Patyčių iškankinta buvusi politikė Ligita Girskienė ginklų nesudeda – ir ginasi, ir pati puola

Iš Klaipėdos miesto tarybos neseniai triukšmingai atsistatydinusi visuomeninio rinkimų komiteto „Puteikis plius“ atstovė Ligita Girskienė sulaukė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) kirčio.

L.Girskienė (dešinėje) nusprendė  savo noru trauktis iš Klaipėdos miesto tarybos. <br> G.Pilaičio nuotr.
L.Girskienė (dešinėje) nusprendė  savo noru trauktis iš Klaipėdos miesto tarybos. <br> G.Pilaičio nuotr.
 L.Girskienė piktinosi, kad tarybos dauguma niekina ir žemina opoziciją.<br> G.Pilaičio nuotr.
 L.Girskienė piktinosi, kad tarybos dauguma niekina ir žemina opoziciją.<br> G.Pilaičio nuotr.
 Klaipėdos meras V.Grubliauskas užgaulių koliažų nepaišė.<br> G.Pilaičio nuotr.
 Klaipėdos meras V.Grubliauskas užgaulių koliažų nepaišė.<br> G.Pilaičio nuotr.
 Klaipėda nuo seno garsėja kaip liberalų bastionas. <br> G.Pilaičio nuotr.
 Klaipėda nuo seno garsėja kaip liberalų bastionas. <br> G.Pilaičio nuotr.

Gediminas Pilaitis

Jul 10, 2017, 5:12 PM, atnaujinta Jul 10, 2017, 11:02 PM

Kitiems  nemažai karčių kritikos pipirų pažėrusi buvusi politikė, pasirodo, ir pati nėra šventuolė - pažeidinėjo Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus.

Pajutusi grėsmę trenkė durimis

L.Girskienė savo noru pasitraukė iš Klaipėdos tarybos narės pareigų viešai pareiškusi, kad nebegalėjo ištverti ten tvyrojusios slogios amosferos - nuolatinės politinių oponentų patyčios  jai esą trukdė normaliai darbuotis rinkėjų labui, tęsėti jiems duotus pažadus.

"Tai buvo ne atsitiktinis, o apgalvotas ir subrendęs sprendimas. Jau pernai norėjau tai padaryti, bet dar vis tikėjausi, kad galiu ką nors pakeisti, pasikeis valdančiosios daugumos požiūris į opoziciją. Niekas nepasikeitė - kuo toliau, tuo viskas blogiau“, - nuoskaudas liejo atsistaydinusi tarybos narė.

Pasirodo, VTEK tada jau domėjosi, ar visi L.Girskienės, kaip politikės, žodžiai ir darbai atitinka Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimus – skundą jos dėl netinkamo elgesio parašė privatūs asmenys.

„Tyrimas atliekamas plačiu mastu, kas gali paneigti, kad rezultatai bus ne tokie palankūs šiai išskirtinį skaidrumą deklaruojančiai politikei. Gal čia  šuo ir pakastas?“ – L.Girskienės noru trauktis iš tarybos trinktelėjus durimis tuo metu stebėjosi Klaipėdos meras V.Grubliauskas.

VTEK paskelbė verdiktą - L.Girskienė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus nustatyta tvarka ir terminais deklaruoti privačius interesus, naudojosi savo pareigomis, galiomis ir vardu siekdama paveikti kitų asmenų sprendimą, sukeliantį interesų konfliktą.

Mandatu dangstė privatų verslą ?

L.Girskienė per įstatyme numatytas septynias dienas nedeklaravo ryšių su įsteigta įmone „Daugiabučių administravimo centras“ ir savo pareigų joje. Per tokį terminą valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys privalo užpildyti deklaracijas interesų konfliktą galinčiomis kelti naujai atsiradusiomis aplinkybėmis.

Be to, L.Girskienė nesilaikė nurodymo per 30 kalendorinių dienų deklaruoti savo ryšių su asociacija „Klaipėdos Marių bendruomenė“. Pastarąjį pažeidimą pripažino  VTEK nariai Virginijus Kanapinskas ir Gražina Imbrasienė, prieš balsavo  Dalia Paulauskaitė ir Saulius Katuoka. Komisijos balsams pasidalijus po lygiai, L.Girskienei nepalankų sprendimą lėmė posėdžio pirmininko V.Kanapinsko balsas.

