Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2014-03-29 15:07

Naująją Rusiją formavo kolektyvinė nuoskauda ir masinė isterija

3

Kiekvienas kada nors yra patyręs nuoskaudą. Nemažai yra ir tokių, kuriems ši nuoskauda tiesiogiai kyla iš užgautų asmeninių ambicijų. Ir kuo didesnės buvo šios ambicijos, kuo geresnė nuomonė apie save, tuo didesnė būna nuoskauda bei nepasitenkinimas, jei kas nors pakrypsta ne taip kaip tikėjaisi. Vienas ieškos žlugusių vilčių priežasties savyje, o kitas pasirinks kur kas paprastesnį kelią ir bus visiškai tikras, kad kalta aplinka, bet jokiais būdais ne jis pats.


2014-03-28 13:59

Aliaska – nesėkmingiausias rusų sandoris

2

„Bijokite ne dėl Moldovos, o dėl Aliaskos“, – pusiau juokais JAV senatoriui Johnui McCainui pagrasino Rusijos pasiuntinys ES Vladimiras Čižovas. Bet Krymo aneksijos fone tokie pokštai ne itin juokingi. Antai JAV Baltųjų rūmų tinklalapyje paskelbta peticija, kurioje reikalaujama, kad JAV sugrąžintų Aliaską Rusijai. Per penkias dienas ją jau pasirašė daugiau kaip 20 tūkst. žmonių. Tai net penktadalis parašų, reikalingų, kad Baltieji rūmai oficialiai sureaguotų į peticiją.


2014-03-27 13:07

A.Anušauskas papasakojo, kaip buvo pagrobtas Kedys

14

Tai atsitiko 1928 metais Lenkijoje. Šį asmenį, lenkų šnipą, su dviguba žmogžudyste įtariamu Drąsiumi Kedžiu sieja tik bendra pavardė. Apie jų giminystės ryšius nežinoma. Seimo narys, istorikas Arvydas Anušauskas Istorinėje prezidentūroje Kaune pristatė savo knygą „Lietuvos žvalgyba 1918-1940 metais“. Pasakodamas apie slaptąją šnipinėjimo istoriją Lietuvoje mokslininkas įžvelgė stebėtinus panašumus su šiomis dienomis. Pasirodo, kad dabar Kremlius naudojasi senais stalininės Rusijos ir nacių Vokietijos metodais.


2014-03-27 11:07

Tremties akcija „Bangų mūša“ Lietuvą sumažino 30 tūkst. žmonių

9

Lietuvoje 1949 m. kovo 25–28 d. įvyko antroji pagal išvežtų žmonių skaičių pokario trėmimo akcija, slaptose jos planuotojų ir vykdytojų dokumentuose užkoduota „Priboj“ („Bangų mūša“) pavadinimu. Trėmimas prasidėjo kovo 25-ąją, penktadienį, 6 val. ryto. Operacijai vykdyti sutelkta per 30 400 sovietinio režimo šalininkų. Žmonėms į telkimo punktus suvežti suformuotos 2835 operatyvinės grupės.


2014-03-26 13:19

Ką Lietuvoje veikė vokiečių parašiutininkai?

4

Rytų fronte (Lietuvoje ir Rytų Prūsijoje) majoras R.Witzigas per dvi savaites neteko beveik visų bataliono vyrų. Po mūšių Kretoje ir Afrikoje, tai buvo dar vienas skaudus, o gal skaudžiausias jo karjeros laikotarpis. Iš viso per karą jis neteko apie 1,5 tūkst. pavaldinių. Apie tūkstantį žuvo Lietuvoje. Rašyti apie R.Witzigą ir jo parašiutininkus paskatino tai, kad šis karo istorijoje plačiai žinomas karininkas, apie kurį parašytos kelios biografinės knygos anglų ir vokiečių kalbomis, yra visiškai nežinomas Lietuvoje, nors čia dalyvavo kovose, o per vieną sunkiausių gyvenimo mūšių prie Kauno jo batalionas sunaikino mažiausiai 27 tankus ir taip trumpam sustabdė tankų divizijos puolimą.


2014-03-25 16:47

Kaip A.Smetonos laikais moterys plaukus garbanodavo?

 

Pamatyti, kaip Smetonos laikais moterys plaukus garbanojo ar kuo mūsų proseneliai lygino drabužius, net užsieniečiai skuba į nedidelį Maženių kaimą Panevėžio rajone. Čia tėvų sodyboje panevėžietis įkūrė muziejų, kuriame šiuo metu sukaupta jau beveik pusė tūkstančio eksponatų. Kolekcininkas surinkęs vertingą namų apyvokos, kaimo amatams reikalingų daiktų kolekciją. Apsilankymas kolekcininko įkurtame muziejuje nekainuoja nė lito.


2014-03-24 08:45

Kremlius siūlė klastingą dovaną Lietuvai: mitai ir dokumentai

5

Kryme šeimininkaujanti Rusija perbraižo Rytų Europos žemėlapį. Ar mūsų šalyje irgi neliepsnotų karas, jeigu pokario metais Maskva būtų ir Karaliaučiaus kraštą prijungusi prie okupuotos Lietuvos? Įsivaizduokime. Rusijos agentūra „Interfax“ praneša: „Karaliaučiaus ir Klaipėdos autonominių rajonų rusakalbiai gyventojai formuoja savigynos būrius, kreipėsi į Rusijos prezidentą prašydami apginti juos nuo lietuvių nacionalfašistų teroro.


