Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2014-05-07 19:24

Egipte archeologai rado 5600 metų senumo kapavietę ir mumiją

Pietų Egipte archeologai rado 5600 metų senumo gerai išsilaikiusią kapavietę ir mumiją, kurios savo amžiumi lenkia Pirmąją faraonų dinastiją, gegužės 7-ąją pranešė Egipto senienų ministerija.


2014-05-07 09:27

Kolekcininkų šeima pristatė lietuviškos periodikos vertybes

9

Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje kolekcininkas, mokslų daktaras Šarūnas Toliušis pristato tai, ką su savo tėvu kaupė visą gyvenimą – įvairiais istoriniais laikotarpiais Mažojoje Lietuvoje spausdintų laikraščių, žurnalų, kalendorių, kitokių periodinių leidinių rinkinį. Paroda skirta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai.


2014-05-07 06:00

Prof. D.Frickas: „XVII a. Vilnius – unikalus Europos miestas“

2

„Ankstyvąją modernybę Vakarų Europoje tyrinėjantys kolegos būna šokiruoti sužinoję, kad katalikams kviesti savo vaikų krikštatėviais ne katalikus Vilniuje buvo gana įprasta“, – sako knygos apie XVII a. vilniečių gyvenimą autorius, JAV Berklio universiteto profesorius Davidas Frickas.


2014-05-06 22:51

Nusiaubtas Vilnius nuotraukose – kaip senas karo luošys

75

Seni vilniečiai dar prisimena, bet jauni tai gali išvysti tik nuotraukose. Vilnius po Antrojo pasaulinio karo. Ugnies sunaikintų pastatų grimasos – pajuodusios, belangės ir sugriautos. Apie nematytą Vilnių pasakojo fotografijos istorijos tyrinėtojas ir Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Stanislovas Žvirgždas. Į jo kelių valandų trukmės paskaitas susirenka tiek žmonių, kad ne visi norintys telpa erdvioje, šešių šimtų vietų salėje.


2014-05-05 22:00

Šv.Jurgis, V.Putinas ir Georgijaus juostos

2

Vieni jas išdidžiai vadina istorinės atminties simboliu, kiti – parazito Kolorado vabalo ženklu. Vieniems tai šlovės, kitiems – išdavystės, smurto ir okupacijos simbolis. Kokia skandalingųjų Georgijaus juostų kilmė ir prasmė? Vadinamoji Georgijaus (lietuviškai būtų tiksliau - Šv.Jurgio) juostelių akcija pirmą kartą Rusijoje paskelbta 2005 metais. Jos tikslas, kaip, kad buvo skelbiama - „priminti apie šalies pergalę Didžiąjame Tėvynės kare ir tuo pagerbti kovojusiųjų atminimą“.


2014-05-04 11:13

Kas ir kada sugalvojo švęsti Motinos dieną?

2|

Pirmąjį gegužės sekmadienį Lietuvoje švenčiame Motinos dieną. Ši tradicija žinoma ir kitose pasaulio valstybėse, tiesa, šventės data įvairiuose kraštuose kiek skiriasi. Norvegai motinų, esamų ir būsimųjų, pagerbimui skiria antrą vasario sekmadienį, konservatyvieji anglai ir jų kaimynai airiai – ketvirtąjį Gavėnios, o vokiečiai, danai, olandai ir amerikiečiai - antrąjį gegužės savaitgalį. Lietuviška Motinos diena pagal datą sutampa su tokia pat švente Vengrijoje, Ispanijoje, Rumunijoje.


2014-05-03 07:14

Lietuvės su šautuvais ir pėdkelnėmis – propagandos klasika

2| 

Kai penktadienį Rusijos televizijos reporteris iš Rytų Ukrainos susirūpinusiu veidu ėmė dėstyti apie „pribaltikos“ kalba kalbančias snaiperes, visiems tapo aišku: iš stalčiaus traukiamos senos ir daug kartų išmėgintos legendos. Prieš kelis mėnesius valkiojusi temą apie neva Lietuvoje ruošiamus smogikus Maidanui, Kremliaus propagandos mašina prisiminė ir šviesiaplaukes šaules. O aš prisiminiau tai, kaip ši tema buvo konstruojama ir platinama kitomis progomis, kurių buvo ne viena ir ne dvi.


2014-05-01 14:12

Menas karo metu: ir terapija, ir ginklas

2

Lietuvoje jausti nuostata, kad menas turėtų būti apolitiškas. „Bet kai situacija aštrėja, jie neturėtų būti apolitiški“, – apie šios nuostatos šalininkus sako dailės istorikė ir kritikė prof. Rasa Žukienė. Karo metais menas tampa ir terapija, ir ginklu. Dailės tyrimai atskleidžia tai, kas nepatenka į politinės ir socialinės istorijos tyrinėtojų akiratį.


