Istorija
2014-12-23 15:45

Į bedugnę garmanti Rusija – tarpukario Vokietijos atspindys

3

Stebėdami tai, kas dabar vyksta Rusijoje, vokiečiai nejučia prisimena ir savo pačių šalies niūrų laikotarpį, kuris baigėsi Hitlerio atėjimu į valdžią. Hiperinfliaciją yra patyrusi ne viena valstybė, tačiau viskas nublanksta prieš tai, kas po Pirmojo pasaulinio karo vyko Vokietijoje.


2014-12-21 17:31

Muzikos genijų kūrinių autorystė kaitina aistras

Klasikos pasaulis labai mėgsta kelti skandalus dėl kūrinių autorystės. Tik visiškai neseniai nurimo aistros dėl Johanno Sebastiano Bacho violončelės siuitų, kunkuliavusios su potvyniais ir atoslūgiais ištisus aštuonerius metus. Pasaulio spauda ir mokslininkai diskutavo, ar jas galėjo parašyti kompozitoriaus žmona. O prieš savaitę vienas pianistas pasėjo įtarimų, kad Fryderyko Chopino palikime gali būti jo mokinės kūrinių.


2014-12-20 13:32

Kaip A. Stulginskis kūrė tautinę Lietuvą ir ieškojo nuotakos?

2

„Tuo nelengvu Lietuvai metu Stulginskis pagaliau nusprendė sukurti šeimą. Nuotakos ieškodamas nė nepajuto kaip tapo tikru senberniu, bet ne dėl to, kad toks gyvenimas patiko, ar kad visos merginos nuo jo nusisukdavo. Tuo metu išsilavinusiam lietuvių jaunuoliui savo lygmens apsišvietusią lietuvaitę rasti nebuvo lengva, daugelis vedė lenkakalbes merginas iš bajoriškų giminių, ruses, arba net užsienietes. Stulginskio išrinktoji – mįslingų akių gražuolė Onutė Matulaitytė, 26 metų lietuvaitė iš Suvalkijos“, - rašo Alfonsas Eidintas.


2014-12-19 17:41

Paaiškės detalės apie griaučius iš paslaptingo graikų kapo

Detalės apie paslaptingų griaučių, rastų didžiuliame, Aleksandro Makedoniečio laikų kape Graikijoje, tapatybę turi būti paskelbtos kitą mėnesį. „Makroskopinio kaulinio audinio tyrimo, siekiant nustatyti lytį, amžių ir ūgį, rezultatai bus paskelbti sausio mėnesį“, – sakoma Graikijos kultūros ministerijos pareiškime.


2014-12-18 18:30

Kelio atgal nėra, todėl Vakarų visuomenei metas pabusti

 

Tiems, kurie supranta, kad Vakarų civilizacija rimtai dvasiškai serga šis pabudimas reiškia, kad vis dar yra daug išeičių. Pirmiausiai reikia panaudoti pasaulinį dvasinį potencialą ir geriausius žmonijos pasiekimus meno, kultūros, mokslo, technikos srityse, siekiant dorovinių žmonių visuomenės pagrindų atkūrimo, harmoningai besivystančių žmonių ugdymo, doroviniais idealais pagrįsto vaikų ir suaugusiųjų švietimo.


2014-12-17 16:29

Kunigas dienoraštyje aprašė ir vyskupo reakciją į bordelį

Panevėžio rajone, Teresdvaryje, išsaugoti dienoraščiai tokie unikalūs, kad dažnas jį skaitydamas pamiršta viską. Tiksliai, vaizdžiai ir su humoru, bet kartu ir vertindamas tautai svarbius įvykius, o kartais pajuokaudamas jį kadaise rašė kunigas, ir tai tik sustiprina šio rankraštinio palikimo vertę.


2014-12-16 09:07

Ginkluoti rusai tik per stebuklą nenuvertė Estijos valdžios

Tai, ką Kremlius dabar daro Ukrainoje, jau buvo ne kartą išmėginta praėjusiame šimtmetyje. Kitose vietoje, kitomis aplinkybėmis, bet pagal panašų scenarijų. Tiesa, ši istorija lygiai prieš 90 metų įvyko gerokai arčiau Lietuvos. 1918 metais lietuviai, latviai ir estai paskelbė kuriantys nepriklausomas valstybes.


2014-12-12 18:34

Egipte rastas senovės karalienės kapas

Egipto ir prancūzų archeologų komanda Luksore atrado Ramzių periodo karalienės kapą, paskelbė Senienų ministerija. Tyrimas tęsiasi siekiant nustatyti faraono, už kurio ji buvo ištekėjusi, vardą.


