Patarė, kaip šventes praleisti nepiktnaudžiaujant alkoholiu

Neįprastos šiųmetinės šventės, vainikuodamos neįprastus 2020-uosius metus, neabejotinai sukels daug streso bei nerimo, vienišumo, beviltiškumo. Tokias nemalonias emocijas neretai imamasi malšinti alkoholiu ar kitomis psichotropinėmis medžiagomis.

 Sąmoningas mėgavimasis viena taure gali pilnai patenkinti poreikį, ko sunkiai gali patenkinti didesni kiekiai, nejaučiant pilno pasimėgavimo.<br> 123rf nuotr.
 Sąmoningas mėgavimasis viena taure gali pilnai patenkinti poreikį, ko sunkiai gali patenkinti didesni kiekiai, nejaučiant pilno pasimėgavimo.<br> 123rf nuotr.
 V.Liubeckienė.
 V.Liubeckienė.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Dec 22, 2020, 11:25 AM

Jaunimo linija“ pataria, ką daryti, kad per šventes nebūtų piktnaudžiaujama alkoholiu ir kaip sau padėti, norint to išvengti.

„Jaunimo linijos“ savanoriai dažnai sulaukia alkoholiu apsvaigusių asmenų skambučių, tokių skambučių savaitgaliais ir per didžiąsias metų šventes dar padaugėja. Dažnai žmonės įvardija, kad vartoja alkoholį, nes jiems liūdna, ar jaučiasi vieniši. Priklausomybė nuo alkoholio ar narkotikų sudaro 5 procentus nuo visų temų, kuriomis kalba paskambinusieji į „Jaunimo liniją“.

„Apsvaigimas tik trumpam sumažina nemalonių emocijų intensyvumą, tačiau vėliau jos grįžta su kaupu. Norėdami to išvengti, visų pirma paklauskime savęs – ko šią akimirką aš nenoriu jausti, kokią emociją noriu „paskandinti“ alkoholyje? Į

sivardinus vieną ar keletą patiriamų emocijų, skirkime bent 1- 2 minutes jų stebėjimui: kurioje kūno vietoje jaučiu, kokią žinutę man nori perduoti ši emocija, ko man iš tiesų dabar reikia, kas svarbu?

Jei leidžiame emocijai būti ir su pagarba, be išankstinio vertinimo tiesiog stebime, ji netrunka ilgai. Nors po kurio laiko tos pačios emocijos gali vėl iškilti – taip, kaip alkis, šaltis ir kiti kūno signalai, tai normalu – tai vertinga informacija, į kurią verta įsiklausyti, – sako psichologė, „Jaunimo linijos“ savanorių mokytoja Vilma Liubeckienė.

Jei įsiklausius atrandame, kad tikrasis poreikis yra ne alkoholis, o artimo žmogaus apkabinimas, smagus pasibuvimas su draugais ar kiti dalykai, kurių karantino metu neįmanoma išpildyti, galime ieškoti alternatyvių būdų, kaip šį atsiradusį poreikį patenkinti. Net paprastus dalykus įmanoma paversti prasmingais ritualais – kaip tai padaryti kiekvieną dieną siūlo ir „Jaunimo linijos“ gerų darbų kalendorius, kurį galima rasti čia:

https://www.jaunimolinija.lt/lt/geru-darbu-kalendorius-2020/

Kadangi karantino metu negali būti patenkintas vienas svarbiausių žmogaus poreikių – emocinis artumas, patariama ieškoti visų įmanomų ir galimų būdų, kaip atliepti šį poreikį.

„Artumą kuria kartu išgyventos emocijos, ir tai įmanoma patirti ir per atstumą. Pavyzdžiui, susikurkime iššūkį kasdien (ar kelis kartus per savaitę) padaryti kažką pirmą kartą gyvenime ir dalinkimės kasdieniais atradimais virtualaus susitikimo metu.

Tai gali būti labai paprasti dalykai – pirmą kartą perskaitytas straipsnis ar peržiūrėtas filmas tema, kuri anksčiau neatrodė įdomi; vietoj įprastos mankštos išbandykime video pamoką kalanetikos, jogos, šokių žingsnelių; užsiimkime kulinariniais eksperimentais; atraskime video pamokų buities meistravimo, rankdarbių; tvarkykime namus su afrikietiško džiazo muzika ir t.t.“, – sako psichologė V. Liubeckienė.

Svaiginimosi poreikis dažnai signalizuoja ne tik užspaustas emocijas, bet ir išsekusius fizinius ir emocinius resursus. Todėl psichologė pataria paieškoti keleto būdų, kaip atstatyti šiuos išsekusius resursus.

„Pasirinkite kažką labai paprasto, pavyzdžiui, 5 minučių mankšta ar šokis su mėgstama daina, 10 minučių knygai, 2 minutės pabuvimui su esama emocija, jos patyrinėjimui. Nėra apribojimų pratęsti ilgiau, jei norėsis.

Protui sunku pasipriešinti suplanuotai veiklai, jei ji trunka tik 1 minutę, todėl naujo įpročio suformavimui galite pradėti nuo 1 minutės trukmės, o paskui laiką ilginti“, sako V. Liubeckienė, psichologijos studijos „Dėl savęs“ įkūrėja.

„Jei visgi įsipylėme taurę vyno, neskubėkime savęs už tai smerkti. Atvirkščiai – kiek įmanoma labiau pasimėgaukime ja – palaipsniui įjunkime visus lytėjimo organus: apžiūrėkime, palieskime, užuoskime, netgi išgirskime ir lėtai skanaukime kiekvieną gurkšnį. Sąmoningas mėgavimasis viena taure gali pilnai patenkinti poreikį, ko sunkiai gali patenkinti didesni kiekiai, nejaučiant pilno pasimėgavimo“, – sako psichologė.

Jaunimo linija“ teikia emocinę paramą visą parą anonimiškai ir konfidencialiai bei nemokamai. „Jaunimo linijos“ savanoriai budės ir per šventes – su jais susisiekti galima telefonu, internetiniais pokalbiais bei elektroniniais laiškais. „Jaunimo linijos“ telefonas yra 8 800 28 888. Pradėti internetinius pokalbius ir parašyti laiškus galite čia: https://www.jaunimolinija.lt/lt/pagalba/

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.