Eksperimentas: kaip aš rinkau prorusiškų komentatorių armiją

Pirmadienį beskaitant Vladimiro Putino veiksmus ginančius komentatorius, kilo mintis vienam mažam socialiniam eksperimentui. Per pastarąsias dienas komentatorių, palaikančių Vladimiro Putino agresiją, išlindo daug – sugalvojau patikrinti, kiek iš jų šį darbą pratęstų už pinigus.

Daugiau nuotraukų (1)

Karolis Žukauskas

Mar 4, 2014, 10:34 AM, atnaujinta Feb 15, 2018, 6:04 PM

Žiniasklaidoje buvo ne vienas straipsnis apie Latvių gatvės samdomus anoniminius komentatorius portaluose, bet tie straipsniai visada buvo tik teoriniai, spėjantys pagal komentarų turinį ir kiekį. Pabandžiau išsiaiškinti, kaip greitai Lietuvoje galima surinkti armiją komentatorių, kurie už pinigus peiks arba šlovins vieną ar kitą temą, šįkart – V.Putino Rusiją.

Rezultatai trumpai: nustebsite, kaip greitai ir paprastai galima tai pasiekti. Tuo labiau, kad dalis jų tiesiog tai daro ir darys nemokamai, šventai tikėdami, kad Rusija yra ta šalis, kurios pavyzdžiu reikėtų sekti Lietuvai ir visiems supuvusiems vakarams.

Pusvalandis darbo: sukūriau naują „Facebook“ profilį, pavadinau Aleksandru, ant profilio nuotraukos tiesmukai uždėjau širdelės formos Rusijos vėliavą. Ir per keletą minučių pridėjau keliasdešimt draugų – surinkau visus tuos keistus ir aktyvius komentatorius pas save „Facebook“, ir dar iš vienos diskusijos, kurie „laikino“ prorusiškus komentarus. Patvirtinusiems draugystę nukopijavau po tokią žinutę:

„Labas. Vienos organizacijos pavedimu ieškau aktyvių komentatorių lietuviškame „Facebook”. Tai galimybė papildomai per dieną užsidirbti nuo 100 iki 300-400 litų. Tereikia paskirti 1-2 valandas komentavimui, aktyviai palaikant Rusiją ir Krymą. Slaptumas garantuojamas, todėl jei netinka - sakai, atsisveikiname ir tiek, prašyčiau toliau niekam nepasakoti. Stebime aktyvesnius komentatorius, pasiūlymus siunčiame tik jiems. Šiuo metu reikalingas pastiprinimas, todėl ieškome papildomai 10-20 komentuojančių žmonių. Tiesa, apmokėjimas vyksta už savaitę, kiekvieną pirmadienį. Įdomu?“

O štai tokie rezultatai – iš kokių 40 išsiųstų žinučių, gavau 19 atsakymų. Iš kurių:

* 11 parašė, kad neįdomu / nesutinka.

* 1 nesutiko, bet pabrėžė, kad palaiko mano darbą.

* 3 susidomėjo, tik klausinėjo dėl konfidencialumo arba mokėjimo.

* 3 sutiko be didelių klausimų, du iš jų atsiuntė pavyzdžius, kokius komentarus rašytų.

* 1 pasiuntė mane ant dviejų raidžių.

Dalis iš tų, kurie nesutiko, parašė, kad ir taip tai daro nemokamai.

O tiems, kurie sutiko, parašiau sąlygą – visi komentarai turi prasidėti iš P raidės, pavyzdžiui, „Pagal mane, tai..“ arba „Putinas nieko blogo..“ ir panašiai. Neva pagal P raidę (aišku, kad Putino garbei!) žinosime, kurie komentarai „įdarbinti“, ir už juos reikės mokėti. Kaina už komentarą žadėjau skirtingą – nuo 0,25 Lt iki 0,8 Lt. Plius paprašiau rinkti kopijas, siųsti savaitės pabaigoje, ir tada bus atsiskaityta.

Vardų neviešinsiu (dauguma slaviški, natūralu, bet ne visi), nes šitas eksperimentas neskirtas konkrečių asmenų pasmerkimui (daugumai iš jų pinigai nėra motyvas – jie ir taip tiki tuo, ką rašo), tik parodymui, kad turint laiko ir šiokį tokį biudžetą labai lengva surinkti armiją tokių, kurie net ir savo vardu sutinka rašyti tai, kas jų prašoma. Ir čia per pusvalandį darbo – iš 40 išsiųstų žinučių atsirado 6 potencialūs darbininkai, arba 15 proc.

Nuotraukoje iškarpa iš vieno susirašinėjimo – nesutiko dirbti už sagas, deja.

O dabar įsivaizduokite, jei kokia nors draugiška ambasada tam paskiria ne pusvalandį ir kitokį biudžetą nei spalvotos sagos? Ir dar: jei komentuoti reikia anonimiškai, naujienų portaluose, o ne „Facebook”? Išvadas pasidarykit patys.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.