Į Uteną atkeliavo „Jokio skirtumo“ suolelis: ragina diskutuoti apie turizmą, pritaikytą visiems

Neįgaliųjų reikalų departamento inicijuotos kampanijos „Jokio skirtumo“ bendravimo suolelis iki spalio 24 dienos Utenoje, Utenio aikštėje ir prie Dauniškio ežero, gyventojus bei miesto svečius kviečia prisėsti ir pasikalbėti apie turizmą. Naujų vietų atradimas ir apsilankymas dar nepažintuose kraštuose praturtina kiekvieną iš mūsų patirtimis bei įspūdžiais, moko ir praplečia akiratį, todėl jokio skirtumo, su negalia ar be – visiems svarbios lygios galimybės atrasti keliavimo malonumą.

 Utenos kultūros centras - pandusu patogu užvažiuoti vežimėliais.<br> Neįgaliųjų draugijos nuotr.
 Utenos kultūros centras - pandusu patogu užvažiuoti vežimėliais.<br> Neįgaliųjų draugijos nuotr.
 V.Šeršniovas, R.Lukoševičienė, S.Ragaišytė.<br> Neįgaliųjų draugijos nuotr.
 V.Šeršniovas, R.Lukoševičienė, S.Ragaišytė.<br> Neįgaliųjų draugijos nuotr.
 V.Šeršniovas, R.Lukoševičienė, S.Ragaišytė.<br> Neįgaliųjų draugijos nuotr.
 V.Šeršniovas, R.Lukoševičienė, S.Ragaišytė.<br> Neįgaliųjų draugijos nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Oct 20, 2021, 10:44 AM

Prisitaikyti prie skirtingų žmonių poreikių galintis „Jokio skirtumo“ suolelis per visą kampanijos laiką apkeliaus 10 skirtingų vietų visoje Lietuvoje. Šio simbolinio suolelio kelionės stotelės pasirinktos neatsitiktinai – kiekvienoje vietoje jis skleidžia tam tikrą žinutę, sufleruojančią įvairias pokalbių temas. Utenos gyventojai ir miestą lankantys svečiai kviečiami, einant pro šalį ar leidžiant laiką Utenio aikštėje ar prie Dauniškio ežero, prisėsti prie šio suolelio ir pasidalyti kelionių įspūdžiais, patarimais bei asmeninėmis patirtimis.

„Rugsėjo mėnesį skirtingose sostinės senamiesčio erdvėse skatinome bendrauti apie meną, universalų dizainą, mokslą, sportą. Alytuje žmonės diskutavo, kas yra intelektualus laisvalaikis, o Tauragėje – apie lygias galimybes imtis ekonominės veiklos bei aptarė būdus, kuriais galima skatinti verslumą. Į Uteną atkeliavęs suolelis – puiki galimybė miesto gyventojams bei įvairioms organizacijoms kalbėtis apie naujas turizmo galimybes bei pasidalyti gražiausiomis lankytinomis vietomis. Galite paskirti pasimatymą draugams ar tiesiog užkalbinti praeivį prie „Jokio skirtumo“ bendravimo suolelio. Šie pokalbiai ir diskusijos apie turizmo augimą ir prieinamumą gali atnešti naudos tiek miesto gyventojams, tiek jo svečiams“, – sako Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Eglė Čaplikienė.

Lietuvoje auga visiems draugiškas turizmas

Visuomenininkė ir verslininkė Aistė Krušinskaitė, turinti judėjimo negalią – kelionių gerbėja. Ji pastebi, kad Lietuvoje turizmo infrastruktūra ir pritaikymas įvairių poreikių turintiems žmonėms pastaruoju metu gerėja. Ypatingai tai pastebima didžiuosiuose miestuose.

„Vienoje Vilniuje vykusioje parodoje buvo neregiams pritaikyti paveikslai. Šalia originalaus ant sienos kabančio paveikslo buvo padarytas iškilęs prototipas, kad galėtum jį tiesiog apčiuopti ir suprasti, kas ten pavaizduota. Taip pat duodamos ausinės su garso įrašu, kuriame pasakojama informacija – tai leidžia informaciją suprasti visais turimais pojūčiais“, – pasakoja A. Krušinskaitė.

