Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2014-11-16 14:45

Litas išeina, o Palūšės medinukė – lieka

18

Ignalinos rajone esanti Palūšės bažnyčia su varpine yra vienas vertingiausių bei seniausių medinių liaudies architektūros ansamblių, stovintis išskirtinio grožio vietoje – ant aukštos kalvos prie Lūšių ežero. Tad nieko keista, kad šio komplekso atvaizdas buvo pasirinktas vieno lito popierinei kupiūrai papuošti.


2014-11-15 12:48

Menotyrininkė: XIX a. mada Lietuvos kaime – 7 apatiniai sijonai

„XIX a. lietuvės segėjo mažiausiai du sijonus – viršutinį, geriausią, einant keliu derėjo pasikaišyti, todėl po juo turėjo būti antras toks, - apie tautinį kostiumą pasakoja menotyros mokslų daktarė Teresė Jurkuvienė. - Žemaitijoje, kur sijono platumas buvo labai svarbus, buvo nešiojami ir penki, ir septyni apatiniai sijonai.“


2014-11-14 16:32

Užrašas ant antkapio: „Mirė bastydamasis Paryžiuje“

10

„Paryžiaus kapinės išdidžios ir prabangios. Apie jas lenkų istorikai išleido ne vieną knygą. Jų darbuose minimi ir iš Lietuvos kilę žmonės. Bet ne visi, tuo netrukau įsitikinti. Galėtume pasigirti, kad pirmosios Lietuvoje užmiesčio kapinės, Vilniaus Rasos, pašventintos kiek ankstėliau – 1801 m. gegužės 6 dieną. Jei jos būtų buvusios tinkamai saugotos ne tik pavienių asmenų ir organizacijų, bet ir valstybės, galėtume didžiuotis vienu seniausių ir originaliausių Europoje nekropolių“, - teigia istorikė Vida Girininkienė, dalydamasi kultūros savaaitraštyje „Literatūra ir menas“ įspūdžiais iš Paryžiaus kapinių.


2014-11-13 08:56

Lenkų archeologų rasti Faraso lobiai vėl prieinami žiūrovams

4

Lenkijojos nacionaliniame muziejuje Varšuvoje po kelerius metus trukusių restauravimo darbų vėl demonstruojami unikalūs meno kūriniai iš vadinamojo Faraso lobyno - Lenkijos archeologo Kazimierzo Michalowskio 1961 m. Egipto ir Sudano pasienyje atrastos smėlio užpustytos VIII a. krikščioniškos katedros puošyba.


2014-11-10 17:21

Karų ekspertas: „Didžiųjų karų žaizdas pamiršti įmanoma“

2

Šiemet praėjo lygiai šimtmetis nuo I-ojo Pasaulinio karo pradžios. Minint šio tragiško įvykio sukaktį Didžiosios Britanijos istorikas, Kembridžo universiteto Istorijos fakulteto dekanas ir Pasaulinių karų ekspertas Davidas Reynoldsas sukūrė dokumentinį serialą „Ilgas šešėlis“ nagrinėjantį, kokį poveikį I-asis Pasaulinis karas turi ir dabartiniams laikams.


2014-11-10 07:05

Didžiosios komunizmo statybos skandino miškus ir keitė klimatą

3

Sovietų stalininės, o po to ir chruščiovinės industrializacijos, eletrifikacijos bei kitos -acijos kelyje gamta buvo tik kliuvinys, kurio galima nepaisyti, o esant reikalui - pastumti ar netgi lokaliai sunaikinti. Žinoma, raudonosios nostalgijos apimtieji neretai prunkščia esą SSRS - jokia išimtis. Kad tam tikru istorijos tarpsniu, ir ypač - pramoniniame amžiuje, brutali ataka prieš gamtą buvo būdinga daugeliui pasaulio, tame tarpe ir Vakarų, valstybių, tačiau jie pamiršta paminėti vieną esminį skirtumą.


2014-11-07 23:15

Aktorės tėvų meilė įsižiebė tremtyje, kai jie augo jurtoje

5

Aktorė Birutė Mar ryžosi spektakliu papasakoti savo tėvų, išaugusių tremtyje, likimus. Jie pateko į Sibirą, būdami dar maži vaikai. „Noriu pati scenoje išgyventi savo tėvų patirtis, taip juos giliau pažinti ir suprasti, atjausti ir galbūt išlaisvinti. Šį spektaklį skiriu jiems ir visiems, patyrusiems nepelnytą skaudžią lemtį“ sakė aktorė, kurianti dokumentinį spektaklį „Ledo vaikai“.


