Ar į savo namus priimsite pabėgėlį? Lietuvos politikų atsakymai

„Aš priimčiau pabėgėlį“, – tokią žinią socialiniame tinkle „Facebook“ neseniai išplatino TV3 žurnalistė Indrė Makaraitytė. Tokių žmonių, kurie nepabūgo viešai deklaruoti, kad pabėgėliai jų namuose laukiami, atsirado ir daugiau. Tiesa, kai kurie šalies politikai sako tiesiai šviesiai: pabėgėliai turėtų būti krikščionys, geriausiai – iš Ukrainos, o sodininkystės įgūdžiai – privalumas.

Pašnekovai į šį klausimą atsakė įvairiai.<br>T.Bauro nuotr.
Pašnekovai į šį klausimą atsakė įvairiai.<br>T.Bauro nuotr.
A.Pabedinskienė svarstytų, ar priimti namuose pabėgėlį.<br>T.Bauro nuotr.
A.Pabedinskienė svarstytų, ar priimti namuose pabėgėlį.<br>T.Bauro nuotr.
L.Linkevičius dėl galimybės priimti pabėgėlį namuose nėra tikras.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
L.Linkevičius dėl galimybės priimti pabėgėlį namuose nėra tikras.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
L.Graužinienei reikėtų dėl pabėgėlio priėmimo pasitarti su šeima.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
L.Graužinienei reikėtų dėl pabėgėlio priėmimo pasitarti su šeima.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
J.Olekas priimtų savo namuose pabėgėlį.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
J.Olekas priimtų savo namuose pabėgėlį.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Indrė Vainalavičiūtė

Sep 9, 2015, 9:47 AM, atnaujinta Oct 16, 2017, 7:22 PM

Linkę nematyti problemų

Paklausta, kaip kilo mintis duoti tokį atkirtį nesibaigiančioms diskusijoms, I.Makaraitytė atsakė: „Mes, lietuviai, norime būti kažkur toli nuo pasaulio problemų ir jų sprendimo. Kai kyla kokia nors problema, visi suskumba rūpintis tik buitiniais dalykais ir save įsivaizduoja kaip pasaulio centrą, o asmeninės bėdos neabejotinai pačios didžiausios. Bet kai vyksta tokie dalykai, tikrai suvoki, kad gyvenime iš viso neturi problemų.

Žmonės palieka viską, ką turėjo, ir ryžtasi tokiems beprotiškiems žingsniams, kaip valtimis su kūdikiais plaukti per jūrą tam, kad liktų gyvi.“ Pašnekovė pridūrė, kad taip jie elgiasi apimti visiškos desperacijos ir neturėdami kitos išeities.

„Kai žmogus turi namus ir juose viskas gerai, jis taip nesielgia. Atrodo, kad to mažo berniuko paplūdimyje fotografijos reikėjo, kad visi pabustų, tarsi iki tol jokios krizės nebuvo. Taip, diskutuoti dėl skaičių yra racionalu, bet jautrumo tame nėra. Ginčytis, ar negalima vietoj 325 priglausti 324...“ – svarstė I. Makaraitytė.

Žurnalistė pateikė pavyzdį, kad rimta pamoka mūsų visuomenei buvo ir karo Ukrainoje pradžia, kai kalbėdami apie kultūriškai už Siriją ar Iraką daug artimesnę šalį dalis tautiečių dūsavo: „Ko ten Lietuva kišasi, nejau karą laimės?“

„Esama noro užsidaryti duris ir nieko nematyti. Žinau, kad dalis mano bičiulių, kurie reagavo ir į žinutę „Facebook“, jei reikėtų, tikrai į savo namus priimtų pabėgėlį“, – kalbėjo pašnekovė.

Ką apie pabėgėlių priėmimą į savo namus mano Lietuvos politikai?

