Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2014-12-01 13:05

Šv. Andriejaus burtai: šiandien nuskinkite vyšnios šakelę

2

Neduoda ramybės koks nors kankinantis klausimas? Nežinote, ką pasirinkti? Tuomet būtent šiandien suskubkite pasinaudoti mūsų senolių išmintimi. Lapkričio 30-ąją, Šventojo Andriejaus dieną, prasideda tikrų tikriausias kalėdinių burtų maratonas, kurio kulminacija, žinoma, stebuklingąją Kūčių naktį.


2014-11-30 17:38

Valdovų pramogos: nuo išdurtos akies iki mirties meškos nasruose

2

„Valdovai ir karališkojo kraujo turintys asmenys dažniausiai stengdavosi nuslėpti jiems garbės nedarančius ar iš juokingos pusės juos parodančius nutikimus, todėl oficialiojoje istorijos versijoje viso to nerasite“, – šypsodamasis kalbėjo žinomas italų istorikas Giovanni Ricci, Valdovų rūmuose Vilniuje skaitęs paskaitas „Puikybė ir pokštai Europos valdovų dvaruose“.


2014-11-30 14:31

Ar žemaičių pergalė Durbės mūšyje verta skulptūros Telšiuose?

3

Gali būti, kad Telšiuose kitąmet į dangų išstyps antikinė kolona. Tai turėtų būti pagrindinis Durbės mūšiui skirto paminklo akcentas. Šis mūšis įvyko Latvijos teritorijoje. Tad kodėl skulptūra kyla Žemaitijos sostinėje?


2014-11-28 16:41

Daktaro vardą Kalkutos universitete A. Poška gavo po mirties

2

Garsiam keliautojui Antanui Paškevičiui Poškai suteiktas Kalkutos universiteto garbės daktaro vardas. Penktadienį A.Poškai seniausio Indijoje Kalkutos universiteto garbės daktaro vardas suteiktas po mirties už indėlį į indologijos studijas.


2014-11-28 12:39

Pasaulio paveldo sąraše – ir klajoklių jurtos

Brazilijoje paplitęs su šokiu susipynęs kovos stilius kapueira, viduramžius siekianti Estijos dūminių pirčių tradicija ir Kazachstano bei Kirgizijos klajoklių jurtos ketvirtadienį buvo įtrauktos į Jungtinių Tautų (JT) Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) nematerialiojo paveldo sąrašą.


2014-11-28 10:45

Kaip juodaodžiai amerikiečiai laimės Sovietų Sąjungoje ieškojo

2

Augdama Sovietų Sąjungoje, Emilija Tynes-Mansah gyveno taip, kaip ir visi kiti vaikai. Ji skaitė Aleksandro Puškino klasiką, klausėsi Piotro Čaikovskio simfonijų ir girdėjo tą pačią propagandą, kuri buvo skleidžiama visoje šalyje. Tačiau jos namai nuo kitų skyrėsi amerikietiško džiazo garsais, Padėkos dienos šventėmis ir istorijomis apie juodaodžius JAV. Tokia egzotika šeimos namus persmelkė E.Tynes-Mensah tėvas, agronomas, į Rusiją iš Virdžinijos valstijos, persikėlęs 1930m, skelbia „Los Angeles Times“.


2014-11-26 19:40

Medinė Gintališkės bažnyčia: nelygi kova su laiku

26

Plungės rajone stovinti Gintališkės Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia įkūnija visa tai, dėl ko ką mėgstame senąsias kaimo medinukes. Ji jauki liaudišku paprastumu, o savo forma primena tradicinį gyvenamąjį namą. Deja, būtent tokioms medinėms bažnyčioms kaip Gintališkės labiausiai gresia išnykimas. Kaimai sparčiai tuštėja, o žmonių apleidžiamos šventovės nyksta akyse, tarsi pajutusios savo nereikalingumą. Gintališkė ir jos medinukė – ne išimtis.


2014-11-26 09:29

F. Dzeržinskis: nuo mitingų Karoliniškėse iki kruvino teroro

3

XX a. istorijoje Feliksas Dzeržinskis - liūdnai pagarsėjusi asmenybė. Jo vardas žinomas kiekvienam bent kažką girdėjusiam apie bolševikų terorą ir pasibaisėtinus šio režimo nusikaltimus. Vienas artimiausių Lenino bendražygių, viena įtakingiausių bolševikų partijos bei ankstyvosios sovietų istorijos figūrų, kruvinosios ČK įkūrėjas ir pirmasis vadovas, dėl neįtikėtino šaltakraujiškumo perpus su idėjiniu fanatizmu savo paties bendražygių pramintas „geležiniu Feliksu“.


