Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2014-10-22 17:17

Kretingoje – vienas svarbiausių radinių per 15 metų

Kretingoje, Tiškevičių koplyčioje, aptikti keturi sarkofagai. Specialistų teigimu, dviejuose jų – vienų garsiausių XIX amžiaus didikų grafų Juozapo ir Sofijos Tiškevičių palaikai. Kas kituose dviejuose, paaiškės po istorinių ir DNR tyrimų.


2014-10-22 15:10

Kapų plėšikai aplenkė Tiškevičių ieškančius mokslininkus

2

Atidengti Kretingos senųjų kapinių koplyčioje rasti sarkofagai su grafo Juozapo Tiškevičiaus ir jo šeimos narių palaikais užminė mįslę – kas išplėšė didikų karstus? Pagaliau pavyko surasti Kretingos, Palangos, Lentvario ir Užutrakio dvarus valdžiusio grafo Juozapo Tiškevičiaus bei jo žmonos Sofijos palaikus.


2014-10-21 11:10

Kaip Suomija atsilaikė prieš Maskvą ir išliko nepriklausoma?

3

Skandinavai į Rusiją niekada nežiūrėjo lyg į geraširdį kaimyną, su kuriuo malonu išgerti arbatos. Suomiai, švedai, norvegai visada jautė, kad rusiška meška yra nenuspėjama ir gali padaryti didelę žalą. Maskvos šnipams turtingos Skandinavijos šalys visada buvo labai įdomios. Ir dabar Kremlių erzina, kad Danijos naikintuvai patruliuoja Baltijos šalių oro erdvėje, o Norvegija suteikia alternatyvą rusiškam dujų vamzdžiui. Vis dėlto skaudžiausiai nuo rytinės kaimynės yra nukentėjusi Suomija. Sovietų Sąjunga vos neprarijo šios tūkstančių ežerų šalies.


2014-10-20 18:05

Tabariškių bažnyčia slepia daug dar neįmintų mįslių

18

„Iš dokumentų žinome, kad bažnyčioje yra palaidoti septyniolika brolių karmelitų, – sako Tabariškių medinukės kunigas Valdemaras Ulčukevičius ir rodo įdubimus šventovės grindyse. – Jos deformuojasi, o prieš pat Verbų sekmadienį įlūžo navos grindys. Tad galbūt kaip tik tose vietose ir guli vienuoliai? Ventiliacijos anga taip pat rodo po bažnyčia esančius požemius“.


2014-10-18 15:03

Mažai žinomas įvykis: traukinio katastrofa 1945-ųjų Vilniuje

3

Karui tarp Raudonosios armijos ir Vokietijos pajėgų Lietuvos teritorijoje beveik pasibaigus, 1945 m. sausio 12 d. link Vilniaus geležinkelio stoties artėjo traukinys Nr. 984, važiavęs maršrutu Ternopilis – Lyda – Šiauliai. Traukinio sąstatą sudarė 47 vagonai, pakrauti sprogstamosios karinės amunicijos: 16 vagonų aviacinių bombų, 21 vagonas šviečiamųjų raketų ir zenitinių sviedinių, likę dešimt vagonų buvo palikti tušti saugumo sumetimais.


2014-10-17 16:07

Archeologai atrado įspūdingą antikos laikų mozaiką

3

Įspūdinga mozaika, rasta didžiausioje iki šiol Graikijoje aptiktoje antikos laikų kapavietėje, vaizduoja mitą apie Dzeuso dukros Persefonės, tapusios požemių pasaulio valdove, pagrobimą, ketvirtadienį pranešė Graikijos kultūros ministerija.


2014-10-16 22:47

Dvylika moterų, kurios pakeitė Bažnyčios istoriją

3

Kol pasaulyje moterys vis dar stengiasi išsikovoti savo poziciją šventikų valdose, dėl šių 12-os moterų svarbaus vaidmens Bažnyčios istorijoje niekas nedrįsta ginčytis. Siūlome susipažinti su Bažnyčios istorijoje garsiausiomis moterimis, kurios vyrų teritorijoje nuveikė išties daug.


2014-10-16 10:11

Kodėl Maskva norėjo įstoti į NATO?

3

Maskvos propaganda Rusijos gyventojams NATO piešia kaip baisiausią priešą. Kremlius iki šiol negali atleisti Lietuvai, Latvijai, Estijai ir Rytų Europos valstybėms, kad jos pasirinko kelią į Šiaurės Atlanto aljanso organizaciją. Apie glaudesnį ryšį su Europa ir narystę NATO prakalbusi Ukraina greitai pajuto Maskvos botagą. Rusija nepamiršta Sovietų Sąjungos paveldo – Kremlius visada mokėjo kaišioti pagalius į ratus. Dėl to SSRS net pati siūlėsi tapti viena iš NATO narių.