2014-12-11 15:43

Istorikui A.E.Sennui dokumentas nebūtinai tikresnis už gyvą žodį

2

Lietuvių ir šveicarų kilmės JAV istorikas prof. Alfredas Erichas Sennas, viešėdamas Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (VDU), surengė paskaitą „Istorijos herojai kaip žmonės“, kurioje papasakojo ne tik apie savo gyvenimą, šeimą, bet ir susitikimus su įdomiomis istorinėmis asmenybėmis.


2014-12-11 15:41

E.Gudavičius: „Lietuva buvo ubagiška šalis. Tokia ir liko“

3

„Iki šiol girdžiu tokių pasakymų – neginsiu Lietuvos, man prie ruso buvo geriau! Argi taip gali kalbėti lietuvis? Ir koks jis lietuvis? Kur tada mūsų tautinė savimonė?“ - Vilniaus universiteto Istorijos fakultete surengtoje mokslinėje diskusijoje retoriškai klausė neseniai 85 metų sukaktį paminėjęs Lietuvos istorijos klasikas Edvardas Gudavičius.


2014-12-11 11:33

Lietuvių ir lenkų santykiai: istorija daugiau artina ar skiria?

Lietuvos ir Lenkijos santykiai kartais būdavo sudėtingi, pavyzdžiui, tarpukariu, tačiau teiginys, kad Lenkiją kai kuriais atvejais galima vadinti Lietuvos valstybingumo priešu, visiškai neteisingas, sako Vilniaus universiteto profesorius Rimvydas Petrauskas. „Istoriją reikia rašyti laikantis objektyvumo principo. Reikia kalbėti apie konfliktus, bet kartu ir aiškiai suvokti, kad bendra istorija ir dabartis vis tiek mus daugiau artina, o ne skiria“, – pabrėžia Istorijos fakulteto dekanas.


2014-12-10 17:40

Vilniuje aptiktas lobis – juodai dienai atsidėtos santaupos

3

Vilniaus senamiestyje, Subačiaus gatvėje, šią vasarą atliekant archeologinį tyrimą rastas XIX-XX a. auksinių monetų lobis atiteks Lietuvos nacionaliniam muziejui. Tai pirmasis tokio pobūdžio auksinių monetų lobis, patekęs į Lietuvos muziejus.


2014-12-10 16:19

„Wilno nasze“: kodėl lenkai Vilnių laiko lenkišku miestu?

4

XX a. Europos istorija - teritorinių nesutarimų, netgi aršių kivirčų bei karų istorija. Dėl atskirų miestų bei ištisų sričių priklausomybės ginčijosi vokiečiai su prancūzais, suomiai su švedais, čekai su lenkais. Ir kiekvienas ne tik, kad žėrė kultūrinius, kalbinius bei istorinius argumentus savo pozicijai pagrįsti, bet ir, kas svarbiausia, dažnai nuoširdžiausiai tikėjo savo teisumu.


2014-12-08 18:48

Politinio (ne)sąmoningumo trajektorijos XX a. antroje pusėje

Šio straipsnio dėmesio centre – dviejų Lietuvų, išeivijos ir sovietinės, valstybės sampratos. Akivaizdu, kad jos skyrėsi, bet pagrindinė rūpima skirtis yra politinio mąstymo programos, kurias reprezentavo ir lietuvių visuomenėje siekė įtvirtinti sovietija bei egzilis. Pačią mintį supaprastinai galima suvokti kaip priešpriešą tarp (tarpukario) tradicijos ir (komunistinės) revoliucijos, pliuralistinio ir griežtai ideologizuoto mąstymo, demokratinės ir komunistinės utopijos.


2014-12-08 15:59

Kas mes esame: lenkiškoji lietuvių tapatybės gija

Klausimas, kas mes, lietuviai, esame, kas yra mūsų tauta ir valstybė, net ir tada, kai viešai nekeliamas, kyšo įvairiose mūsų diskusijose ir sprendimuose bei vertinimuose. Tapatybės klausimas aktualus šiandien pat, baiminantis svetimų iškabų ir svetimų raidžių. Ir tai yra gana kurioziška, nes kai kas nesuvokia, kad mes jau esame dalis tos visos Europos, kuri rašo lotyniškąja abėcėle, – nesuvokia net tada, kai ši tikrovė spigina mums akis kiekviename kasdienybės žingsnyje.


Populiariausi per 24 val.