Briuselyje 80-metį paminėjusiam V. Landsbergiui - NATO vadovo sveikinimai

Lrytas.lt spec. korespondentė, Briuselis

80 metų jubiliejų švenčia Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininkas, Europos Parlamento narys profesorius V. Landsbergis.<br>Nuolatinės Lietuvos atstovybės prie ES nuotr.
80 metų jubiliejų švenčia Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininkas, Europos Parlamento narys profesorius V. Landsbergis.<br>Nuolatinės Lietuvos atstovybės prie ES nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Guoda Pečiulytė

Oct 18, 2012, 8:01 AM, atnaujinta Mar 16, 2018, 1:02 AM

80 metų jubiliejų Lietuvoje švenčiantį Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininką, Europos Parlamento narį profesorių Vytautą Landsbergį gimtadienio išvakarėse sveikino Belgijos lietuviai.

Gimtadienio vakare skambėjo jubiliato eilės, prisiminimai ir Petro Vyšniausko saksofonu „išsakyti“ sveikinimai.

Be Briuselyje dirbančių ar viešinčių lietuvių, Lietuvos politikų ir diplomatų, V. Landsbergį vaizdo įrašu pasveikino ir generalinis NATO sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas, teigdamas, kad jam V. Landsbergis – vienas iškiliausių laisvės ir demokratijos vertybėmis įkvepiantis Europos politikas.

Paprašytas įvardyti, paties manymu, svarbiausius gyvenimo darbus, V. Landsbergis teigė, kad visi jie turėjo vieną tikslą – duoti laisvės impulsą Lietuvai, ją stiprinti ir saugoti.

„Nemanau, kad ką nors blogai padariau ar kažkas labai nepavyko. Bet tai ne tik mano nuopelnas. Veikėme kartu su artimais žmonėmis. Buvo laikai, kai turėjau 100 tūkstančių artimųjų. Mėginome Lietuvą žadinti, bet ne užkariauti. Šalis pati turėjo atsikratyti baimių, pataikavimų, subręsti“, - portalui lrytas.lt sakė V. Landsbergis.

Šventinį vakarą rodytame Giedrės Žickytės ir Liepos Rimkevičienės filme „Laisvės džiazas“ profesorius užsimena, kad jam šventė, jei Lietuva yra jauna, gyvybinga ir laiminga. Tad ar 80-mečio jubiliejaus į Lietuvą švęsti grįžtantis politikas bus šventiškai nusiteikęs?

„Lietuva laisva ir tai man šventas dalykas. Tačiau faktas, kad Lietuva nelaisva nuo ydų ir tam tikrų pavojų. Reiškia, darbas nepabaigtas“, - susimąstė konservatorių patriarchas.

Jo manymu, lietuviai turėtų labiau mylėti gyvenimą ir džiaugtis turį tėvynę, artimuosius.

Artimieji pačiam V. Landsbergiui yra vienas didžiausių gyvenimo pasiekimų. Būtent su šeimos nariais profesorius tikisi ketvirtadienį ramiai atšvęsti 80-ąjį gimtadienį. „Ypatinga ir yra tai, kad kuo ilgiau gyveni, tuo daugiau artimųjų tave supa. Kai aplink susirenka 20 ar daugiau žmonių ir jie visi yra mano šeima, tikrai smagu. Galiu net tyliai pasididžiuoti“, - džiaugėsi 80-metį švenčiantis V. Landsbergis.

Jubiliatui - prezidentės palinkėjimai

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį 80 metų jubiliejaus proga.

„Gerbiamas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininke Vytautai Landsbergi, leiskite į Jus kreiptis būtent taip ne tik dėl to, kad ėjote garbingas pareigas Aukščiausiojoje Taryboje. Daug svarbiau, kad buvote Pirmas ir ėjote priekyje, kai Tautai reikėjo drąsos ir susitelkimo: Sąjūdyje, nepriklausomybės priešaušriuose ir žengiant pirmuosius itin svarbius savarankiškos valstybės žingsnius", - sakoma šalies vadovės sveikinime.

Pasak prezidentės, Tautos kvieslys V. Landsbergis visuomet gebėjo būti keliais žingsniais priekyje, tiesė tiltus su demokratiniu pasauliu ir gynė laisvės idealus.

Gražaus jubiliejaus proga valstybės vadovė padėkojo profesoriui už svorį, suteikiamą politikai, už intelektualinį turinį visuomeniniam gyvenimui, už kūrybą, turtinančią Lietuvą.

Prezidentė palinkėjo pirmininkui V. Landsbergiui ir toliau išlikti asmenybe, šalia kurios būti nėra lengva, tačiau garbė ir dovana visiems, kuriems nuoširdžiai rūpi Lietuva.

A. Kubilius: „V. Landsbergis dar ilgai bus didžiausią tarptautinį autoritetą turintis lietuvis“

Ministras pirmininkas Andrius Kubilius garbingo 80-ojo jubiliejaus proga sveikina Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininką, Europos Parlamento narį Vytautą Landsbergį. Pasak premjero, Šaltąjį karą laisvasis pasaulis laimėjo ir dėl V. Landsbergio lyderystės.

„V. Landsbergis buvo, yra ir dar ilgai bus didžiausią tarptautinį autoritetą turintis lietuvis, dabar Europos Parlamente veiksmingai ginantis vertybes, kurios brangios Lietuvai, Europai, visam civilizuotam pasauliui.  Man 20 metų tenka būti šalia V. Landsbergio politikoje. Ir per visą tą laiką nenustoju mokytis iš jo ir nenustoju stebėtis“, – sakoma Vyriausybės vadovo sveikinime.

Pasak premjero, atmintyje ir istorijoje visiems laikams lieka pakilūs Sąjūdžio metai, kai drąsus V. Landsbergio žodis pabudino ir pakėlė visą tautą į žygį už Lietuvos laisvę ir demokratiją.

„Tačiau neužmirškime – V. Landsbergio vaidmuo istorijoje yra žymiai didesnis – jis neapsiribojo vien mūsų laisvės byla. Gražaus jubiliejaus proga verta priminti, kad Lietuva kartu su Sąjūdžiu, kuriam vadovavo V. Landsbergis, pirmoji sovietmečiu ėmėsi tikrinti, kur yra Michailo Gorbačiovo „perestroikos“ ribos“, – teigia ministras pirmininkas.

Pasak premjero, „V. Landsbergio lyderystė galų gale lėmė tai, kad Lietuva, žengdama priešakyje visos sovietų imperijos jos išardymo reikaluose, iš esmės garantavo ne tik taikų savo laisvės pasiekimą, bet ir visos Sovietų Sąjungos subyrėjimą“.

„Tai lėmė daugelį kitų tarptautinių politinių procesų, kurių kulminacija buvo Berlyno sienos griūtis 1989-ųjų rudenį. Siena griuvo didele dalimi todėl, kad  nuo 1988 vasaros Sąjūdis ir profesorius, labai nuosekliai stumdami „perestroikos“ ribas vis toliau, pasiekė, kad SSSR ir jos valdomo „socialistinio lagerio“ žlugimo procesai būtų negrįžtami“, – rašoma sveikinime.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.