Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2014-04-28 18:11

A.Butkevičius žydų gelbėtojams siūlo skirti ypatingą dėmesį

 

Žydus nuo Holokausto gelbėjusiems žmonėms reikia skirti ypatingą dėmesį, sako premjeras Algirdas Butkevičius. Tai jis sakė Vyriausybėje pirmadienį vykusioje ceremonijoje, kurioje Izraelio ambasadorė įteikė Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimus dviejų dešimčių asmenų artimiesiems. Visi šie žydų gelbėtojai apdovanoti po mirties.


2014-04-26 13:25

Dramatiška Krymo istorija mena ir karus su Lietuva

2

Pastaruoju metu žiniasklaidoje daug kalbėta ir rašyta apie Krymą, tačiau savaime suprantama, kad dažniausiai apie jį kalbama naujausių politinių įvykių kontekste. Pats Krymas ir tolimesnis jo statusas tapo karštų diskusijų ir prognozių priežastimi, o „pusiasalio klausimas“ nagrinėjamas tiek galingiausių valstybių vyriausybių lygmeniu, tiek paprastų piliečių tarpe. Tačiau keliant Krymo ateities klausimus dažnai pamirštama jo istorija, o ji buvo ne mažiau įdomi ir dramatiška.


2014-04-24 20:00

Partizanas Vaclovas Voveris-Žaibas sovietams kėlė tikrą siaubą

3

Prieš 65 metus, 1949 m. kovo 7 d., provokatorių MGB agentų A. Skinkio ir K. Kubilinsko išduotas kartu su trimis kovos draugais žuvo Dainavos partizanų apygardos partizano Kazimieraičio rinktinės vadas Vaclovas Voveris-Žaibas. Jis buvo vienas aktyviausių ne tik Dzūkijos, bet ir visos Lietuvos kovotojų su sovietų okupantais, savo veikla pelnęs didelį autoritetą tarp partizanų ir vietos gyventojų, dalyvavęs daugelyje kautynių ir susirėmimų su priešu.


2014-04-23 19:39

Palangoje atkasta XVI a. dvarvietė

 

Palanga atrado savąjį dvarą. Iki šio tik istoriniuose dokumentuose minėtas pastatas atkastas statant kurorto vasaros estradą. Atlikus archeologinius tyrimus nustatyta, jog dvaras gyvavo XVI-XVII amžiuose. Radinys – svarbus įrodymas, kad tais laikais Palangoje gyveno ne tik kaimiečiai bei žvejai, bet ir kilmingi žmonės.


2014-04-23 11:21

Biržuose rastų kaulų mįslę padės įminti lenkai

4

Bendrovė „Panevėžio keliai“, atliekanti darbus Biržų mieste, jau antrą kartą susidūrė su reikšmingais archeologiniais radiniais. Dar vasario mėnesį kasant tranšėją elektros tinklams, šalia tiesiamo dviračių tako prie Evangelikų reformatų bažnyčios, buvo aptiktas kapas. Prieš Velykas atlikus kasinėjimus paaiškėjo, kad tai – akmens amžiaus laikotarpio žmogaus palaikai.


2014-04-22 18:33

Užsispyrėlei Suomijai padėjo ne baisus šaltis, o Stalino klaidos

4

„Suomija apskritai neužėmė daug vietos nei Stalino mintyse, nei Raudonosios armijos generalinio štabo operatyviniuose planuose. Didysis žaidimas, kurį Stalinas pradėjo 1939 m. vasarą, turėjo įtvirtinti sovietinį viešpatavimą ne menkai apgyventoje Suomijoje, o didžiojoje Europos žemyno dalyje“, – lietuviškai išleistoje knygoje „Birželio 25-oji. Kvailystė ar agresija prieš Suomiją?“ (leidykla „Briedis“) rašo istorikas Markas Soloninas. Pateikiame knygos fragmentą.


2014-04-18 19:13

Dujų kameroje Kaune mirties sulaukė šaltakraujai žudikai

2

Prieškario visuomenėje sunkūs nusikaltimai nebuvo sensacija, vagystės ir žmogžudystės buvo įprasta laikraščių tema. Viena tokia istorija pasirodė 1937 m.: „Ramus, dievobaimingas stalius Pogužinskas plaktuko smūgiais išžudo Smilgių miestely 5 asmenų šeimą“. Ši istorija susilaukė ne tik didelio Lietuvos visuomenės, bet ir užsienio spaudos dėmesio.


