Kultūros sektoriaus nuostoliams dėl koronaviruso bus skirta 4,5 mln. eurų

Kultūros sektoriaus nuostoliams dėl koronaviruso padengti Vyriausybė skirs 4,5 mln. eurų, sako kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

 Kultūros ministerija.<br> Kultūros ministerijos nuotr.
 Kultūros ministerija.<br> Kultūros ministerijos nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 31, 2020, 12:00 PM, atnaujinta Apr 9, 2020, 6:16 PM

Anot jo, apie 2 mln. eurų planuojama skirti meno kūrėjų kūrybinėms prastovoms – šie pinigai papildomai skirti meno kūrėjų statusą turintiems asmenims.

Dar apie 1,2 mln. eurų numatyta skirti nevalstybiniam kultūros sektoriui siekiant sumažinti „labai skaudžius karantino padarinius“. Pastaroji parama numatyta nuotolinėms kultūros paslaugoms, t.y. pasiekiamoms internetu.

„Tas pradinis planas numato 4,5 mln. eurų, sudėjus visas priemones, karantino padariniams mažinti kultūros srityje. Tai yra pirminis planas, jis bus pildomas atsižvelgiant į tolesnius darbo grupės pasiūlymus, į nuolat kintančias aplinkybes ir finansinius resursus“, – antradienį sakė kultūros ministras.

Anot jo, iš Kultūros rėmimo fondo lėšų numatyta skirti 600 tūkst. eurų individualioms stipendijoms kultūros ir meno kūrėjams, tokios stipendijos, siekiančios 600 eurų, menininkams galės būti skiriamos tris mėnesius. Šią paramos programą tikimasi paskelbti jau šią savaitę, joje galės dalyvauti supaprastintus veiklos projektus pateikę menininkai.

„Mūsų skaičiavimu, stipendijas būtų galima skirti daugiau nei 300 kūrėjų, menininkų, kultūros žmonių, nebūtinai turinčių meno kūrėjo statusą“, – sakė M. Kvietkauskas.

Dar apie 700 tūkst. eurų paramą, kurią planuojama nukreipti autorių nuostoliams kompensuoti, ministerija derina su autorių ir gretutinių teisių asociacijomis, agentūromis.

M. Kvietkauskas dėkojo kultūros įstaigoms ir darbuotojams, kurios „veikliai ir kūrybingai ieško būdų“, kaip veikti karantino sąlygomis. Kaip pavyzdžius jis įvardijo nuotolines ekskursijas vykdančius muziejus, namuose filmus leidusį žiūrėti festivalį „Kino pavasaris“.

„Kultūros įstaigos taip pat prisideda prie trūkstamų apsauginių priemonių gamybos. Aš pats dėviu Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro siuvykloje pasiūtą apsauginę kaukę, Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka ir regionų viešosios bibliotekos pradėjo gaminti 3D spausdintuvais apsauginius veido skydelius, kurių poreikis šiuo metu – labai didelis“, – vardijo ministras.

Bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė sako, kad 2,4 tūkst. šalies bibliotekų nors ir užvėrė duris, toliau teikia paslaugas internetu, aktyviai veikia socialiniuose tinkluose. Anot jos, aukštųjų įstaigų bibliotekos organizuoja vaizdo seminarus, mokyklų bibliotekos rengia nuorodų sąrašus, visų bibliotekų darbuotojai nuotoliniu būdu kuria katalogus, rašo straipsnius, tęsia projektus, ruošiasi knygų pirkimams.

„Džiaugiuosi, kad bibliotekos parodė pilietiškumą ir net 54 jų prisidėjo prie apsauginių skydelių gamybos. Planuojame artimiausiu metu pagaminti 10 tūkst. skydelių ir juos išdalinti gydymo įstaigoms. Kurios negamina skydelių, yra bibliotekos, kurios ėmėsi siūti paprastas kaukes ir dalinti jas bendruomenės nariams“, – apie bibliotekų indėlį pasakojo ji.

Merams – raginimas nevaryti darbuotojų atostogų

Ministras ragino savivaldybes pasitelkti kultūros įstaigų darbuotojų pajėgas kovai su koronavirusu bei laikytis Vyriausybės nurodymų dėl darbo organizavimo kultūros įstaigose, t.y. netaikyti jiems „masinių prastovų ir atostogų“, kai kultūros darbuotojų nuotolinis darbas gali būti „labai naudingas“. Jis sako apie tai jau įspėjęs kai kurių savivaldybių merus.

„Noriu pabrėžti, kad biudžetinių kultūros įstaigų darbo užmokesčio fondų niekas nemažina, yra visos galimybės savivaldybėms taikyti darbą nuotoliniu būdu, pasitelkti kultūros darbuotojus visoms šiuo metu būtinoms veikoms (...). Ministerijos pozicija aiški: masinis prastovų ar atostogų taikymas nėra šioje situacijoje pagrįstas“, – sakė ministras.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.