2014-11-05 11:24

Kaip Sovietų Sąjunga nepasimokė iš JAV klaidų ir užsėjo stepes

5

Dar 1890 metais savo pranešime Mambetalis Serdalinas-Šubetovas Rusijos imperijos prekybos plėtros komisijos narius perspėjo, kad per ilgus šimtmečius Kazachstano stepėse susiformavo tradicinė gyvulininkystė ir bet koks priverstinis šiam kraštui nebūdingų žemės ūkio kultūrų skiepijimas baigsis labai liūdnomis pasekmėmis.


2014-11-05 10:22

Parduodamų LDK auksinių dukatų kopijų kaina siekia 6 tūkst. litų

Lietuvos monetų kalykla trečiadienį pradeda prekiauti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) auksinių monetų – dukatų kopijomis (replikomis), kurių kaina svyruoja nuo 800 iki 6 tūkst litų. Pirmosios kolekcinės serijos monetos – trys Žygimanto Augusto valdymo laikotarpiu (1544-1572) nukaldintų auksinių pinigų kopijos – yra 1, 3 ir 10 dukatų. Jų replikos pagamintos iš gryno 999 prabos aukso, jų išleista 870 vienetų.


2014-11-04 11:43

Niekada nerodytos fotografijos mena prieškario suirutę Lietuvoje

3

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Fototekos ir dokumentacijos skyriuje saugoma unikali 76 fotografijų kolekcija. Norėdamas atkreipti visuomenės dėmesį į svarbų reiškinį, muziejus parengė parodą „Iš nežinios į nežinią: Antrojo pasaulinio karo atbėgėliai Lietuvoje“, kurioje atskleidžiama to laiko pabėgėlių kasdienybė.


2014-11-03 22:46

Kaip rusėnai gynė Lietuvos laisvę

Kodėl pasakoju šias istorijas? Šiandien vis labiau siekiama sukiršinti Lietuvos rusus su likusiais Lietuvos piliečiais. Lietuvos rusams įnirtingai peršamas sovietinis pasaulio modelis. Tačiau iš tikrųjų Lietuvos rusai turi gausybę pavyzdžių, į kuriuos gali orientuotis. Nereikia žiūrėti į Putino Kremlių, jei nori išlikti rusu.


2014-11-02 16:33

Inturkės bažnyčia mena karalienę Boną Sforcą

21

Per tris šimtus gyventojų turinti Inturkės gyvenvietė Molėtų rajone iki šiol išsaugojo savo mokyklą, paštą, medicinos punktą, kavinę ir netgi ugniagesių komandą. Tačiau vietos bendruomenės gyvenimo centras buvo ir tebėra medinė Inturkės bažnyčia.


2014-10-31 16:30

Vytautas Didysis greičiausiai mirė ne nukritęs nuo arklio

2

Prieš 584 metus Trakuose spalio pabaigoje mirė Vytautas Didysis. Kokie buvo paskutiniai tam laikmečiui neįprastai garbaus amžiaus – apie 80 metų – sulaukusio, tačiau karūnos nesulaukusio Lietuvos didžiojo kunigaikščio mėnesiai?


2014-10-31 08:33

Trumpas dramaturgo gyvenimas liko paslaptingas kaip detektyvas

7

Kas iš tiesų buvo vos 29 metus gyvenęs Christophe‘as Marlowe – rašytojas, prisidengęs Williamo Shakespeare‘o slapyvardžiu? Laisvamanis rūsčios epochos menininkas, kurį sudorojo šventeivos? Atėjant režisieriaus Cezario Graužinio premjerai „Dr.Faustas“ pagal 16-ojo amžiaus anglų rašytojo Ch.Marlowe dramą „Tragiškoji daktaro Fausto istorija“, lrytas.lt pasidomėjo, kas žinoma ir rašoma apie paslaptingą autoriaus asmenybę.


2014-10-30 16:14

Kas didingą Aralo jūrą pavertė apgailėtina bala?

3

Apie beveik išdžiūvusią Aralo jūrą rašoma ir kalbama nuolat. Kadaise vienas didžiausių pasaulyje ežerų mūsų dienomis virtęs seklia bala - apgailėtina buvusios gamtos didybės parodija. Šiandien įprasta manyti, kad Aralo katastrofa ištiko dėl nenumatytų sovietų ūkinės veiklos padarinių, tačiau tai tėra mitas.


Populiariausi per 24 val.