Ekspertai negailestingi: V. Pranckietis – niekam nereikalingas šiaudinis vadovas

Galimybė išlikti Seimo pirmininko poste Viktorui Pranckiečiui – menka, teigė politologai. Anot jų, V.Pranckiečiui reiškiami kaltinimai nepateikus Valstybės saugumo departamento informacijos apie Iriną Rozovą bus lemtingi, nes taip jis prarado ir opozicijos palaikymą.

Politologų teigimu, V.Pranckietis – paramos Seime neturintis šiaudinis vadovas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Politologų teigimu, V.Pranckietis – paramos Seime neturintis šiaudinis vadovas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Politologų teigimu, V.Pranckietis – paramos Seime neturintis šiaudinis vadovas.<br>T.Bauro nuotr.
Politologų teigimu, V.Pranckietis – paramos Seime neturintis šiaudinis vadovas.<br>T.Bauro nuotr.
Viktoras Pranckietis Ir Ramūnas Karbauskis.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Viktoras Pranckietis Ir Ramūnas Karbauskis.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Viktoras Pranckietis.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Viktoras Pranckietis.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Politologas Lauras Bielinis.<br>D.Umbraso nuotr.
Politologas Lauras Bielinis.<br>D.Umbraso nuotr.
Politologas Virgis Valentinavičius.<br>R.Neverbicko nuotr.
Politologas Virgis Valentinavičius.<br>R.Neverbicko nuotr.
Viktoras Pranckietis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Viktoras Pranckietis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Viktoras Pranckietis<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Viktoras Pranckietis<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Viktoras Pranckietis<br>D.Umbraso nuotr.
Viktoras Pranckietis<br>D.Umbraso nuotr.
Viktoras Pranckietis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Viktoras Pranckietis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (10)

Paulina Levickytė, ELTA

Aug 23, 2019, 3:14 PM, atnaujinta Aug 23, 2019, 3:27 PM

Kita vertus, ekspertų teigimu, V.Pranckiečio pasitraukimas iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos yra dar vienas veiksnys opozicijai pakeisti savo nuomonę apie Seimo vadovą.

Pasak politologų, niekam nereikalingas šiaudinis Seimo pirmininkas, kuris neturi rimtos paramos Seime.

Galimybes išlikti poste mažina I.Rozovos istorija

„I.Rozovos atvejis V.Pranckiečiui greičiausiai kainuos postą ir tai būtų logiška. Niekam nereikalingas šiaudinis Seimo pirmininkas, kuris neturi rimtos paramos Seime (...) Situacija pakankamai aiški – R.Karbauskis bet kuria kaina nori pašalinti V.Pranckietį.

Tuo tarpu V.Pranckietis bet kuria kaina, įskaitant orumą ir savigarbą, bando išsilaikyti tame poste. Kadangi R.Karbauskis rado būdą pritraukti bent kažką iš opozicijos I.Rozovos popieriais, tai V.Pranckiečio galimybės likti poste mažėja“, – Eltai sakė Mykolo Romerio universiteto docentas Virgis Valentinavičius.

Pasak docento, opozicijai ginti Seimo pirmininką neapsimoka, nes jis nebeturi jokio palaikymo Seime.

„Opozicijai visiškai neapsimoka ginti V.Pranckiečio, kadangi jis – politinis nulis. Ką jie laimės, jei apgins? Valdančioji dauguma vis viena galės daryti sprendimus, nes turi balsų daugumą“, – teigė jis.

Politikos ekspertui pritarė ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis.

„Žingsnis, kai jis pareiškė, kad išeina iš partijos, iš tikrųjų savotiškai sudėliojo į vietas visų pozicijas ir išlaisvino patį V.Pranckietį nuo daugelio įtampų. Tuo pačiu opozicijai jis tampa figūra, kuri nebetenka politinio dėmesio, kuris buvo anksčiau susietas su jo buvimu partijoje.

V.Pranckiečiui bus sudėtinga išsilaikyti poste. Balsavimas, matyt, bus dramatiškas ir ne jo naudai“, – teigė L.Bielinis.

Opozicija kenkia pati sau

V.Valentinavičius, R.Karbauskio bei V.Pranckiečio konflikte įvertino ir opozicijos vaidmenį. V.Valentinavičius tikino, kad opozicija turėtų kritikuoti Vyriausybės darbus bei teikti savo pasiūlymus realioms problemoms spręsti šalyje.

O dabar kišdamasi į politines machinacijas su valstiečiais, pasak eksperto, opozicija kenkia pati sau prieš artėjančius Seimo rinkimus.

