Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2014-06-27 18:47

Gavrilo Principo giminės turi pateisinimų amžiaus žmogžudystei

8

Praėjus šimtmečiui po to, kai Gavrilo Principo paleisti pistoleto šūviai 1914-aisiais išprovokavo Pirmąjį pasaulinį karą, to paauglio serbų nacionalisto įvykdytas Austrijos-Vengrijos imperijos sosto įpėdinio nužudymas Sarajeve tebėra vertinamas prieštaringai.


2014-06-27 12:13

Didinga unitų šventovė Vilniuje turistams kelia tik liūdesį

14

Kai Vilniaus Bazilijonų vartai pasipuošė užrašu, kad už jų esančiai unitų Švenčiausiosios Trejybės bažnyčiai sukanka 500 metų, į šventovę ėmė dažniau užsukti praeiviai - miestiečiai ir turistai. Tačiau daugybei žmonių vis tiek kyla klausimas: kas tie unitai?


2014-06-25 14:58

T. Jurkuvienė: „Vilkėdami tautinį kostiumą atstovaujame tautai“

8

„Labai dažnai tautiniai kostiumai tapdavo ne tik priemone džiugiai prisistatyti saviems ir svetimiems, bet ir kovos už šalies nepriklausomybę, etninio tapatumo išsaugojimą forma, pasipriešinimo kultūrinei priespaudai ženklu. Kartais reikėdavo drąsos jį vilkėti“ , - sako tautinio kostiumo kolekcijos kūrėja Teresė Jurkuvienė.


2014-06-25 10:13

M. K. Oginskis: diplomatija, valstybės iždas ir tėvynės ilgesys

4

Mykolo Kleopo Oginskio (1765–1833) vardas daugeliui lietuvių pirmiausia siejasi su garsiuoju polonezu „Atsisveikinimas su tėvyne“. Po šimtmečio – Rietavas, kito giminės atstovo, Bogdano Oginskio, įsteigta muzikos mokykla, Čiurlionis... Taip, visa tai buvo, bet buvo ir gerokai daugiau! Apie tą „daugiau“ kalbamės su istorike, humanitarinių mokslų daktare Ramune Šmigelskyte-Stukiene, visai neseniai išleidusia knygą „Mykolas Kleopas Oginskis: politikas, diplomatas, ministras ir jo pasų kolekcija“ (Lietuvos edukologijos universiteto leidykla).


2014-06-23 11:19

Kovos su rūkymu kronikos: Bažnyčia, Hitleris, Briuselis, Seimas

9

Seimas mėgins uždrausti rūkyti, kitaip vartoti ir turėti tabako gaminių jaunuoliams iki 18 metų. Griežtomis Tabako kontrolės įstatymo pataisoms tikimasi sumažinti rūkančiųjų skaičių. Ketinama rūkalius išguiti iš daugiabučių namų balkonų, terasų, galerijų, neleisti rūkyti pro daugiabučių langus ir lauke arčiau nei 5 metrus nuo namų bei vaikų žaidimo aikštelių.


2014-06-21 17:33

Kaip Borisas Godunovas kėlė varpinę ir tiesė vandentiekį?

4

„Boriso laimėjimai buvo vienas už kitą didingesni: pati aukščiausia varpinė, pats ilgiausias vandentiekis, pirmas akmeninis tiltas Maskvoje. 1600 m. nuliejo neregėto dydžio varpą“, – rašo rusų istorikas Jevgenijus Anisimovas knygoje „Rusijos istorija nuo Riuriko iki Putino“, kurią neseniai išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras. Lrytas.lt skaitytojams pateikiame ištrauką iš šios intriguojamos knygos.


2014-06-20 09:49

Druskininkų 220 metų istorijos ratą suko iškilios asmenybės

4

Didžiausias ir seniausias Lietuvos kurortas Druskininkai mini jubiliejų. Prieš 220 metų – 1794 metų birželio 20 dieną – Lietuvos ir Lenkijos karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis pasirašė dekretą ir paskelbė Druskininkus gydomąja vietove. Ši data ir laikoma kurorto istorijos pradžia.


2014-06-19 21:01

Kaip gudrusis Borisas Godunovas ėmė skeptrą į savo rankas?

2

„46 metų Borisas tvirtai nusprendė paimti skeptrą į savo rankas, bet veikė apdairiai ir atsargiai. Jis nenorėjo pagarsėti kaip uzurpatorius ir tapti visuotinio pasipiktinimo auka, juo labiau kad prieš jį buvo dauguma Bajorų dūmos narių“, - rašo rusų istorikas Jevgenijus Anisimovas knygoje „Rusijos istorija nuo Riuriko iki Putino“, kurią neseniai išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras. Lrytas.lt skaitytojams pateikiame ištrauką iš šios intriguojamos knygos.


