Raudonojo kilimo magija

Juo žengia karaliai ir popiežiai, kino aktoriai ir diplomatai — raudonasis kilimas jau nuo seno yra tapęs neatsiejamu prabangos ir pagarbos simboliu.

Daugiau nuotraukų (1)

Giedrius Drukteinis

May 31, 2013, 6:12 PM, atnaujinta Mar 6, 2018, 12:58 AM

Net ir Lietuvoje, kur per ypatingus renginius dažniausiai tiesiamas kietos ir susiraukšlėjusios kiliminės dangos takelis (nuolat išpurvinamas, tarsi primenant, iš kokių daržų yra atkeliavę garbingi svečiai), žengdamas juo kiekvienas pasijunta esąs karalius.

Nes karališkas tas kilimas ir buvo visada.

Pirmą kartą raudonas kilimas buvo paminėtas graikų poeto Eschilo dramoje „Agamemnonas“, parašytoje dar penktame amžiuje prieš Kristų. Grįžusiam iš Trojos karo didvyriui Agamemnonui jo piktavalė žmona Klimenestra prie namų slenksčio patiesė raudoną kilimą — tik norėdama iškrėsti šunybę.

Antikos laikais raudona ir violetinė buvo laikomos dievų spalvomis, tad žengimas tokiu kilimu tiesiogiai reiškė dievybės mindymą. Agamemnonas tai suvokė ir kilimu žengti atsisakė (tiesa, nors Agamemnonas ir pademonstravo dorybingumą, žmona jį vis tiek nužudė).

Antikos laikais žmonės ne veltui raudoną ir violetinę laikė dievų spalvomis. Raudona simbolizavo ugnį ir kraują — svarbiausius to meto gyvenimo simbolius.

Violetinę spalvą tuometėmis technologijomis buvo išvis sunku išgauti. Taip dažyti audiniai ar daiktai buvo itin brangūs, todėl prieinami tik patiems turtingiausiems.

Ir viduramžiais karalių sostai, apranga buvo paryškinami raudonos spalvos detalėmis. O kai kuriose skandinavų šalyse raudonas kilimas prie sosto reiškė, kad karaliui kovojant dėl valdžios yra tekę pralieti priešų kraujo.

Todėl žengiantys tokiu kilimu žmonės tarsi mindžiodavo žuvusių priešų antkapius (viduramžiais raudonas kilimas kilmingiesiems praversdavo žudant savo artimuosius ar svečius, nes ant tokio nesimatydavo kraujo dėmių).

Laikui bėgant tokie kilimai tik ilgėjo, virto takeliais, besidriekiančiais nuo įėjimo į rūmų salę iki pat karaliaus sosto.

Toks principas, matyt, patiko XIX amžiaus Anglijos geležinkelių konduktoriams. Jie pirmieji pradėjo tiesti kilimus nuo laukiamųjų salių iki vagonų. Žinoma, tais laikais kelionė traukiniu buvo brangus malonumas, o orientavimosi geležinkelių stotyse sistema tik pradėta kurti. Todėl raudonas takelis iki vagono buvo puiki priemonė parodyti keleiviams, kur eiti.

Vėliau šią praktiką pradėta taikyti viešbučiuose, jachtklubuose ir jūrų uostuose. Raudona buvo ryški, aiški ir garbinga spalva. Tiesa, ne visur.

Nyderlanduose buvo tiesiamas mėlynas kilimas, pabrėžiant jūrų valstybės statusą. Juolab kad dauguma didikų ir įžymybių į Nyderlandus atvykdavo būtent jūra. Ir dabar mėlyna yra vyraujanti karališkosios Nyderlandų šeimos spalva, tokios pat spalvos kilimas tiesiamas ir per vietines pramogines apdovanojimų ceremonijas.

Pramogų pasaulyje raudonojo kilimo istorija prasidėjo tą dieną, kai į Angelų miestą Los Andželą atvyko kino pramonės verslininkas Sidas Graumanas (1879—1950 m.).

