Kokia įmanoma ilgiausia natūrali žmogaus gyvenimo trukmė? Atsako mokslininkai

Žmonės visais laikais ieškojo gyvybės eliksyro, kuris leistų gyventi amžinai - ir iš dalies jis buvo atrastas kartu su medicina, kuri leido ženkliai pailginti žmonių gyvenimo trukmę. Tačiau ar technologijoms ir medicinai ir toliau sparčiai tobulėjant, yra realu dabartinę žmonių gyvenimo trukmę prailginti dar labiau? Į tai pamėgino atsakyti mokslininkai.

 Tyrime, kuris buvo publikuojamas žurnale „Nature“ mokslininkai apskaičiavo, kad maksimali vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė yra 115 metų.<br> 123RF iliustr.
 Tyrime, kuris buvo publikuojamas žurnale „Nature“ mokslininkai apskaičiavo, kad maksimali vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė yra 115 metų.<br> 123RF iliustr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 11, 2019, 9:37 AM

2016 metais mokslininkai iš Alberto Einšteino Medicinos koledžo Niujorke paskelbė apie tyrimą, kurio metu buvo nustatyta žmogaus gyvenimo trukmės riba. Jų tyrime, kuris buvo publikuojamas žurnale „Nature“ mokslininkai apskaičiavo, kad maksimali vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė yra 115 metų.

Šiuos skaičius patvirtina 2017 metais Tilburgo ir Roterdamo Erasmuso universitetų atliktas tyrimas. Jo metu buvo nustatyta, kad vyrų vidutinės gyvenimo trukmės „lubos“ yra 114,1 metai, o moterų – 115,7 metai. Šie skaičiai yra itin artimi Alberto Einšteino Medicinos koledže atlikto tyrimo rezultatams. Anot Johno Einmahlio iš Tilburgo universiteto bei Laurens de Haan iš Roterdamo Erasmuso universiteto, žmonių gyvenimo trukmė jau pasiekė savo ribas - nepaisant geresnės mitybos, medicininės priežiūros bei pagerėjusios gyvenimo kokybės, nulėmusių ilgesnę gyvenimo trukmę.

J.Einmahlis pasakoja, kad žmonės vidutiniškai gyvena ilgiau, tačiau patys seniausi žmonės per pastaruosius 30 metų nepasiekia didesnio amžiaus. Anot jo, tai yra tam tikra siena. Tiesa, jis pripažįsta, kad vidutinė gyvenimo trukmė padidėjo, o vien Nyderlanduose žmonių, kurie pasiekia 95 metų amžių per šį laikotarpį, patrigubėjo. Nepaisant to, maksimalios „lubos“ nepakito.

J.Einmahlis ir jo kolegos pasinaudojo Ekstremalių verčių teorijos statistika, kad išanalizuotų 75 000 mirusių olandų duomenis. Kiekvieno iš šių tiriamų žmonių tikslus amžius buvo užfiksuotas jų mirties metu. Mokslininkai tyrinėjo laikotarpį nuo 1986 iki 2015 metų, o tai leido pastebėti tendenciją, kad per šiuos metus maksimalus žmonių amžius nepadidėjo.

Nors abu atlikti tyrimai gavo beveik identiškus rezultatus, Nyderlandų mokslininkai pažymėjo, kad 2016 metais atliktas tyrimas rėmėsi ydinga statistika. Tuo tarpu jų atliktas tyrimas parodė, kad daugmaž yra aiški maksimalaus vidutinio amžiaus riba.

Tiesa, nei vienas iš šių tyrimų neatsižvelgė į aibę naujų tyrimų, susijusių su ilgaažmiškumu ir senėjimo sustabdymo procesu. Mokslas apie žmogaus amžiaus prailginimą pastaruoju metu tapo itin populiarus. Išvis, nemaža dalis mokslininkų ėmė manyti, kad senėjimas yra tarsi liga, kuri turėtų būti gydoma. Didžiausia pažanga šioje srityje yra susijusi su biotechnologijomis ir genetika, ypač naudojant taisyklingai petrauktaus trumpai susitelkusius palindrominius pasikartojimus (angl. CRISPR).

Pažanga daroma ir srityse, kuriose kovojama su ligomis, susijusiomis su senyvu amžiumi - ypač Alzheimeriu. Su šias ligas gydančiais vaistais jau atliekami klinikiniai tyrimai, o tyrimai laboratorijose su pelėmis parodė, kad galima efektyviai pašalinti senėjimo ženklus. Kad pagreitintų senėjimą stabdančių priemonių kūrimą, viena laboratorija net pasitelkė dirbtinį intelektą.

Mokslininkams dedant tiek daug pastangų, jau netolimoje ateityje gali būti, kad atrasime taip ieškomą „jaunystės fontaną“. Tiesa, vienas mokslininkas pasakė: „Taip, mes tikriausiai prailginsime žmogaus gyvenimą - tačiau jeigu išgirsite žodį nemirtingumas, tuomet bėkite. Nėra jokio vaisto, kuris galėtų jums tai suteikti“.

Parengta pagal Futurism.com

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.