Sūnų Kovo 11-osios Akto salėje žindžiusi Asta Baukutė vėl darytų tą patį

Astos Baukutės (51 m.) kasdienybėje nestigo amerikietiškų kalnelių – darbų krūvis ir emocijos bangavo, bet aplankė ir nauja patirtis. Keturis vaikus turinčiai buvusiai Seimo narei, aktorei negana savų atžalų šurmulio, todėl ji dar tapo ir teatro mokytoja.

 Viešas A.Baukutės žindymas pralaužė ledus – ne tik Seime, bet ir prekybos centruose, poliklinikose atsirado šeimos kambariai.<br> R.Danisevičiaus, V.Ščiainsko nuotr.
 Viešas A.Baukutės žindymas pralaužė ledus – ne tik Seime, bet ir prekybos centruose, poliklinikose atsirado šeimos kambariai.<br> R.Danisevičiaus, V.Ščiainsko nuotr.
Viešas A.Baukutės žindymas pralaužė ledus – ne tik Seime, bet ir prekybos centruose, poliklinikose atsirado šeimos kambariai.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Viešas A.Baukutės žindymas pralaužė ledus – ne tik Seime, bet ir prekybos centruose, poliklinikose atsirado šeimos kambariai.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
 A.Baukutė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
 A.Baukutė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Mar 9, 2019, 6:57 PM

Sūnų Rapolą prieš 10 metų Seimo rūmų istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje žindžiusi parlamentarė A.Baukutė sulaukė apkalbų, jautėsi netinkamai pasielgusi, teisinosi. Dabar aktorei ši situacija kelia šypseną, bet jei atsuktų laiką atgal, darytų tą patį.

„Niekas nepastebėdavo, kaip lakstydavau į Seimo viešbutį maitinti sūnaus. Aš nenutraukiau žindymo, Rapolą trejus metus maitinau krūtimi.

Bėgiojau pirmyn atgal ir posėdžių lankomumas buvo ne prasčiausias, ne taip, kaip kitų gudruolių, kurie po trijų balsavimų, reiškiančių visos dienos buvimą Seime, dingdavo“, – prisiminė buvusi parlamentarė, pastebėjusi, kad kuo ilgiau kūdikis yra žindomas, tuo jis daugiau šypsosi, auga smalsesnis.

Viešas politikės žindymas pralaužė ledus – ne tik Seime, bet ir prekybos centruose, poliklinikose atsirado šeimos kambariai. Juose galima pamaitinti kūdikį, pakeisti sauskelnes. Už tai A.Baukutė dar ir dabar išgirsta padėkų iš tų žmonių, kurie ją atpažįsta gatvėje, renginiuose.

Tuometės Seimo narės iniciatyva 2009-ųjų lapkritį šalyje buvo atidarytas pirmasis gyvybės langelis – jis įrengtas Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.

Vėliau tokie langeliai, kuriuose kūdikius palieka jų nenorintys auginti tėvai, atsirado ir kituose Lietuvos miestuose.

2008–2012 metais Seime dirbusi aktorė daugiau nebesirinko politikės kelio, tačiau ne dėl to, kad subyrėjo Tautos prisikėlimo partija, su kuria A.Baukutė anuomet pateko į parlamentą.

Buvusi politikė suprato, kad Seime vienas, be palaikymo komandos, nieko nepasieksi. Ji kaip pavyzdį nurodė ne vieną dabartinį šūkaujantį Seimo narį, kurių balsai ir idėjos nepasiekia tikslo.

„Ten, kur eina didelės jėgos, kur yra dideli interesai, trankytis kaip musei trilitriniame stiklainyje negalima. Reikia pagailėti netgi savęs. Motinystės temą galiu tęsti augindama keturis vaikus, tai yra konkretu“, – įsitikino buvusi politikė.

A.Baukutės nebuvo galima nepamatyti nei Seime, nei televizijoje dėl jos ugningo temperamento, kuris dabar atrodo prislopęs.

2017-ųjų pradžioje dalyvaudama televizijos projekte aktorė, atspėjusi vieną kūrinį, ėmė džiaugtis demonstruodama Hitlerį vaizduojančius gestus. Po šio nesusipratimo laida buvo nutraukta.

Dėl incidento turėjo aiškintis televizijos vadovai, prodiuseris. A.Baukutė tikino nenorėjusi konflikto, nemačiusi blogos potekstės, bet atsiprašė už elgesį. Po to įvykio aktorė dingo lyg į vandenį.

