Šv.Kristoforo kamerinis orkestras to vertas: sukruskit, Vilniaus milijonieriai!

Praėjo gera savaitė, kai nuskambėjo paskutiniai Plungės tarptautinio Mykolo Oginskio muzikos festivalio akordai. Bet jie tebeaidi atminty. Dėl to „kaltas“ Vilniaus miesto savivaldybės Šv.Kristoforo kamerinis orkestras ir jo meno vadovas bei vyriausiasis dirigentas Modestas Barkauskas.

Šv.Kristoforo kamerinaim orkestrui nuo praėjusių metų sausio vadovauja M.Barkauskas.<br> R.Šeškaičio nuotr.
Šv.Kristoforo kamerinaim orkestrui nuo praėjusių metų sausio vadovauja M.Barkauskas.<br> R.Šeškaičio nuotr.
Šv.Kristoforo kamerinaim orkestrui nuo praėjusių metų sausio vadovauja M.Barkauskas.
Šv.Kristoforo kamerinaim orkestrui nuo praėjusių metų sausio vadovauja M.Barkauskas.
Daugiau nuotraukų (2)

Viktoras Gerulaitis, muzikologas

Oct 4, 2019, 4:41 PM, atnaujinta Oct 4, 2019, 4:44 PM

Plungės M.Oginskio festivalis yra išskirtinis Lietuvoje: jame dalyvauja vien orkestrai – simfoniniai ar kameriniai. Užbaigti XIV festivalį buvo pakviestas Vilniaus kamerinis orkestras. Pilnutėlė didinga, aukštų skliautų Plungės Šv.Jono Krikštytojo bažnyčia sukėlė ovacijas Šv.Kristoforo orkestrui, dirigentui ir jauniesiems solistams – Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ stipendijų ir tarptautinių konkursų laureatams Justui Drakšui, Rugilei Juknevičiūtei, Liepai Jurgutavičiūtei, Rokui Makštučiui ir Jonui Vozbutui. Garbė ir šlovė jiems, bet ne apie tai kalba.

Vienas talentingiausių ir elegantiškiausių jaunesnės kartos Lietuvos dirigentų tarptautinių konkursų laureatas M.Barkauskas, dar studijuodamas Lietuvos dirigentų maestro Juozo Domarko klasėje, labai sėkmingai debiutavo Klaipėdos valstybiniame muzikiniame, netrukus ir Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Nuolatos kviečiamas diriguoti Nacionaliniam simfoniniam, Lietuvos, Klaipėdos, Šiaulių kameriniams, Lenkijos orkestrams.

Ir štai 2017 metais viename prestižiškiausių Europoje 10–ajame tarptautiniame Greorzo Fitelbergo dirigentų konkurse Katovicuose (Lenkija) M.Barkauskas tapo ne tik laureatu, bet ir laimėjo Bronzinę batutą. Lyg kažkam aukštai susizgribus, tais pačiais metais dirigentas buvo pakviestas perimti Šv.Kristoforo kamerinį orkestrą iš jo įkūrėjo ir puoselėtojo bei vadovo Donato Katkaus. Nuo 2018 m. sausio 1 d. M.Barkauskas tapo oficialiu orkestro meno vadovu ir vyriausiuoju dirigentu. Maestro D.Katkus buvo pašventintas orkestro Garbės dirigentu.

Šiemet savo 25-metį orkestras pasitiko iš esmės atsinaujinęs: greta talentingiausių senbuvių prie pultų sėdo nemažiau talentingų jaunų artistų. Ir štai rezultatas: Lietuvai minint savo valstybės šimtmetį, priminti apie garbingą sukaktį į JAV drauge su kitomis jubiliatėmis – Estija ir Latvija – buvo pakviesti trijų šalių muzikai. Bet tik Lietuvą pristatė orkestras. Ne bet koks, o Vilniaus miesto savivaldybės Šv.Kristoforo kamerinis orkestras! Maža to, Amerikoje vilniečių kolektyvas pirmasis iš Lietuvos ir Baltijos šalių orkestrų grojo vieno žymiausių pasaulio simfoninių orkestrų – legendinio Bostono orkestro – salėje ir Vašingtono Johno F.Kennedy centre! O jau po to ir Čikagos lietuvių bendruomenei. Tai buvo tikras triumfas.