Keliauti į užsienį padeda gerai išvystyta oro uostų infrastruktūra – nešti daiktus, registruotis į skrydį ar rasti reikiamą vietą padeda asistentai. Nemažai užsienio šalių aplankiusi moteris sako, kad Lietuvoje dar turime kur tobulėti turizmo prieinamumo srityje ir turime ko pasimokyti iš užsienio.

„Po kelionių užsienyje pastebėjau, kad Lietuvoje neturime neįgaliesiems pritaikytų pliažų su specialiomis rampomis į vandenį. Taip pat pas mus trūksta ir žmogiškumo, supratimo, nes užsienyje visi labai paslaugūs ir padeda, nereikia bijoti paklausti ar paprašyti“, – patirtimi dalijasi A. Krušinskaitė.

Gražiausios Utenos vietos įkvėps temų pokalbiams

Utenos turizmo informacijos centro (TIC) direktorė Rasa Jasinevičienė džiaugiasi, kad žmonės noriai keliauja po Lietuvą ir atranda naujas vietas. Pasak jos, Utenoje turizmas atgijo ir į miestą atvyksta daug klaipėdiečių bei panevėžiečių, kurie stebisi iki šiol neatrastu kraštu. R. Jasinevičienė teigia, kad pandemija davė teigiamą stimulą turizmui, tačiau neneigia, kad dar yra kur pasitempti, pavyzdžiui, gerinant kai kurių senesnės statybos pastatų ar viešųjų erdvių pritaikymą žmonėms su negalia.

„Sezonas buvo intensyvus ir tuo labai džiaugiamės. Dabar pagrindinis turistų traukos centras yra Utenos laimės kelias. Naudojant specialią telefono programėlę, galėsite kartu su Utenos burmistru keliauti po visą miestą. Regos sutrikimą turintys žmonės ir visi norintys gali klausytis garso įrašo, kuriame pasakojama apie įvairias lankytinas vietas. Maršrutas tęsiasi daugiau nei 8 kilometrus, kuriuose rasite 15 laimės stotelių. Paminėčiau, kad verta aplankyti ir autentišką bei įdomią Utenos senąją pašto stotį. Siūlome pasivaikščioti po Utenio aikštę su lauko galerija ir aplankyti Bernardo Lowno įamžinimui sukurtą bronzinę širdį“, – lankomiausius objektus vardija ji ir patikina, kad gražiausias Utenos vaizdas atsiveria iš miesto parkų.

Rasa Jasinevičienė pasakoja, kad miestas investuoja į lankytinų vietų prieinamumo didinimą įvairių poreikių žmonėms.

„Daugumoje lankytinų vietų įrengtos rampos, tačiau tikrai ne visos vietos yra pilnai pritaikytos negalią turintiems žmonėms. Turizmo centre neturime galimybės įrengti rampų, tačiau padarėme skambutį, kad atvažiavę žmonės galėtų lengvai mus išsikviesti. Visi naujai įrengti parkai, Utenio aikštė pritaikyti judėti su neįgaliojo vežimėliu, Laisvės kovų muziejuje įrengti tualetai, pritaikyti įvairių poreikių žmonėms. Aišku, tobulėjimui ribų nėra, bet džiaugiamės, kad turime bent keletą visiems žmonėms prieinamų lankytinų vietų. Dabar rašome įvairius projektus, tad tikimės, kad pokyčiai ateityje įvyks“, – situaciją aptaria R. Jasinevičienė.

„Jokio skirtumo“ kampanija skatina įmones, savivaldybes ir visą visuomenę mažinti atskirtį tarp individualius poreikius turinčių ir jų neturinčių asmenų bei užtikrinti lygias galimybes visiems. Visuomenės švietimo ir informavimo kampaniją „Jokio skirtumo“ vainikuos gruodžio 3-iosios, Tarptautinės neįgaliųjų dienos, iniciatyva, kurios metu garsiausios sostinės skulptūros dar kartą pasiųs žinutę, kad svarbiausia yra žmogus ir unikalūs jo gebėjimai, pomėgiai, o ne negalia, kuri neturėtų tapti pagrindine pokalbių tema.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.