Beveik keturios dešimtys parlamentarų ragina boikotuoti italų režisieriaus spektaklį

Grupė Seimo narių ragina Lietuvos

Spektaklis sulaukė Bažnyčios ir visuomenės kritikos dėl to, kad jame esą nepagarbiai elgiamasi su Kristaus atvaizdu.<br>J. Stacevičiaus asociatyvi nuotrauka
Spektaklis sulaukė Bažnyčios ir visuomenės kritikos dėl to, kad jame esą nepagarbiai elgiamasi su Kristaus atvaizdu.<br>J. Stacevičiaus asociatyvi nuotrauka
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Oct 5, 2012, 3:06 PM, atnaujinta Mar 16, 2018, 8:09 AM

Tokį viešą pareiškimą penktadienį išplatino 35 parlamentarai, tačiau jų parašai toliau renkami. Daugiausia pareiškimą pasirašė valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai, tarp jų ir frakcijos seniūnas Jurgis Razma, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.

Tarp raginančiųjų boikotuoti režisieriaus Romeo Castellucci spektaklį „Apie Dievo Sūnaus veido koncepciją“ yra ir Darbo partijos, Krikščionių partijos frakcijų, Mišrios Seimo narių grupės narių,

Parlamentarai tvirtina pareiškimą nutarę išplatinti, kai socialdemokratų iniciatyva buvo atidėtas Seimo rezoliucijos „Dėl spektaklio, niekinančio krikščionių simbolius“ priėmimas.

Pasak pareiškimo autorių, Nacionalinis dramos teatras Tarptautiniame Vilniaus teatro festivalyje „Sirenos“ ketina rodyti režisieriaus R. Castelluccio spektaklį „Apie Dievo Sūnaus veido koncepciją“, kuriame viešai bus tyčiojamasi iš Renesanso dailininko Antonello da Messinos nutapyto „Išganytojo portreto“ ir niekinami krikščionims brangūs tikėjimo simboliai bei Švenčiausiojo Viešpaties veido atvaizdas.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė teigia, kad vaikų dalyvavimas prieštaringai vertinamame spektaklyje gali sudaryti prielaidas vaiko teisių pažeidimui, o pateikiama informacija gali daryti neigiamą poveikį vaikų vystymuisi.

Ketvirtadienį ji kreipėsi į kultūros ministrą Arūną Gelūną ir Lietuvos nacionalinio dramos teatro generalinį direktorių Martyną Budraitį dėl galimo vaikų dalyvavimo Romeo Castellucci spektaklyje „Apie Dievo Sūnaus veido koncepciją“.

Režisierius yra sakęs, kad spektaklyje turėtų vaidinti ir vaikai iš Lietuvos. „Kartais dirbu su senais žmonėmis, o kartais ir su vaikais. Ir Vilniuje teks su jais padirbėti“, - „Lietuvos rytui“ sakė režisierius.

Šis spektaklis sulaukė Bažnyčios ir visuomenės kritikos dėl to, kad jame esą nepagarbiai elgiamasi su Kristaus atvaizdu.

„Vaiko teisių apsaugos kontrolierės nuomone, vaikų dalyvavimas kontraversiškai vertinamame spektaklyje gali sudaryti prielaidas vaiko teisių pažeidimui (piktnaudžiaujant jų pasitikėjimu, socialiniu brandumu ar pan.). Taip pat kreipimesi vaiko teisių apsaugos kontrolierė pažymėjo, kad spektaklyje pateikiama informacija gali daryti neigiamą poveikį vaikų fiziniam, protiniam, dvasiniam ar doroviniam vystymuisi“, - teigiama Vaiko teisės apsaugos kontrolierės tarnybos pranešime.

E. Žiobienė kultūros ministrui ir teatro vadovui siūlo „spręsti klausimą dėl vaikų, ne tik kaip žiūrovų, bet ir atlikėjų, dalyvavimo spektaklyje bei imtis teisės aktuose nustatytų priemonių, jog spektaklio ir kitų viešųjų renginių metu nebūtų pažeidžiamos vaiko teisės ir teisėti interesai“.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės nuomone, spektaklio autoriai ir renginio organizatoriai taip pat privalo būti socialiai atsakingi bei imtis priemonių, kad nebūtų sudaromos sąlygos vaiko teisėms ir interesams pažeisti.

Prieštaringai vertinamą spektaklį savaitgalį ketinama rodyti per teatro festivalį „Sirenos“, kurį parėmė valstybė. Dėl tokių planų šiomis dienomis kilo diskusijos Seime - parlamentarai ėmė svarstyti rezoliuciją, kurioje rašoma, kad spektaklyje niekinami krikščionims brangūs tikėjimo simboliai bei Kristaus atvaizdas, spektaklis kursto religinę nesantaiką ir neturėtų būti finansuojamas iš mokesčių mokėtojų pinigų.

Spektaklyje naudojamas italų Renesanso tapytojo Antonello da Messinos paveikslas „Pasaulio Išganytojas“. Jo fone pasakojama išmatų nebesulaikančio seno ligoto tėvo istorija, jo santykiai su sūnumi.

Festivalio rengėjai atmeta kaltinimus dėl tyčiojimosi iš šventų simbolių, o menininkų teisė, anot jų, rinktis meninės išraiškos priemones negali būti ribojama.

Spektaklio reklama sulaukė Lietuvos katalikų bažnyčios ir Lietuvos stačiatikių protestų. Romos katalikais save laiko 77 proc. Lietuvos gyventojų, stačiatikių yra 4 proc., 0,8 proc. teigia esantys sentikiai. Nė vienai religinei bendruomenei savęs nepriskiria 6 procentai gyventojų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.