Radvilų rūmų muziejuje – paroda apie Vilniaus priemiesčių topografiją

Lietuvos dailės muziejus su Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba ir Lietuvos valstybės istorijos archyvu Radvilų rūmų muziejuje pristato parodą, kurioje eksponuojami XVIII a. pabaigos–XIX a. pradžios dar neurbanizuotų Vilniaus priemiesčių (Pohuliankos, Žvėryno, Paplaujos ir Užupio, Šnipiškių, Lukiškių, Vingio, dabartinės Tilto gatvės, Subačiaus gatvės ir Aušros vartų apylinkėmis) žemėlapiai, braižyti Vilniaus gimnazijos mokinių.

Vilniaus priemiesčio dalies nuo Vilniaus vartų iki Žaliojo tilto, Mažųjų Lukiškių bei Mažojo Vingio planas. Nubraižė 4 klasės mokinys Ignotas Kozyrskis, 1804 m.<br>Lietuvos valstybės istorijos archyvas
Vilniaus priemiesčio dalies nuo Vilniaus vartų iki Žaliojo tilto, Mažųjų Lukiškių bei Mažojo Vingio planas. Nubraižė 4 klasės mokinys Ignotas Kozyrskis, 1804 m.<br>Lietuvos valstybės istorijos archyvas
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 20, 2019, 11:30 AM

31 žemėlapis, saugomas Lietuvos valstybės istorijos archyve, dar laukia kartografų, istorikų ir kitų tyrėjų įdėmaus žvilgsnio ir plunksnos. Parodą papildys 14 amžininkų sukurtų minėtus priemiesčius vaizduojančių meno kūrinių iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinių.

Šiandien daugelis iš mūsų, vaikščiodami po Vilnių, priimame regimą miesto audinį kaip savaime suprantamą ir nekintantį vaizdinį. Pavyzdžiui, šiandien niekas nepasakytų, kad Lukiškių aikštė yra Vilniaus priemiestyje arba kad ūksmingas Vingio parkas stūkso Vilniaus užmiestyje, o Žvėrynas – tai pirmykštį gamtos grožį išsaugojęs pušynas, kuriame laisvai ganosi stirnos, danieliai ir šernai; sunku patikėti, kad dabartinės Jono Basanavičiaus gatvės rajonas (vadintas Pohulianka) – tik negyvenama vietovė greta kelio į Trakus bei Gardiną su vieniša Šv.Hiacinto (Jackaus) koplyčia, o Žvejų priemiestis – tik kaimelis su žydų kapinėmis ir mediniais namukais, besiglaudžiančiais prie barokinės karmelitų vienuolyno bažnytėlės.

Šiuos ir dar daugelį kitų išlikusių arba išnykusių bei pasikeitusių buvusių Vilniaus priemiesčių planų parodoje galės išvysti vilniečiai ir Vilniaus svečiai. Parodos organizatoriai tikisi, jog iš archyvų tylos prikelti ir eksponuojami Vilniaus priemiesčių planai paskatins domėtis miesto istorija.

Parodos „Vilniaus priemiesčių topografija. XVIII a. pab.–XIX a. pr. Vilniaus gimnazijos mokinių braižyti žemėlapiai“ atidarymas. Kovo 20 d. 17 val. Radvilų rūmų muziejus (Vilniaus g. 24, Vilnius).

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.