Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Istorija
2014-03-17 11:11

Mirė Antrojo pasaulinio karo įspūdingiausio bučinio herojus

2

Teksase mirė garsios Antrojo pasaulinio karo nuotraukos, kurioje užfiksuotas JAV jūreivio ir slaugės bučinys, herojus. Jaunų žmonių bučinio nuotrauka buvo tapusi ikoniniu simboliu, reiškiančiu pasauliui Antrojo pasaulinio karo pabaigą, praneša BBC. Nuotraukoje užfiksuotas Glennas McDuffie mirė sekmadienį slaugos namuose Dalase, sulaukęs 86 metų.


2014-03-13 11:19

Popiežė Joana – mitas ar tikrovė?

Lygiai prieš metus, kovo 13-ąją, kardinolų konklava 266-uoju popiežiumi išrinko Pranciškų. Prieš šiuos rinkimus buvo daug kalbama apie kandidatus, prisimenama Bažnyčios istorija. Trumpam į paviršių buvo iškilęs ir vienas mažai žinomas teiginys, kurio autentiškumą sunku įrodyti. Tai - versija, atsiradusi XIII amžiuje. Teigiama, kad IX amžiuje popiežiaus sostas buvo atitekęs… moteriai. Iki XVI amžiaus Bažnyčia šį faktą pripažino, tačiau vėliau jos pozicija pasikeitė.


2014-03-11 20:33

Sunaikintą miestelį paslėpė rusų karinis poligonas

14| 

Prieš septyniasdešimt metų Kudirkos Naumiestis (Šakių rajonas) turėjo miestelį dvynį – Širvintą (vok. Shirwindt). Tuometės Vokietijos ir Lietuvos pasienyje esančias šias gyvenvietes skyrė upė, tačiau žmonės bendravo, prekiavo, gyveno santarvėje. Antrasis pasaulinis karas Širvintą visiškai sunaikino. Šis miestelis yra vienintelis Europoje, neatstatytas po karo. Dabar tai yra Rusijos teritorija. Vietovė vadinasi Kutuzovo vardu, joje yra karinis poligonas ir plyti didžiuliai krūmokšniais apžėlę plotai, kuriuose prieš karą stovėjo raudonplyčiai dviaukščiai triaukščiai namai bei bažnyčios.


2014-03-11 09:09

Alaus virtuvė prieškario Lietuvoje

Tarpukario arba „smetoninė“ Lietuva šiandien – labiausiai romantizuota Lietuvos istorijos epocha po Vytauto Didžiojo valdymo. Tą saldų netolimos praeities vaizdinį šiandien ypač pelningai išnaudoja maisto ir gėrimų pramonės rinkodarininkai. Žodis „smetoniškas“ prekių etiketėse neabejotinai tapo viliojančiu kokybės ženklu tiems, kurie iš principo neperka „Tarybinių dešrelių“, tačiau geria „Smetonišką girą“, pagamintą posovietinėje Baltarusijoje.


2014-03-10 17:41

Rusija paniškai bijo seniai mirusio ukrainiečių kovotojo

5

Maskvai nuo pat XX a. vidurio iki šiol niekaip nepavyksta padaryti mažiausiai dviejų dalykų – nei masiniu badu, nei teroru, nei tituškų provokacijomis parklupdyti ukrainiečių tautos ir nužudyti Stepano Banderos. Dar 1959-siais sovietų slaptosios tarnybos agentas Miunchene ukrainiečių nacionalizmo ideologu vadinamam S.Banderai suleido mirtiną nuodų dozę, bet jis iki šiol liko ukrainiečių tautinių siekių ir amžinu Kremliaus imperializmo simboliu.


2014-03-07 06:00

Kovo 7-oji – žaidimo „Monopolis“ gimimo diena

Ar žinote, kad 1991-ųjų kovo 7-ąją Vytautas Landsbergis pelnė Norvegijos liaudies Taikos premiją, o tą pačią 1992-ųjų dieną Vilniuje buvo atidaryta Prancūzijos ambasada?


2014-03-06 13:36

Kaip L.Berija pertvarkė Gulagą

5

Dar prieš Berijai tampant vidaus reikalų liaudies komisaru, Gulagas sustiprėjo ir virto neatskiriama sovietų ekonomikos dalimi. Svarbiausios ir didžiausios liaudies ūkio statybos, savaime suprantama, nuteistųjų jėgomis, buvo pavedamos vykdyti NKVD. Atrodė, kad yra naudinga už kalinių darbą nemokėti tikrų pinigų, o juos pačius galima pasiųsti į bet kurį, net patį tolimiausią Sąjungos tašką, kur laisvai samdomas darbininkas nevažiuotų už jokius pinigus.


