Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2014-09-08 10:44

Donato Banionio vaidmuo įkvėpė Vladimirą Putiną tapti šnipu

4

Jei ne Donato Banionio vaidmuo filme apie šnipus „Ne sezono metas“, Vladimiras Putinas galbūt niekada nebūtų tapęs KGB agentu, nebūtų iškilęs iki pasaulį bauginančio Kremliaus šeimininko. Apie rašo portalas „The Daily Beast“. Rugsėjo 4-ąją miręs D.Banionis buvo ypač garsus aktorius Sovietų sąjungos laikais. Jo neužmiršo ir dabartinėje, Vladimiro Putino Rusijoje - prezidentas lietuvių aktoriui yra skyręs apdovanojimą. O D.Banioniui mirus Rusijos vadovas išreiškė užuojautą.


2014-09-08 06:00

Rugsėjo 8-oji: prieš 500 metų LDK triumfavo Oršos mūšyje

Rugsėjo 8-ąją sukanka 500 metų, kai prie Oršos Lietuvos Didžioji Kunigaikštystės pasiekė pergalę prieš Maskvos kunigaikštystės kariuomenę. Oršos mūšis vyko 1514 m. rugsėjo 8 dieną ir buvo reikšmingiausias dešimties metų kare (1512–1522 m.) tarp Maskvos valstybės ir Lietuvos. Šis mūšis atskleidė LDK karinį potencialą, išryškino karinio bendradarbiavimo su Lenkijos karalyste perspektyvas.


2014-09-06 13:45

Kokia ta rusiška siela? Neaprėpiama ir bekraštė kaip rusų lyguma

2

Kas yra Rusija ir kodėl ji tokia – klausimas sudėtingas ir nevienareikšmis. Kodėl ją sunku suprasti ir nelengva prognozuoti? Kodėl ji nuolat metasi į kraštutinumus? Kodėl ją drasko įvairūs sukrėtimai ir vidiniai prieštaravimai? Į šiuos klausimus daugybę kartų bandė atsakyti tiek rusų, tiek kitų tautų mąstytojai.


2014-09-05 10:32

Radiniai Klaipėdoje verčia keisti požiūrį į viduramžius

20

Niekada netyrinėtus Klaipėdos piliavietės klodus naršančius uostamiesčio archeologus pribloškė radinių gausa – kai kurios iškasenos iškalbingai byloja apie senovės baltų ir kryžiuočių santykius XIII–XV amžiais. Danės upės žiotyse XII a. viduryje Livonijos ordino riterių pastatytos Mėmelburgo pilies teritorijoje pluša Klaipėdos universiteto archeologai. Jų tikslas – iki žiemos šalnų ištirti apie 1000 kvadratinių metrų plotą. Pirmojoje perkasoje aptikti radiniai nudžiugino ir net suglumino tyrėjus.


2014-09-03 18:16

Tikras kapas netikriems palaikams. Kuo žavi Vilniaus požemiai?

27

„Deja, bet ne į visus klausimus galėsiu atsakyti, nors labai stengsiuosi. Ne veltui ši ekskursija vadinasi „Požeminio Vilniaus paslaptys“. Patys įsitikinsite perėję šį maršrutą – klausimų vis dar yra daugiau, nei atsakymų“, – tokiais štai žodžiais pradedama viena iš plataus asortimento ekskursijų, siūlančių pasivaikščioti po Vilniaus požemius. Tokie žodžiai pasirenkami tikrai ne atsitiktinai.


2014-09-03 16:04

Klaipėdos piliavietėje rasta ginklų, papuošalų ir pinigų

Klaipėdos piliavietę tyrinėjantys archeologai jau aptiko per 800 radinių, tarp jų - ginklai, papuošalai, pinigų lobis. Klaipėdos universiteto archeologų grupei vadovaujantis docentas Gintautas Zabiela sakė, kad pirmieji du tyrimų mėnesiai archeologams ir istorikams davė daug medžiagos apmąstymams.


2014-09-01 20:01

Antrojo pasaulinio karo išvakarės šiurpiai primena šiuos laikus

9| 

Lygiagretės tarp Antrojo pasaulinio karo pradžios 1939 metų rugsėjo 1-ąją ir šių dienų įvykių Ukrainoje tiesiog šiurpina. Rugsėjo pirmoji Lenkijoje anuomet prasidėjo ne linksmų mokinukų su gėlėmis rankose eitynėmis – tą dieną įsiplieskė per 60 milijonų gyvybių nusinešęs Antrasis pasaulinis karas, kai vokiečiai įsiveržė į Dancigą (Gdanską).


2014-09-01 13:10

Istorikas A.Pociūnas: „Oršos mūšis išgelbėjo Lietuvą ir Lenkiją“

3

„Kaip ir dabar Vladimiro Putino valdomoje Rusijoje, taip ir anuomet Maskvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo puolamos kitos žemės kaltinant, kad jose skriaudžiami rusai ir niekinamas jų tikėjimas. Politinė Oršos mūšio reikšmė yra labai didelė: Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių pergalė prieš gerokai didesnę Maskvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenę padarė milžinišką įspūdį Europai ir įėjo į jos karybos bei politikos istoriją“, - sako karo istorikas Arvydas Pociūnas apie Oršos mūšį, kurio 500-osios metinės minimos šiemet.


