Išsigandę, kad advokatai susekė galimai nusikalstamai besielgiantį vieną STT darbuotoją, jo vadovai nusprendė ginti puldami – ant advokatų užsiundė kriminalistus.
Savotiškos sekimo varžybos baigėsi netikėtai – informacija apie įtartinus STT tyrėjo veiksmus tapo žinoma ne tik šios tarnybos vadovams, bet ir visai visuomenei.
Kas paaiškėjo apie du mėnesius sektus ir šią savaitę sulaikytus advokatus?
Tai, kad jie lankėsi STT ir įspėjo aukštus pareigūnus apie galimai neteisėtą vieno tyrėjo veiklą – galimą poveikį teisėjui, taip pat tyrimo medžiagos perdavimą su byla susijusiam Latvijos verslininkui.
Tiria buvę kolegos
Kas padarė didesnį nusižengimą – tyrėjas ar jį demaskavę advokatai – toliau aiškinasi įvairių tarnybų pareigūnai.
Dėl advokatų pateiktos informacijos apie STT tyrėją Renatą Martišių tyrimą pradėjo ir iki šiol tęsia šios tarnybos imuniteto padalinys.
Ikiteisminį tyrimą prieš advokatus pradėjo Kriminalinės policijos biuras – institucija, kurioje prieš įsidarbindamas STT dirbo galimai neteisėtai veikęs R.Martišius.
Įtarimai trims advokatams – Giedriui Danėliui, Valdui Rakauskui ir Dainiui Baronui – buvo pareikšti tą pačią dieną, kai Vilniaus apygardos administracinis teismas kitoje byloje pripažino neteisėtu STT atsisakymą teikti informaciją Lietuvos advokatūrai.
Teisėjai išleido į laisvę
Žinomas advokatas G.Danėlius dvi paras praleido areštinėje. Prokuroras jį prašė suimti dviem savaitėms, tačiau teismas tam neįžvelgė pagrindo.
Teismo pritarimo nesulaukė ir prašymas mėnesiui suimti verslininką, bendrovės „Solis Tribus“ akcininką Antaną Petrošių.
Jau baigiamoje tirti Nacionalinio kraujo centro byloje A.Petrošius įtariamas padėjimu piktnaudžiauti, o G.Danėlius yra vienas jo advokatų.
Kiek vėliau, nei numatyta įstatyme, iš areštinės išleistas advokatas G.Danėlius tikino tiktai atlikęs savo konstitucinę pareigą – pateikęs gautą informaciją apie galimai neteisėtus STT pareigūno veiksmus.
Jo įspėjimus šią informaciją pateikti teismui arba paviešinti žiniasklaidoje STT pareigūnai pavadino šantažu.
Nustebino pareigūno žinutės
G.Danėlius teigė neviršijęs advokato įgaliojimų, todėl neturėtų būti persekiojamas dėl tiesioginės savo veiklos.
Jis teigė, jog STT perduota informacija buvo pareigūno R.Martišiaus susirašinėjimas su kolegomis šifruotų pokalbių programėle „Viber“.
„Iš jų paaiškėjo, kad tas pareigūnas leidžia sau prieš posėdį užeiti į kabinetą pas teisėją ir daryti poveikį dėl įtariamojo suėmimo, taip pat apie atliekamus kriminalinės žvalgybos veiksmus pranešti galimam tos kriminalinės žvalgybos užsakovui, Latvijos verslininkui“, – BNS kalbėjo advokatas.
Ėmė persekioti pranešėją
Nusprendęs, kad tai turėtų žinoti ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje atliekanti STT, vasario mėnesį G.Danėlius ją parodė tyrėjai Vilijai Kerbelienei.
Advokatui susidarė įspūdis, kad tyrėja juo nepatikėjo.
Advokatui ji pažadėjo apie tai pranešti vadovybei, tačiau paklausta po kiek laiko atsakė dar nepranešusi.
„Tyrėja formaliai nepatikėjo, bet pasirodo, kad patikėjo. Ji man pamelavo, kad nepranešė vadovybei, nors iš tikrųjų pranešė, bet, užuot rimtai įvertinę informaciją, jie pradėjo mano baudžiamąjį persekiojimą“, – BNS pasakojo G.Danėlius.
Jis teigė STT vadovui Žydrūnui Bartkui šios informacijos neperdavęs ir su juo nebendravęs.
STT vadovas šantažu puolė skųstis iš karto po advokatų sulaikymo. Pareigūno teigimu, tiesiai pas jį išdrįsę ateiti advokatai ultimatyviai reikalavo, kad būtų priimtas vienas ar kitas sprendimas.
Tikisi atsiprašymo
„Aš manau, jog Ž.Bartkus turės tvirtybės paneigti, kad esu jį šantažavęs, nes šio pono šiais metais nesu matęs. Apskritai nesu niekaip su juo bendravęs. Jeigu jis teigė, kad aš jį šantažavau, tai ponas meluoja ir turėtų tai paneigti“, – kalbėjo G.Danėlius.
Jo žodžiais, V.Kerbelienės atsiprašymas taip pat būtų gana orus veiksmas: „Tačiau negaliu jiems dalinti patarimų, nes asmenys jautrūs, gali palaikyti grasinimu.“
Nors Ž.Bartkus nenurodė advokatų pavardžių, vėliau paaiškėjo, jog informaciją jam perdavė V.Rakauskas.