Bet jis anaiptol nenubraukia daugybės puikių Šv.Kristoforo orkestro laimėjimų. Iš kitų Lietuvos kolektyvų vilniečių orkestras išsiskiria išskirtiniu stilistiniu universalumu. Jaunystėje pelnęs barokinio orkestro vardą, netrukus jis įgijo ir retų senųjų bei šiuolaikinių partitūrų gaivintojo reputaciją. Be to, yra puikus placdarmas lietuvių kompozitorių sumanymams įgyvendinti. Šiandien jo repertuare – daugiau kaip 30-ies Lietuvos autorių opusai: nuo senosios muzikos iki Lietuvos muzikos akademijos studentų darbų. Kolektyvas sėkmingai atstovauja Lietuvai garsiuose tarptautiniuose festivaliuose Lenkijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Estijoje, Islandijoje, Prancūzijoje, garsiose Europos koncertų salėse.

Būdamas Vilniaus miesto orkestras, kolektyvas stengiasi nuolat daryti gera sostinės žmonėms ir svečiams: dalyvauja labdaringuose renginiuose, į savo koncertus įtraukia įvairias socialines miesto grupes, rodo dėmesį įvairų organizacijų, tokių kaip Nacionalinis kraujo centras, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos neįgaliųjų draugija, Krašto apsaugos savanorių pajėgos, nariams, gera darantiems be užmokesčio.

Orkestro ateities planai ambicingi ir didingi. Vilnius gali ir turi didžiuotis savo orkestru. Bet jis gali ir turi iš esmės naujai žvelgti į paramą savo miesto muzikams. Miesto savivaldybė daro tai, ką jai liepia pareiga, ir skiria tokias dotacija, kokias išgali. Bet šiandien jų akivaizdžiai neužtenka.

Po išskirtinių pasirodymų JAV ir besiveriančių puikių tarptautinių perspektyvų pribrendo reikalas iš pagrindų pakeisti orkestro finansinę padėtį. Todėl sakau: ei, Vilniaus milijonieriai, ir ne tik, nejau jums tas pats, nejau nenorite, kad jūsų vardas skambėtų Kennedy centre ar „Carnegie Hall“? Kad jūsų vardas būtų minimas prestižiniuose festivaliuose? Kad būtumėte gerbiami savo vaikų ir anūkų bei miestiečių, kaip tie, kurie remia vienintelį sostinės orkestrą? Kad amžiams liktumėte orkestro ir Vilniaus muzikos istorijoje? Aš, kad ir nebūdamas milijonierius, mielai paremčiau, bet mano alga Muzikos akademijoje nesiekia nė 300 euriukų, tai nelabai ką ir išgalėčiau. Ponai godotini mecenatai, kurie pirmieji atversite savo širdį ir piniginę?

O kol galvosite, Vilniaus miesto savivaldybės Šv.Kristoforo kamerinis orkestras ir jo meno vadovas bei vyr.dirigentas M.Barkauskas spalio 10 d. kviečia į Šv.Kotrynos bažnyčią. Čia įvyks vieno žymiausių Lietuvos kompozitorių, XX amžiaus moderniosios lietuvių muzikos vieno pagrindėjų Eduardo Balsio kūrinių koncertas, skirtas menininko 100-mečiui. Po daugybės metų nuskambės mūsų šiuolaikinės muzikos šedevras, dar aštuntajame dešimtmetyje sužavėjęs pasaulį, – oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“.

Pirmojoje dalyje galėsime išgirsti nuostabių aistrų kupiną kūrinį „Jūros atspindžiai“ ir spalvingą siuitą iš nepralenkiamo baleto „Eglė žalčių karalienė“. Juos atliks Šv.Kristoforo kamerinis orkestras, Klaipėdos kamerinis orkestras, Klaipėdos E.Balsio menų gimnazijos choras, solistai Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas), Arūnas Malikėnas (baritonas), Nojus Tverijonas, Rūtenis Žickus (diskantai), Dalia Balsytė ir Indrė Baikštytė (fortepijoninis duetas), mušamųjų instrumentų grupė. O aš pasistengsiu kuo įdomiau papasakoti apie E.Balsį ir jo kūrybą. Diriguos pats Davidas Geringas ir M.Barkauskas.

Visada jūsų

Viktoras Gerulaitis

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.