Seimas atliks tyrimą dėl galimo poveikio politikams ir institucijoms

Seimas ketvirtadienį pavedė Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) atlikti tyrimą dėl galbūt neteisėtos įtakos politikams, politiniams procesams bei institucijoms.

Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 19, 2017, 5:21 PM, atnaujinta Oct 19, 2017, 5:33 PM

Už tai, kad komitetas imtųsi tokio tyrimo, balsavo 80 Seimo narių, prieš buvo du, susilaikė 9 parlamentarai. Išvadą komitetas turi pateikti iki gegužės 1 dienos. Jis dirbs platesnius įgaliojimus turinčios laikinosios komisijos teisėmis.

Anksčiau tokio tyrimo idėją kritikavęs „valstietis“ Povilas Urbšys  ketvirtadienį teigė, kad šiuo Seimo sprendimu paaiškės, „ar mes pribrendę valstybę išvaduoti iš politinės korupcijos gniaužtų, ar dar kartą politinės korupcijos tyrimą paversime politiniu šou“.

„NSGK pirmininkas po atlikto Mindaugo Basčio tyrimo mums iš šios tribūnos konstatavo, kad šis tyrimas leido užčiuopti tik ledkalnio viršūnę. V.Bakas paragino nebijoti leistis gilyn ir pakvietė Seimą atlikti nuodugnų parlamentinį tyrimą“, – kalbėjo P.Urbšys, tačiau balsuodamas dėl nutarimo susilaikė.

Socialdemokratas Juozas Olekas tvirtino, kad „tokie tyrimai ne tik didina įtampą viduje, ne tik kiršina ir verčia Lietuvos žmones abejoti mūsų tarnyste Lietuvos valstybei, bet ir sulaukia tarptautinio įvertinimo“.

„Aš labai kviečiu pagalvoti ir labai aiškiai atsakyti, ar mes žinome, ką pradedame tirti“, – sakė J.Olekas, pats dirbantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, tačiau Seimui balsuojant dėl sprendimo atlikti tyrimą buvęs „už“.

Laikinosios komisijos teises įgijęs NSGK aiškinsis, „ar palaikomais ryšiais su grėsmę valstybės interesams galinčiais kelti asmenimis buvo siekta daryti neteisėtą poveikį valstybės institucijoms priimant sprendimus ar neteisėtą įtaką politikams arba politiniams procesams“.

Dar komitetas tirs, ar buvo politinių partijų, pavienių politikų veiklos finansavimo atvejų, galinčių kelti grėsmę valstybės interesams, kai siekta daryti neteisėtą poveikį valstybės institucijoms arba politiniams procesams. Taip pat  ar buvo grėsmę valstybės interesams keliančių atvejų, kai neteisėtas poveikis darytas siekiant paveikti situaciją strategiškai svarbiuose nacionaliniam saugumui ūkio sektoriuose.

Parlamentinį tyrimą inicijavo NSGK vadovas V.Bakas, atsirėmęs ankstesniu tyrimu dėl socialdemokratų frakcijos atstovo M.Basčio ryšių su Rusijos naudai dirbančiais asmenimis. Seime konstatavus, kad jo ryšiai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, M.Basčiui pradėtas apkaltos procesas.

Seime pradėjus svarstyti šią iniciatyvą, buvo registruotas siūlymas tyrimą perduoti Antikorupcijos komisijai, taip pat papildyti klausimyną. V.Bakas nuogąstavo, kad šiais siūlymais tyrimas „bus paskandintas“, tačiau Seimas jiems nepritarė. Siūlymą perduoti tyrimą Antikorupcijos komisijai atsiėmė patys iniciatoriai.

Tyrimo iniciatyvą savo parašais buvo parėmę 46 parlamentarai, daugiausia – iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos, tačiau vėliau dokumentą pasirašę keli „tvarkiečiai“ savo parašus atšaukė, bet parašų užteko tyrimui inicijuoti.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.