Temperatūra darosi malonesnė, o saulė pamažu pradeda užimti pagrindinę vietą. Tačiau turime atkreipti dėmesį ir į šio nuostabaus sezono riziką katėms, nes nesvarbu, ar gyvenate kaime ar mieste, name ar bute, šis natūralus oro kaitos laikotarpis gali turėti tam tikrą poveikį jūsų kompanionei katei.
Šiame įraše veterinarijos klinikos Begemotas specialistai patars, kaip prižiūrėti ir paruošti katę pavasariui.
1. Laikykite katės vandenį šviežią ir labiau pasiekiamą
Su pavasario ilgėjančiomis dienomis katės vis daugiau laiko praleis aktyviai, todėl pastebėsite, kad jos geria ir daugiau vandens. Tai visiškai normalu. Nepamirškite keliuose strateginiuose namų taškuose laikyti daugiau vandens. Laikykite vandens bliudelius apsaugotus nuo saulės, nes jei vanduo bus ne optimalios temperatūros, katės tiesiog jo negers.
Veterinarijos gydytojai pataria kartais patikrinti, ar katei užtenka vandens. Tai padaryti labai paprasta, tiesiog švelniai suimkite odą ant kaklo ir pažiūrėkite, ar oda per kelias sekundes grįžta į savo vietą, ar lieka ten, kur pakėlėte. Jeigu viskas sugrįžta į savo vietą – viskas gerai, jeigu lieka – patariame apsilankyti pas veterinarijos gydytoja, nes didelė tikimybė, kad jūsų katė yra dehidratavus. Odos elastingumas yra susijęs su drėkinimu.
Jei jūsų katė paprastai negeria daug vandens, apsvarstykite galimybę duoti jai šiek tiek daugiau šlapio maisto, nes jame yra daug vandens ir jis taip pat padės išlaikyti tinkamą vandens suvartojimą šiuo laikotarpiu. Taip pat, daugeliui kačių savininkų, kurie kovoja su augintinių nenoru lakti vandenį, pasiteisino specialūs vandens fontanėliai.
2. Stebėkite namų langus
Pavasarį, prasidėjus šiltiems orams, norime kuo daugiau vėdinti savo namus ir namuose išlaikyti vėsą, atidarome langus, kurie anksčiau buvo uždaryti. Tačiau turite būti labai atsargūs, nes tai kelia pavojų katėms. Katės pagal savo gyvūnišką instinktą, nepaisant amžiaus ar įprastos veiklos namuose, mėgsta šokinėti į aukštas vietas, pavyzdžiui, per langus ar ant baldų.
Veterinarijos gydytojai įspėja, kad iššokusios katės per langą, jei jis buvo pilnai atidarytas, gali susižeisti letenas, stuburą arba minkštuosius vidaus organus. Gali susilaužyti kojos kaulus ar šonkaulius. Jeigu langas praviras tik viršutinėje galyje pasekmės gali būti tragiškos. Dažnu atveju katės bando išlįsti į lauką per atidaryti lango viršutinį plyšį ir taip užstrigusios – pasismaugia.
3. Saugokitės alergijų
Kaip ir šeimininkai, katės gali kentėti nuo alergijos, todėl atkreipkite dėmesį į galimas alergines reakcijas. Pavasarį aplinkoje pagausėja dulkių erkučių ir kitų alergenų, dėl kurių jūsų katė gali čiaudėti ar būti išberta.
Pagrindiniai kačių alergijų aplinkai simptomai yra čiaudulys, kosulys, niežulys, odos paraudimas, pleiskanojimas, uždegimas, o kai kuriais atvejais gali slinkti plaukai. Jei pastebėjote, kad jūsų katei pasireiškė bent vienas iš alergijos simptomų, nedelskite ir kreipkitės į veterinarijos gydytoją – alergologę.
4. Saugokite savo kates nuo kambarinių gėlių
Kartais net nesusimąstome, kad pavasarį puošiant namus gėlėmis, galime padidinti riziką kačių apsinuodijimui. Pavojingiausios namų gėlės:
- Alavijas
- Azalija
- Ciklamenas
- Oleandras
- Chrizantemos
- Lelija
- Šafrano žiedai
- Tulpės
Pirmieji apsinuodijimo požymiai: seilėtekis, vėmimas, viduriavimas, čiaudulys, kosulys, ašarojančios akys, apatiškumas, nevalingas šlapinimasis.
Sunkūs apsinuodijimo simptomai: traukuliai, sąmonės netekimas, širdies darbo sutrikimai, agresyvumas.
Jei pastebėjote, kad jūsų katė apkramtė augalus ir jai pasireiškia bent vienas iš šių simptomų, nelaukite ir kuo skubiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
5. Ramus pavasaris – gražus pavasaris
Jei jūsų katė ar katinas šį sezoną vis dar nerujojo – suskubkite jį ar ją kastruoti. Kastracija Jūsų katę apsaugos ne tik nuo neplanuoto palikuonių atvedimo, bet ir nuo kiaušidžių, gimdos, pieno liaukų, prostatos vėžinių ligų. Taip pat, jei neplanuojate veisti savo katės ar katino, kastracija gali apsaugoti jūsų augintinį ir psichologiškai, nes užkirsite kelią morčiaus sukeliamų hormonų audrai.
6. Naujas sezonas, naujas paltas!
Kai orai keičiasi iš šaltesnio sezono prie šiltesnio, jūsų katė nusimeta žieminį kailį. Taigi bus normalu, kad visi namų kampai pilni plaukų. Dėl šios priežasties, nesvarbu, ar jūsų katė turi ilgus, ar trumpus plaukus, svarbu juos šukuoti kasdien, taip galėsime pašalinti negyvus plaukus ir padėti jūsų katei jaustis žvaliau.
