Edgaras Montvidas kvies nerti į siurrealistines vizijas

Vienas dažniausiai užsienyje Lietuvą reprezentuojančių Lietuvos orkestrų, neseniai iš Kinijos grįžęs ir netrukus pasauliui naują kompaktinę plokštelę „Baltic Concerti“ (Pēterio Vasko, Juliaus Juzeliūno, Anatolijaus Šenderovo muzika smuikui ir orkestrui; smuiko solo – Džeraldas Bidva; įrašė „Odradek“ leidykla) pristatysiantis Lietuvos kamerinis orkestras mūsų šalies publiką šįkart kviečia klausytis programos, parengtos su australų batutos maestro Nicholu Miltonu ir Lietuvos vokalo pažiba Edgaru Montvidu.

 E.Montvidas.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 E.Montvidas.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 N.Miltonas diriguoja LKO.<br> D.Matvejevo nuotr.
 N.Miltonas diriguoja LKO.<br> D.Matvejevo nuotr.
 N.Miltonas.<br> Organizatroių nuotr.
 N.Miltonas.<br> Organizatroių nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Nov 6, 2018, 2:31 PM

Lapkričio 14 d. Nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje orkestras ir ypatingi jo svečiai atliks Josepho Haydno, Gustavo Mahlerio, Geraldo Finzi ir Benjamino Britteno kūrinius.

Australų dirigentas Nicholas Miltonas jau yra bendradarbiavęs su Lietuvos kameriniu orkestru ir pavadino jį tikru Lietuvos muzikinės kultūros brangakmeniu. N. Miltonas Sidnėjaus konservatorijoje, Mičigano valstybiniame universitete ir Juilliardo mokykloje studijavo smuiką, dirigavimą, muzikos teoriją ir filosofiją.

Jis tapo ne vieno konkurso laureatu, yra pelnęs JAV ir Australijos apdovanojimų. N.Miltonas kviečiamas diriguoti pagrindiniams Vokietijos, Austrijos, Šveicarijos, D. Britanijos, Vengrijos, Prancūzijos, Ispanijos, Olandijos ir įvairių Azijos šalių orkestrams.

Kitas šio vakaro svečias – iškilus tenoras Edgaras Montvidas. Londone gyvenantis solistas pasirodo daugelyje pagrindinių Europos ir JAV operos teatrų ir festivalių, koncertų salių, kaip antai – Londono „Covent Garden“, Miuncheno „Bayerische Staatsoper“, Berlyno „Komische Oper“, Anglijos, Škotijos nacionaliniai, Hamburgo, Frankfurto, Amsterdamo, Oslo, Ženevos, Dresdeno, Leipcigo, Liono, Bordo, Santa Fe (JAV) operos teatrai, Glaindborno ir Provanso Ekso festivaliai.

E. Montvidas nėra retas svečias ir Lietuvoje: bendradarbiauja su Lietuvos nacionaliniu operos ir baleto teatru, „Vilnius City Opera“, yra surengęs rečitalių Pažaislio bei Vilniaus festivaliuose. Solistas apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu ir kitais garbės ženklais.

E. Montvidas atliks Benjamino Britteno ciklą „Nušvitimai“ („Les Illuminations“) pagal prancūzų poeto Arthuro Rimbaud žodžius. Šio dekadentizmo ir simbolizmo pradininko, „prakeiktųjų poetų“ atstovo sukurto ciklo „Nušvitimai“ poemos – tai nerimuota, prozai artima poezija, kupina siurrealizmo vizijų. Brittenas puikiai jaučia ir perteikia prancūzų kalbos subtilybes, sudėtingo teksto niuansus, jautriai intonuoja žodį.

Viso koncerto programą LKO pradės sau įprasta klasicizmo epochos muzika. Skambės 1764 m. Josepho Haydno sukurta Simfonija Nr. 22 Es-dur („Filosofas“). Ji šiandien taikliai apibūdinama kaip muzikos kūrinys, sujungęs vėlyvojo baroko ir ankstyvojo klasicizmo stilistinius bruožus. Po Haydno nuskambės Gustavo Mahlerio Dešimtoji simfonija, neretai vadinama „didžia nebaigtąja“.

Ji turėjo būti penkių dalių, deja, kompozitoriui mirus 1911 m. gegužės 18 d., simfonija liko eskizuose, baigta tik pirma dalis Adagio. Antrosios LKO koncerto dalies pradžiai pasirinktas kompozitoriaus Geraldo Finzio „Romansas styginiams“.

G. Finzis, sekdamas XIX a. pab.–XX a. pr. anglų muzikos tradicijomis, Edwardu Elgaru, Ralphu Vaughanu Williamsu, susikūrė savitą stilių ir buvo vadinamas vienu originaliausių britų kompozitorių. Tad jo „Romansas styginiams“ taps puikia įžanga į britų klasiko B. Britteno „Nušvitimus“.

Lietuvos kamerinio orkestro koncertas su dirigentu N. Miltonu ir solistu E. Montvidu vyks lapkričio 14 d., trečiadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Lapkričio 15 d., ketvirtadienį, 18.30 val. šie atlikėjai koncertuos Klaipėdos koncertų salėje, o lapkričio 18 d., sekmadienį, 18 val. – Kauno valstybinėje filharmonijoje.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.