Artėja žaibų sezonas – kokių namų šeimininkai turi sunerimti

Metalo profilio stogas savaime rizikos pritraukti žaibą nedidina, bet yra galimybė, kad toks stogas per trečiąsias pastato konstrukcines dalis gaus įžemėjimą, vadinasi, atsiras kažkoks potencialas, kuris skatins žaibo pritraukimą. Taip sako žaibosaugos paslaugų teikimo įmonės „Ežiukai“ darbų vadovas Kęstutis Kvietkauskas.

Neturint žaibolaidžio ir įsirengus kamino įdėklą bei pasikeitus stogo dangą į metalo profilio, yra galimybė, kad žaibo pavojaus tikimybė padidės.<br>M.Patašiaus nuotr.
Neturint žaibolaidžio ir įsirengus kamino įdėklą bei pasikeitus stogo dangą į metalo profilio, yra galimybė, kad žaibo pavojaus tikimybė padidės.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt

Apr 6, 2017, 2:33 PM, atnaujinta Apr 13, 2017, 9:28 PM

LRT RADIJO klausytoją domina stogo dangos įtaka žaibo pritraukimui. „Noriu pasikeisti šiferinį stogą į metalo profilio ir įsidėti į kaminą metalinį įdėklą. Ar taip nepritrauksiu žaibo?“ – teiraujasi vyras.

Žaibosaugos specialisto teigimu, pakeitus stogą iš šiferinio į metalo profilio, savaime rizika pritraukti žaibą nepadidėja, bet yra galimybė, kad toks stogas per trečiąsias pastato konstrukcines dalis gaus įžemėjimą, vadinasi, atsiras kažkoks potencialas, kuris skatins žaibo pritraukimą. Lygiai tas pats ir su kamino įdėklu – jei įrenginėjamas įdėklas, jo dalis turi būti įžeminta.

„Lygiai kaip ir žaibolaidis, įdėklas turėtų turėti įžeminimą. Kamino įdėklas įžeminamas nuo potencialų išlyginimo šynos. Potencialų išlyginimo šyna – tai daiktas, stovintis namo viduje, prie kurio turėtų būti prijungtas visos metalinės inžinerinės sistemos, tokios kaip kamino įdėklas, metaliniai radiatorių vamzdžiai, krosnis. O žaibolaidžių nuvedikliai turėtų būti įžeminami tiesiogiai į įžeminimo kontūrą, tad skirtumas yra“, – aiškina K. Kvietkauskas.

Anot jo, neturint žaibolaidžio ir įsirengus kamino įdėklą bei pasikeitus stogo dangą į metalo profilio, yra galimybė, kad žaibo pavojaus tikimybė padidės. „Todėl reikėtų įsirengti išorinę žaibosaugą, taip pat susimontuoti viršįtampių ribotuvus, kad žaibo išlydžio metu atsiradęs indukuotas viršįtampis į elektros instaliaciją nesukeltų papildomo pavojaus elektros įrangai“, – žiniomis dalijasi specialistas.

Pasak K. Kvietkausko, žaibosaugos modifikacijos galimos įvairios. „Kadangi yra keletas žaibosaugos rūšių, būtų galima rinktis tiek pasyvią, tiek aktyvią žaibosaugą. Čia jau – piniginės ir skonio reikalas. Pasyvus žaibolaidis saugos tik vieną pastatą, ant kurio jis yra sumontuotas. Aktyvus turi galimybę saugoti visus pastatus, esančius žemiau jo įrengimo vietos. Tai reiškia, kad jis saugo teritoriją aplink save kažkokiu spinduliu. Tas spindulys yra nustatomas specialistų. Visi pastatai, kurie patenka į šią veikimo zoną, yra apsaugomi“, – tikina specialistas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.