Kačių dantų problemos
Galbūt jus nustebins tai, kad katės dažnai kenčia nuo dantų, žandikaulio ir burnos sutrikimų. Katės gali sirgti stomatitu, periodontitu, gingivitu, gingivostotatitu bei kitomis ligomis, susijusiomis su bloga dantų bei visos burnos priežiūra. Kadangi katės puikiai slepia diskomforto ir skausmo požymius, savininkui gali būti sunku suprasti, kad katė turi problemų. Jūsų katė gali atrodyti laiminga ir atsipalaidavusi, netgi gali valgyti ir gerti įprastai.
Burnos sveikatos problemos gali būti didžiulis kančių šaltinis mūsų augintiniams ir katės po gydymo dažnai atrodo daug gyvesnės ir patenkintos. Geltonos, rudos ar pilkos spalvos apnašos ant dantų, blogas kvapas iš nasrų – tai požymiai, kurie gali sukelti burnos ertmės ligas katėms.
Įrodyta, kad palaikydami gerą burnos sveikatą ir švarius katės dantis, pagerės jūsų katės gyvenimo kokybė.
Kiek dantų turi katės?
Naujas kačiukas turi 26 pieninius dantis, kuriuos iki šešių mėnesių pakeičia 30 suaugusiųjų dantų. Katinų dantys keičiasi sulaukus 3–6 mėnesių amžiaus.
Jūsų katė naudoja dantis grobiui gaudyti ir maistui kramtyti, taip pat apsiginti nuo kitų kačių, jei eina į lauką. Kai kačiukui išdygsta suaugę dantys, jie dažnai turi lengvą dantenų uždegimą ir silpną blogą kvapą iš burnos, bet neilgai. Paprastai tai neturi įtakos jų apetitui ir turėtų greitai išnykti. Gali kilti problemų, jei jūsų kačiukui neiškrenta pieniniai dantys, o šalia jų pradeda dygti nuolatiniai. Tokiu atveju gali tekti juos ištraukti.
Katėms taip pat gali kilti problemų, kai jų dantys auga per glaudžiai vienas prie kito arba atsiranda per daug dantų. Šios problemos gali būti paveldimos ir gali sukelti periodonto ligos vystymąsi. Jei nerimaujate dėl kurios nors iš šių savo katės problemų, pasitarkite su veterinarijos gydytoju – odontologu.
Apsilankymas pas veterinarijos gydytoją dantų apžiūrai
Savininkus dažnai šokiruoja jų katės slepiamos dantų problemos. Dažnai veterinarijos gydytojai pastebi dantų ar burnos problemas, kai šeimininkai kreipiasi dėl kitos problemos arba atvykę į kasmetinę patikrą skiepams.
Begemoto klinikos veterinarijos gydytoja – odontologė primena kelis akivaizdžius kačių dantų problemų ir dantų ligų simptomus:
- Sumažėjęs „prausimosi“ aktyvumas, dėl kurio pablogėja jūsų katės kailio būklė
- Blogas kvapas
- Seilėtekis
- Diskomfortas valgant
- Letenėlė prie burnos
- Kraujuoja dantenos
- Sumažėjęs apetitas arba svorio kritimas
Jei jūsų katė pradeda rodyti bet kurį iš šių simptomų, kreipkitės dėl vizito pas veterinarą – odontologą.
Ar mano katei reikės išrauti dantį?
Yra keletas dantų problemų, dėl kurių jūsų katei gali tekti ištraukti dantį. Seniau buvo manoma, kad skirtingai nei žmonėms, katėms retai naudojami šaknų kanalų gydymo ir vainiko atstatymo metodai. Tačiau dabar tai tik istorija. Šiuolaikinėje veterinarijoje bandoma išsaugoti kiek įmanoma dantų gyvūno burnoje, taikant moderniausius ir inovatyviausius gydymo metodus.
Galimos kačių dantų problemos
Dantų lūžiai – jei jūsų katė patyrė nelaimingą atsitikimą arba nukrito iš didelio aukščio, suėdė ką nors labai kieto.
Dantų rezorbcija – vienas iš labiausiai paplitusių dantų sutrikimų katėms yra rezorbcinių dantų pažeidimų atsiradimas, dėl kurių aktyviai ardoma danties struktūra. Deja pažeistų dantų išgelbėti nepavyksta, tad dažnu atveju tenka juos šalinti.
Kačių parodontozė – tai viena dažniausiai katėms diagnozuojamų ligų, kurios priežastys dažniausiai yra šios:
- Nudegimo traumos;
- Virškinimo trakto ligos;
- Vitaminų bei mineralų trūkumas;
- Uždegiminiai procesai (parodontozę gali stomatito arba gingivito komplikacija).
