Iš Lietuvos žemės gelmių – į JAV ir Japonijos rinkas

2024 m. kovo 22 d. 18:00
Seniausią šalyje mineralinį vandenį pilstanti „Birštono mineralinių vandenų“ bendrovė pristato vandenį netgi į atokiausias pasaulio šalis, tuo garsindama ne vien Lietuvą, bet ir tyrus, žmogaus veiklos nepaliestus jos gamtos turtus.
Daugiau nuotraukų (5)
Lietuviškas natūralus mineralinis vanduo ką tik buvo pristatytas dviejose parodose – „Foodex Japan“, vykusioje Japonijoje, ir „Natural Products Expo West“, vykusioje JAV, Los Andžele.
Abiejose parodose lietuviško mineralinio vandens gamintojai dalijosi pagrindine žinia – kaip tinkamas organizmo drėkinimas, kitaip tariant, hidratacija, gali sulėtinti senėjimą ir pailginti gyvenimą be ligų.
Nėra mineralinio vandens
Birštone išgaunamas „Birutės“ mineralinis vanduo jau puikuojasi Japonijos prekybos tinklo AEON lentynose, netrukus ten atsiras ir netoli Druskininkų išgaunama „Akvilė“.
Kuo įdomi Japonijos rinka? Kodėl reikia gabenti vandenį iš Lietuvos per pusę pasaulio?
„Salose įsikūrusi Japonija importuoja labai daug produktų iš viso pasaulio – vartojimas šalyje didelis, o pasigaminti galima ne viską. Įdomu tai, kad Japonijoje nėra mineralinio vandens. Mineraliniu vandeniu jie vadina jauną vandenį, atitekantį iš kalnų. Skirtingai nuo trykštančio iš žemės gelmių, toks vanduo nesifiltruoja per uolienas ir neįgauna mineralinių medžiagų. Todėl sudėtimi jis yra artimas distiliuotam ar filtruotam vandeniui, kuriame visai nėra ar yra labai mažai mineralinių medžiagų“, – skirtumus vardijo „Birštono mineralinių vandenų“ vadovė Aistė Pranckuvienė.
Kad ir kaip keistai atrodytų, tačiau geriant tokį vandenį galima net apsinuodyti. Mat kai vandenyje yra per mažai mineralų, jis atskiedžia organizme esančius mineralus, dėl to organizmas dehidratuoja. Daugelis įsivaizduoja, kad dehidratacija – tai vandens trūkumas organizme, o iš tiesų tai reiškia, jog organizme trūksta mineralų.
„Hidratacijos lygį parodo natrio kiekis kraujyje. Kai jis nukrinta žemiau normos, žmogus jaučia dehidratacijos požymius: galvos svaigimą, skausmą, jam sunku susikoncentruoti.
Japonai geria daug žaliosios arbatos – su ja gauna daug antioksidantų. Tačiau arbata nėra hidratacijos priemonė.
Japonams trūksta mineralinio vandens ir mineralų, todėl jie savo rinkai pasirinko negazuotą „Birutės“ vandenį“, – pasakojo A.Pranckuvienė.
Vanduo patiems mažiausiems
Kitas vanduo, į kurį dėmesį atkreipė japonai, – „Akvilė“. Tai natūralus mineralinis vanduo be nitratų ir nitritų, kuris tinka ir kūdikiams.
Japonijos rinkoje kūdikiams siūlomas distiliuotas vanduo, kuriame iš viso nėra mineralų.
„Japonijoje iki šiol nebuvo vandens be nitratų ir nitritų. Jie vežasi natūralų vandenį iš Prancūzijos ir Italijos, o šiose šalyse aktyviai plėtojama žemdirbystė. Kur žemdirbystė – ten ir nitratai, ir nitritai. Toks vanduo nėra sertifikuotas kūdikiams. O mes turime tikrai unikalų produktą – „Akvilės“ vandenį.
Natūraliai šarminis mineralinis vanduo tinka ne tik kūdikiams, bet ir puikiai hidratuoja, skirtingai nuo distiliuoto vandens. Tai žmonės Japonijoje itin pajunta vasarą, kai karšta, kai jie geria daug vandens, tačiau vis tiek nesijaučia gerai.
Tad šioje šalyje yra didelis poreikis vandens, neužteršto nitratais ar nitritais, taip pat turinčio mineralų. Niekas nei Azijoje, nei Europoje negali pasiūlyti tokio vandens“, – pabrėžė A.Pranckuvienė.
Pasak jos, dirbti Japonijos rinkoje yra santykinai lengva, nes japonai labai gilinasi į produktų sudėtį, skaito etiketes.
