Klaipėdos mero kova su šešėliu – tik skambūs žodžiai ?

Klaipėdos merui Vytautui Grubliauskui niekaip pavyksta užtikrinti kovos su šešėliu – šiandien vėl žlugo jo bandymas sukviesti į posėdį savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos narius. Spręstinų problemų užtenka, tačiau svarbi savivaldos institucija jau pusmetį gaudo varnas.

V.Grubliausko pastangos kovoti su korupcija sukėlė įtarimų.<br>G.Pilaičio nuotr.
V.Grubliausko pastangos kovoti su korupcija sukėlė įtarimų.<br>G.Pilaičio nuotr.
Meras V.Grubliauskas ne visada spaudžia ranką N.Puteikienei.<br>G.Pilaičio nuotr.
Meras V.Grubliauskas ne visada spaudžia ranką N.Puteikienei.<br>G.Pilaičio nuotr.
Tarybos narė N.Puteikienė (viduryje) kalba apie įstatymų pažeidimus.<br>G.Pilaičio nuotr.
Tarybos narė N.Puteikienė (viduryje) kalba apie įstatymų pažeidimus.<br>G.Pilaičio nuotr.

Gediminas Pilaitis

Jan 14, 2016, 7:20 PM, atnaujinta Jun 11, 2017, 3:00 AM

Pažeidinėja savivaldos įstatymus

Klaipėdoje savivaldybės tarybos prieš pusmetį sudaryta ir patvirtina Antikorupcijos komisija iki šiol negali pasiraitojusi rankovių kibti į darbą tik todėl, kad jos pirmininkas neišrinktas, nors kandidatai buvo siūlomi, už juos balsuota net keliskart.

Valdančioji tarybos dauguma, kurią sudaro liberalų, socialdemokratų, tvarkiečių ir prie Rusų aljanso prisišliejusio Valdemaro Tomevskio bloko atstovai, net tris kartus nepritarė opozicijos siūlymams Antikorupcijos komisijos vadove išrinkti frakcijos „Puteikis Plius“ pirmininkę Niną Puteikienę.

Uostamiečio politikams, regis, nepriimtina ir kito tarybos nario, Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininko, buvusio parlamentaro Rimanto Didžioko kandidatūra – jis irgi nesulaukė kitų tarybos frakcijų palaikymo.

Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš teigia, kad Antikorupcijos komisija sudaryta, bet realiai nedirba – nesirenka į posėdžius, nesvarsto jokių klausimų: „Nevykdomas įstatymas, pagal kurį opozicijos siūlomą komisijos pirmininką  mero teikimu miesto taryba turėtų patvirtinti“.

Nesitaikstydama su pažeidimais D.Kerekeš pareikalavo, kad Klaipėdos savivaldybės taryba iki kovo 31 dienos užtikrintų įstatymų vykdymą – išrinktų Antikorupcijos komisijos pirmininką, patvirtintų jos nuostatus kaip to reikalauja vietos savivaldą reglamentuojantys teisės aktai.

„Jeigu politikai ir toliau šitaip ignoruos įstatymų dvasią ir raidę, kreipsiuos į Klaipėdos apskrities administracinį teismą, kad jis miesto tarybą įpareigotų daryti tai, kas privaloma“, – pareiškė D.Kerekeš.

Vilkui negalima patikėti ėriukų

V.Grubliauskas reagavo į Vyriausybės atstovės pastabas ir opozicijos norą kibti į darbą, net griebėsi  konkrečių veiksmų. Meras šiandien visų frakcijų atstovus, deleguotus į Antikorupcijos komisiją, paragino susirinkti ir spręsti pirmininko pavaduotojo klausimą. Tačiau numatytas posėdis po pietų staiga buvo atšauktas. 

Opozicijos frakcijų nariai tik gūžčiojo pečiais nesuprasdami tokių rinkimų esmės – kokie galėtų būti Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojo įgaliojimai ir ką jis turėtų daryti. Negi pavaduotų dar  neišrinktą abstraktų šios komisijos vadovą ?

N.Puteikienę irgi nustebino tokia V.Grubliausko iniciatyva: „Radau savo pašto dėžutėje mero kvietimą. Inicijavęs komisijos posėdį, kai pirmininkas dar neišrinktas, jis įžūliai pažeidinėja įstatymus. Ir kitiems tarybos nariams siūlo elgtis neteisėtai – rinkti Antikorupcijos komisijos pirmininko, kurio iš tikrųjų nėra, pavaduotoją“.

Žinios apie V.Grubliausko iniciatyvą atskriejo iki D.Kerekeš kabineto. Vyriausybės atstovė irgi suglumusi: „Patariau merui neskubėti, elgtis kaip to reikalauja įstatymai – išrinkti Antikorupcijos komisijos pirmininką, paskui pavaduotoją. Tada ji pradėtų funkcionuoti, o kol kas tai – ne realiai veikianti, o popierinė institucija“.

Potenciali kandidatė į komisijos vadovės postą N.Puteikienė įtaria, kad valdančioji tarybos dauguma sąmoningai torpeduoja rinkimus: „Liberalai su savo šalininkais siekia išsirinkti saviškį – jiems paklusnų kišeninį komisijos pirmininką, kuriam galėtų diktuoti ir primesti savo valią. Kur tai matyta, kad vilkai prižiūrėtų ėriukus“.

Liberalai – pasyvūs kovotojai ?

Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos Vietos savivaldos įstatymo pataisos nurodo, kad šalies miestų ir rajonų savivaldybių tarybų Etikos bei Antikorupcijos komisijų pirmininkais gali būti renkami ne valdančiosios daugumos, o tik opozicinių frakcijų į šias pareigybes siūlomi kandidatai.

Kiek anksčiau uostamiesčio politikai ilgai laužė ietis ir dėl to, kas vadovaus Klaipėdos savivaldybės tarybos Etikos komisijai. Galiausiai šis postas  patikėtas valdančiosios daugumos atstovei tvarkietei – buvusiai teisėsaugininkei ir parlamentarei Aldonai Staponkienei.

Pernai pripažintas geriausiu Lietuvoje meru V.Grubliauskas ir dabar nestokoja populiarumo. Šis politikas teigia, kad Lietuvoje, jau nekalbant apie liberalų bastioną  Klaipėdą, negali būti vietos korupcijai ir šešėlinei ekonomikai. Tačiau kai kurių opozicijos partijų ir judėjimų atstovai linkę abejoti tokiais uostamiesčio vadovo žodžiais.

Pasak jų, jeigu taip būtų iš tikrųjų, tai prieš pusmetį sudaryta Antikorupcinė komisija jau seniai plušėtų   klaipėdiečių labui, o dabar trypčiojame vietoje, nors spręstinų problemų tikrai užtenka – žmonės skundžiasi valdininkų abejingumu, kalba apie jų, kai kurių į miesto tarybą išrinktų politikų sąsajas su verslo grupuotėmis.  

„Pristatydamas Klaipėdą kaip miestą, kuriame aktyviai kovojama su korupcijos apraiškomis ir visokiausiais šešėliais, V.Grubliauskas klaidina savo rinkėjus ir visuomenę“, – kritikos strėlės merui liberalui laido N.Puteikienė.

D.Kerekeš prisiminė, jog panašių problemų renkant Etikos ir Antikorupcijos komisijų vadovus būta Druskininkų, Pagėgių, kitų Lietuvos rajonų savivaldybėse – politikai pjaunasi, nepasidalija įtakos sferomis ir ten.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.