Lietuviai neužčiaupiami: „Laisvo sūrio“ idėjos internete pasiekia tūkstančius

Pieno produktų blokada suvienijo lietuvius. Socialiniuose tinkluose žaibiškai išplitusi akcija „Freedom Cheese“ įgauna dar didesnį greitį. Pirmadienio vidurdienį socialiniuose tinkluose buvo paskelbta žinia apie nepritarimą pieno produktų blokadai. Šios akcijos rengėjai apskaičiavo, kad „Laisvės sūriui“ šūksmas pasieks apie 200 tūkst. socialinių tinklų vartotojų.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Oct 21, 2013, 1:01 PM, atnaujinta Feb 20, 2018, 11:55 PM

Šią akciją organizavo jaunųjų profesionalų programa „Kurk Lietuvai“. Savo solidarumą lietuviškam sūriui demonstruojančių žmonių vis daugėja: socialiniuose tinkluose tarsi virusas plinta #FreedomCheese ir #3domcheese žymės, talpinami lietuviškus pieno produktus palaikantys įrašai bei nuotraukos.

Rusijos vartotojų teisių priežiūros tarnybos „Rospotrebnadzor“ nurodymu lietuviškos pieno produkcijos importo draudimas įvestas spalio 7-ąją.

Rusų teigimu, lietuviškų pieno produktų kokybė pažeidžia vartotojų teises. Esą lietuviškuose pieno produktuose buvo rasta E.coli bakterijų, chemikalų likučių, o nurodytas riebalų kiekis etiketėje neatitinka tikrovės.

Tačiau Rusija iki šiol nepateikė jokio oficialaus rašto įrodančio, kad Lietuvos pieno perdirbėjų produkcija neatitinka standartų. Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo Jono Miliaus, pieno produktus Lietuva eksportuoja į 70 valstybių, tarp kurių yra ir JAV.

Šiems produktams taikomi ypač griežti maisto saugumo reikalavimai, tačiau iki šiol Lietuvai jokios pretenzijos nebuvo pareikštos. Beje, australai Lietuvą yra įvertinę kaip ypač mažos rizikos šalį.

„Rospotrebnadzor“ vadovas Genadijus Oniščenka yra sakęs, kad embargas lietuviškiems pieno produktams gali būti atšauktas, jei Lietuva atsižvelgs į pretenzijas dėl produktų kokybės.

Aukšti ES pareigūnai draudimą pasmerkė

Europos Sąjungos (ES) prekybos ministrai Užsienio reikalų tarybos posėdyje Liuksemburge penktadienį pasmerkė Rusijos diskriminacines prekybos priemones, taikomas Lietuvai, ir pabrėžė būtinybę ginti ES eksportuotojų interesus bei siekti greito šių apribojimų panaikinimo.

Už prekybą atsakingas ES komisaras Karelas de Guchtas penktadienį perspėjo, kad Rusijai tęsiant lietuviškų pieno produktų blokadą, ES apskųs Rusiją Pasaulio Prekybos Organizacijai.

Draudimas bus taikomas ir Estijai?

Sekmadienį taip pat pasirodė žinių, kad Rusija ketina uždrausti maisto produktų importą ir iš Estijos. Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos „Rosselchoznadzor“ vadovas Sergejus Dankvertas agentūrai „Interfax“ pareiškė neatmetąs galimybės, jog gali būti uždrausta įvežti estiškus maisto produktus į Rusiją.

„Išankstiniais duomenimis, Estijos įmones tikrinantys „Rosselchoznadzor“ inspektoriai aptiko negerų faktų, todėl neatmetama importo ribojimų galimybė“, - sakė S.Dankvertas.

„Rosselchoznadzor“ specialistai į Estiją tikrinti mėsos, pieno ir žuvų perdirbėjus, taip pat žaliavas jiems tiekiančias įmones bei kontroliuojančias organizacijas, atvyko spalio 13-ąją, ir jų inspektavimą planuojama užbaigti spalio 26-ąją.

Šokdino ir kitas valstybes

Lietuva ne pirma ir turbūt ne paskutinė valstybė, prieš kurią Rusija naudoja savo Vartotojų teisių priežiūros tarnybą, taip siekdama sudrausminti šalis, siekiančias labiau suartėti su Vakarais. 2006 metais Rusija paskelbė nebeįvešianti vyno iš Gruzijos. Ir nors daugelis sutiko, jog gruziniško vyno kokybė ne visada būdavo aukščiausio lygio, blokadai pasirinktas laikas sutapo su naujojo Gruzijos lyderio M.Saakašvilio agresyviai vykdoma provakarietiška ir NATO palaikanti politika.

Tais pačiais metais vyno importas buvo sustabdytas ir iš Moldovos, aštrėjant abiejų šalių pozicijoms dėl Padniestrės regiono.

Šį rugsėjį Rusija taip pat uždraudė importuoti Ukrainos saldumynų kompanijos „Roschen“ produktus. Įdomu tai, jog „Rospotrebnadzor“ vadovas G.Oniščenka neva rado gyvybei pavojingų kancerogenų tik Ukrainoje esančių „Rochen“ gamyklų pagamintame pieniškame šokolade, kitose dviejose „Rochen“ gamyklose už Ukrainos ribų pažeidimų nerasta.

„Sunku nepastebėti, jog Lietuvos pieno perdirbėjų, taip pat ir Ukrainos saldumynų kompanijos prekių embargas paskelbiamas tuo metu, kai šių šalių diplomatai ypač aktyviai dirba siekdami, jog Ukraina Trečiojo Rytų Partnerystės susitikimo metu lapkričio 28-29 d. Vilniuje pasirašytų Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga. Jei tai įvyks, Rusijai tai bus skaudus smūgis, nes ši savo ruožtu siekia įtraukti Ukrainą į jos kuriamą Eurazijos sąjungą“, - teigė socialinės akcijos organizatoriai.

„Kurk Lietuvai“ programos dalyviai, siekdami atkreipti žmonių dėmesį į susidariusią situaciją ir kuo plačiau paskleisti žinią apie Rusijoje diskriminuojamus Lietuvos pieno gamintojus, sukūrė specialią socialinio tinklo paskyrą, leisiančią vienu metu tą pačią žinutę išsiųsti dešimtims tūkstančių socialinių tinklų vartotojų. Kuo daugiau palaikančiųjų, tuo stipresnė bus ir žinutė, išreiškianti žmonių požiūrį į Rusijos siekį varžyti kaimynų pasirinkimo laisvę.

Prie šios iniciatyvos penktadienio rytą jau buvo prisijungę daugiau nei 500 žmonių, tarp kurių ministrai, ambasadoriai, užsienio ir Lietuvos žurnalistai: „Taip tikimės solidarizuotis su savo kaimynais ir išsiųsti žinią Rusijos valdžiai, jog pasaulio piliečiai nepritaria Rusijos veiksmams varžyti šalių pasirinkimo laisvę kokį, labiau į vakarus ar rytus nukreiptą, kelią jiems pasirinkti“, - pabrėžė akcijos organizatoriai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.