A.Pranckuvienė parodoje „Foodex Japan“ skaitė paskaitą apie hidratacijos įtaką ilgaamžiškumui ir buvo maloniai nustebinta, kaip jai buvo pasiruošę japonai. „Jie ateina su klausimais, jie atviri edukacijai – klausosi, mokosi, nori sužinoti. Turi savo nuomonę, bet pateikus argumentus juos išgirsta. Ten dirbti gera“, – įvertino įmonės vadovė.
Išsaugojo pavadinimus
Lietuviškas mineralinis vanduo Japonijoje parduodamas buteliuose su specialiai sukurtomis etiketėmis.
Buvo išlaikyti visi prekių ženklų pavadinimai, nes japonai, pasak A.Pranckuvienės, siekia išsaugoti europietiškumą, tad „Akvilė“, „Birutė“ ar „Vytautas“ ir Japonijoje vadinasi taip pat.
„Azijoje vyrauja plastikiniai buteliai. Vandenį stikliniuose buteliuose užsakinėja nebent viešbučiai, kavinės. Beje, „Birštono mineralinių vandenų“ stikliniai buteliai labai patinka tiek japonams, tiek amerikiečiams – ir vieni, ir kiti sako, kad buteliai atrodo puikiai. Labai smagu tai girdėti, tuo labiau kad tai aukščiausios klasės produktas ne tik tuo, kaip atrodo, bet ir turiniu“, – džiaugėsi A.Pranckuvienė.
Ją stebina, kad viešbučiai ir kavinės Lietuvoje mieliau renkasi prekiauti itališku ar prancūzišku mineraliniu vandeniu, kai čia pat yra nuostabaus lietuviško vandens, kuris jau perkamas ir Japonijoje ar JAV.
„Lietuva yra šalis, kur iš žemės gelmių trykšta turtingos sudėties unikalus vanduo, o prieš tūkstančius metų susiformavę šaltiniai suteikia mums galimybę išpilstyti tokį vandenį, kokio nėra niekur pasaulyje – turime vandenį, kuriuo pagrįstai galime didžiuotis ir kurį vis labiau įvertina ne tik lietuviai, bet ir užsieniečiai“, – kalbėjo A.Pranckuvienė.
Vyrauja filtruotas vanduo
Kalifornijos valstijos rinka – kitas „Birštono mineralinių vandenų“ užmojis. Ką tik iš Los Andžele vykusios produktų parodos „Natural Products Expo West“ grįžusi A.Pranckuvienė pasakojo, kad tai turbūt pati svarbiausia ir didžiausia natūralių produktų paroda pasaulyje – čia pristatomos maisto tendencijos, kurios per metus ar porą pasklinda po visą pasaulį.
„Birštono mineraliniai vandenys“ produktus šioje parodoje pristatė pirmą kartą.
„JAV matome kūdikiams skirto vandens nišą. Taip pat parodoje pristatėme tinkamos hidratacijos idėją ir svarbą.
Kalifornijoje žmonės labai rūpinasi sveikata ir fizine gerove. Oras čia sausas, todėl labai svarbu aprūpinti organizmą skysčiais. Žmonės geria vandenį, bet, kaip ir Japonijoje, čia daugiausia parduodama filtruoto vandens, kuriame nėra mineralų.
Kad ir kaip keistai skambėtų, bet geriant tokį vandenį juntamas sausumas burnoje. Kaip vandens someljė galiu pasakyti, kad sausumas burnoje juntamas geriant filtruotą vandenį, nes vandens mineralizacija yra mažesnė nei seilių. Išgėrus tokio vandens jis iš seilių surenka mineralus, išsausina burną. Atrodo, gerdamas vandenį malšini troškulį, tačiau iš tikrųjų negauni pakankamai mineralų, tai reiškia – nėra hidratacijos“, – aiškino „Birštono mineralinių vandenų“ vadovė.
Cukraus daug, mineralų – mažai
Sveikata besirūpinantys amerikiečiai puikiai supranta, kad jiems reikalingi mineralai. Jie jų gauna vartodami elektrolitų ar izotoninius gėrimus.
Tačiau šiuose gėrimuose yra daug cukraus, o mineralų – mažiau nei „Vytaute“ ar „Birutėje“.Todėl jie su susidomėjimu ragavo tiek „Birutės“, tiek „Vytauto“ – pastarasis išsiskiria savo mineralizacija iš visų kitų vandenų, tokio vandens niekur nėra. Jis puikiai tinka po sporto ar vakarėlio, kai reikia greitai atkurti mineralų atsargas organizme.
„Akvilė“ amerikiečius sudomino tuo, kad tai vanduo, kurį gerti malonu, jis nesausina burnos ir puikiai tinka kasdienei hidratacijai. Be to, vartoti šį vandenį gali tiek kūdikiai, tiek besilaukiančios moterys, nes jame nėra nitratų ar nitritų.
„Į mūsų stendą užsukę žmonės klausdavo, koks mūsų prekės ženklas.
