Teismuose reikės 20 kartų daugiau psichologų

Seimui įteisinus prievolę visais

Psichologų skaičius turės išaugti nuo penkių iki šimto, teigia Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Psichologų skaičius turės išaugti nuo penkių iki šimto, teigia Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 14, 2017, 10:28 AM, atnaujinta Apr 8, 2017, 12:56 AM

„Per visus teismus yra penki psichologai, kurie dalyvauja nepilnamečių apklausose. (...) Iš viso nukentėjusių vaikų per metus būna apie 3000, tai jei būtų bent po du liudytojus kiekvienam atvejui, tai minimum – dar 6000 liudytojų, ir jei jie visi – vaikai, vadinasi, tokių psichologų reikėtų arti 100, kai šiandien visoje sistemoje dirba penki. Kad galėtų tie psichologai, kurie yra diplomuoti, specializuotis toje srityje, tam reikia laiko, pagaliau tam reikia pinigų, nes tam biudžete pinigų neskirta, todėl siūlome įsigaliojimą nuo 2018 metų liepos 1 dienos“, – teigė J.Sabatauskas, Seime pristatydamas siūlomus pakeitimus įstatymo projektui.

Seimas antradienį priėmė Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kuriomis įvedama prievolė visas nukentėjusių ar liudijančių mažamečių ir nustatytais atvejais nepilnamečių apklausas vykdyti pasitelkus profesionalų psichologą ir tik specialiose patalpose. Už naujas nuostatas balsavo 116 Seimo narių, balsavusiųjų prieš ir susilaikiusiųjų nebuvo.

Priimtais pakeitimais įtvirtinta, kad į mažamečio liudytojo ar nukentėjusiojo apklausą visuomet, o į nepilnamečio liudytojo ar nukentėjusiojo apklausą dėl nusikaltimų žmogaus gyvybei, sveikatai, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai, dėl pelnymosi iš nepilnamečio prostitucijos ar nepilnamečio įtraukimo į prostituciją arba kitais atvejais, kai to prašo proceso dalyviai arba ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo iniciatyva, privalės būti kviečiamas ne tik valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas, bet ir psichologas.

Psichologas padės apklausti nepilnametį, atsižvelgdamas į jo socialinę ir psichologinę brandą, o valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovo bus pareiga iš kitos patalpos stebėti, ar apklausos metu nepažeidžiamos nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo teisės, teigiama Seimo pranešime spaudai.

Valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas galės užduoti apklausiamam asmeniui klausimų ir reikšti prašymus dėl apklausos. Nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo apklausoje turės teisę dalyvauti jo atstovas, tik įvertinus, ar jis nedarys poveikio nepilnamečiui.

„Remiantis Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2016 m. nuo nusikalstamų veikų nukentėjo 2777 vaikai, o 2015 m. – 2165. Nuo savo tėvų 2016 m. nukentėjo 578 vaikai, tuo tarpu 2015 m. – 496. Nuo patėvių ir įtėvių nukentėjusių vaikų skaičius taip pat kasmet auga: 2014 m. tokių vaikų buvo 119, 2015 m. – 129, 2016 m. – jau 168 vaikai“, – teigiama dokumento aiškinamajame rašte.

Pagal jį, nuo artimų giminaičių nukentėjusių vaikų taip pat daugėja: 2014 m. tokių vaikų buvo 98, 2015 m. – 104, 2016 m. – jau 125. Nuo nepažįstamų asmenų nukentėjusių vaikų skaičius kasmet mažėja: 2016 m. nukentėjo 351 vaikas, ir tai yra ketvirtadaliu mažiau nei 2014 m. 2014 m. jų buvo 477, 2015 m. – 395.

Įteisinti privalomą psichologų dalyvavimą vaikų apklausose siūlė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.