Vyriausybė pritarė pakeitimams – nuo šiol pavojingi įrenginiai bus prižiūrimi kitaip

Vyriausybė gegužės 22 dieną pritarė naujam Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui ir lydintiesiems teisės aktams, kurie palengvina administracinę naštą, bet sugriežtina savininkų ir priežiūrą atliekančių asmenų atsakomybę už nustatytų reikalavimų pažeidimus.

Lietuvoje registruota daugiau nei 41 tūkst. potencialiai pavojingų įrenginių.<br>D.Umbraso nuotr.
Lietuvoje registruota daugiau nei 41 tūkst. potencialiai pavojingų įrenginių.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 22, 2019, 2:13 PM, atnaujinta May 22, 2019, 2:20 PM

Potencialiai pavojingais įrenginiais laikomi liftai, eskalatoriai ir judamieji takai, lynų keliai ir funikulieriai bei tam tikrų parametrų atrakcionai, kėlimo kranai, slėginiai indai, garo katilai, degiąsias dujas naudojantys pramonės įrenginiai, pavojingų medžiagų talpyklos, pavojingų medžiagų vamzdynai ir garotiekiai.

Iš viso Lietuvoje registruota daugiau nei 41 tūkst. potencialiai pavojingų įrenginių, kurių priežiūrai taikomi papildomi įstatyme nustatyti reikalavimai.

Už nuolatinę įrenginio priežiūrą yra atsakingas savininkas, kuris gali prižiūrėti įrenginį pats arba samdyti tokią paslaugą teikiančią įmonę. Vyriausybė siūlo, kad įrenginio nuolatinę priežiūrą vykdančiam savininkui būtų keliami tokie pat reikalavimai kaip ir samdomai įmonei, bet atsisakoma šių įmonių licencijavimo. Šiuo metu nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros paslaugas teikia 83 juridiniai asmenys.

Įrenginių savininkai taip pat turi užtikrinti, kad nepriklausomos akredituotos kontrolės įstaigos periodiškai atliktų įrenginių techninės būklės patikrinimą – šias paslaugas gali teikti tiek viešosios įstaigos, tiek privačios įmonės, kurias akreditavo Nacionalinis akreditacijos biuras. Šiuo metu yra 6-ios tokios kontrolės įstaigos. Vyriausybė sutarė, kad įstaigoms, akredituotoms atlikti įrenginių techninės būklės patikrinimą, reikalavimas dar šiai veiklai gauti ministerijų įgaliojimą yra perteklinis ir neturėtų būti taikomas.

Vyriausybė taip pat pasiūlė sugriežtinti savininkų ir įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų atsakomybę. Jeigu anksčiau už pažeidimus administracinė atsakomybė nebuvo taikoma, tai pritarus Vyriausybės siūlymui už pasikeitusių duomenų nepateikimą Potencialiai pavojingų įrenginių registrui, tektų mokėti 50–200 eurų baudą, už įrenginio priežiūros atlikimą neturint reikiamos kvalifikacijos, žinių ar prietaisų – galima skirti įspėjimą arba 100–300 eurų baudą.

Už neregistruoto įrenginio naudojimą, taip pat naudojimą neatlikus techninės būklės patikrinimo arba nepašalinus nustatytų sutrikimų priežasties grėstų 300–600 eurų bauda, o už pakartotinai padarytus pažeidimus baudos dar labiau išaugtų. Baudas už tai skirtų darbo inspektoriai.

Iki šiol tokia atsakomybė Administracinių nusižengimų kodekse nebuvo numatyta.

Potencialiai pavojingų įrenginių registre šiuo metu yra užregistruota apie 10,1 tūkst. liftų, 72 atrakcionai, 320 eskalatorių ir judamųjų takų, 38 lynų keliai ir funikulieriai, apie 12,6 tūkst. kėlimo kranų, apie 11,7 tūkst. slėginių indų, apie 1 tūkst. garo katilų, 467 degiąsias dujas naudojantys pramoniniai įrenginiai, 2,9 tūkst. pavojingų medžiagų talpyklų, 1,6 tūkst. pavojingų medžiagų vamzdynų ir garotiekių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.