2014-03-20 10:52

Diena, kai nuodų apgaubtose Jonavos gatvėse duso žmonės

10

Kanalizacijos dangčiai ėmė šokinėti. Jie tiesiog pakildavo iš savo vietų – taip, lyg tuos dangčius būtų vartęs poltergeistas. Gyvųjų žmonių akyse – panika. Masinis bėgimas iš pavojingos zonos. Tiesiai ant gaisrinės automobilio kopėčių iš pavojingos zonos gabenami apduję žmonės. Ugnies kamuoliai, aitrus amoniako kvapas, riksmai – tai tik maža dalis to, ką lygiai prieš 25 metus išgyveno tuometinės Jonavos “Azoto” įmonės žmonės. Avarija, kai sprogus izoterminei saugyklai išsiliejo apie 7,5 tūkst. tonų skysto amoniako, įvyko 1989-ųjų kovo 20-ąją, apie 11 valandą.


2014-03-19 20:01

Naujųjų rusų maldos – ir J.Stalinui, ir Dievo motinai

6

Vienoje 2000 metais sukurtoje rusų komedijoje yra įdomus personažas – krovininio laivo mechanikas, pasižymintis labai savotišku didžiavalstybiniu religingumu. Triume šis mechanikas laikė du garbintus atvaizdus: ikoną su Dievo Motina ir paveikslą su Josifu Stalinu. Nutikus kokiai nelaimei ar užplūdus netikėtam džiaugsmui tepaluotas darbininkas neužmiršdavo persižegnoti nusilenkęs ir prieš vieną, ir prieš kitą paveikslą. Toks filmo kūrėjų sumanymas tarytum turėtų demonstruoti visą situacijos absurdiškumą.


2014-03-17 11:11

Mirė Antrojo pasaulinio karo įspūdingiausio bučinio herojus

2

Teksase mirė garsios Antrojo pasaulinio karo nuotraukos, kurioje užfiksuotas JAV jūreivio ir slaugės bučinys, herojus. Jaunų žmonių bučinio nuotrauka buvo tapusi ikoniniu simboliu, reiškiančiu pasauliui Antrojo pasaulinio karo pabaigą, praneša BBC. Nuotraukoje užfiksuotas Glennas McDuffie mirė sekmadienį slaugos namuose Dalase, sulaukęs 86 metų.


2014-03-13 11:19

Popiežė Joana – mitas ar tikrovė?

Lygiai prieš metus, kovo 13-ąją, kardinolų konklava 266-uoju popiežiumi išrinko Pranciškų. Prieš šiuos rinkimus buvo daug kalbama apie kandidatus, prisimenama Bažnyčios istorija. Trumpam į paviršių buvo iškilęs ir vienas mažai žinomas teiginys, kurio autentiškumą sunku įrodyti. Tai - versija, atsiradusi XIII amžiuje. Teigiama, kad IX amžiuje popiežiaus sostas buvo atitekęs… moteriai. Iki XVI amžiaus Bažnyčia šį faktą pripažino, tačiau vėliau jos pozicija pasikeitė.


2014-03-11 20:33

Sunaikintą miestelį paslėpė rusų karinis poligonas

14| 

Prieš septyniasdešimt metų Kudirkos Naumiestis (Šakių rajonas) turėjo miestelį dvynį – Širvintą (vok. Shirwindt). Tuometės Vokietijos ir Lietuvos pasienyje esančias šias gyvenvietes skyrė upė, tačiau žmonės bendravo, prekiavo, gyveno santarvėje. Antrasis pasaulinis karas Širvintą visiškai sunaikino. Šis miestelis yra vienintelis Europoje, neatstatytas po karo. Dabar tai yra Rusijos teritorija. Vietovė vadinasi Kutuzovo vardu, joje yra karinis poligonas ir plyti didžiuliai krūmokšniais apžėlę plotai, kuriuose prieš karą stovėjo raudonplyčiai dviaukščiai triaukščiai namai bei bažnyčios.


2014-03-11 09:09

Alaus virtuvė prieškario Lietuvoje

Tarpukario arba „smetoninė“ Lietuva šiandien – labiausiai romantizuota Lietuvos istorijos epocha po Vytauto Didžiojo valdymo. Tą saldų netolimos praeities vaizdinį šiandien ypač pelningai išnaudoja maisto ir gėrimų pramonės rinkodarininkai. Žodis „smetoniškas“ prekių etiketėse neabejotinai tapo viliojančiu kokybės ženklu tiems, kurie iš principo neperka „Tarybinių dešrelių“, tačiau geria „Smetonišką girą“, pagamintą posovietinėje Baltarusijoje.


2014-03-10 17:41

Rusija paniškai bijo seniai mirusio ukrainiečių kovotojo

5

Maskvai nuo pat XX a. vidurio iki šiol niekaip nepavyksta padaryti mažiausiai dviejų dalykų – nei masiniu badu, nei teroru, nei tituškų provokacijomis parklupdyti ukrainiečių tautos ir nužudyti Stepano Banderos. Dar 1959-siais sovietų slaptosios tarnybos agentas Miunchene ukrainiečių nacionalizmo ideologu vadinamam S.Banderai suleido mirtiną nuodų dozę, bet jis iki šiol liko ukrainiečių tautinių siekių ir amžinu Kremliaus imperializmo simboliu.


2014-03-07 06:00

Kovo 7-oji – žaidimo „Monopolis“ gimimo diena

Ar žinote, kad 1991-ųjų kovo 7-ąją Vytautas Landsbergis pelnė Norvegijos liaudies Taikos premiją, o tą pačią 1992-ųjų dieną Vilniuje buvo atidaryta Prancūzijos ambasada?