2014-10-11 22:26

Radviliškį vėl supurtė legendinis Lietuvos kariuomenės mūšis

61| 

Šeštadienį Radviliškio rajone į pėsčiųjų žygį „Pergalių ir kovų keliais" patraukę žygeiviai taip paminės prieš 95 metus prie Radviliškio pasiektą pergalę prieš bermontininkus. Per 1919 metais lapkričio 21-22 dieną prie Radviliškio vykusį mūšį pasiekta pergalė yra viena žymiausių Lietuvos kariuomenės pergalių XX amžiuje. Pavakare prie istorinio Radviliškio vėjo malūno prieš 95 metus čia vykusias kautynes priminė jų rekonstrukcija, kurią padėjo įgyvendinti istorijos klubų nariai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos bei Baltarusijos. Po įspūdingo pasirodymo buvo duotas startas žygeivių eisenai.


2014-10-11 17:35

Šančių blusų turgaus metu kilusi idėja – kaunietiškos iškylos

2

organizatoriai pasirinko ekskursijas kaip neformalų būdą kartu su gyventojais gyvai tyrinėti aplinką, keistis žiniomis ir susitikti su įdomiais žmonėmis. Kita priežastis – tai noras paskatinti kauniečius domėtis miestu neapsiribojant įprastomis ekskursijomis po senamiestį ar centrą su tradiciniais gidais ir ekskursantais. Alternatyvūs Kauno turistiniai maršrutai po tokias unikalias miesto dalis kaip Šančiai ir ekskursijos, kurių gidais tampa vietos bendruomenė bei įvairių sričių specialistai, padės atskleisti įvairialypį miesto veidą.


2014-10-11 17:05

Kaip M. Gorbačiovo blaivybės lazda imperijai smogė kitu galu

3|

Tai, kad Sovietų Sąjungoje žmonės smarkiai gėrė, niekuomet nebuvo paslaptis. Šalyje kartkartėmis buvo vykdomos antialkoholinės kampanijos, tačiau didesnio pasisekimo jos neturėjo. Lyginant su XX a. pradžia, devintajame to paties amžiaus dešimtmetyje alkoholio suvartojimas vienam gyventojui išaugo tris keturis kartus, o tai iškalbingai liudijo susitraukusi gyvenimo trukmės bei darbo našumo statistika, ženkliai padidėjęs alkoholio įtakotų nelaimingų atsitikimų bei nusikaltimų skaičius.


2014-10-11 09:01

Medinėje Beržoro bažnyčioje – Žemaitijos šviesa

10

Beržoro šv.Vyskupo Stanislovo bažnyčia yra reta grynuolė. Mat šventovės architektūrą, interjerą kūrė vietiniai amatininkai ir menininkai, o jos sienojai suręsti nenaudojant pjūklo, eglinius rąstus apdirbant tik kirviu. Rokoko stiliaus įkvėpti liaudies meistrai į bažnyčios drožinius ir altorių paveikslus sudėjo daug jaudinančio nuoširdumo.


2014-10-10 10:04

Archyve rasti faktai apie V. Leniną pribloškė net rusų istoriką

5

Didingi, kuklesni ir visai maži – Rusijoje yra apie 1800 paminklų proletariato vadui Vladimirui Leninui. Dar esama apie 20 tūkst. biustų. Daugiau nei penki tūkstančiai gatvių pavadinti šio veikėjo vardu. Daugelyje miestų V.Lenino skulptūros stovi centrinėse aikštėse, nors jei apie jį būtų žinoma visa tiesa, šie paminklai, ko gero, jau seniai būtų atsidūrę šiukšlyne.


2014-10-09 13:06

„Rojus“, iš kurio pabėgome prieš ketvirtį amžiaus

25

Per ketvirtį amžiaus Lietuvoje užaugo ir subrendo nauja karta, gimusi jau nepriklausomoje šalyje ir apie sovietinį laikotarpį žinanti tik iš vyresnių žmonių pasakojimų, knygų ar fotografijų. Šios kartos atstovai nepatyrė to, ką iš tikrųjų reiškia žodis „deficitas“ ir kelių valandų eilės ne prie bilietų į mėgstamo užjūrio atlikėjo koncertą ar naujausio modelio išmaniojo telefono, o prie kasdienės duonos.


2014-10-09 10:02

N. Chruščiovą įsiutinusi Riazanės afera: „Reikia mėsos? Bus!“

4

Per žemės ūkio specialistų pasitarimą 1957 m. gegužės 22 dieną Sovietų Sąjungos lyderis Nikita Chruščiovas pareiškė, kad šalies ekonomika per gana trumpą laiką privalo pavyti ir aplenkti JAV pagal daugybę ekonominių rodiklių, ypač tai buvo taikytina žemės ūkio produkcijai. Toks N.Chruščiovo raginimas reiškė atvirą pripažinimą, kad sovietų žemės ūkis nusileidžia kapitalistiniam modeliui, tačiau žymusis „pasivyti ir aplenkti“ tryško optimizmu ir neabejotinu tikėjimu savo pergale.


Populiariausi per 24 val.