„Niekur nedingau, tiktai buvau mažiau matoma: aktorių tokia profesija, kad darbų būna daug, po to pauzė, vėliau – vėl nemažas krūvis“, – pasakojo A.Baukutė.

Vaikai reikalauja dėmesio

Praėjusių metų vasara ir ruduo aktorei buvo įtemptas laikas, nes ji nusifilmavo dviejuose lietuviškuose serialuose „Kam ta meilė?“ ir „Moterys meluoja geriau“.

„Šalia to dar yra du mažamečiai. Antrokas ir ketvirtokas reikalauja didžiulės priežiūros: pamokų ruoša, muzikos mokykla, futbolo treniruotės“, – su šypsena apie sūnus Rapolą (10 m.) ir Anuprą (8 m.) užsiminė A.Baukutė.

Vyresnieji moters vaikai iš pirmos santuokos – studentė Gintarė (21 m.) ir kineziterapeutas Vakaris (24 m.) – gyvena atskirai.

Visos atžalos groja įvairiais instrumentais: vyriausias sūnus – klarnetu, dukra – fleita, Rapolas mokosi įvaldyti klasikinę gitarą, Anupras – fortepijoną.

Kadangi motina muzikos mokykloje buvo mokiusis griežti smuiku, pastebėjo, kad muzikuoti geriausiai sekasi jauniausiam sūnui. Kai mama namuose pagranduką paragina sėsti prie pianino, Anupras pasako: „Bloga tu, mama“, bet sėda skambinti.

Jaunėlius sūnus aktorė vadina savo jaunystės šaltiniu, nes ji turi judėti, domėtis tuo, kuo ir vaikai. O žiūrint į atžalas aktorės galvoje knibžda visokių planų.

Vaikiški rūpesčiai aktorės nebaugina, atvirkščiai, ji prisiėmė ir daugiau atsakomybės – privačioje katališkoje mokykloje penktų–septintų klasių moksleiviams pradėjo vesti teatro pamokas.

„Kaip sportininkai pasakytų, atsirado trenerio darbas“, – naują patirtį mokykloje įvardijo aktorė.

A.Baukutė patarimų teiravosi kolegos Tomo Kizelio, lankėsi jo vedamose pamokose ir džiaugėsi: „Kadaise dirbome Jaunimo teatre, kartu vaidinome ne viename spektaklyje.

Ne visi kolegos išduoda pedagogines paslaptis, bet abu sutarėme, kad XIX amžiaus aktoriaus, mokytojo Konstantino Stanislavskio aktorių rengimo metodas galioja visiems.“

A.Baukutė neabejojo, kad teatro pamokos turėtų vykti visose mokyklose, nes pastebėjo, kaip vaikai išlaisvėja. Ji vaikams iš karto pasakė, kad šias pamokas veda ne tam, kad visi būtų aktoriai, o tam, jog būtų savimi – įdomūs sau advokatai, batsiuviai ar medikai.

„Matau, kaip jie po truputį atsiskleidžia. Iš tikrųjų žmogus gimsta laisvas, bet visuomenės taisyklės, šablonai, nuomonė, baimė labai suvaržo“, – iš savo gyvenimiškos patirties pastebėjo žinoma aktorė.

Astos jaunėliai sūnūs taip pat lanko teatro pamokas, bet jas veda kitas mokytojas. Mama net nenorėtų saviems vaikams būti mokytoja.

Sveikame kūne – sveika siela

Aktorė neleidžia sau tinginiauti – ne tik vežioja savo vaikus į mokyklą, veda teatro pamokas, bet ir lankosi sporto klube. Moteris vaikšto į treniruoklių salę, užsiima pilatesu.

Kai būdavo įtemptas darbų grafikas, aktorei likdavo laiko pabėgioti Vingio parke, o dabar ji labiau norėtų sustiprinti visus kūno raumenis. Kam to reikia?

Ji su mokiniais per teatro pamokas daro judesių pratimus. Juk aktorius turi būti ir fiziškai pasiruošęs atlikti vaidmenį. Teatro mokytoja vaikams mėgsta sakyti, kad sveikame kūne – sveika siela.

Todėl per pamokas ji kartais pasako pastabų tiems, kurie kreivai sėdi, stovi susikūprinę. Juk greičiausiai gerą laikyseną ir puikią iškalbą turintis verslininkas atrodytų patikimiau negu sulinkęs mažakalbis.

„Aš irgi buvau su ragiukais, kaip ir kiekviena moteris. Bet stebi, ar tie ragai trukdo, ar padeda. Kai pradėjo man trukdyti, gyvenimas davė pamokas.