2014-04-30 16:03

Plungės dvaras atgaus daugiau Oginskių dvasios

Rekonstruojamas Plungės dvaras, kuriame jau dvidešimt metų veikia Žemaičių dailės muziejus, duris lankytojams turėtų atverti dar šiemet. Neorenesanso stiliaus kunigaikščio Mykolo Oginskio rezidencinių rūmų vidus atkuriamas pagal išlikusią ikonografinę medžiagą.


2014-04-28 22:37

E.Tiškevičius – archeologijos pradininkas ir muziejaus įkūrėjas

4

Balandžio 9–10 d. Vilniuje surengta tarptautinė konferencija „Eustachijus Tiškevičius: darbai ir kontekstai" (11 d. ji pratęsta Biržų krašto muziejuje „Sėla"), kurioje pranešimus skaitė mokslininkai iš Lietuvos, Baltarusijos, Rusijos ir Lenkijos. Konferencija, kurią organizavo Lietuvos nacionalinis muziejus, skirta grafo Eustachijaus Tiškevičiaus (gimė 1814 m. Lahoiske, dab. Baltarusijoje , mirė 1873 m. Vilniuje), pasižymėjusio įvairiapuse moksline (archeologine, istorine ir kt.) bei visuomenine veikla, 200 metų jubiliejui. Siūlome vieną iš šios konferencijos pranešimų.


2014-04-28 18:11

A.Butkevičius žydų gelbėtojams siūlo skirti ypatingą dėmesį

 

Žydus nuo Holokausto gelbėjusiems žmonėms reikia skirti ypatingą dėmesį, sako premjeras Algirdas Butkevičius. Tai jis sakė Vyriausybėje pirmadienį vykusioje ceremonijoje, kurioje Izraelio ambasadorė įteikė Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimus dviejų dešimčių asmenų artimiesiems. Visi šie žydų gelbėtojai apdovanoti po mirties.


2014-04-26 13:25

Dramatiška Krymo istorija mena ir karus su Lietuva

2

Pastaruoju metu žiniasklaidoje daug kalbėta ir rašyta apie Krymą, tačiau savaime suprantama, kad dažniausiai apie jį kalbama naujausių politinių įvykių kontekste. Pats Krymas ir tolimesnis jo statusas tapo karštų diskusijų ir prognozių priežastimi, o „pusiasalio klausimas“ nagrinėjamas tiek galingiausių valstybių vyriausybių lygmeniu, tiek paprastų piliečių tarpe. Tačiau keliant Krymo ateities klausimus dažnai pamirštama jo istorija, o ji buvo ne mažiau įdomi ir dramatiška.


2014-04-24 20:00

Partizanas Vaclovas Voveris-Žaibas sovietams kėlė tikrą siaubą

3

Prieš 65 metus, 1949 m. kovo 7 d., provokatorių MGB agentų A. Skinkio ir K. Kubilinsko išduotas kartu su trimis kovos draugais žuvo Dainavos partizanų apygardos partizano Kazimieraičio rinktinės vadas Vaclovas Voveris-Žaibas. Jis buvo vienas aktyviausių ne tik Dzūkijos, bet ir visos Lietuvos kovotojų su sovietų okupantais, savo veikla pelnęs didelį autoritetą tarp partizanų ir vietos gyventojų, dalyvavęs daugelyje kautynių ir susirėmimų su priešu.


2014-04-23 19:39

Palangoje atkasta XVI a. dvarvietė

 

Palanga atrado savąjį dvarą. Iki šio tik istoriniuose dokumentuose minėtas pastatas atkastas statant kurorto vasaros estradą. Atlikus archeologinius tyrimus nustatyta, jog dvaras gyvavo XVI-XVII amžiuose. Radinys – svarbus įrodymas, kad tais laikais Palangoje gyveno ne tik kaimiečiai bei žvejai, bet ir kilmingi žmonės.


2014-04-23 11:21

Biržuose rastų kaulų mįslę padės įminti lenkai

4

Bendrovė „Panevėžio keliai“, atliekanti darbus Biržų mieste, jau antrą kartą susidūrė su reikšmingais archeologiniais radiniais. Dar vasario mėnesį kasant tranšėją elektros tinklams, šalia tiesiamo dviračių tako prie Evangelikų reformatų bažnyčios, buvo aptiktas kapas. Prieš Velykas atlikus kasinėjimus paaiškėjo, kad tai – akmens amžiaus laikotarpio žmogaus palaikai.


Populiariausi per 24 val.