2014-08-29 15:54

Sukanka 21-eri, kai sovietinė kariuomenė išjudėjo iš Lietuvos

Paskutinę kalendorinės vasaros dieną sukanka 21 metai, kai iš nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos išvesta Rusijos kariuomenė - po pusės amžiaus paskutinis svetimos kariuomenės ešelonas išdundėjo į Rytus su savo amunicija ir ideologija. Laisvę varžiusi svetima kariuomenė iš Lietuvos buvo išvesta metais anksčiau nei iš Vokietijos ir Lenkijos.


2014-08-29 09:52

Įspūdžiai iš Maskvos: viena galvoti, o kita sakyti – normalu

3

Kiek vėliau supratau, jog veidmainystė, dvimintystė – viešai kalbu viena, užkulisiuose ką kitka – buvo būdinga visai konferencijai. Regis, jau įsisąmoninau, kad kultūra ir politika čia, Rusijoje, yra nedalomos, tačiau iš mokslo turėjau kiek kitokių lūkesčių. Tai buvo tarptautinis renginys, organizuotas bendromis rusų ir prancūzų pastangomis. Žinoma, prancūzų simpatijos rusams – akivaizdžios, tačiau nesitikėjau, jog jos užgoš kritinį, tiriamąjį žvilgsnį.


2014-08-28 06:27

Įspūdžiai iš Maskvos: kas rūpi mąstantiems rusams?

„Būkit labai atsargi Maskvoje. Žinot, tai pavojingas miestas“, – atsisveikindamas perspėja brandaus amžiaus lietuvių kilmės žydas prie skrydžio į Tel Avivą vartų Vilniaus oro uoste. Pati kylu link savųjų, link Maskvos. Atsisveikinu su šiuo vyru, suprasdama, jog daugiau niekada nebesusitiksime. Taip prasidėjo mano antroji kelionė į Maskvą.


2014-08-26 14:10

Kaip 1918-aisiais atsirado Lietuvos valstybė? Panašu į stebuklą!

2

„Lietuviai turėjo vieną stipriausių inteligentų sąjūdžių Rytų ir Vidurio Europoje. Atrodytų, didžios istorinės tautos – slovėnai, kroatai – tokios aktyvios inteligentijos neturėjo. Su kuo tai susiję? Kodėl sakau, kad įvyko stebuklas? Nei slovėnai, nei krotai, nei serbai po 1918-ųjų nesukūrė savo valstybės, o Lietuva sukūrė. Turbūt reikėtų kalbėti apie ypatingą Lietuvos inteligentų europietišką kultūrą“, – kalbėjo istorikas Eligijus Raila.


2014-08-25 12:02

Žygis į bunkerį – geriausi skiepai nuo sovietinės nostalgijos

19

Po dešimties minučių riebaus rusiško keikimosi ir žeminimo visi jau stovėjo nuleidę akis. Drąsesni dar sukrizendavo, bet paklusti neatsisakė niekas. Grupė į sovietų bunkerį pasilinksminti atvykusių žemaičių taip savo aukštinamo etninio užsispyrimo neturėjo nė kvapo. Visi, kaip viščiukai tupinėdami pagal aktoriaus Irmanto Jankaičio komandas, jie tarsi laiko mašina persikėlė į sovietų laikus.


2014-08-24 18:38

Sugniuždyti tikėjimo laisva Lietuva nesugebėjo net KGB smogikai

6

Man rugpjūčio 23-oji yra ne tik sausas faktas skausmingoje Lietuvos istorijoje, ne tik valstybės minima diena, bet ir tėčio, politinio disidento Stanislovo Jako atminimo diena. Būtent mano tėtis 1968 metais iš Maskvos disidento Andrejaus Sacharovo parvežė šio pakto ir jo slaptųjų protokolų kopijas į Lietuvą. Iki to laiko slaptųjų protokolų turinys buvo kruopščiai saugoma paslaptis.


2014-08-23 17:15

Trečioji Roma? Trečiasis Reichas? Trečioji Šventykla?

3

Tai, kas dabar vyksta vadinamajame rusų pasaulyje, primena genialaus režisieriaus siurrealistinės tragikomedijos pastatymą. Metafizines scenas keičia absurdo epizodai, eschatologiniai elementai persipina su juodu humoru. Vladimirų Vladimiras Putinas pareiškia, kad norint suprasti, kodėl buvo prijungtas Krymas, privalu suvokti pusiasalį persmelkusį didžiadvasiškumą. Nacionalinis lyderis primena, kad senajame Chersone krikštijosi šventasis kunigaikštis Vladimiras, o jo dvasinis žygdarbis – stačiatikybės išpažinimas – sukūrė bendrą kultūrinį, vertybinį, civilizacinį pamatą, vienijantį Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos tautas.


Populiariausi per 24 val.