Buvusi tarybos narė  L.Girskienė gyventojams siūlė prisijungti prie jos įsteigtos ir vadovaujamos daugiabučių namų savininkų bendrijos „Bandužiai“ arba pasinaudoti jos valdomos įmonės „Daugiabučių administravimo centras“ teikiamomis namų administravimo paslaugomis.

Politikė gyventojus informavo apie savo pareigas savivaldybėje, dalino jiems tarybos narės vizitines korteles. Šias aplinkybes VTEK vertino kaip L.Girskienės siekį paveikti vieno daugiabučio gyventojų sprendimą, kuris yra tiesiogiai susijęs su jos privačiu interesu.

L.Girskienė tokį VTEK sprendimą dar gali skųsti Administraciniam teismui.

Pamiršo deklaruoti  interesus

Įstatymas politikams draudžia naudotis savo pareigomis, galiomis ir vardu siekiant paveikti kitų asmenų sprendimą, keliantį interesų konfliktą. Pažeidimai konstatuojami nustačius valstybės tarnyboje dirbančio asmens privatų interesą, savanaudiškus veiksmus. Vidiniai motyvai teisinės reikšmės neturi.

Nors L.Girskienė atsisakė politikės mandato, pirmadienį VTEK sprendimą ir jos elgesį įvertinusi Klaipėdos miesto tarybos Etikos komisija konstatavo, kad laiku nedeklaravusi galimo savo viešųjų ir privačių interesų konflikto ji elgėsi savanaudiškai - pažeidė įstatymo nuostatas ir politiko etikos kodeksą.

„Ne iš piktos valios, o per žioplumą pamiršau apie deklaraciją, buvau apsikrovusi darbais, po to išėjau atostogauti“, - klaidą pripažįsta L.Girskienė.

Verslininkė tvirtino jokios naudos netroškusi, papildomų pajamų negavusi: „Pagauta emocijų gyventojams gal ir ištariau neapgalvotų frazių, o kažkas tuo pasinaudojo - tai buvo režisuotas žingsnis“.

Buvusi politikė L.Girskienė tvirtino, jog dabar, kai jau atsistatydino iš Klaipėdos tarybos, jaučiasi laimingesnė - nebegirdi užgaulių replikų ir patyčių.

Kapstosi kaip vaikai smėlio dėžėje

Komiteto „Puteikis plius“ atstovė neigė liberalų įtarimus, kad ji iš miesto tarybos atsistatydino paskubomis, verčiama tam tikrų aplinkybių - gal jautė, kad VTEK sprendimas gali būti nepalankus.

„Pagrindinės priežastys kitokios, nusibodo  visiškas nesiskaitymas ir patyčios.Taryboje valdančiąją daugumą sudarantys liberalai nereaguoja į opozicijos siūlymus, neteikia informacijos, į komisijų vadovus deleguoja savus asmenis“, - braukdama ašaras politiką kaip slogų košmarą prisiminė L.Girskienė.

Valdančiųju elgesys L.Girskienei primena vaikų žaidimus smėlio dėžėje: „Prabilus opozicijos atstovui, vienas liberalas demonstratyviai palinkdavo ant stalo, garsiai imituodamas knarkimą apsimesdavo, kad miega.  Paskui ar tik ne tas pats politikas tarybos posėdžiuose net kudakuoti kaip višta pradėjo“.

Panašiai kaip L.Girskienė Klaipėdos tarybos posėdžiuose jaučiasi dar viena opozicijos atstovė - jos bendražygė Seimo nario Naglio Puteikio žmona Nika Puteikienė. Ji  pripažino irgi kenčianti valdančiosios daugumos "džentelmenų" patyčias, bet dar laikosi ir trauktis iš tarybos neketina.

N.Puteikienė tikisi, jog L.Girskienės mestas iššūkis miesto tarybai etikos sargus galbūt privers principingai vertinti ne tik opozicijos, bet visų išrinktųjų, pirmiausiai liberalų, veiklą: „Jų poelgiai kartais irgi peržengia politikams privalomo elgesio ir etikos normų ribas“.