Dar vaikystėje kartu su tėvu dirbdamas Klondaike per aukso karštligę S.Graumanas suvokė paprastą pramogų verslo tiesą — žmonės mielai leidžia pinigus linksmybėms.

Toks suvokimas jį aplankė išvydus vieną bakalėjininką, kuris už pinigus balsu skaitė laikraštį apspitusiems beraščiams auksakasiams.

Graumanai Klondaike nerado aukso gyslos, tačiau užčiuopė kitą pasipelnymo šaltinį — pramoginius teatrus. Ne mojavimas kirtikliu, o teatro vaidinimai padarė Graumanus turtingus.

Visą pirmąją XX amžiaus pusę Graumanai rūpinosi teatrų atidarymu vakarinėje JAV pakrantėje. 1918 metais S.Graumanas Los Andžele atidarė pirmuosius iš savo trejų vertų dėmesio kino rūmų (taip buvo vadinami kino teatrai) — „Milijono dolerių“ teatrą.

1922 metų spalio 18 dieną per filmo „Robinas Hudas“ premjerą buvo atidaryti antrieji rūmai — Egiptietiškasis teatras. Tą naktį tūkstančiai gerbėjų užplūdo Holivudo gatves, kad bent akies krašteliu žvilgtelėtų į skaisčių šviesų nutviekstas garsenybes ir svarbiausią jų — Douglą Fairbanksą, vaidinantį Robiną Hudą.

Los Andželas buvo apimtas euforijos — tą naktį Holivudas virto pasauliniu svajonių miestu, metropoliu, kuriame vyksta geriausių ir svarbiausių kino filmų premjeros.

Būtent tą naktį prie Egiptietiškojo teatro įėjimo pirmą kartą buvo patiestas raudonos spalvos kilimas — tai buvo paties S.Graumano idėja, siekiant pabrėžti į premjerą susirinkusių kino žvaigždžių dieviškumą.

Raudonasis kilimas efektyviai pabrėžė „kino žvaigždžių“, svarbių svečių išskirtinumą, galų gale visi jie įspūdingai atrodė ir nuotraukose.

Todėl kai 1927 metais S.Graumanas atidarė patį žymiausią savo kūrinį — Kinų teatrą, kuriame ir vyksta „Oskarų“ teikimo ceremonija (ir kurį kasmet aplanko milijonai žmonių — jis yra vienas svarbiausių Holivudo simbolių), raudonasis kilimas jau buvo tvirtai suvoktas kaip bet kurio renginio išskirtinumo ženklas.

Prie šio teatro, beje, galima išvysti ir kitą kino pramonės simbolį — kino žvaigždžių pėdų bei plaštakų įspaudus betono plokštėse. Tai irgi S.Graumano idėja.

Kalbama, kad garsi to meto kino žvaigždė Mary Pickford, atvykusi pažiūrėti grandiozinių Kinų teatro statybų, atsitiktinai užlipo ant drėgno betono takelio.

Jos prašmatnūs bateliai buvo sugadinti, tačiau S.Graumanas nusprendė, kad įspaustos aktorės pėdos yra puikus būdas pritraukti smalsuolių, ir pažadėjo aktorei nupirkti tiek batelių, kiek ji pageidausianti.

Spausti plaštakas pradėta kiek vėliau. Ilgainiui tokie įspaudai tapo visų Holivudo aktorių siekiamybe.

Tačiau toli gražu ne visiems pavyko gauti kvietimą palikti savo įspaudus istorijai (atrankos sistema yra slapta ir atsitiktiniam stebėtojui visiškai nesuprantama).

Natūralu, kad Holivudas diktavo visas pramogų pasaulio madas. Taip raudonasis kilimas tapo ir neatsiejamu Kanų kino festivalio, pradėto rengti daug vėliau, 1966 metais, simboliu.

Kaip ir žvaigždžių atvykimas prie raudonojo kilimo limuzinu — ta elegantiška, prabangia ir paslaptinga susisiekimo priemone.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.