„Opozicija, mano galva, užsiimdama tokiais dalykais kaip V.Pranckiečio gynyba, Vyriausybės patvirtinimo teisėtumo ginčijimas ir panašiais, demonstruoja savo silpnumą, o tai naudinga R.Karbauskiui.

Valdantiesiems pavojingiausias dalykas būtų jų Vyriausybės kokybės ir politinio turinio kritika. Kas yra svarbiau – Seimo pirmininkas ar kokia yra Lietuvos švietimo padėtis? Opozicijai savo energiją reikėtų sutelkti į politikos kritiką, Vyriausybės neįgalumo kritiką ir siūlyti savo problemų sprendimo alternatyvas švietime ir sveikatos apsaugoje.

Jei opozicija to nedaro ir užsiima niekais, kas žmonėms nelabai rūpi, tai yra labai prastas pasirengimas artėjantiems Seimo rinkimams“, – teigė jis.

Abu politologai taip pat sutiko, kad V.Pranckietis, rimtai neįvertinęs VSD pažymos apie I.Rozovą, padarė lemtingą klaidą. Pasak V.Valentinavičiaus, I.Rozovos ataskaita kur kas rimtesnė nei Mindaugo Basčio.

„Pažyma bei I.Rozovos įtarimai yra labai rimti. Tai prilygsta Savisaaro skandalui Estijoje. Rinkimų finansavimas iš užsienio yra negalimas, tai yra labai rimtas nusižengimas, tuo labiau finansavimas iš nedraugiškiausios valstybės regione, kurios polinkis kištis į rinkimus išaiškėja net JAV ir Europos valstybėse, jau nekalbant apie Lietuvą. I.Rozovos pažyma yra labai rimtas dalykas ir jis yra žymiai rimtesnis negu M.Basčio, todėl reakcija turi būti atitinkama“, – teigė jis.

Savo ruožtu L.Bielinis teigia, kad Seimo pirmininkui nepadeda ir pačios I.Rozovos situacijos nekomentavimas. Anot eksperto, dėl jos tylėjimo kyla dar daugiau įtarimų.

„Dokumentas vertas dėmesio ir pačios I. Rozovos pozicija yra įdomi. Ji neišreiškė, kategoriškai neišsakė santykio su šia pažyma. (...) Jos bandymai nepasakyti arba nutylėti sukelia daugiau jai pavojų, negu jos tiesus ir aiškus pasakymas, kuris būtų visiems suprantamas ir visiems lengvai paaiškinamas. Šiuo atveju išsisukinėdama šio dokumento fone ji atrodo įtartinai“, – sakė L.Bielinis.

Kalba apie interpeliaciją

ELTA primena, kad pirmadienį įsisiūbavus skandalui dėl I.Rozovos neatskleistų ryšių, R.Karbauskis leido suprasti, kad interpeliacija V.Pranckiečiui gali būti taikoma ne tik kaip pretekstu naudojant vasaros pradžioje pasirašytą koalicinę sutartį.

Valstiečių lyderio teigimu, esama ir kitų aplinkybių, galinčių tapti rimtu pretekstu versti trauktis atsisakantį V.Pranckietį iš posto. Pirmiausia tai užlaikytos Valstybės saugumo departamento informacijos apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos narę I.Rozovą istorija.

Pasak jo, remiantis šiuo faktu, nepasitikėjimą V.Pranckiečiu gali pareikšti ir opozicija.

Seimo pirmininko ketvirtadienį pasidalintoje Valstybės saugumo departamento pažymoje dėl I.Rozovos patikrinimo teigiama, kad parlamentarė ilgą laiką palaikė neformalius ryšius su Lietuvoje rezidavusiais Rusijos diplomatinio korpuso atstovais ir jų neatskleidė.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį paskelbė inicijuojantis parlamentinį tyrimą, kuriame bus aiškinamasi, ar I.Rozovai gali būti pradėtas apkaltos procesas.

NSGK pirmininkas Dainius Gaižauskas taip pat teigė, kad planuojama aiškintis, kaip vertinti Seimo pirmininką ir buvusį NSGK vadovą, seniai iš žvalgybos pažymų žinojusius apie nuslėptus I.Rozovos ryšius, bet nesiėmusius veiksmų užkardyti grėsmes nacionaliniam saugumui.

V.Pranckietis tvirtina, kad iš savo pusės yra padaręs viską, ką reikėjo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Lietuva tiesiogiai“: prezidentiniai debatai ar parodija?