2014-06-18 18:23

LDK kunigaikščio Algirdo paminklas suerzino Vitebsko rusus

5

Baltarusijos mieste Vitebske birželio 27-ąją bus atidengtas paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Algirdui, žinomam savo kariniais žygiais prieš Maskvą 1368-1372 metais. Algirdas taip pat buvo Vitebsko kunigaikštis (jo pirmoji žmona Marija – Vitebsko kunigaikščio duktė). Baltarusių istorinei atminčiai reikšmingas įvykis bus skirtas miesto 1040-ajai sukakčiai, pranešė interneto portalas „Narodnyja naviny Vicebska“.


2014-06-17 18:03

Aktualios diskusijos: ne visai partizanai, ne visai karas

Majoras G.Jakštys nebuvo linkęs pritarti istorijos mokslininkų teiginiams (kuriuos – tai buvo galima suprasti iš jo kalbėjimo tono – jis telaiko akademiniais išvedžiojimais) ir skatino juos pagaliau surasti atsakymus į kariuomenei itin aktualius klausimus: kas nutiko Lietuvos pasipriešinimo viltims 1940 m. vasarą okupacijos akivaizdoje ir kaip kariuomenei tęsti jaunuolių auklėjimą tokia dvasia? Tokie kariuomenę kamuojantys tapatybės klausimai reikalautų atskiros diskusijos, o kariuomenės atstovo ir moderatoriaus žodžių kalavijai nejuokais susikirto ties kitu svarbiu klausimu: ar istorikai neturėtų kartais nusimesti nešališko profesionalo apsiausto ir užsivilkę utilitaristo uniformos paruošti patriotiškai įkvepiančius siužetus karininkų ugdymo vidiniam vartojimui?


2014-06-17 11:03

Sosnovskio barštis – deginantis „Stalino žolės“ kerštas

3

„Stalino žolė“ arba „Stalino kerštas“ - būtent taip buvusių europinės dalies sovietinių respublikų gyventojai praminė grėsmingą atneštinį augalą, itin atsparią, nuodingą piktžolę oficialiuoju pavadinimu Sosnovskio barštis. Tai – didžiulis barštinis augalas, turintis stiebą, lapus ir žiedyną, galintis užaugti net iki 5 metrų aukščio


2014-06-17 09:06

Kaune ir Kauno rajone bus pagerbtas žydų kultūros palikimas

4

Liepos 19 dieną sukanka 70 metų, kai nacių kariuomenė likvidavo Kauno getą. Šiems įvykiams atminti Kauno žydų religinė bendruomenė organizuoja keletą renginių. Kauno žydai garsėjo visoje Europoje ješiva, hebrajiška švietimo sistema. Žydai savanoriai dalyvavo kovose už Lietuvos Nepriklausomybę 1918-1920 metais, vėliau buvo renkami į Lietuvos Seimą, dirbo valstybės institucijose.


2014-06-16 17:10

Kaip Borisas Godunovas palaimino pirmojo patriarcho rinkimus?

„Valdant Borisui patriarchas Iovas daug padarė, kad būtų sukurta nauja bažnytinė hierarchija: įkūrė metropolito katedras (Naugardo, Rostovo, Krutų), arkivyskupijas (Vologdos, Suzdalės, Riazanės, Tverės, Smolensko) ir vyskupijas (Pskovo, Karelijos, Astrachanės)“, – rašo rusų istorikas Jevgenijus Anisimovas knygoje „Rusijos istorija nuo Riuriko iki Putino“, kurią neseniai išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras. Lrytas.lt skaitytojams pateikiame ištrauką iš šios intriguojamos knygos.


2014-06-15 17:40

Kaip Ivanas Rūstusis užkariavo Sibirą ir iškeliavo į pragarą

3

„Išsimaudęs pirtyje, nurimęs Ivanas lengvu drabužiu ir chalatu apsivilkęs sėdo žaisti šachmatų partijos su nuolatiniu partneriu Rodionu Birkinu. Aplink lentą susibūrė artimieji. Bet caras nespėjo padaryti net pirmojo ėjimo: netikėtai nugriuvo ir mirė“, – rašo rusų istorikas Jevgenijus Anisimovas knygoje „Rusijos istorija nuo Riuriko iki Putino“, kurią neseniai išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras. Lrytas.lt skaitytojams pateikiame ištrauką iš šios intriguojamos knygos.


2014-06-13 13:10

Kaip vykdavo laidotuvės XVII a. Vilniuje

3

Mokymas apie skaistyklą turėjo tiesiogiai veikti pasirengimo mirčiai praktikas, šermenis ir laidotuves bei tolesnius santykius tarp gyvųjų ir mirusiųjų. Esminis skirtumas čia buvo protestantiškas gerų darbų veiksmingumo atmetimas bei nuostata, kad krikščionis išganomas vien tikėjimu, tik per nenusipelnytą Dievo malonę.


Populiariausi per 24 val.