A.Pabedinskienė: „Svarstyčiau“

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, išgirdusi klausimą, ar ji į savo namus priimtų pabėgėlį, atsakė vienu žodžiu: „Svarstyčiau.“

Vėliau ji savo mintį patikslino: „Svarstyčiau dėl tokios galimybės, turėčiau rimtai įvertinti savo aplinką. Matote, aš gyvenu vienkiemyje, o juk žmogui reikia užtikrinti saugumą ir integraciją. Manau, kad neatsisakyčiau, nes jei susiduriame su problema, turime prisiimti ir atsakomybę.“

A.Pabedinskienė teigė, kad priimant sprendimą svarbu atsižvelgti į tai, kokios tai šalies gyventojas, kokios priežastys jį paskatino palikti namus, ar tai žmogus, bėgantis nuo karo siaubo.

„Turėčiau įvertinti savo galimybes, ar tikrai tam žmogui galėčiau suteikti visa tai, ko jam reikia“, – sakė ministrė.

L.Graužinienienė: „Reikia pasitarti su šeima“

Seimo pirmininkė Loreta Gražinienė, paklausta, ar atvertų savo namų duris pabėgėliui, sakė: „Dėl to reikėtų pasitarti su šeima, nes kiekvieno žodis ir psichologinė savijauta  yra svarbu. Juo labiau kad mano šeimoje neįgalus sūnus. Manau, kad turėčiau pasitarti su kitais šeimos nariais.“

L.Graužinienė teigė, kad šeimos nuomonė ir sprendimas priklausytų nuo daugelio veiksnių. „Manau, kad su krikščioniško tikėjimo žmonėmis būtų lengviau susikalbėti, nes išpažįstame panašias vertybes. Kitais atvejais – svarbu galvoti ir apie pačių šeimos narių integraciją. Juk turime galvoti ne tik apie tai, kaip padėti atvykstantiems, bet ir kaip nepakenti saviems. Į tai reikia žiūrėti labai jautriai.“

Seimo pirmininkė įsitikinusi, kad pabėgėlių problemą turi spręsti ne žmonės ar atskiros šeimos, o pati valstybė: „Valstybė turi rūpintis bendra integracijos programa, neturime kelti klausimo dėl įsileidimo į šeimas, juk kiekvienoje šeimoje situacija yra skirtinga. Reikia vieningos valstybės politikos.“

J.Olekas: „Priimčiau nesirinkdamas“

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas teigė, kad prireikus tikrai priimtų  į savo namus pabėgėlį. „Šiuo metu gyvenu dviejų kambarių bute, tad reikėtų gerai pagalvoti dėl vietos, nes juk priimdamas žmogų turi jam sudaryti ir atitinkamas sąlygas. Bet manau, kad ši problema išsispręstų“, – teigė jis.

Ministras tikino, kad neturi jokių pageidavimų dėl atvykėlio tikėjimo ar kitų dalykų: „Jei nusprendi padėti žmogui, tai ir darai, o ne renkiesi pagal kokius nors kriterijus.“

Š.Birutis: „Pabėgėlį apgyvendinčiau ir aprūpinčiau darbu“

Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigė, kad kilus būtinybei į savo namus pabėgėlį priimtų. „Žinoma, dar kyla klausimas, apie kokius pabėgėlius kalbame. Aš labai palankiai vertinu galimybę priimti pabėgėlį iš Ukrainos, o jei žmogus dar norėtų kuo nors padėti, tai kodėl gi ne...“

Ministras prasitarė, kad jam trūksta darbo rankų tvarkantis buityje, tad mielai aprūpintų bent laikinu darbu netikėtą svečią: „Man ir šiandien sunku surasti, kas padėtų prižiūrėti sodą, aplinką. Tikrai galėčiau ir apgyvendinti. Žinoma, neramu dėl to, kaip pavyktų sugyventi dėl tradicijų, papročių ir charakterių skirtumų.“

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, žurnalistų paklaustas, ar priimtų savo namuose pabėgėlį, konkretaus atsakymo nepateikė ir pridūrė, kad vargu ar tam turintis sąlygų. Seimo narės Marija Aušrinė Pavilionienė ir Giedrė Purvaneckienė savo socialinių tinklų paskyrose išplatino nuotraukas, kuriose jos laiko plakatus su užrašu „Refugees welcome“ („Pabėgėliai laukiami“).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.