G.Verdi teatro orkestras Lietuvoje paminės garsiojo kompozitoriaus gimimo 200 metų sukaktį

Jau gruodžio viduryje klasikinės muzikos mėgėjų dviejuose Lietuvos miestuose laukia du vakarai, padėsiantys pajusti artėjančių Kalėdų dvelksmą. Gruodžio 14-ąją Klaipėdos koncertų salėje, o gruodžio 15-ąją Vilniaus Kongresų rūmuose pasirodymus surengs pirmą sykį Lietuvoje viešėsiantys svečiai iš Italijos – Giuseppe Verdi teatro kamerinis orkestras. Specialią šventinę programą  „Baroko Kalėdos“ atliksiantys muzikantai šiais pasirodymais paminės išskirtinę sukaktį – prieš 200 metų gimė jų tautietis,  garsusis kompozitorius G.Verdi.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Oct 13, 2013, 6:15 PM, atnaujinta Feb 21, 2018, 5:15 AM

Prieš 200 metų  nedidelio Italijos kaimelio Le Ronkolės dokumentuose užfiksuotas būsimojo muzikos genijaus gimimas. „Gimė vakar“ - rašoma popieriuose. Istorikai iki šiol ginčijasi, kuri yra tikroji italų kompozitoriaus gimimo diena – spalio 10-oji ar 9-oji. Tačiau tai – smulkmena, mat dėmesys šiai sukakčiai tikrai neapsiriboja viena diena.

Garsiojo operų autoriaus atminimas minimas šimtais koncertų visame pasaulyje. Italijoje  spalio 10-ąją jo pavardė nuo ryto iki vakaro skambėjo šalies žiniasklaidoje, kompozitoriaus biografiją prisiminė ir visi didieji pasaulio žinių kanalai, gausiai pasakoję ir apie jo nuostabius kūrinius, ir apie tragiškus asmeninio gyvenimo vingius, ir apie karštą konkurenciją su kitu garsiausiu XIX amžiaus kompozitoriumi  Richardu Wagneriu.

Specialiais proginiais koncertais praėjusią savaitę galėjo mėgautis ir Lietuvos publika. Gruodį jos laukia dar du išskirtiniai susitikimai. Dviem pasirodymams į mūsų šalį atvykstantis Triesto miesto G.Verdi teatro orkestras jau daugiau nei du dešimtmečius žavi puikų atlikimą vertinančius melomanus.

Orkestrui vadovauja Fabrizio Ficiuras – garsių dirigentų Ludmilo Descevo ir Michailo Kukuškino mokinys, kuris šiandien ir pats yra ryškus italų scenos autoritetas.

Dar 1991-aisiais G.Verdi teatro orkestrui vadovauti pradėjęs F.Ficiuras pelnė pagarbą ne tik Vakarų Europoje, bet ir už Atlanto – jis yra dirigavęs Vienos orkestrui „Wiener Sinfonietta“, JAV San Francisko kameriniam orkestrui, Kubos nacionaliniam simfoniniam orkestrui ir daugeliui kitų kolektyvų. Nuo 2002-ųjų F.Ficiuras nuolat bendradarbiauja su garsiu Milano ansambliu „Solisti della Scala“.

Sankt Peterburgo N.Rimskio-Korsakovo valstybinę konservatoriją F.Ficiuras baigė su pagyrimu. Dirigento arkliukas, kurį pastebėjo ir konservatorijos dėstytojai, – geras XIX ir XX amžių sandūros Italijos orkestrų koncertų repertuaro išmanymas.

Nenuostabu, kad būtent šio meto muzikai programoje „Baroko Kalėdos“ išskirtinį dėmesį skiria dirigento vadovaujamas orkestras.

„Laiko mašinos niekas neišrado, bet muzika – stebuklingas dalykas. Mes darome viską, kad žiūrovai koncertuose pasijustų taip, lyg persikėlę šimtą dvidešimt metų į praeitį.

Techninės galimybės ir salės – kitokios, tačiau jei palygintumėte šio mūsų koncerto repertuarą su tuo, kuris buvo atliekamas tais senais laikais, pamatytumėte, kad jis – beveik identiškas, net iki kūrinių išdėstymo“, - savo kolektyvo požiūrį aiškina F.Ficiuras.

Daugelyje festivalių Italijoje ir už jos ribų komplimentų sulaukęs orkestras ne vieną savo programą yra išleidęs kompaktinėse plokštelėse, kurias melomanams pristatė Prancūzijos ir Slovėnijos muzikos leidyklos.

„Visiškas meistras. Taip įvaldęs repertuarą, kad atrodo, jog judesiai liejasi savaime. Tiek energijos ir užsidegimo retai pamatysi“, - apie F.Ficiuro vadovaujamo orkestro pasirodymus rašo leidinys „La Voce“.

Rusijoje, Slovėnijoje, Kroatijoje, Vengrijoje, Ispanijoje, Serbijoje ir kitose šalyse pilnas žiūrovų sales surinkęs orkestras turi itin platų įvaldytų kūrinių pasirinkimą – kiekvienoms gastrolėms repertuaras keičiamas.

Orkestras yra parengęs dvi dešimtis skirtingų programų. Jų turinį išduoda pavadinimai: „Magiškoji Praha“, „Bachas prieš Vivaldį – dviejų baroko pasaulių susidūrimas“, „Nuo Vienos iki Brodvėjaus“ ir daugybė kitų.

Nuo Giacomo Puccini iki Jeano Sibeliaus, nuo Johanno Strausso iki Piotro Čaikovskio – orkestro repertuare yra daugybės garsiausių kompozitorių kūrinių. Nevengiama ir eksperimentų – kartais koncertuose galima išgirsti ir tango legendos Astoro Piazzollos ar džiazo klasiko Scotto Joplino kūrybą.

Ką šie muzikai atsidavę italai paruošė „Baroko Kalėdoms“? Repertuaras kol kas neatskleidžiamas, bet nėra abejonių, kad G.Verdi teatro vėliava besididžiuojantis orkestras šio kompozitoriaus sukakčiai skirs daug dėmesio. Muzikinė Kalėdų fantazija, atliekama tikrų profesionalų iš G.Verdi gimtinės, Kalėdų laukimą nuspalvins skambiomis natomis.

Bilietai į G.Verdi teatro orkestro koncertus Klaipėdoje ir Vilniuje platinami visose „Ticketpro“ kasose ir internetu  www.ticketpro.lt. Bilietų kaina – nuo 89 litų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.