JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos (NOAA) Kosminių orų prognozių centras (SWPC) paskelbė apie balandžio 16 d. gresiantį geomagnetinės audros pavojų Žemėje.
NOAA ir Spaceweather.com duomenimis, balandžio 12 ir 13 d. Saulės paviršiuje užfiksuotas dvigubas Saulės vainikinės masės išsiveržimas, nukreiptas į Žemę.
„Tikėtina, kad šios Saulės audros keliaus lėtai, tačiau jos yra tankios, todėl gali būti gana smarkios! – soc. tinke „X“ rašė kosminių orų fizikė Tamitha Skov. – Poveikis gali būti jaučiamas balandžio 15 d. pabaigoje arba balandžio 16 d. pradžioje.“
Teigiama, kad CME Žemėje gali sukelti G2 klasės (vidutinio stiprumo) geomagnetinę audrą, todėl padidės tikimybė, kad bus matomos Šiaurės pašvaistės.
Vainikinės masės išmetimai
Vainikinės masės išmetimai (angl. Coronal Mass Ejections, CME) – tai didžiuliai plazmos pliūpsniai, išmetami iš Saulės vainiko į kosmosą dėl Saulės magnetinio lauko sutrikimų. CME dažnai vyksta kartu su Saulės žybsniais.
CME gali judėti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių kilometrų per sekundę greičiu ir kartais pasiekti Žemę per kelias dienas, jei jų trajektorija yra mūsų kryptimi.
Pasiekę Žemę, jie gali sąveikauti su mūsų magnetosfera ir sukelti geomagnetines audras, galinčias sutrikdyti palydovinį ryšį, GPS sistemas ir elektros tinklus. Be to, jos gali sukurti kvapą gniaužiančias šiaurės ir pietų pašvaistes.
Parengta pagal Space.com, „Science Alert“ ir kitų šaltinių informaciją.