Aš jiems sakydavau, kad mūsų prekės ženklas yra hidratacija“, – pabrėžė A.Pranckuvienė.
Lietuvių stende – milijonierius
Skleisti žinias apie tinkamą hidrataciją ir jos svarbą lietuviams JAV padeda ir milijonierius LaVaras Ballas – tikra savo šalies įžymybė, daugelio tėvų įkvėpėjas, užauginęs tris sūnus, kurie žaidžia NBA lygoje.
Pažintis su garsiuoju amerikiečiu užsimezgė, kai jis atvežė jauniausią savo sūnų LaMelo treniruotis į Lietuvą. Įžvalgusis amerikietis pamatė, kad Lietuva turi gerus krepšinio trenerius, o nedidelis Birštono miestas buvo pats tas gyventi ir treniruotis.
„Daug kas stebėjosi, kodėl milijonierius atvežė sūnų į niekam pasaulyje nežinomą Birštoną treniruotis. O LaVaras turėjo savų motyvų. Pasak jo, Birštone mažai pagundų – nei prekybos centrų, nei draugų. Jo sūnus gyveno „Vytautas Mineral SPA“, po treniruočių grįždavo į viešbutį, pavalgydavo, pažiūrėdavo filmą ir eidavo miegoti. Birštone jo niekas neblaškė, jis buvo susitelkęs į tikslą ir taip tapo vienu geriausių krepšinio žaidėjų. Neseniai LaMelo pasirašė trejų metų sutartį su „Puma“, siekiančią 78 milijonus JAV dolerių. Todėl LaVaras mėgsta kartoti: „Turite geriausią kurortą, geriausius krepšinio trenerius ir geriausią vandenį“, – pasakojo A.Pranckuvienė.
Būtent Lietuvoje LaVaras atrado vandenį.
Milijonierius negeria alkoholio, kavos. Jis net negali gerti amerikietiško vandens, kuriame nėra mineralų, – troškulį jis malšina tiktai pienu. Tai visiškai suprantama, mat piene yra ir magnio, ir kalcio.
„L.Ballas tik Lietuvoje suprato, jog gali gerti vandenį, kad vanduo yra skanus. LaVaras labai mėgsta „Akvilę“. Ir dėl to tapo savotišku mūsų partneriu, geriausiu mūsų ambasadoriumi JAV. Jis mus pasirinko ne dėl to, kad iš to uždirbtų, – tiesiog dėl gero vandens. Amerikoje labai stipri konkurencija. Norėdami ko nors pasiekti turime būti geriausi iš geriausiųjų. Tad turėdami LaVarą mes turime labai tvirtą balsą toje šalyje“, – džiaugėsi A.Pranckuvienė.
Parodos metu L.Ballas kartu su ja ir vandens bei vyno someljė Urte Mikelevičiūte dirbo „Birštono mineralinių vandenų“ stende ir lankytojams aiškino apie lietuvišką vandenį, kuo jis naudingas vaikams, sportininkams, visiems norintiems gyventi sveikai, kaip svarbu pakeisti vandeniu saldintus gazuotus ar energinius gėrimus.
Pristatė naujus produktus
Tiek Japonijos, tiek JAV parodų lankytojams buvo pristatyti ir nauji „Birštono mineralinių vandenų“ produktai – gėrimai, kurių pagrindą sudaro natūralus mineralinis vanduo, į kurį įmaišyta 5–10 proc. labai geros kokybės vaisių, uogų ar daržovių sulčių.
Sultys suteikia skonio, o kartu žmonės gauna mineralų. Tad tai puikus pasiūlymas tiems, kurie nemėgsta, negali gerti tyro vandens. Kaip parodė patirtis abiejose parodose, kur lankytojams buvo duodama paragauti šių gėrimų, labiausiai visiems patikęs derinys – mineralinio vandens „Vytautas“ su daržovių sultimis.
„Šie gėrimai buvo kuriami ne tik dėl to, kad būtų skanu gerti. Tai ir skanu, ir tikrai naudinga“, – pabrėžė A.Pranckuvienė.
Dar vienas naujas produktas – natūralaus mineralinio vandens pagrindu sukurta kombučia. „Kurdama kombučios technologiją siekiau vandenyje išsaugoti visus mineralus. Vandenį pakaitinus mineralų jame nebelieka. Tad gamindami kombučią kaitiname tik ją, o po to sumaišome su natūraliu mineraliniu vandeniu – tokiu, kokį gauname iš gręžinio.
Gerdamas šį gėrimą žmogus gaus visus mineralus, organizmas bus hidratuotas“, – kalbėjo įmonės vadovė.
Lietuvoje šiuos produktus tikimasi pristatyti per pusmetį.
Ar nepristigsime atsargų?
