar net penktojo numerio pozicijoje. Galbūt šioje karjeros stadijoje žaidėjui šios pozicijos yra parankesnės, tačiau didelės naudos iš šio žaidėjo tikėtis, ko gero, nebegalime.

Aukštaūgiai

Martynas Sajus ir Gytis Masiulis aikštėje praleido tik simbolines minutes, tad jų indėlio aptarti nėra prasmės.

Kur kas didesnę intrigą kėlė vidurio puolėjai – Laurynas Birutis ir Donatas Motiejūnas.

Donatas Motiejūnas buvo rezultatyvus, jį sunkiai stabdė varžovai, tačiau į akis krito tragiškas 29-erių 212 cm ūgio krepšininko fizinis pasiruošimas.

Lyg meškinas po žiemos miego, jis bandė perbėgti iš puolimo į gynybą. Bėgimas ristele atrodė toks sunkus, kad D.Motiejūnui kartais net nekilo rankos siekti kamuolio.

Gynyboje Šanchajaus „Sharks“ legionierius klaidžiojo tarp varžovų, o didžiausia bėda tapo žaidimas du prieš du, kuriuo lengvai atakavo tiek belgai, tiek čekai.

„Ačiū jam, kad atvažiavo, – pirmadienį pareiškė D.Maskoliūnas. – Jis tikrai norėjo pasirodyti. Negalima to vertinti vienareikšmiai, nes jis mėnesį nežaidė rungtynių ir didžiąją dalį to laiko gydėsi traumą. Visi matėte, kokios jis fizinės būklės. Jam buvo sunku suspėti bent kažkokioje gynyboje. Galvoju, kad tai yra 50 proc. Donato Motiejūno – gal net mažiau.

Akivaizdu, krepšininkas per 17,6 min. vidutiniškai pelnė po 13,5 taško, atkovojo po 6 kamuolius ir rinko po 13 naudingumo balų. Tai yra trečias rezultatas komandoje.

Vis dėlto klausimų dėl jo vietos pagrindinėje rinktinėje, kuri kausis olimpinėje atrankoje, vis dar kyla.

Tokiame fiziniame lygyje D.Motiejūnas neturi jokių šansų rungtyniauti sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje, o vidurio puolėjo pozicijoje turime ir Joną Valančiūną, ir Domantas Sabonį. Taip pat yra ir Milano „Olimpia“ legionierius Artūras Gudaitis. Tiesa, krepšininkas kol kas taip pat nedemonstruoja geriausios formos. Ko gero, D.Maskoliūnui birželio mėnesį teks rinktis tarp Donato ir Artūro.

Liko vos du žaidėjai, kurie turėjo pradžiuginti ne vieną.

Laurynas Birutis į rinktinę pateko tik po to, kai dėl sveikatos problemų į ją neatvyko Evaldas Kairys. Rungtynėse Belgijoje Prienų komandos aukštaūgis gavo pasireikšti vos vieną minutę, o štai mače su čekais buvo vienas lyderių.

„Nepagyrėme L.Biručio. Eimantas Bendžius pataikė, bet L.Birutis sužaidė fantastiškai.

Tokiais momentais ir gynyboje, ir puolime jis su savo botagais keitė žaidėjų trajektorijas.

Pamiršome jį paminėti, nors jis buvo vienas iš raktų į pergalę. Kalbant apie pozicijas, mes matėme, kad penktoje pozicijoje gal aš dariau klaidų. Labai daug pasitikėjau Donatu, o jis paprasčiausiai šiai dienai dar negali ištempti fiziškai.

Pabandžiau Martyną Sajų, nedaviau daugiau minučių L.Biručiui Belgijoje. Šįkart pakeitėme, nes žinojome daugiau apie čekų komandą ir galėjome geriau pasiruošti. Bet atvažiuos mūsų vyrai mūrai iš už Atlanto ir šią poziciją turėtume užpildyti“, – 22-ejų 213 cm ūgio aukštaūgį įvertino treneris.

Pirmadienį L.Birutis žaidė 15 minučių, per jas pelnė 17 taškų (5/8 metimai), atkovojo 3 kamuolius ir surinko 16 naudingumo balų.

Tiesa, puikų L.Biručio pasirodymą nustelbė dar geresnį šou surengęs E.Bendžius.

Vilniaus „Ryto“ kapitonas antrojo kėlinio metu smeigė 5 tolimus metimus, kurie kėlė sirgalius iš vietų.

E.Bendžius yra neeilinis krašto puolėjas. Štai mače su belgais jis net keletą kartų bandė žaisti nugara į krepšį, o tokios atakos pasibaigdavo prarastais kamuoliais ar netaikliais metimais.

Jam reikia rungtyniauti nuo tritaškio, prieš pirmadienio dvikovą kalbėjo ir D.Maskoliūnas. E.Bendžius į Čekijos rinktinės krepšį įmetė 26 taškus (6/9 trit.), atkovojo 4 kamuolius ir surinko 29 naudingumo balus.

Per pirmąsias kontrolines rungtynes 29-erių 207 cm ūgio E.Bendžius buvo geriausias rinktinės žaidėjas, rinkęs po 17 taškų ir 16,5 naudingumo balo.

Pirmasis atrankos langas įveiktas rezultatu 1-1, tačiau D.Maskoliūno debiutas pažėrė daugiau klausimų, nei davė atsakymų.

„Langas tikrai nebuvo lengvas. Bet gerai, kad išlipome iš jo rezultatu 1-1. Aišku, žiūrint iš šitos situacijos, visi norėjo, kad būtų 2-0, bet nesigavo“, – konstatavo treneris.

D.Maskoliūnas grįžta į Kauno „Žalgirio“ trenerių štabą. Strategas turės tris mėnesius pergalvoti rinktinės planus ir pasiruošti artėjančiam olimpiniam atrankos turnyrui, kuris birželio 23-28 d. vyks Kaune.