Devyniems Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos pareigūnams – įtarimai dėl korupcijos

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pranešė pradėjusi du naujus ikiteisminius tyrimus dėl galimos sisteminės korupcijos nustatant nedarbingumą arba neįgalumą.

V.Valentinavičiaus asociatyvioji nuotr.
V.Valentinavičiaus asociatyvioji nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 26, 2017, 12:06 PM

Įtarimai pateikti devyniems Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Klaipėdos ir Šiaulių teritorinių padalinių tarnautojams, taip pat gydytojui, klinikos savininkui ir keliems pacientams. Per kratas rastos didelės grynųjų pinigų sumos.

Praeitą savaitę įtarimai dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu pateikti aštuoniems Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Klaipėdos teritorinių padalinių tarnautojams: trijų skyrių vedėjams ir kitiems darbuotojams. Taip pat įtarimų dėl papirkimo ir prekybos poveikio sulaukė penki pacientai.

Anot STT, visi aštuoni darbuotojai nušalinti nuo tarnybos šešiems mėnesiams. Keli įtariamieji buvo sulaikyti 48 valandoms, kai kurių įtariamųjų darbo vietose ir namuose atliktos kratos. Per jas rastos didelės grynųjų pinigų sumos.

Visiems įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti. Keliems dar skirti užstatai nuo 1 tūkst iki 10 tūkst eurų.

STT pareigūnų duomenimis, pacientai, siekiantys, kad jiems būtų nustatytas neįgalumo ar darbingumo lygis arba nustatytas didesnis nei priklauso neįgalumo ar darbingumo lygis, tiesiogiai ar per tarpininkus kreipdavosi į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Klaipėdos skyrių darbuotojus, o šie už kyšius nustatydavo norimą neįgalumo ar darbingumo lygį.

Iš viso tiriama keliasdešimt tokių korupcinių nusikalstamų veikų epizodų. Pacientų duotų kyšių dydis siekia 100-1000 eurų.

Praėjusią savaitę taip pat įtarimai dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu pateikti vienos privačios Šiaulių klinikos savininkui ir gydytojui, o dėl kyšininkavimo – Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Šiaulių I teritorinio skyriaus vedėjui.

Įtariamieji buvo sulaikyti 48 valandoms, jų darbo vietose, namuose ir automobiliuose atliktos kratos, per jas rastos didelės grynųjų pinigų sumos. Abiem įtariamiesiems skirti rašytiniai pasižadėjimai neišvykti. Taip pat kreiptasi į teismą dėl Šiaulių I teritorinio skyriaus vedėjo nušalinimo nuo tarnybos.

Įtariama, kad Šiauliuose galėjo veikti korupcinių ryšių sistema, kai pacientai, siekiantys, kad jiems būtų nustatytas neįgalumo ar darbingumo lygis arba nustatytas didesnis nei priklauso neįgalumo ar nedarbingumo lygis, kreipdavosi į vienos privačios Šiaulių klinikos gydytoją, o šis už kyšius paruošdavo reikalingus medicininius dokumentus.

„Esant būtinybei, gydytojas, pasinaudodamas savo pažintimis ir įtaka, pacientus nusiųsdavo pas jam palankius specializuotus gydytojus, kurie medicininiuose dokumentuose įrašydavo tikrovės neatitinkančias, bet reikiamas (trūkstamas) ligų diagnozes, kad vėliau susitarus, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Šiaulių skyriuje šiems asmenims be kliūčių būtų nustatomas norimas neįgalumo ar darbingumo lygis“, – teigia STT.

Iš viso tiriama keliasdešimt minėtų korupcinių nusikalstamų veikų epizodų. Pacientų duotų kyšių dydis siekia 400-600 eurų.

Pareigūnų teigimu, įtariamųjų ir nusikalstamų veikų epizodų skaičius šiuose ikiteisminiuose tyrimuose gali didėti artimiausiu metu.

Ikiteisminius tyrimus kontroliuoja ir jiems vadovauja Klaipėdos apygardos bei Šiaulių apygardos prokuratūros.

STT direktoriaus Sauliaus Urbanavičiaus teigimu, neįgalumo nustatymo srityje korupcijos apraiškos tebėra sisteminės.

„STT pareigūnai aptinka korupcijos apraiškų nustatant neįgalumą ir darbingumą daugiau nei 15 metų. Nuo 2001 metų STT pradėjus sisteminio kyšininkavimo ikiteisminius tyrimus dėl neįgalumo nustatymo, ne vienas Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos darbuotojas yra patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje, skirtos piniginės baudos.  (...) Deja, tačiau šių dienų įvykiai rodo, kad sisteminės korupcijos apraiškos neįgalumo nustatymo srityje vis dar yra aptinkamos ir būtina imtis realių kompleksinių priemonių joms pašalinti bei iš esmės peržiūrėti neįgalumo ir darbingumo nustatymo sistemą“, – STT pranešime cituojamas S.Urbanavičius.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.