Visada sulaukdavau priešiškų pareiškimų, kas netingėdavo, tas nuomonę pareikšdavo.

Tačiau kiekvienu atveju pamačiau, kas yra kas“, – lyg nukreipdama pokalbį į kitą temą užsiminė aktorė.

A.Baukutei nebuvo abejingų dėl vaidmenų humoro laidoje, dėl darbo Seime ar dėl šeimos dramų. Praeiviai atpažįsta aktorę gatvėje, užkalbina, ir ji tai priima kaip komplimentą.

Moters mažamečiai vaikai anksčiau sakydavo: „Mama, žiūrėk, kaip į tave žiūri“, bet dabar to nebedaro. Jie suprato, jog taip yra dėl to, kad jų mamą rodo per televizorių.

„Aktoriai, kurie tikina, kad pavargo nuo atpažinimo, koketuoja. Jei tave atpažįsta – tai pagyrimas dėl profesijos. Kartais gerbėjai mane vadina personažų vardais: Jane, Agota.

Man patinka, vadinasi, aš atlikau vaidmenį taip, kaip norėjau“, – juokdamasi A.Baukutė priminė lietuviškus filmus, kuriuose suvaidino provincijos ir netekėjusios moters personažus.

Nepavyko suklijuoti šeimos

Linksmas herojes vaidinusi aktorė asmeniniame gyvenime patyrė nemažai nuoskaudų. Po penkerius metus trukusio skyrybų proceso A.Baukutė neseniai oficialiai išsiskyrė su sutuoktiniu, jaunėlių sūnų tėvu. 

„Po dešimties kartu praleistų metų jautėsi trintis, tačiau buvo bandymų klijuoti šeimą. Dabar, ačiū Dievui, viskas susiklostė į gerą pusę. Vaikai su tėčiu bendrauja“, – dramatizuoti užsitęsusių skyrybų nenorėjo aktorė.

Ji prisipažino, kad skirdamasi ir pirmą, ir antrą kartą nebeuždavė sau klausimo, kodėl taip nutiko. Jaunystėje aktorė norėjusi sutikti tokį vyrą, su kuriuo būtų ėjusi laikydamasi už rankų iki senatvės.

„Bet Dievulis tik juokėsi iš tokių planų. Pirmos pamokos dėl santuokos neišmokau ir gavau antrą. Daug analizuoju, bet ne todėl, kad ką nors įžeisčiau ar savęs gailėčiau, o todėl, kad eičiau į būsimus santykius sveikai“, – tvirtino pašnekovė.

Nors aktorei buvo sunku priimti skyrybų sprendimą pirmoje ir antroje santuokose, ji taip pasielgė nebenorėdama meluoti sau. Jei meluoji sau, tokį bendravimo modelį bruki ir vaikams. O tai jau baisu.

Astai buvo labai baisu suprasti, kad antrą kartą nepavyko. Iš gėdos jai net į miestą nesinorėjo išeiti. Jai buvo labai gėda prieš vyresniuosius vaikus.

„Tačiau radau drąsos – susodinau visus keturis savo vaikus ir jų atsiprašiau, kad nepavyko sukurti tokios šeimos, kokios labai troškau. Paprašiau jų, kad ir kas nutiktų, niekada neburnoti ant savo tėčių, nes jie davė gyvybę.

O už tai, ką jie ne taip padarė, patys atsiskaitys – gyvenimas taip sudėliotas. Blogis pats save sunaikina, nieko daryti nereikia. Man atrodo, kad aš atleidau. Bet turėjau praktiškai pajusti to žodžio galią: ar aš atleidžiu kasdien“, – patikino nemažai įtampos patyrusi aktorė.

Tapusi stipresnė A.Baukutė išvydo ir savo klaidas. Kokios jos?

„Pirmutinė klaida, kurią moterys daro dažniausiai, – nemyli savęs. Kai pradedi mylėti save, neleidi sau elgtis taip, kaip elgiasi su tavimi kitas, – daro įtaką ar manipuliuoja“, – įsitikinusi pašnekovė.

Šiuo metu aktorė jaučiasi laiminga ir niekam nieko nenori įrodinėti, o apie laimės receptą, jos nuomone, kalbėti būtų netaktiška.

„Tiems, kurie mane myli, ačiū. Geri linkėjimai man suteikia daugiau sveikatos, bet būna visokių nuomonių, aš jas taip pat gerbiu“, – tvirtino A.Baukutė.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.