Medikų pagalbos Kėdainiuose prireikė jau 5 apsirūkiusiems nepilnamečiams

Šiemet medikų pagalbos prireikė jau penkiems nežinia ko apsirūkiusiems nepilnamečiams. Tačiau policijos iškvietimų dėl elektronines cigaretes rūkiusių nepilnamečių būta dar daugiau – Kėdainių rajono policijos komisariato žiniomis, per nepilną pusmetį fiksuoti devyni tokie atvejai. Paskutinis iš jų įvyko vos prieš porą dienų Juozo Paukštelio progimnazijoje, kai staiga parūkiusį ir blogai pasijutusį paauglį teko skubiai gabenti į ligoninę. Tiesa, Kėdainių ligoninės vaikų skyriaus vedėja Dovilė Lukoševičiūtė-Zikė teigė, kad jokių narkotinių medžiagų vaiko organizme šiuo atveju nebuvo rasta.

Rūkymas.<br> Asociatyvi Ž. Gedvilos (BNS) nuotr.
Rūkymas.<br> Asociatyvi Ž. Gedvilos (BNS) nuotr.
 D. Lukoševičiūtė-Zikė.<br> „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.
 D. Lukoševičiūtė-Zikė.<br> „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Rasa Jakubauskienė

May 29, 2023, 10:31 PM

Gali atlikti ne visus tyrimus

„Jis buvo rūkęs, bet jokių papildomų medžiagų jo organizme nebuvo rasta. Galimai bloga pasidarė nuo nikotino poveikio“, – apie prieš porą dienų į ligoninę pristatytą paauglį pasakojo D. Lukoševičiūtė-Zikė.

Anot jos, elektroninių cigarečių vartojimas vyksta nuolat, bet narkotinių medžiagų randama ne visada.

„Parūkiusiems elektroninę cigaretę, pavyzdžiui, pirmą kartą, jiems tiesiog pasidaro silpna, bloga, atsiranda galvos svaigimas nuo nikotino poveikio, o kas vartoja nebe pirmą kartą, tie dažniausiai būna pavartoję žolės preparatų“, – vaikų blogos savijautos priežastis aiškino medikė.

Kalbėdama apie įvairias priemaišas elektroninėse vaikų ir paauglių rūkomose cigaretėse, pašnekovė sakė, jog kanapioidų randama pavieniais atvejais.

„Dėl žiurknuodžių mes tokių testų neturime ir negalime patikrinti, daromas šlapimo tyrimas dėl narkotinių medžiagų, tačiau aptinkame ne visas medžiagas, o tik pagrindinius neuroleptikus, psichotropines medžiagas ir tam tikrus narkotikus. Dažniausiai pasitaikanti, liaudiškai tariant, yra žolės priemaiša“, – kalbėjo D. Lukoševičiūtė-Zikė.

Antplūdžio nejaučia

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) duomenimis, nuo šių metų pradžios iki gegužės 24 d. Kėdainių rajono policijos komisariate buvo gauti devyni pranešimai dėl nepilnamečių, kurie galimai rūkė elektronines cigaretes.

Penki iš šių atvejų fiksuoti Kėdainių mieste, likę keturi – Kėdainių rajone. Dažnu atveju pastebėti pažeidimai užfiksuoti ugdymo įstaigų teritorijoje.

Penki nepilnamečiai pasijuto blogai, jiems buvo suteikta medikų pagalba.

Tuo metu medikės teigimu, parūkiusių ir apsinuodijusių paauglių antplūdžio ji nejaučianti.

„Didesnis atvežamų paauglių skaičius būdavo prieš maždaug pora metų, šiuo metu fiksuojami daugiau pavieniai atvejai. Iš savo klinikinio darbo patirties galiu pasakyti, kad nėra labai didelio elektroninių cigarečių apsirūkiusių vaikų ar paauglių suintensyvėjimo“, – kalbėjo D. Lukoševičiūtė-Zikė.

Pasitvirtina ne visi gauti pranešimai

Kauno AVPK pažymi, kad keletas gautų pranešimų nepasitvirtino, tačiau dėl kitų penkių įvykių Kėdainių rajono policijos komisariate pradėtos administracinės teisenos pagal ANK 492 str. 1 d. (Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme nustatytas tabako gaminių ar susijusių gaminių vartojimo ar jų turėjimo ribojimo pažeidimas, pastatų (butų) arba patalpų savininkams ar kitų daiktinių teisių turėtojams nustatytų reikalavimų nevykdymas).

„Policijos pareigūnai gavę pranešimą dėl nepilnamečių tabako ar tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių vartojimo vyksta nurodytu adresu, tikrina informaciją ir siekia užkardyti nepilnamečių daromus pažeidimus bei numatyta tvarka paskirti administracinio nusižengimo protokolus.

Taip pat pradėta viena administracinė teisena pagal ANK 73 str. (Tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimas priešingai vaiko interesams)“, – teigiama Kauno AVPK „Rinkos aikštės“ redakcijai atsiųstuose atsakymuose.

Kas bus vasarą, prognozuoti nesiryžta

Artėja vasaros atostogos, kuomet tėvams vaikus kontroliuoti bus dar sudėtingiau. Paklausta, ar pasibaigus mokslo metams nebus didesnio apsinuodijusių paauglių antplūdžio ligoninėje, medikė sakė: „Sunku prognozuoti. Ateis vasara, tada turbūt ir pamatysime, kuo užsiima jaunimas. Kažkokių rodiklių į ateitį pateikti negalėčiau“.

Tuo metu kol kas Kėdainių rajono policijos komisariato pareigūnai kartu su Kėdainių rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojais vykdo prevencines priemones ugdymo įstaigose, kurių metu moksleiviai ir jų tėvai supažindinami su administracine atsakomybe dėl tabako gaminių ir narkotinių medžiagų vartojimo. Pareigūnai aktyviai patruliuoja ir tikrina jaunuolių pamėgtas vietas. Gegužės pabaigoje Kėdainių apskrityje taip pat bus rengiamas ne vienas ir neviešas patruliavimas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.