Kas veiksmingiausiai atbaido vabzdžius?

Dienoms ir vakarams šiltėjant, vis drąsiau ir plačiau praveriame langus. Tai kaip kvietimą vidun supranta musės, uodai, mašalai ir kiti vabzdžiai. Prevencinių priemonių, kaip apsisaugoti nuo nekviestų svečių, gausu: nuo natūralių kvapų iki tinklelių ar naujausiomis technologijomis paremtų įrenginių. O kokios priemonės veikia efektyviausiai, o kokios – tik reklaminis triukas?

Mašalai vasarą ypač vargina poilsiautojus.<br>B.Beinoravičiaus nuotr.
Mašalai vasarą ypač vargina poilsiautojus.<br>B.Beinoravičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

May 28, 2015, 11:24 AM, atnaujinta Nov 26, 2017, 4:31 AM

Natūralu – ne visuomet veiksminga

Ne paslaptis, kad vabzdžius traukia įvairūs aromatai: maisto, gėlių, žmogaus prakaito ir net iškvepiamo anglies dvideginio. Todėl kvapai pasitelkiami ir jiems atbaidyti.

Citrinžolių, levandų, eukaliptų, anyžių, čiobrelių eteriniai aliejai iš tiesų pasižymi repelentinėmis savybėmis, o virtuvėje auginami bazilikai, rozmarinai ar pipirmėtės atbaido dalį vabzdžių. Visgi įvairūs eterinių aliejų ar smilkalų kvapai gali būti pasitelkiami kaip papildomos priemonės, nes vienu metu skleidžiamas konkretus aromatas atbaido tik nedidelį vienos rūšies skraiduolių kiekį ir neilgam – 15-20 minučių. Minėti kvapai pačiam žmogui gali būti netgi labai malonūs, tačiau ilgainiui naudojant pabosta, o netoleruojantiems itin stiprių kvapų – erzina, sukelia galvos skausmą ar netgi pykinimą.

Apsaugą garantuoja patikrintos priemonės

Kone patikimiausia namų apsauga nuo uodų yra specialaus pluošto tinkleliai. Iš pažiūros viena paprasčiausių ir seniausių – tinkleliai būdavo įrengiami orlaidėse – prevencinių priemonių gali sulaikyti net mažiausius skraidančius gyvius. Pro audinio tarpelius į vidų negali pakliūti ne tik mašalai, musytės, bet ir alergiją sukeliančios žiedadulkės ar pūkai.

„Apsaugą nuo žiedadulkių gali garantuoti tik specialiomis technologijomis pagaminti tinkleliai, mat neretas įsigydamas įprastą tinklelio tipo audinį, kuris tiesiog prilipdomas prie lango rėmo, neišvengia pro jį patenkančių alergenų ar dulkių. Tinkleliai tinkami naudoti didžiąją metų dalį. Tiesa, iki šiol daugeliui dilemą kėlusi priemonė, kur žiemos metu padėti tinklelio rėmą, šiandien nesunkiai išsprendžiama pasirinkus į ritinį susukamą tinklelį, kuris nepastebimas lieka žiemoti ant lango“, – pataria roletais ir žaliuzėmis prekiaujančios „Domus Lumina“ rinkodaros vadovė Jurgita Kievišaitė.

Inovatyvūs pažadai ir komfortas

Sparčiai tobulinamos technologijos paliečia visas gyvenimo sritis, todėl ir vabzdžiams atbaidyti siūlomi įvairūs aktyvias chemines medžiagas ar ultragarsą skleidžiantys prietaisai. Tiesa, pastarųjų efektyvumu mokslininkai abejoja ir vadina reklaminiu triuku, kadangi uodų patelės neturi klausos. Kvapus skleidžiančių prietaisų poveikis naudojant prietaisą ilgesnį laiką taip pat nėra patvirtintas. Pastačius tokį prietaisą toliau nuo savo ar vaiko lovelės susiaurėja veikimo diapazonas.

Jeigu nelauktų svečių išvengti nepavyko, galima rasti prietaisų, kurie privilioja vabzdžius ir nutrenkia juos silpna elektros srove arba įtraukia į specialią dėžutę. Žinoma, įskridusius į patalpą vabzdžius sugauti padeda ir tradicinės, pakabinamos lipnios juostelės arba muštukas. Tiesa, ši procedūra nėra itin maloni, kaip ir dėmės, likusios ant sienų ar kitų paviršių, o lipni juostelė ne tik neprivilioja visų vabzdžių, bet ir atrodo neestetiškai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.