2014-04-18 00:45

Kauno dujų kameros budelis per mėnesį uždirbdavo 350 litų

2

Kelias nuo kalėjimo iki dujų kameros mirtininkui nebuvo atskleidžiamas. Laukiantysis mirties bausmės buvo perkeliamas į 95-ąją Kauno sunkiųjų darbų kalėjimo kamerą, iš kur buvo pakviečiamas į kalėjimo raštinę. Į kamerą jis jau nebesugrįždavo. Tam, kad kalėjime likusieji nepastebėtų ir nekeltų sumaišties, nuteistasis buvo išvežamas slapta ir nesakant kur.


2014-04-16 15:40

Mirties bausmė Lietuvoje buvo vykdoma ir dujomis

Mirties bausmė – viena seniausių taikomų sankcijų už itin sunkius ir žiaurius nusikaltimus. Nūdienos Lietuvoje ši bausmė Konstitucinio Teismo nutarimu buvo panaikinta 1998 m., tačiau praėjusiais metais galėjome stebėti, kaip šis motyvas vėl sugrįžo į mūsų viešąją erdvę. Didelio atgarsio sulaukusios žiaurių žmogžudysčių bylos vėl paskatino svarstyti galimybę grąžinti gyvybės atėmimo bausmę.


2014-04-16 06:50

Kultūrologai diskutuoja, ar istoriją rašo nugalėtojai?

3

„Deja, turime pripažinti, kad Rusijos ir Baltijos šalių postkomunistinė istorija labai nepalanki tam, kad istorinės atminties konfliktas taptų mažiau aštrus. Reikalas tas, kad šitas konfliktas daug kam yra naudingas tiek Baltijos šalyse, tiek Rusijoje“, – teigė kultūrologas Andrius Martinkus, kurį žurnale „Kultūros barai“ kalbino su jo kolega Tomas Kavaliauskas.


2014-04-15 17:20

Užutrakio rūmų žaizdas gydo atgimę saloninės muzikos vakarai

10

Orios didybės gaubiamas Užutrakio dvaras prieš kelerius metus nusimetė praeities šydą ir prisikėlė naujam gyvenimui. Buvusių grafo Juozapo Tiškevičiaus rūmų salėse dabar vėl, kaip ir prieš šimtą metų, skamba saloninė muzika, vyksta poezijos skaitymai bei kultūrinės diskusijos. Jaukiuose, puikiai restauruotuose rūmuose bei išpuoselėtame parke kiekvienas lankytojas nesunkiai gali pasijausti tarsi namuose.


2014-04-15 11:05

Kaip Stalinas su parankiniais valė saugumo struktūras

3

SSRS vykdytų politinių represijų nacionaliniai aspektai tyrinėjami išties intensyviai, tačiau kol kas esame sulaukę mažai studijų, kurios leistų spręsti apie šovinistinių nuotaikų paplitimą čekistų „korporacijos“ viduje ir apie tokių subjektyvių veiksnių poveikį konkrečioms represijoms.


2014-04-14 11:56

Tarp senovės valdovų pravardžių – Mėlyndantis ir Kreivaburnis

6

Kai kurios pravardės prilipo valdovams dar gyviems esant, kitos atsirado prabėgus keliems amžiams po jų mirties, vienos pabrėžė fizinę išvaizdą, kitos protinius sugebėjimus ar valdymo ypatybes. Šių pravardžių kilmės istorija be galo įdomi ir nedaug tyrinėta.


2014-04-12 23:42

Tamsūs gimdymo slėpiniai ir prošvaistės tarpukario Lietuvoje

2

Medicina daug skelbė ligoninių ir kitų sveikatos institucijų ataskaitų: jas visas susumavę gautųsi neblogas pirmųjų nepriklausomybės metų socialinis portretas. Itin kupina detalių yra gydytojo akušerio Prano Mažylio (1885–1966) parašyta Lietuvos Raudonojo Kryžiaus ligoninės Kaune, akušerijos skyriaus 1920–1922 m. veiklos ataskaita. Pastebima kaimo bobelių ir šundaktarių veikla, rodanti, kiek kenkė menkas išsilavinimas.


2014-04-10 19:48

Prezidentas K.Grinius gelbėjo Lietuvą ir nuo utėlių

2

Prezidentas Kazys Grinius prieškario Lietuvoje gal net buvo ryškesnis ne kaip politikas, o kaip sveikatos žinių populiarintojas: jis 1909 m. inicijavo ir redagavo Lietuvos ūkininko priedą „Sveikata“, jame daug rašė, buvo tarp pagrindinių 1923 m. įsteigtos Pieno lašo draugijos veikėjų. 1920 m. pradžioje antrą kartą mėginama atgaivinti „Sveikatą“. Pirmąjį keturių puslapių numerį suredagavo ir užpildė būsimasis prezidentas, gydytojas Grinius. Ta proga jis nubrėžė valstybės sveikatos politikos gaires.


Populiariausi per 24 val.