„Piliečių mokslas“: kai piliečiai žino daugiau už mokslininkus

Prie piliečių mokslo prisidėti galite netgi žaisdami žaidimus. Bet tai – gerokai daugiau nei žaidimas. Tiesa sakant, jis gali tapti ir įrankiu rūpintis savo aplinka ir net daryti įtaką politiniams sprendimams.

Piliečių mokslo metodą aplinkos problemoms spręsti galime pasitelkti ir Lietuvoje.<br>123rf nuotr.
Piliečių mokslo metodą aplinkos problemoms spręsti galime pasitelkti ir Lietuvoje.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 20, 2018, 10:21 AM, atnaujinta Aug 20, 2018, 10:27 AM

Londono universiteto koledže dirbantis Mukis Haklay'us – pasaulyje žinomas tyrėjas, vadovaujantis „ekstremalaus“ piliečių mokslo tyrimų grupei. Ekstremaliu jis vadinamas todėl, kad čia kalbame apie nusistovėjusias ribas griaunantį ir kraštutiniausias pasaulio bendruomenes įgalinantį mokslą.

„Mes norime užtikrinti, kad bet kokia bendruomenė, nepriklausomai nuo jos raštingumo lygio, galėtų įsitraukti į mokslą. Pavyzdžiui, šiuo metu Kamerūno respublikoje dirbame su penkių kaimų gyventojais, kartu kuriame aplikaciją, skirtą rinkti informaciją apie brakonieriavimą. Pagrindinis ekstremalaus piliečių mokslo tikslas – dirbti tiesiogiai su bendruomenėmis ir padėti spęsti būtent joms aktualias problemas“ – pasakoja mokslininkas.

Yra ir daugiau pavyzdžių, kai piliečių mokslas entuziastų pasitelkiamas ekstremaliose situacijose. 2010 m. įvykusios „Deepwater Horizon“ avarijos metu į Meksikos įlanką išsiliejo didelis kiekis naftos ir sukėlė milžinišką gamtinę katastrofą. Netrukus, entuziastų grupė „Public Lab“, savadarbių balionų ir aitvarų pagalba į orą iškėlė fotoaparatus. Taip gautose aukštos kokybės nuotraukose buvo matomos mažiausios detalės ir pagaliau atskleistas tikrasis avarijos dydis.

Piliečių mokslo metodą aplinkos problemoms spręsti galime pasitelkti ir Lietuvoje. Svarbiausia žinoti, jog ir patys galime tyrinėti, rūpintis ir keisti savo aplinką.

Rubrika „Piliečių mokslas“ yra laidos „Mokslo sriuba“ dalis. Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu. „Mokslo sriubą“ galima ragauti kiekvieną šeštadienį 9:30 val. per LRT Kultūrą, o išalkus dar – www.mokslosriuba.lt

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.