Dainų šventėje kanklininkai stebins ir netikėtais sąskambiais

Jau penktą kartą Dainų šventėje rengiamas kanklių koncertas džiugins gerai žinomomis melodijomis ir netikėtais muzikiniais sprendimais. Liepos 4 d. sostinės Šv.Jonų bažnyčioje vyksiančio pasirodymo metu per 600 geriausių Lietuvos kanklininkių ne tik virpins stygas, bet ir žais netikėtais sąskambiais. Tai jos bandys atlikti ir netradiciniais būdais – plojimu, beldimu akmenukais ir lazdelėmis bei skrabalų tembrą atkartojančiais liežuvio pliaukšėjimais.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

May 27, 2014, 12:29 PM, atnaujinta Feb 13, 2018, 11:45 AM

„Dainų šventės, o ypač kanklių muzikos koncertai pirmiausia išsiskiria tuo, kad čia galima išgirsti laiko patikrintus kūrinius, kurie yra mūsų kraujyje ir be kurių negalime gyventi – tai kas ketveri metai mus aplankanti atgaiva sielai, kurią ir esame pasirengę pasiūlyti savo klausytojui. Kita vertus, norime pristatyti kankles ir kaip modernų instrumentą, randantį savo vietą šiuolaikiniame mene. Todėl įtraukėme ir specialiai kanklėms sukurtus kūrinius, kurie šių metų pasirodymui suteiks naujų spalvų“, – sakė kanklių koncerto kūrybinės grupės vadovė Lina Naikelienė.

Jos teigimu, modernieji kūriniai yra ir tam tikras iššūkis atlikėjams, o dar ir kiekvienas instrumentas turi savų grojimo sibtilybių, ne išimtis ir kanklės, kurios pritaikytos labiau tradicinei lietuvių liaudies muzikai, todėl naujoji muzika reikalauja ir tam tikro profesionalumo.

Beveik dvi valandas truksiančiame „Skambėkite, kanklės“ koncerte bus galima išgirsti daugiau kaip 20 kūrinių – iš lietuvių klasikos ir visiškai naujų, tik šiai Dainų šventei sukurtų.

„Šiemet į koncerto programos rengimą įtraukėme naujus kompozitorius, rašančius savo kalba. Giedrius Svilainis ir Vidmantas Virbickas naudoja pabeldimus į kankles, plojimus, liežuvio pliaukšėjimus ir kitas raiškos priemones. Tačiau Vaida Sriaupaitė-Beinorienė šiuolaikiškai pritaiko aukštaičių sutartinių motyvą ir dovanoja spalvingą archajiškai skambantį kūrinį „Kas tenai kalnelį“, – pasakojo L.Naikelienė.

Kanklės nuo seno yra vienas pagrindinių lietuvių instrumentų – rašytiniuose šaltiniuose jos pirmą kartą paminėtos jau XVI a. Pasak L.Naikelienės, anksčiau kanklėmis grodavo kaimo gryčiose savo malonumui, ir tik vyrai, kanklių meistrai. Įdomu, kad tik Dzūkijos krašte nebuvo grojama kanklėmis.

„Įvairiuose Lietuvos regionuose skiriasi ne tik instrumentai, bet ir pats senovinės muzikos repertuaras – aukštaičiai grodavo sutartines, o žemaičiai dažnai grodavo ir šokiams skirtą muziką“, – teigia L.Naikelienė. Ji sako, kad šiuo metu kanklėmis grojama visuose šalies regionuose, o pastaruoju metu susidomėjimas šiuo instrumentu didėja.

Koncertinėmis kanklėmis gros per 200 kanklininkių, o likusios – tradicinėmis. Atskirai prisistatys dar 1906 m. įsteigtas seniausias Lietuvoje Skriaudžių ansamblis, atstovausiantis Suvalkijos regionui. Jau daugiau nei 100 m. gyvuojantis kolektyvas puoselėja savo kankliavimo meistriškumą, saugo instrumentų gamybos paslaptis ir tradicijas. Pasirodys ir Užpaliuose (Utenos r.) rengiamų stovyklų dalyvės su mažosiomis kanklėmis; stygas virpins ir stovykloje Mažeikiuose besitobulinantys Žemaitijos atstovai, taip pat Vilniaus mokytojų namų ansamblis „Kankleliai“.

Kadangi nemažai kūrinių yra ir vokalinės partijos, prie dalyvių prisidės Lietuvos muzikos ir teatro akademijos merginų choras, vadovaujamas profesoriaus Tado Šumsko ir lektoriaus Andriaus Gilio, ir Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos vokalinis ansamblis, vadovaujamas Jurgitos Juozūnienės.

„Dainų šventė 2014“ kviečia užsukti ir į kitus renginius. Tą pačią liepos 4-ąją 22 val. vyks unikalus reginys Valdovų rūmuose – Baltų genčių kostiumų pristatymas. Čia bus galima išvysti specialiai jubiliejinei Dainų šventei atkurtą I–XIV a. baltų genčių kostiumų kolekciją.

Be to, visą liepos 4 d. Bernardinų sode, pilių teritorijoje, vyks Dainų šventės folkloro diena „Laimužės lemta“, o 19 val. – koncertas-vakaronė Katedros aikštėje.

Kanklių koncertas „Skambėkite, kanklės“ Šv. Jonų bažnyčioje. Liepos 4 d. 18 val. Renginys nemokamas.

2014 m. Lietuvos dainų šventės programa

Kaune

Birželio 28 d.

18 val. Dainų diena. Dainų šventės 90-mečio minėjimas Dainų slėnyje

Vilniuje

Liepos 2 d.

21 val. Dainų šventės atidarymo koncertas „Dainos namai“ Katedros aikštėje

Liepos 3 d.

14 val. Vaikų tradicinių amatų miestelio atidarymas prie Valdovų rūmų

16 val. Liaudies meno parodos atidarymas Taikomosios dailės muziejuje

22 val. Ansamblių vakaras „Krantai Nemunėlio“ Kalnų parke

Liepos 4 d.

10–23 val. Folkloro diena „Laimužės lemta“ Bernardinų sode, pilių teritorijoje

18 val. Kanklių koncertas „Skambėkite, kanklės“ Šv. Jonų bažnyčioje

19 val. Koncertas-vakaronė Katedros aikštėje

22 val. Baltų genčių kostiumų pristatymas Valdovų rūmų kieme

Liepos 5 d.

12 val. Teatro diena „Dyvų dyvai“ Bernardinų sode, pilių teritorijoje

17 val. Teatro dienos finalas „Jau saulelė...“ Katedros aikštėje

17 val. Pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertas „Vario audra“ Kalnų parke

21 val. Šokių diena „Sodauto“ Lietuvos futbolo federacijos stadione (Stadiono g. 2)

Liepos 6 d.

15 val. Šventės dalyvių eitynės iš Katedros aikštės į Vingio parką

18 val. Dainų diena „Čia – mūsų namai“ Vingio parke

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.