Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2013-11-07 07:37

Istorija lietuviams – mokytoja ar tarnaitė?

23|2

Gyvenimo mokytoja vadinama istorija daugeliui tautiečių ir įdomi, ir svarbi, tačiau pirmiausiai kaip politinių ir ideologinių tarpusavio rietenų bei stereotipų kovos laukas. Istoriniai įvykiai yra virtę neliečiamais ideologiniais stabais – tokiais, kaip, pavyzdžiui, Žalgirio mūšis - pro kurių armiją sunku prasibrauti laisvai akademinei minčiai. Tad visuomenė, atrodo, nebręsta – kritinio ir laisvo mąstymo, kurią suteikia istorinės bei humanitarinės studijos, joje vis dar pernelyg mažai. Tad ir atotrūkis tarp istorikų profesionalų, akademinio pasaulio ir likusios visuomenės dalies – vis dar didžiulis.


2013-11-04 17:42

Lietuvių karių atsiminimai - moderniame britų archyve

7

Didžiosios Britanijos Imperinis karo muziejus pažymės Pirmojo pasaulinio karo šimtmetį, siekdamas sukurti didžiausią visų laikų skaitmeninį archyvą, kuriame bus saugomi karo dalyvių privatūs laiškai, dienoraščiai ir fotografijos.


2013-11-03 15:18

Rasų kapinių antkapiai apipinti simboliais

2|4

Nors Rasų kapinės, įkurtos XVIII ir XIX a. sandūroje, yra visiškai netoli miesto centro, net ir šiais laikais atrodo, lyg čia būtų sostinės paribys, į kurį atklydus galima rasti naujų, anksčiau nepastebėtų dalykų, rašo „Lietuvos rytas“.


2013-11-02 21:26

Lietuvis papasakojo apie Irako karo sprogimus, baimę ir pinigus

41|8

Prieš metus išėjusi pirmoji lietuvio kario knyga apie karą Afganistane netruko sulaukti pasekėjų. Supratęs, kad Lietuvai reikia tokių knygų, buvęs išminuotojas ir ryšininkas Sigitas Maliauskas savo dienoraščio pagrindu parengė atsiminimus iš 2003 metų sąjungininkų operacijos Irake „Irako laisvė“. Apie ką šioje knygoje pasakojama, kuo ji gali sudominti išrankų skaitytoją ir kodėl ji išėjo būtent dabar – po operacijos praėjus 10 metų? Šiuos klausimas portalas lrytas.lt uždavė knygos autoriui S.Maliauskui.


2013-10-31 23:53

Kauno vietos, kuriose dažniausiai vaidenasi

8|11

Kauniečiai, kurie Helovino naktį nepabijojo susitikti su šmėklomis, vaiduokliais ir vampyrais, leidosi į ekskursiją, kurios metu lankėsi tose Kauno vietose, kur dažniausiai vaidenasi.


2013-10-31 17:00

Vilniaus universiteto istorikus vėl buria „Historiada 2013“

Šeštadienį, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Alumni draugija į gimtosios M.Daukšos kiemelyje stūksančios liepos glėbį kviečia sugrįžti visų kartų Istorijos fakulteto auklėtinius.


2013-10-31 12:10

Skandalas Vokietijoje: Gestapo vadas palaidotas žydų kapinėse

85

Vienas pagrindinių žydų žudynių Antrajame pasauliniame kare vykdytojų 1945 metais buvo palaidotas žydų kapinėse Berlyne. Tai yra Heinrichas Muelleris, liūdnai pagarsėjęs nacistinės Vokietijos slaptosios policijos (Gestapo) vadas. Tokią skandalingą informaciją atskleidė Vokietijos laikraštis „Bild“. Laikraštis, remdamasis Vokietijos pasipriešinimo muziejaus vadovu Johannesu Tuchelu, rašo, kad H.Miulleris nesulaukė karo pabaigos.


2013-10-29 19:00

Nacių furijos žiaurumu nenusileisdavo vyrams

14

Šviesiaplaukė 23 metų namų šeimininkė Erna Petri, grįždama namo iš parduotuvės, pastebėjo neįprastą vaizdą: šalikelėje, paklaikę iš baimės, spietėsi šeši pusnuogiai berniukai. Moteris buvo ištekėjusi už SS karininko, todėl iš karto suprato, kad tai – žydai, pabėgę iš traukinio, vežusio juos į koncentracijos stovyklą. Erna buvo dviejų vaikų motina, tad nedvejodama parsivedė išbadėjusius ir raudančius mažylius namo, nuramino ir pavalgydino. O tada išsivedė šešetą į mišką, sustatė eile priešais duobę ir vieną po kito negailestingai sušaudė.