Strėlės valdančiajai daugumai

Anksčiau dvi kadencijas Seime dirbusį V.Grubliauską suglumino L.Girskienės kaltinimai buvusiems kolegoms. Meras tikino, jog kaip tarybos posėdžių pirmininkas visada stengiasi palaikyti tvarką, griežtai pasisako prieš užgauliojimus ir patyčias per diskusijas miestui reikšmingais klausimais.

L.Girskienės ašaros V.Grubliausko, regis, nesujaudino: „VTEK dar turėtų įvertinti ir tai, kad būdama tarybos nare ir daugiabučių bendrijos pirmininke ji vienos patalpos nuomos sutartį pasirašė su Seimo nariu Dainiumi Kepeniu, kurio padėjėjos, sekretorės funkcijas atlieka“.

Net pasitraukusi iš politikos L.Girskienė ginklų nesudeda - etikos sargams rekomendavo atkreipti dėmesį į vicemerą Artūrą Šulcą: „Šis liberalas, vadovavęs savivaldybės bendrovės „Klaipėdos vanduo“ stebėtojų tarybai, per rinkimus naudojosi tos pačios įmonės vadovo parama. Argi tai normalu ir leistina ?“

Klaipėdos tarybos Etikos komisija pirmadienį svarstė dar vieną L.Girskienės prašymą - ji reikalavo ištirti, ar V.Grubliauskas nepažeidė politikų elgesio kodekso, kai jo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje atsirado N.Puteikienę esą įžeidžiantis piešinys su komentarais.

„Kodėl jis savo profilyje nesusilaiko nuo kitų tarybos narių orumą žeidžiančių komentarų ? Mero mintys buvo tiražuojamos kituose leidiniuose. Ar toks elgesys nesikerta su padorumu, su principinėmis etikos ir moralės normomis, ar nežemina jo atstovaujamos valdžios institucijos prestižo ?“, - klausė L.Girskienė.

Meras užgaulių koliažų nepaišė

Posėdyje nedalyvęs V.Grubliauskas savo laiške Etikos komisijai aiškino nesiekęs įžeisti ar pažeminti nė vieno viešojo asmens, o tik norėjęs išsakyti savo nuomonę dėl viešojoje erdvėje neatsakingai skleidžiamos informacijos, klaidingų kaltinimų, apibendrintai kalbėjęs apie įsigalintį neigiamą reiškinį.

"L.Girskienės minimas „Facebook“ paskiroje pasirodęs koliažas su komentaru – ne mano, o kito autoriaus darbas. Nežinau, kodėl viešojoje erdvėje išliko tik dalis pasidalyto komentaro ir mano minčių. Gal specialiai taip padaryta - kam nors knietėjo mane sukompromituoti ?“, - nedorų kėslų neatmeta V.Grubliauskas.

Meras nesiėmė vertinti, ar jo paskyroje  atsidūrusio nemenko “Facebook" lankytojų dėmesio sulaukusio piešinio herojus,  tapatinamas su N.Puteikiene, yra panašus į pasakų herojų ar į kokį nors viešąjį asmenį. Komentaruose konkrečiai paminėtas tik klaipėdietis fotomenininkas Darius Vaičekauskas.

„Jeigu komentaruose įžvelgiama sąsajų su vienais ar kitais viešaisiais asmenimis, panašu, jog tai tik patvirtina mano minčių teisingumą“, - teigė V.Grubliauskas.

L.Girskienė įsitikinusi, jog šį kartą buvo įžeistas ne koks nors stebuklinių pasakų herojus, o konkretus asmuo, tarybos narė N.Puteikienė, tačiau etikos sargai tyrimo dėl jos skunde nurodomo piešinio ir komentarų „Facebook“ erdvėje nusprendė nepradėti.

„Nežinome, ar N.Puteikienė  įsižeidė, ar atpažino save koliaže. Jeigu tai būtų civilinė byla, L.Girskienė negalėtų teikti ieškinio dėl kito asmens interesų gynimo - žmonės už savo garbę ir orumą  kovoja patys. o ne kitiems deleguoja šias funkcijas“, -  sakė Etikos komisijai vadovaujanti teisininkė Aldona Staponkienė.

 

 

 

 

 

 

 

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.