Išsiaiškino, kodėl būnant kosmose didesnė tikimybė pasigauti ar išplatinti ligą

Jau seniai pastebėta, kad kosminių misijų metu nusilpsta astronautų imunitetas. Tai – tik viena iš sveikatos problemų, kylančių mikrogravitacijos sąlygomis, tačiau ji gali būti pavojingiausia ilgalaikėms misijoms – pavyzdžiui, į Marsą.

 Mokslininkai išnagrinėjo, kaip į patogenus reaguoja įvairios imuninės ląstelės, izoliuotos iš skirtingų žmonių kraujo mėginių, normalios gravitacijos bei mikrogravitacijos sąlygomis.<br> NASA nuotr.
 Mokslininkai išnagrinėjo, kaip į patogenus reaguoja įvairios imuninės ląstelės, izoliuotos iš skirtingų žmonių kraujo mėginių, normalios gravitacijos bei mikrogravitacijos sąlygomis.<br> NASA nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 20, 2021, 3:10 PM

Silpną imunitetą turintis žmogus ne tik pats turi didesnę tikimybę susirgti, bet taip pat gali lengviau užkrėsti aplinkinius, tad bet kokia liga uždaroje patalpoje – erdvėlaivyje ar kosminėje stotyje – gali lengvai pasklisti. Vis dėlto iki šiol nebuvo aišku, kodėl imunitetas nusilpsta. Dabar priartėta prie atsakymo – pasirodo, problema kyla su imuninei sistemai priklausančiomis reguliuojančiosiomis T ląstelėmis (T regulator cells arba Tregs).

Mokslininkai išnagrinėjo, kaip į patogenus reaguoja įvairios imuninės ląstelės, izoliuotos iš skirtingų žmonių kraujo mėginių, normalios gravitacijos bei mikrogravitacijos sąlygomis. Paaiškėjo, kad mikrogravitacijoje Tregs praktiškai visada yra įsijungusios.

Šių ląstelių paskirtis yra numalšinti imuninį atsaką, kai patogeno kiekis organizme sumažėja. Pernelyg aktyvios Tregs reiškia, kad imuninis atsakas visą laiką bus per silpnas, ir organizmui bus sudėtinga susitvarkyti su bet kokiu patogenu.

Žinodami, kaip mikrogravitacija paveikia imunitetą pavienių ląstelių lygmeniu, mokslininkai galės geriau kurti ir bandyti priemones, leisiančias išvengti šios problemos.

Tyrimo rezultatai publikuojami „Scientific Reports“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.