Parodontozės eiga skirstoma į kelis etapus. Pirmiausia pastebimas dantenų paraudimas ir patinimas ir tik vėliau, atlikus dontologinę rentgeno nuotrauką, galima pastebėti gilesnius audinių pažeidimus. Parodontozės gydymas visada priklauso nuo to, kiek liga yra pažengusi: pirmoje ligos stadijoje gali pakakti atlikti burnos higieną ir taikyti prevencines priemones, kurios padės apsisaugoti nuo ligos progresavimo, o vėlesnėse stadijose gali tekti pašalinti pažeistus dantis.
Gingivitas yra katės dantenų uždegimas. Jei leidžiama ligai progresuoti, tai gali sukelti dantenų atsitraukimą ir net dantų praradimą.
Lengvas gingivitas yra dažnas, ypač kačiukams, kai išdygsta nuolatiniai dantys.
Priklausomai nuo būklės laipsnio, gydymas gali apimti antibiotikų ar priešuždegiminių vaistų vartojimą, dantų apnašų šalinimą bei burno higieną taikant bendrąją anesteziją ir namuose gydytojo odontologo paskirtą priežiūros rutiną.
Ką daryti, kad išvengti katės dantų problemų?
Panašiai kaip ir žmonėms, suteikus katėms sveiką ir subalansuotą mitybą, gali sumažėti dantų problemų tikimybė. Nors vien dieta apnašų nesuvaldys, specialios dantų dietos gali padėti išlaikyti sveikus dantis ir dantenas. Klinikiniai tyrimai įrodė, kad jei katė valgo specialųjį maistą, smulkiosios dalelės valo dantų paviršių ir taip sumažina dantų apnašų ir akmenų susidarymą, o specialiosios formulės ingredientai, padeda naikinti blogąsias burnos bakterijas, dėl kurių ir formuojasi apnašos.
Taip pat norint išvengti dantų apnašų, akmenų bei sumažinti blogųjų bakterijų kiekį burnoje galima į katės priežiūros rutiną įtraukti specialiuosius miltelius, gelį ar tirpalus skirtus pagerinti burnos higieną. Tokius preparatus patariama rinktis kartu su srities specialistais – veterinarijos gydytojais.
Katės dantų valymas yra puikus būdas išvengti burnos ertmės ligų. Idealiu atveju dantų priežiūrą turėtumėte pradėti katės jaunystėje. Nors kačiuko dantų nereikia valyti, turėsite juos pripratinti, kad dantys būtų liečiami, kad juos paruoštumėte.
Štai mūsų geriausi patarimai, kaip valyti katės dantis:
1. Paprašykite veterinarijos gydytojo parodyti, kaip teisingai valyti katės dantis
2. Nusipirkite specialią dantų pastą savo katei bei duokite jai jos paragauti prieš valymo procedūrą
3. Taip pat Jums reikės ir katėms skirto dantų šepetėlio. Katėms dažnai tinka ypač švelnus vaikiškas dantų šepetėlis
4. Pasirinkite dienos laiką, kurio galite laikytis, kad dantų valymas taptų įprasta jūsų augintinio rutinos dalimi – užtikrinkite, kad jums būtų ramu ir patogu
5. Lėtai ir švelniai atitraukite katės lūpas ir iš pradžių palieskite jos dantis ne dantų šepetėliu, o savo pirštais, kad pripratinti katę. Kartokite tai kasdien kelias dienas ir tik tada, kai jai tikrai viskas sekasi ramiai ir be streso, švelniai pradėkite valyti katės dantis
6. Kačių dantis valykite nuo dantų žemyn, danties vainikėlio link.
Kai kurioms katėms profesionalų dantų valymą reikia atlikti kasmet, o kitoms kas kelerius metus. Tai priklauso nuo katės veislės, aktyvumo, gyvenimo būdo ir dantų priežiūros namuose.
Begemoto veterinarinės medicinos centre teikiamos skirtingos burnos ertmės ir dantų gydymo procedūros. Veterinarinės odontologija ir stomatologija apima dantų ligų, problemų diagnostiką, gydymą bei profilaktiką. Veterinarijos klinikoje Begemotas veterinarijos gydytojai – odontologai atlieka:
- Profesionalią dantų apnašų šalinimą bei higieną šunims
- Terapinį burnos ertmės gydymą
- Estetinį plombavimą nuskilusioms dantų dalims atstatyti
- Pieninių ir nuolatinių dantų traukimą šunims
- Dantų trumpinimą graužikams
- Endodontinį dantų šaknų gydymą
- Sąkandžio korekcijas
- Žandikaulio plastiką bei lūžių chirurgiją