Energetikos perversmą žadantis reaktorius – visai arti realybės

Mokslininkai žengė dar vieną žingsnį problemos, kuri iki šiol trukdė sukurti branduolinės sintezės reaktorių, sprendimo link. Jie rado būdą, kaip sumažinti reakcijos metu susidarančius „šilumos nuostolius“.

Žengtas dar vienas žingsnis link branduolinės sintezės įgyvendinimo realybėje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Žengtas dar vienas žingsnis link branduolinės sintezės įgyvendinimo realybėje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

2016-03-04 15:28, atnaujinta 2017-06-05 12:48

Tyrimui vadovavo mokslininkai iš Masačusetso technologijos instituto (MIT), bendradarbiaudami su Kalifornijos universitetu, „General Atomics“ bei Prinstono fizikos laboratorija.

Kad branduolinė sintezė veiktų, deuterio atomai turi „sulipti“ ir sudaryti helį perkaitintoje plazmoje, kurios temperatūra siekia maždaug 100 mln laipsnių Celsijaus. Tokią aukštą temperatūrą išlaikyti labai sunku dėl plazmoje vykstančios turbulencijos. Dėl jos yra išsklaidoma šiluma – susikuria „šilumos nuostolis“.

Iki šiol niekam nėra pavykę sumodeliuoti, kaip ši turbulencija vyksta. Todėl tai dažnai įvardijama „didžiąja branduolinės sintezės problema“. Tačiau naujausiame tyrime mokslininkams pagaliau pavyko pasiekti šį tikslą. Naudodami superkompiuterį jie sėkmingai imitavo turbulenciją tokamake – eksperimentinio tipo branduolinės sintezės reaktoriuje.

Labiausiai mokslo pasaulį nustebinęs šio tyrimo atradimas buvo turbulencijos dvilypiškumas. Ji, pasirodo, gali būti dviejų formų – elektronų lygmenyje ir 60 kartų stipresnė jonų lygmenyje. Tai sukuria neatitikimus tarp teorinių modelių ir realių eksperimentų. Tačiau antroji MIT absolvento atlikta studija visas abejones išsklaidė. Joje pateikti tiesioginiai įrodymai apie elektronų lygmenyje vykstančią turbulenciją.

Perpratus jos veikimą, galima išmokti ją kontroliuoti, o taip pat valdyti visus branduolinės sintezės procesus.

Mokslininkai anksčiau manė, kad jonų lygmenyje vykstanti turbulencija smarkiai prasilenkia su elektronais, tačiau tyrimai atskleidė, kad iš tiesų jie glaudžiai sąveikauja.

Tikimasi, kad šie atradimai nulems tikslesnių modelių sukūrimą, kurie mus priartins prie realių branduolinės sintezės reaktorių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.