Priėmė griežtą sprendimą: populiarios veislės šunų veisimas bus apribotas

Šių metų gegužės pabaigoje Olandijos Mopsų augintojų klubas priėmė sprendimą, kad veisiami gali būti tik tie mopsai, kurių snukio ilgis yra ne mažesnis, nei trečdalis kaukolės ilgio. Šunys, neatitinkantys šio kriterijaus, veisiami nebus.

--- Matas Astrauskas --- --- Matas Astrauskas --- Išrinkti gražiausi 2012 metų šunys, litexpo, pirmoji parodos diena Vilniaus žiema 2012, mopsas<br>M.Astrausko nuotr.
--- Matas Astrauskas --- --- Matas Astrauskas --- Išrinkti gražiausi 2012 metų šunys, litexpo, pirmoji parodos diena Vilniaus žiema 2012, mopsas<br>M.Astrausko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 14, 2019, 11:25 AM

Tai, ko gero, unikalus atvejis kai konkrečios veislės mylėtojų klubas imasi ryžtingų veiksmų siekdami ženkliai pagerinti veisiamos veislės atstovų sveikatą.

Apie brachicefalų (šunų – ar kitų gyvūnų – dėl selektyvios atrankos turinčius trumpesnį, nei įprastas, ar net visiškai suplotą snukį) sveikatą jau ne vieneri metai verda intensyvios diskusijos. Daugėjant mokslinių įrodymų, kad šių veislių atstovai kenčia nuo kvėpavimo, maitinimosi, termoreguliacijos bei kitų sutrikimų, kuriuos nulemia jų išvaizdos ypatumai, vis dažniau kyla klausimas, ar etiška ir humaniška veisti taip atrodančius ir besijaučiančius gyvūnus.

Šiuo atveju olandų klubo sprendimas gali tapti precedentu, turinčiu įtakos kitų šalių klubų sprendimams. Gyvūno gerovės atžvilgiu tai galėtų būti sektinas pavyzdys. Nors kai kurie veislės gerbėjai baiminsi, kad keičiant veislės atstovų išvaizdą „veislė išnyks“, reikia pastebėti, kad veislių standartai, atsiradę prieš maždaug pusantro šimto metų, kito ne kartą. O iki standartų atsiradimo dalis veislės pradininkų atrodė visiškai kitaip, nei mums įprasta.

Šiais laikais, esant galimybei moksliniais tyrimais įvertinti gyvūno išvaizdos ir jo sveikatos bei gyvenimo kokybės santykį, labai svarbu atsižvelgti į gyvūno gerovę ir priimti pačius tinkamiausius sprendimus, net jei dėl to ir tektų aukoti pamėgtą išvaizdą.

Gyvūnų gerovės užtikrinimą tiek Europos Sąjungoje bendrai, tiek atskirose šalyse-narėse siekiama užtikrinti įstatyminiais aktais. Tačiau augintojų ir visuomenės iniciatyvos išlieka labai svarbios. Nuo 2014 metų Olandijoje buvo ribojamas 22 veislių, kurių kūno sudėjimas apibrėžiamas, kaip žalingas sveikatai, veisimas, tačiau sunku įvertinti, kaip šios nuostatos įgyvendinamos faktiškai. Mopsų augintojų klubas žada įgyvendinti savo nuostatas nedelsdami, tikintis, kad taip bus efektyviau užtikrinama gyvūnų gerovė.

Veislių, kurių veisimas apribotas įstatymu, sąrašas:

Afenpinčeris

Bostono terjeras

Pomeranijos špicas

Anglų buldogas

Prancūzų buldogas

Belgų grifonas

Briuselio grifonas

Japonų činas

Mopsas Pekinas

Brabanto grifonas

Ši-tsu

Bordo dogas

Bokseris

Bulmastifas

Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielis

Čihuahua

Lasos apsas

Mastifas

Neapolio mastinas

Stafordšyro bulterjeras

Jorkšyro terjeras

Informacija paruošta Ugnės Nedzinskaitės ir VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.