Viešosios bibliotekos atsiveria lankytojams, turintiems autizmo sutrikimų

Viešosios bibliotekos nuo lapkričio pritaikytos lankytojams, turintiems autizmo sutrikimų.

Viešosios bibliotekos nuo lapkričio pritaikytos lankytojams, turintiems autizmo sutrikimų.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Viešosios bibliotekos nuo lapkričio pritaikytos lankytojams, turintiems autizmo sutrikimų.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Viešosios bibliotekos nuo lapkričio pritaikytos lankytojams, turintiems autizmo sutrikimų.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Viešosios bibliotekos nuo lapkričio pritaikytos lankytojams, turintiems autizmo sutrikimų.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 22, 2020, 3:47 PM

Kultūros ministerija šią savaitę informavo, kad nuo lapkričio šalies viešosiose bibliotekose pradėti taikyti infrastruktūriniai sprendimai, rengiami darbuotojai, o naujos paslaugos kuriamos ne tik autizmo spektro, bet ir kitų kalbos, komunikacijos bei elgesio sutrikimų turintiems lankytojams.

Pasak ministerijos, autizmo spektro sutrikimai dažniausiai apima socialinę sąveiką, kalbinį ir nekalbinį bendravimą, pasikartojantį elgesį ir ribotus pomėgius, o, remiantis tyrimais, asmenys, turintieji autizmo spektro sutrikimų biblioteką įvardija kaip relaksacijos ir edukacijos vietą.

Apie 90 proc. apklaustųjų teigia, kad bibliotekose lankytųsi dažniau, jeigu šios pritaikytų savo fizinę aplinką.

Dauguma asmenų, turinčių autizmo spektro bei kitų kalbos ir komunikacijos sutrikimų, informaciją geriau supranta tada, kai ją mato, tokie asmenys nemėgsta nekonkretumo ir nežinomos aplinkos.

„Todėl visos Lietuvos viešosios bibliotekos nuo šiol turi parengtas vizualines socialines istorijas ir plakatus, padedančius šiems lankytojams pasiruošti vizitui į biblioteką. Socialinė istorija ir plakatas, kuriuos lankytojai ras bibliotekų interneto svetainėse, leidžia dar prieš atvykstant susipažinti su bibliotekos erdvėmis, taisyklėmis, darbuotojais, kurie čia pasitiks“, – teigiama pranešime.

Bibliotekos bus pažymėtos specialiu lipduku – spalvota dėlione „Biblioteka visiems“, kuri, pasak ministerijos žymi bibliotekų ketinimą didinti paslaugų prieinamumą neįgaliesiems, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.

Pažymima, kad vaikams su autizmo spektro sutrikimais būdingas jautrumas ir reakcija į sensorinius dirgiklius, sukeliančius nerimo, panikos priepuolius.

„Tad kiekvienai viešųjų bibliotekų parengtas specialus rinkinys („sensorinis gesintuvas“), kurį sudaro palapinė bei lytėjimo, garsinės ir vizualinės priemonės, padedančios lankytojams suvaldyti kilusį nerimą, nusiraminti, atsipalaiduoti. Šios priemonės skirtos ne tik autizmo spektro, bet ir kitų kalbos bei komunikacijos sutrikimų turintiems lankytojams“, – informuoja ministerija.

Bibliotekų specialistams, be jau minėtų priemonių, parengtas ir kvalifikacinis-pažintinis vaizdo filmas, supažindinantis su autizmo spektro sindromu, teikiantis patarimų, kaip elgtis, į ką atkreipti dėmesį bendraujant su autizmo spektro ir kalbos bei komunikacijos sutrikimų turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais.

Naujovės diegiamos bendradarbiaujant su autizmo spektro sutrikimo specialistais, kalbos ir komunikacijos sutrikimų turinčių vaikų šeimomis, Kultūros ministerijos lėšomis.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ar bus stabdoma parama Ukrainai?