2013-10-29 19:00

Ryto litvakai: Arba ką lietuviai žinojo apie savo kaimynus žydus

12

Empirinis metodas specifine šio žodžio prasme istorijoje naudojamas retai: sunku susidrausminti, net ir to norint, ir pasitenkinti vien faktų rankiojimu, išvengiant išankstinių nuostatų, kas svarbu, o kas ne. Sunku tyrinėjimuose išvengti asmeniškų ar grupinių interesų įtakos. Prisideda ir tai, kad empirinė istorija, tarsi kokio laikotarpio katalogas, dažnai nėra nei įdomi, nei gilinanti praeities supratimą.


2013-10-28 06:45

Sovietų budelių suluošintam kovotojui R.Dubickui – elgetos dalia

694|21|

Ričardui Dubickui nė nebūtina užsimerkti – prieš akis išnyra jį kelias paras kankinę ir visam gyvenimui suluošinę sovietų budeliai. Ir tas pirmasis egzekutorius – Michailas Golovatovas, 1991 m. sausio 14-ąją jaunam kovotojui už Lietuvos laisvę užvožęs pirmąjį antausį. Tomis kruvinomis dienomis išgyvenęs sunkiai suvokiamus kankinimus šiandien skurstantis vyras priverstas kęsti kitokį pažeminimą ir patyčias. „O ko ten lindai per tą Sausio 13-ąją?“ – net ir tokie žodžiai jį pasitinka, kai prileistas morfijaus ir pasiremdamas ramentais pasibeldžia į Lietuvos institucijų duris.


2013-10-28 06:35

Ar Lietuvoje yra vietos gudams?

14

Niekaip su lenkais nepasidalijančių bendros istorijos lietuvių laukia galbūt dar sunkesnės dalybos su kitais kaimynais – baltarusiais. Jie savo šaknų vis aktyviau ieško Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK), kurią mes laikome tik lietuvių valstybe.


2013-10-26 09:45

Austrė lietuviams sugrąžino lenkų nusavintus didikus

22

Daug šalių išmaišiusi austrų žurnalistė Judith Lewonig prieš 17 metų atrado Vilnių ir nustojo keliauti. „Man nebereikia kitų šalių“, – tvirtina moteris. Ji ėmė keliauti kitaip – po Vilniaus ir Lietuvos istoriją. Iškeitusi Vieną į Vilnių 54 metų žurnalistė J.Lewonig tyrinėja Lietuvos istorinius ryšius su kitomis šalimis. Prieš porą metų ji išleido knygelę apie šveicarus Lietuvoje, o praėjusią savaitę Vilniuje pristatė 2500 metų apimančią Lietuvos ir Austrijos santykių istoriją. Anot leidinį parengti padėjusio istoriko Rūsčio Kamuntavičiaus, tai apžvalga, verta austrės plunksnos. Mat „lietuvis būtų skaičiavęs austrų kilmės kryžiuočių papjautus tautiečius, o J.Lewonig suskaičiavo Habsburgaites, ištekėjusias už Jogailaičių, kuriuos įprasta vadinti lenkais“.


2013-10-23 13:50

Egipte archeologai aptiko prieš 4 tūkst. metų gyvenusio faraonų gydytojo kapą

3

Archeologai netoli Egipto sostinės atkasė 4 tūkst. metų senumo kapą, kuriame, jų nuomone, palaidotas garsus faraonų gydytojas, antradienį pranešė pareigūnai.


2013-10-23 10:37

„Mūsų laisvės metai. 1998-ieji“: skausmingos Rusijos krizės pasekmės

3

Kokias pasekmes šiandienos Lietuvos ekonomikai sukels blogėjanti ekonominė situacija Rusijoje? Kartą Lietuva jau buvo su tuo skausmingai susidūrusi: 1998-aisiais Rusijos krizė mūsų šaliai smogė itin skausmingai. Apie tai šį sekmadienį primins laida „Mūsų laisvės metai. 1998-ieji“.


2013-10-23 09:43

2014-uosius siūloma paskelbti Oršos mūšio metais

9

Grupė Seimo narių siūlo 2014-uosius paskelbti Oršos mūšio metais.