2014-03-06 06:00

Kovo 6 d. – Periodinės elementų lentelės gimimo diena

Ar žinote, kad kovo 6-ąją Gana švenčia Nepriklausomybės, o Norfolko sala – Įsteigimo dieną. Prieš daug metų šią dieną gimė režisierius O.Koršunovas ir renesanso genijus Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni.


2014-03-05 14:23

Kovo 5 d. – Vienodo užmokesčio už tą patį darbą diena

Ši diena minima Europos Sąjungoje. Ne, tai ne vienodo užmokesčio visose šalyse, o vienodo atlygio vyrams ir moterims už tą patį darbą diena. Daugialypių asmenybių diena užjūryje. Sporto diena Azerbaidžane. Šiandien verta pamėginti pasikalbėti su gyvūnais – juk Daktaro Dolitlio diena. 1861 m. visoje Lietuvoje panaikinta baudžiava. 1912 m. skraidantys aparatai pirmą kartą panaudoti žvalgybai kare. 1933 m. A. Hitlerio partija laimėjo rinkimus Vokietijoje. 1976 m. gimė Šarūnas Jasikevičius. 1981 m. prekyboje pasirodė pirmieji namų kompiuteriai. (Spausk datą viršuje ir sužinosi daugiau.)


2014-03-05 11:08

Dviejų okupacijų retorika: Lietuva – 1940 m., Ukraina – 2014 m.

2

„Dabartinė Rusijos retorika Ukrainos atžvilgiu yra modifikuota XX amžiaus vidurio retorikos forma. Vienas tekstas yra skirtas Rusijai, kitokie dalykai bus suvalgyti Jungtinėse Tautose, o kitaip kalbama Europos Sąjungos lyderiams. Vakaruose naudojama frazeologija paslėpta po budinčiomis frazėmis „tęskime dialogą“, „plėskime kontaktus“, „negilinkime konflikto“. Jie įvaldė mūsų pačių retoriką ir po ja slepiasi. Bet kai ją naudoja nedemokratinė valstybė, tai rezultatai yra kiti“, – teigė istorikas Arvydas Anušauskas


2014-03-01 15:02

Krymas - rusų nacionalizmo sala, kurią jie trokšta susigrąžinti

2| 

Išformuojamo Ukrainos specialiojo riaušių malšinimo dalinio „Berkut“ atstovai savaitgalį sunkiai galėjo patikėti savo sutikimu. Vyrai grįžo namo kaip pralaimėtojai, nesustabdę revoliucijos. Tačiau nors kitose Ukrainos vietose jie apmėtyti kiaušiniais ir akmenimis, Kryme vyrai pasitikti šūkiais: „Berkut“ yra didvyriai!" „Šlovė didvyriams!“.


2014-02-28 18:51

XXI amžiaus pagonys ragina krikščionis atsiprašyti

4

Šventojo Rašto dogmų nepripažįstantys Lietuvos pagonys gyvena senove alsuojančiu, bet vis dėlto moderniu ritmu. Sausį palaidoję savo vyriausiąjį krivį, šiuo metu jie rengiasi naujojo rinkimams. „Reikia palaukti, kol viskas aprims“, – teigia šios kelis tūkstančius žmonių vienijančios glaudžios bendruomenės nariai.


2014-02-26 18:11

Kas išmokė lietuvius valgyti agurką su šviežiu medumi?

"Galima spėti, kad tokį desertą kaip žalias agurkas su šviežiu medumi „išrado“ Lietuvos kunigaikštis Jogaila. „Barokiniam stalui tinka "zrazai" arba įdaryta lydeka. Renesansui – pyragai su įdaru. Iš gotikos atkeliavo koldūnai ir balandėliai“, – sako daktaras Rimvydas Laužikas pristatydamas savo knygą „Istorinė Lietuvos virtuvė. Maistas ir gėrimai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“.


2014-02-24 15:46

Knygos apie Kolumbą autorius: „Šiuolaikinė istorija meluoja“

3

meriką atrado lietuviai. Taip teigia teorijos, kad Kristupas Kolumbas buvo Lenkijos ir Vengrijos karaliaus Vladislovo III-iojo ir kilmingos portugalų moters sūnus, šalininkas Manuelis da Silva Rosa. Vladislovas III yra priskiriamas Gediminaičių dinastijai, nes yra Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Jogailos sūnus.


2014-02-23 20:04

Atgimęs J.Stalino kultas – lyg revolveris prie lietuvio galvos

5

Josifas Stalinas buvo žiaurus, bet teisingas SSRS valdovas, jis naikino priešus, sukūrė stipriausią pasaulyje valstybę, sunaikino fašizmą: tokią pasaulėžiūrą oficialusis Kremlius vėl bruka jaunajai rusų kartai. Vilniaus knygų mugėje leidykla „Tyto alba“ istorijos mėgėjams pristatė vokiečių autoriaus Karlo Schlögelio knygą „Teroras ir svajonė. Maskva, 1937-ieji“.