Lietuviai pagrįstai gali didžiuotis Lietuvos žemės gelmių turtu – natūraliu mineraliniu vanduo. Žinant, kokia didelė pasaulio dalis stokoja vandens, tai yra aukso vertės dovana.
Ar nepristigsime natūralaus mineralinio vandens atsargų?
„Mes turime unikalius šaltinius, kurių ištekliai tikrai labai dideli.
Imame iš žemės tik tiek vandens, kiek ji gali duoti. Vandens šaltiniai nuolat atsinaujina. Ne veltui Lietuva vadinama lietaus kraštu – kol lyja ir sninga, tol būsime vandens šalis“, – patikino „Birštono mineralinių vandenų“ vadovė.
Šimtametė patirtis
„Birštono mineraliniai vandenys“ veiklos pradžią sieja su 1924 metais, kai pirmą kartą Lietuvoje pramoniniu būdu į butelius buvo pradėtas pilstyti mineralinis vanduo, jis buvo prisotinamas angliarūgštės ir ruošiamas plačiau naudoti.
Seniausi įmonės gaminiai – į butelius išpilstytas šaltinių „Vytautas“ ir „Birutė“ vanduo. Pavadinimus jiems pasiūlė Juozas Tumas-Vaižgantas.
Iki šiol vanduo išgaunamas iš tų pačių šaltinių. Jie yra valstybės saugomame 25 tūkst. ha ploto Nemuno kilpų regioniniame parke Birštone. Šioje teritorijoje draudžiama pramoninė ir kita ūkinė veikla.
„Vytautas“
„Vytautas“ – daugiausia mineralinių medžiagų turintis vanduo ne tik Europoje, bet ir pasaulyje.
Prie Birštono po žeme yra susiformavęs vadinamasis mineralų kupolas. Vanduo yra natūraliai išskalavęs iš žemės gelmių mine– ralus, jie yra ištirpę vandenyje, organizmas juos labai gerai pasisavina.
Dėl natrio chloridų jis itin naudingas sergantiesiems virškinimo sistemos ligomis. Ir ne tik. Šiame vandenyje yra ir daug magnio, kalcio, kitų medžiagų, tad jis labai tinka žmonėms, kurie netoleruoja ar dėl kitų priežasčių negeria pieno.
Taip pat jis itin tinkamas sportininkams, kurie sportuodami netenka daug skysčių, o kartu su jais – ir mineralų.
„Birutė“
„Birutė“ – taip pat natūralus mineralinis vanduo, kuriame yra panašių mineralų kaip ir „Vytaute“, bet mažiau. Jis labiau tinka žmonėms, kurie nemėgsta stipraus mineralinio skonio, bet nori gauti naudingųjų medžiagų.
„Birutė“ labai tinkama gerti kartu su maistu, nes šiame vandenyje daug chloridų, padedančių virškinti. Arba tiesiog norint skaniai atsigerti.
Tarptautinėse parodose „Birutė“ buvo įvertinta kaip labai gero skonio ir subalansuotos sudėties vanduo.
„Akvilė“
Mineralai „Akvilės“ vandenyje yra susiformavę ir nusistovėję per 10–15 metų, šarminių mineralų jame yra šiek tiek daugiau negu rūgštinių, jo pH – 8. Toks vanduo padeda tiek sparčiau išnešioti deguonį, tiek aprūpina kūną naudingaisiais mineralais.
Harmoningo, švelnaus skonio natūralus mineralinis vanduo „Akvilė“ yra puikiausias pasirinkimas auginant vaikus.
Vandenvietė, iš kurios išgaunamas „Akvilės“ vanduo, yra susiformavusi Dzūkijos nacionaliniame parke. Smėlingas dirvožemis nėra palankus žemdirbystei, todėl tose vietose niekada nebuvo plėtojama žemės ūkio veikla, nebuvo tręšiami laukai, čia niekada nebuvo pramonės, todėl į vandenis nepateko nitratų, kurie vėliau skyla į nitritus.
„Akvilės“ vanduo naudingas ir sportininkams. Daug sportuojant raumenyse gaminasi labai daug pieno rūgšties, kuri rūgština organizmą. Kad būtų palaikoma pusiausvyra, būtinas šarminis vanduo.
Tai aktualu ne tik sportininkams – organizmas rūgštinamas geriant daug kavos, valgant tam tikrus maisto produktus, patiriant stresą ir pan. Šarminis vanduo reikalingas pusiausvyrai organizme išlaikyti, nes iš jo lengviausiai pasisavinami mineralai – tiek vaisių ar daržovių neįmanoma suvalgyti, kiek mineralų galima gauti geriant natūralų mineralinį vandenį. Dėl to „Akvilę“ vertina tiek mamos, tiek sportininkai, tiek visi, norintys gyventi sveikai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.