Žinias perdavė konkurentui
G.Danėlius teigė informacijos apie R.Martišių gavęs dirbdamas savo įprastą darbą: „Advokatui leidžiama bendrauti su žmonėmis, rinkti informaciją, jeigu jis nenaudoja proceso prievartos priemonių, tokių aš tikrai nenaudojau.“
Sužinojęs, kad STT pareigūnas galbūt elgėsi neteisėtai, advokatas pirmiausia nusprendė įspėti šios institucijos vadovus: „Kaip advokatas, manau, padariau tinkamiausią veiksmą, nes kreidelėmis S.Daukanto aikštėje aš nerašinėsiu – ne tam yra advokato veikla.“
Iš STT pareigūno susirašinėjimo „Viber“ programėle advokatas teigė supratęs, jog STT tyrėjai džiaugėsi tuo, kad galėjo užeiti pas teisėją, paveikti, kad jis paskirtų suėmimą.
Užfiksuota, kad STT pareigūnas su kitu kolega tarėsi apie galimybę informuoti Latvijos verslininką Aleksandrą Cesą, kuris, anot G.Danėliaus, Nacionalinio kraujo centro byloje buvo kriminalinės žvalgybos užsakovas.
Advokato teigimu, latvis – buvęs KGB agentas, todėl tyrėjai V.Kerbelienei jis pateikė ir A.Ceso KGB darbuotojo pažymėjimo kopiją.
Įsikišo į verslo reikalus?
Anot G.Danėliaus, tyrėja V.Kerbelienė jam patvirtinusi, kad tai yra R.Martišiaus susirašinėjimas, o vėliau tai patvirtino ir jam pateikti įtarimai.
„Aš manau, tai yra tik mano kuklus įsitikinimas, kad STT agentui nedera vaikščioti pas teisėjus įtikinėjant, jog reikia vieną ar kitą asmenį suimti, ir manau, kad tikriausiai nedera informuoti apie atliekamus kriminalinės žvalgybos veiksmus kitų civilių, ne Lietuvos Respublikos asmenų, dar, be to, galimai turinčių interesų dėl kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminio tyrimo sėkmės“, – kalbėjo G.Danėlius.
Advokatui susidarė įspūdis, kad STT pasitarnavo perskirstant kraujo plazmos rinką: „Latvijos verslininkas buvo suinteresuotas, kad ta rinka būtų atimta iš Lietuvos verslininko, ir jis tai pasiekė STT rankomis.“
Klausėsi visų advokatų?
G.Danėlius su jam pareikštais įtarimais susipažino laukdamas teismo posėdžio dėl jo suėmimo.
Skaitydamas įtarimus jis pastebėjo dar vieną skandalingą dalyką – klausymosi įranga buvo sumontuota advokatų kontoroje „WINT Law Firm“, todėl tyrimo metu pareigūnai slapta galėjo klausytis advokatų pokalbių su galimai visais jų klientais.
Advokatas sužinojo, jog teismas beveik dviem mėnesiams sankcionavo jo sekimą, telefono pokalbių klausymąsi, kratas jo namuose, advokatų kontoroje ir automobiliuose, leido sumontuoti stebėjimo įrangą jo namuose ir darbo vietoje.
„Man tikrai padaryta didelė reputacinė žala ir didelis reputacinis smūgis. Aš tikrai nesu beprotis ir nesu nusikaltėlis, kad šantažuočiau Ž.Bartkų. Ir jis to nevertas“, – kalbėjo G.Danėlius.
Neištyrė, bet paneigė
Nors įtarimus advokatams pareiškusi prokuratūra su jais nesupažindino net Advokatų tarybos, viešu pranešimu situaciją bandė paaiškinti STT.
Tyrimas STT imuniteto padalinyje dar nepasibaigęs, tačiau tarnyba savo pranešime kategoriškai paneigė „prielaidas, kad STT pareigūnas yra daręs poveikį teisėjui dėl įtariamojo suėmimo“.
„Atkreipiame dėmesį, kad STT istorijoje nėra nė vieno atvejo, kad būtų pradėtas procesas dėl STT pareigūno poveikio darymo teisėjui“, – teigiama pranešime.
Tyrimo nebaigusi STT kategoriškai paneigė ir prielaidas dėl tyrimų užsakovų: „STT yra nepriklausoma kovos su korupcija institucija ir bet kokie teiginiai dėl STT tyrimų užsakymų yra neatitinkantys tikrovės.
Jei proceso dalyviai turi abejonių dėl STT pareigūnų veiksmų teisėtumo, jie turi teisę kreiptis į prokuratūrą ir teismą.“
Įtarimai – dėl piktnaudžiavimo
Nacionalinio kraujo centro byloje įtarimai pareikšti „Solis Tribus“ akcininkui A.Petrošiui ir buvusiai Nacionalinio kraujo centro vadovei J.Bikulčienei. A.Petrošius įtariamas padėjimu piktnaudžiauti, o J.Bikulčienė – piktnaudžiavimu.
J.Bikulčienė po įtarimų korupcija 2018 metų balandį pasitraukė iš Nacionalinio kraujo centro vadovo pareigų.
Įtariama, kad ji su bendrininkais siekė užvaldyti ir monopolizuoti kraujo plazmos surinkimą Lietuvoje, taip pat kraujo preparatų tiekimą Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoms eliminuojant užsienio konkurentus.
Pati J.Bikulčienė šiuos įtarimus neigė.
Skelbiama, jog šis tyrimas jau artėja prie pabaigos ir byla netrukus bus perduota teismui.