Veterinarijos gydytojai primena, kad pavasaris yra puikus sezonas nepamiršti duoti papildomai gelius ir pastas, kurios padeda katėms virškinti iš pašalinti kailio sąvėlas. Kailio sąvėlos katėms yra natūralus ir normalus dalykas, tačiau ypač ilgaplaukėms katėms, prilaižyto kailio gumulėliai gali dirginti skrandį bei žarnyną, tad pasta nuo sąvėlų būtina.
7. Saugokite kates nuo intensyvių saulės vonių
Katės mėgsta atsipalaiduoti ir miegoti saulėje. Nepaisant to, įsitikinkite, kad jūsų kačiukas per daug valandų negulėtų saulės kaitroje, nes tai gali sukelti šilumos smūgį.
Jei jūsų katė yra įpratusi būti lauke, turėtumėte apriboti valandas, kai katė turi būti iš namų, kai karštis ne toks intensyvus.
Taip pat atšilus orams, suintensyvėjus kelionių ir atostogų sezonui, labai svarbu nepalikti kačių automobiliuose. Net ir esant vėsiam, bet saulėtam orui Jūsų automobilio viduje padidėjusi temperatūra gali tapti šilumos smūgio priežastimi.
Jei jūsų katė po ilgesnio miegojimo ant saulės ar kelionės automobiliu tapo vangi, mažiau juda, mieguista, vemia ar viduriuoja – jai būtina veterinarinė pagalba.
8. Apsauga nuo ektoparazitų – būtina
Kates pavasarį reikia apsaugoti ne tik nuo ektoparazitų (erkių, blusų, utelių ar kitų kailio bei odos parazitų), bet ir nuo endoparazitų (gyvenančių bei besidauginančių virškinamajame trakte, širdyje, kepenyse).
Erkės tampa aktyvios jau nuo pliusinės 3–5 laipsnių temperatūros, ypač šviečiant saulei. Daugiausia erkių yra aukštoje žolėje bei krūmuose.
Apsauga nuo erkių gali būti kelių tipų : lašai arba antkakliai. Neapsigaukite, nėra vieno ir geriausio būdo, bet visos priemonės veikia ir pasišalina iš organizmo vienodai. Tiek tabletės, tiek lašai, tiek antkakliai veikia paralyžuodami erkę ar kitą parazitą, kai jie įsikabina į odą. Visos apsauginės priemonės veikia tuomet kai patenka į kraują per odoje esančias riebalų liaukas, o pasišalina augintinio kepenų bei inkstų dėka. Veterinarijos gydytojai primena, kad 72 h prieš lašinant ir jau sulašinus lašus ant augintinio odos, negalima maudyti su šampūnu, nes lašai į kraują patenka per odos riebalines liaukas
Apsauga nuo endoparazitų pavasarį taip pat yra būtina. Endoparazitai sutrikdo vidaus organų veiklą, medžiagų pasisavinimą. Didelė invazija parazitų gali nualinti katės organizmą iki mirties. Jaunus kačiukus (iki 12 mėn. amžiaus) Begemoto veterinarijos gydytojai pataria nukirminti vieną kartą per mėnesį, suaugusius katinus (vyresniu nei 1 metų) bent jau 2–4 kartus per metus, priklausomai nuo katės gyvenimo būdo.
Šiuolaikinėje veterinarijos šeimininkų patogumui yra kombinuotų lašų, kurie veikia apsaugančiai tiek nuo kailio bei odos parazitų, tiek nuo virškinamajame trakte, kepenyse ar širdyje parazituojančių parazitų.
Nepamirškite visi preparatai tiek nuo endo, tiek nuo ektoparazitų yra receptiniai ir juos galite įsigyti tik veterinarijos klinikose arba vaistinėse.
9. Skiepai ir dokumentai
Nepamirškite patikrinti ar jūsų katės skiepai vis dar „galioja“ ir apsaugo katės organizmą nuo virusinių ligų bei pasiutligės. Kates Begemoto veterinarijos klinikos gydytojai pataria skiepyti vieną kartą metuose. Kačių virusinėmis ligomis serga ir namuose gyvenančios katės, nes kačių virusų sukėlėjus gali būti pernešti ant šeimininko batų bei lauko drabužių.
Jeigu Jūsų katė mėgsta laiką leisti lauke būtinai apsilankykite veterinarijos klinikoje ir patikrinkite, ar mikroschemos duomenys esantys augintinių registrų centre yra teisingi ir matomi.
Kada gi reikia kreipkitės į veterinarą?
Kalbant apie konsultaciją su veterinaru, prisiminkite, kada paskutinį kartą lankėsi Jūsų katinas ar katė?
Remiantis naujausiomis rekomendacijomis Begemoto veterinarijos klinikos specialistai primena, kad kačių sveikata profilaktiškai turėtų būti tikrinami bent kartą per metus, o pavasaris yra puikus laikas tai padaryti.
Veterinarijos gydytojas konsultacijos metu ne tik apžiūrės jūsų augintinį, atliks profilaktinius kraujo tyrimus, bet ir patikrins ar vakcinos yra galiojančios, mikroschemos numeris ir visa informacija sistemoje yra tinkama, ar nereikėtų suplanuoti dantų valymo procedūros.
Po tokios „techninės“ metinės patikros bus dar ramiau pavasaroti bei vasaroti kartu su savo keturkoju šeimos nariu.