Verslas priešinasi alkoholio ribojimams lauko kavinėse, o A. Veryga kalba apie skęstančiuosius

Vyriausybės ir verslo asociacijų atstovai antradienį peržiūrėjo ir aptarė nuo 2020 metų numatytas alkoholio ribojimo priemones. Verslas siekia atšaukti kitąmet turintį įsigalioti draudimą prekiauti alkoholiu sezoninėse lauko kavinėse.

A. Veryga stojo už draudimą pardavinėti alkoholį paplūdimiuose – ištraukė skenduolių statistiką.<br> lrytas.lt koliažas
A. Veryga stojo už draudimą pardavinėti alkoholį paplūdimiuose – ištraukė skenduolių statistiką.<br> lrytas.lt koliažas
Vyriausybės ir verslo asociacijų atstovai antradienį peržiūrėjo ir aptarė nuo 2020 metų numatytas alkoholio prieinamumo ribojimo priemones.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Vyriausybės ir verslo asociacijų atstovai antradienį peržiūrėjo ir aptarė nuo 2020 metų numatytas alkoholio prieinamumo ribojimo priemones.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Vyriausybės ir verslo asociacijų atstovai antradienį peržiūrėjo ir aptarė nuo 2020 metų numatytas alkoholio prieinamumo ribojimo priemones.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Vyriausybės ir verslo asociacijų atstovai antradienį peržiūrėjo ir aptarė nuo 2020 metų numatytas alkoholio prieinamumo ribojimo priemones.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Aurelijus Veryga<br>T.Bauro nuotr.
Aurelijus Veryga<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Sep 3, 2019, 3:36 PM, atnaujinta Sep 4, 2019, 10:34 AM

Pardavinėti jį galėtų lauko kavinės, esančios ne toliau kaip 40 metrų nuo stacionarios kavinės. Teigiama, kad dėl to būtų uždarytos apie 150 lauko kavinių. 

Valdžia kalba apie skęstančiuosius

Po susitikimo su verslo atstovais valdžios atstovai Vyriausybėje akcentavo draudimus prekiauti alkoholiu šalia vandens telkinių, sumažėjusį alkoholio vartojimą ir skęstančiuosius.

„Visos pusės išsakė argumentus. Vyriausybės kancleris teisingai paminėjo, kad tos priemonės, kurios buvo taikytos, davė gerų rezultataų ir esame teisingame kelyje. Artėjame prie to rezultato, kurio ir norėjome“, – apie šiuo metu taikomus alkoholio apribojimus teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Ministras iškėlė klausimą, ar verta, ar neverta nuo 2020 metų taikyti didesnius apribojimus: „Mano supratimu – verta. Bet yra įvairių nuomonių, todėl reikia išklausyti ir išgirsti įvairius argumentus.

Šiandien buvo daug diskutuojama, ar tai yra taikli priemonė tos vadinamos paplūdimių kavinės, kur alkoholiu prekiaujama. Tikrai visos pusės išsakė argumentus – asocijuotos verslo struktūros, Savivaldybių asocijacija, sveikatos specialistai. Kiekviena pusė turi savą ir kitokią nuomonę.

Priminsiu, kad priemonė buvo siūlyta dėl to, kad visgi turime problemą žmonių, kurie neblaivūs nuskęsta. Pasižiūrėjus į duomenis, yra 61 procentas neblaivių iš tų, kurie nuskendo.

Tai yra problema. Diskusijose buvo paminėta, kad tai nėra priemonė, kuri turėtų masiškai sumažinti vartojimą, nes ji skirta tam tikrai labai specifinei auditorijai.

Šiuo atveju kalbame ne apie kavines, bet jų buvimo vietą ir kur žmonės vartoja alkoholinius gėrimus. Ir pirmiausia kalbame apie paplūdimius, nes čia buvo pagrindinis tikslas. Tikrai niekas neturi nuostatos kovoti su kavinėmis ir restoranais.

Ar tokia priemonė išspręstų alkoholizmo problemą? Jūs turbūt sutiksite, kad žmogus, pirmą kartą išgėręs toje kavinėje, gali ir nuskęsti, ir nebūtinai jis turi būti alkoholikas ar intensyviai girtaujantis“, – svarstė ministras.

Ministras kartu su komanda planuoja kreiptis į visuomenę ir atlikti apklausas.

Ribojimus dar svarstys Vyriausybė

Pasak Vyriausybės kanclerio Algirdo Stončaičio, Vyriausybė artimiausiu metu svarstys nuo kitų metų įsigaliosiančias naujas alkoholio prieinamumo ribojimo priemones. Pasak jo, antradienį vyko pirmoji diskusija, ateityje jų bus daugiau ir bus sprendžiama, ar verta siūlyti Seimui jų atsisakyti.

„Turėjome pirmąsias diskusijas. Kadangi dalyvavo trijų ministerijų vadovai, ministerijos sieks įvertinti diskusijoje girdėtus argumentus, jei reikės, dar su specialistais rengs diskusijas“, – teigė A. Stončaitis.

Jo teigimu, norima išklausyti visų pusių nuomonę dėl naujų priemonių, taip pat suformuoti bendrą ministrų kabineto nuomonę šiuo klausimu.

„Diskutavome dviem klausimais, pirmas, dėl kurio visi sutiko, kad taikytos alkoholio prieinamumo ir vartojimo ribojimo priemonės tikrai davė labai realius rezultatus. Antroji dalis – pradėtos diskusijos dėl priemonių, kurios turėtų įsigalioti“, – sakė A. Stončaitis.

Ekonomistai nesutinka su naujais draudimai

Diskusijoje dalyvavęs ekonomistas Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto dėstytojas Algirdas Bartkus džiaugėsi, kad buvo bendrai suprasta, jog šis pasiūlymas nėra skirtas alkoholiui mažinti, o nelaimingiems atsitikimams mažinti.

„Džiaugiuosi, kad apie tai kalbama kaip apie priemonę sumažinti nelaimingų atsitikimų skaičių, bet nėra orientuota į tai, kad būtų mažinamas alkoholio vartojimas“, – teigė jis.

Taip pat pabrėžė, kad oficialiuose dokumentuose yra akcentuojamos būtent alkoholio vartojimo problemos.

„Pagrindinė priežastis, kodėl pardavimai smuktų, yra ta, kad alkoholio tenai nepirktų. O nepirktų progomis alkoholį vartojantys asmenys. Tai reiškia, jog šita priemonė savo tiksline auditorija turi anaiptol ne tuos žmones, kurie yra alkoholizmo liūne, ir ne tuos, kurie yra piktnaudžiaujantys alkoholiniais gėrimais“, – sakė A. Bartkus. 

Susistikime dalyvavausi ekonomistė, Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto mokslininkė Vita Karpuškienė sakė, jog, norint gelbėti skęstančius žmones, nebūtina riboti alkoholio prekybos. Ji siūlo geriau stiprinti pajūrio gelbėjimo komandas.

Pasak jos, numatytų priemonių įgyvendinimas pareikalaus labai daug žmogiškųjų ir finansinių išteklių. 

Kavinės gali nebeišsilaikyti

Maitinimo įstaigų atstovai yra teigę, kad tokia tvarka iškraipys konkurenciją rinkoje – dalis kavinių be alkoholio pardavimų vasarą neišsilaikys.

Nuo 2020 metų vasaros sezono metu alkoholiu nebus galima prekiauti kurortų lauko kavinėse, poilsio bei turizmo vietose – pliažuose, parkuose, aikštėse.

Savivaldybės nebeišduos tokių licencijų.  

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.