Vytautas Bruveris. Tokio valdančiųjų įžūlumo Lietuva dar nematė

Mes nepajudinami ir vis stipresni, o savo jėgą naudosime nepaisydami jokių barjerų. Tokią žinią prasidėjus naujam politiniam sezonui pasiuntė valstiečiai su vedliu R.Karbauskiu priešakyje, taip pat jų politiniai bendrakeleiviai, atsidėkodami už trupinius nuo valdžios stalo.

 Vytautas Bruveris.
 Vytautas Bruveris.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 15, 2018, 1:25 PM

Jau nuo šios Seimo kadencijos pradžios buvo aišku, kad vienintelis realesnis pavojus valstiečių daugumai slypi ne išorėje, o viduje – jei dėl kokių nors priežasčių kiltų didesnio masto maištas ar R.Karbauskis ne juokais susikibtų su premjeru S.Skverneliu.

Pastarojo konflikto tikimybė – jau seniai arti nulio, o ją prie šios žymos dar labiau priartino valstiečių vadovo apsisprendimas premjerą vis dėlto komandiruoti į prezidento rinkimus.

Masinio frakcijos pilkasermėgių maišto prieš savo tijūną tikimybė irgi buvo nedidelė. Užtat galvą prieš R.Karbauskį bandžiusio kelti J.Džiugelio egzekucija šią savaitę buvo nuožmi – grasinant ikiteisminiais tyrimais, kaltinant korupcija ir perspėjant, kad reikės atsisveikinti su Neįgaliųjų teisių komisijos vadovo postu.

Stebint, kaip dauguma valstiečių klusniai, o kai kurie net entuziastingai pritarė viešai egzekucijai, buvo akivaizdu, kad baimės pamoka išmokta labai gerai ir gal net nereikėjo, kad ji būtų tokia griežta.

Šią savaitę savo valdžią valdantieji sukniedijo ir popieriuje – prie valstiečių ir „socialdarbiečių“ koalicijos prisijungė „tvarkiečių“ frakcija.

Daugelis iškart prisiminė, kaip neseniai R.Karbauskis prisiekinėjo nieku gyvu nesidėti su korupcija įtariamomis Darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijomis, o dar nuožmesnį opozicijos veikėją negu konservatoriai vaidinęs žalias „tvarkiečių“ lyderis R.Žemaitaitis valstiečius vadino gandragalviais.

Dabar tas pats R.Karbauskis tam pačiam R.Žemaitaičiui sumeistrauja šeštą Seimo vicepirmininko kėdę, nors anksčiau buvo sakęs, jog tų kėdžių per daug. Ko nepadarysi dėl pozicijų Seime sucementavimo.

Tuo metu persikrikštijusio R.Žemaitaičio ir jo sekėjų motyvai, ko gero, yra ne tik postai, buvimo valdžioje nauda, bet ir savo pozicijų sustiprinimas, partijoje vis stiprėjant maišto bangai. O jeigu ta banga pirmininką vis dėlto nušluotų, bent asmeninė politinė karjera ne taip susvyruotų.

Pats R.Žemaitaitis kol kas atsainiai kalba, kad į partijos lyderius vėl siūlomas europarlamentaras R.Paksas, nei šioks, nei toks P.Gražulis ar K.Komskis iš Pagėgių – tik keli zuikiai, kurių maištavimas net nevertas dėmesio.

Bet kuriuo atveju dabartinė sumaištis „tvarkiečių“ stovykloje rodo, kad be nemažų nuostolių partijai šios rietenos nesibaigs. O tai dar labiau susilpnins vienus iš valstiečių konkurentų dėl tų pačių rinkėjų.

Valdantieji – ne tik valstiečiai, bet ir prie jų prisišlieję palydovai – toliau stiprina savo valdžią kovodami su priešininkais, pasitelkę net įstatymų ir Seimo procedūrų svertus.

Viena vertus, tai nieko nauja. Kita vertus, nauja tai, jog sunku prisiminti, kad kurie nors valstiečių pirmtakai būtų tai darę taip atvirai ir įžūliai.

Atskilę nuo socialdemokratų „socialdarbiečiai“ neteko valstybės biudžeto dotacijų. Todėl parengė įstatymo pataisas, numatančias, kad dotacijos partijoms skirstomos nebe pagal pastaruosiuose rinkimuose surinktus balsus ir jų procentus, bet pagal tuo momentu turimus mandatus.

Vadinasi, iš socialdemokratų būtų atimti keli šimtai tūkstančių eurų ir atiduoti „socialdarbiečiams“.

Nepaisant iš visų pusių pasipylusios kritikos, šaukiant, kad tai atvira politinė korupcija, šios pataisos valdančiųjų pastangomis toliau rieda į priekį. Pataisose, be kita to, įrašyta, kad būtų didinamos dotacijos ir tautinių mažumų partijoms.

Ta pačia kryptimi juda ir kitas po kairiųjų rietenų pagimdytas valdančiųjų projektas – savivaldos ir Europarlamento rinkimuose būtų draudžiama dalyvauti tiems, kurie per pastaruosius dešimt metų yra nuteisti dėl korupcinių nusikaltimų. Kaip tik toks yra socialdemokratų lyderis G.Paluckas.

Sunku įžvelgti kitokį šios pataisos motyvą, kaip kairiųjų veteranų kerštą juos įveikusiam geltonsnapiui. O valstiečiai vėlgi suinteresuoti, kad liktų kuo mažiau varžovų būsimoje medžioklėje dėl tų pačių rinkėjų balsų.

Politinė kova su opozicija ir prezidente, netgi S.Skvernelio prezidento rinkimų kampanija, matyt, susijusi su Seime kurstomais parlamentinių tyrimų, aprėpiančių laikotarpį nuo 2008 iki 2016 metų, laužais.

Kita vertus, kodėl galima tirti vienų politikų veiklą, o kitų – ne?

Lyg tyčia, tyrimas turėtų būti baigtas prieš pat prezidento rinkimus, o jo taikiklyje – buvusios kairiųjų ir dešiniųjų Vyriausybės bei šių partijų elitas.

Priedo – ir D.Grybauskaitė, nors R.Karbauskis, anksčiau šalies vadovei grasinęs apkalta, šią savaitę jau sakė, kad ji gal neverta didelio tyrėjų dėmesio.

Į tas pačias figūras dar aiškiau nusitaikė Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, tiriantis, kas kaltas dėl maždaug prieš dešimtmetį smogusios ekonominės krizės ir jos padarinių.

Negana to, senas skandinaviškų bankų priešas komiteto pirmininkas S.Jakeliūnas užsimojo į apklausas iškviesti ir buvusį SEB banko ekonomistą G.Nausėdą.

Biudžeto ir finansų komitete esantys konservatoriai konstatavo, kad tokie užmojai dėl bankininkų greičiausiai yra ir valstiečių puolimas prieš galimą konkurentą prezidento rinkimuose. Gulę kryžiumi prieš tai ir net palikę komiteto posėdį dešinieji netiesiogiai patvirtino, kad G.Nausėda – vienas jų favoritų.

Apibendrinant galima pasakyti, kad valstiečių jėgos demonstravimas ir savo pozicijų tvirtinimas ne tik Seime, bet ir visoje valstybėje bus pagrindinis artimiausių politinių sezonų procesas.

Greičiausiai tik artėjantys rinkimai parodys, ar jiems tai pavyks įgyvendinti.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.