2014-11-25 09:11

Vakarų civilizacijos laukia Romos imperijos likimas?

3

Straipsnio pavadinimas – signalas prabusti mąstančiam žmogui, nes visi iš istorijos žinome, kad Romos imperija žlugo. Civilizacijų raida rodo, kad istorija pasižymi tvirta tendencija kartotis, ypač, kai daromos panašios klaidos. Pasaulyje gerai žinomas britų istoriko ir valstybės veikėjo Arnoldo J.Toinbio civilizacijų raidos modelis jau seniai pripažintas vienu logiškiausių ir universaliausių. Jis teigia, kad visuomenė išlieka ir vystosi išlaikydama atmintį bei tradicijas. Joms žlugus - žlunga ir civilizacija.


2014-11-24 20:12

Varšuva užsigeidė Vilniuje paliktų prieškario meno vertybių

„Prieškaryje Vilniaus muziejuose sukauptos meno vertybės privalo būti grąžintos Lenkijai“ – taip Krokuvoje vykusioje tarptautinėje muziejininkų konferencijoje pareiškė Vroclavo universiteto profesorius Maciejus Matwijowas. Profesorius teigė, kad meno vertybės privalo priklausyti tai šaliai, kurios atstovai jas sukūrė ar įsigijo. Todėl siūlė Varšuvai aktyviau derėtis dėl dabartinėse Lietuvos, Baltarusijos ir Ukrainos teritorijose, prieškaryje įėjusiose į Lenkijos sudėtį, paliktų kūrinių susigrąžinimo.


2014-11-24 14:01

Tautinių kultūrų nykimas – kultūrinės ekologijos katastrofa

„Mums tapus pasaulio piliečiais, gali atsitikti taip, kad naujos kartos taps abejingos tautinėms vertybėms, tik ar nuo to pasauliui geriau?“, – svarsto Valstybinės J. Basanavičiaus premijos laureatas filosofas Vaclovas Bagdonavičius.


2014-11-24 06:32

Kauno botanikos sode žaliavo ir kanapės

3

Kaip atrodė Kauno botanikos sode augusi gigantiškoji viktorija? Kokios skulptūros puošė sodą ir kokios dar paslaptys gaubia pamėgtą poilsio vietą? Apie jos istoriją pasakoja senos fotografijos. Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodas šiemet pamini 91-ąją įkūrimo sukaktį. Sodo darbuotojai šia proga nusprendė surinkti kuo daugiau žinių apie šios kauniečių pamėgtos įstaigos istoriją.


2014-11-22 15:00

Kokia Romuva reikalinga Lietuvai?

Praėjo keletas mėnesių, kai Lietuvos romuvos krivis Jaunius Jonas Trinkūnas iškeliavo į dausas. Šie metai yra pažymėti ne vienam Lietuvos žmogui rūpimu klausimu: „Kas bus Lietuvos naujasis krivis?“. Šį sekmadienį šaukiama Lietuvos romuvos kivūlė - vaidilų susirinkimas nuspręsti, kokia bus Romuva.


2014-11-22 08:40

Holodomoras: kaip Rusija mėgino badu numarinti Ukrainą

4

Žvakės, gedulo juostos ir vainikai – Ukraina šiandien mini tragišką sukaktį. Holodomoras. Sovietų Sąjungoje daugelį dešimtmečių ši tema buvo griežčiausias tabu, o bet koks bandymas apie ją užsiminti tučtuojau apšaukiamas šmeižtu, priešiška propaganda, noru įvaryti nesantaikos pleištą tarp „broliškų tautų“.


2014-11-21 18:02

Po branduolinių sprogimų stepių moterys bijojo pastoti

3

1949 metais Sovietų Sąjungos vyriausybės iniciatyva rytinėje tuometinės Kazachijos SSR dalyje įkurtas pirmasis šalyje branduolinių bandymų poligonas. Oficialiojoje ginkluotų SSSR pajėgų dokumentacijoje ši teritorija buvo vadinama „valstybiniu centriniu mokymų poligonu Nr. 2“, o ne taip oficialiai - tiesiog Semipalatinsko poligonu pagal už maždaug 130 km į rytus esančio Semipalatinsko miesto pavadinimą.


Populiariausi per 24 val.