Tiesa, panašu, kad į griežtus kvietimus iki šiol atsišaukė dar nedidelė dalis šiose šalyse keliaujančių tautiečių.
Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas Izraelyje ar Libane esančius Lietuvos gyventojus ragina nelaukti paskutinės minutės – pasak jo, nors esant ypač pavojingai situacijai valstybė savo piliečiais pasirūpintų, galimybių nebūtinai bus tiek, kiek norėtųsi.
Registruojasi ne visi
URM dar savaitgalį išplatino pranešimą, kuriame ragina Izraelyje šiuo metu esančius lietuvius kuo greičiau palikti šalį.
Kaip rašė ministerija, dėl sudėtingos ir nenuspėjamos situacijos bei augančios įtampos Artimuosiuose Rytuose vis daugiau skrydžių į Izraelį atšaukiama arba laikinai stabdoma ir galimybės išvykti iš šalies komerciniais skrydžiais mažėja.
„Rekomenduojame įvertinti būtinybę keliauti į Izraelį, o šiuo metu čia esantiems Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie nori išvykti iš šalies, rekomenduojame tai padaryti kuo skubiau“, – rašė URM.
Liepos pabaigoje išplatintas analogiškas įspėjimas ir dėl kelionių į Libaną.
„Rekomenduojame jokiais tikslais nevykti į Libaną, o šioje šalyje esantiems Lietuvos piliečiams – kuo greičiau išvykti dėl itin nestabilios saugumo padėties, didelės teroristinių išpuolių rizikos ir galimų karinių veiksmų“, – tvirtinama pranešime.
Šiame regione esantys lietuviai turėtų užpildyti specialią registracijos formą bei parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai“. Tokiu būdu žmogus gaus aktualią konsulinę informaciją ir ministerijos pranešimus, esant krizinei situacijai užsienio šalyje.
Kaip portalui
lrytas.lt trečiadienį nurodė URM atstovai,
kelionės registraciją „Keliauk saugiai“ programėlėje iki antradienio vakaro atliko 11 asmenų, esančių Izraelyje. Libane užsiregistravusių piliečių fiksuota 12.
Bangladeše, iš kurio išvykti šiuo metu taip pat prašoma, keliauk.urm.lt neužsiregistravo nė vienas pilietis.
Bėdoje piliečių nepaliktų, bet siunčia griežtą žinią
NKVC vadovas V.Vitkauskas pabrėžė, kad dabar centro akiratyje yra būtent šios dvi šalys –
Izraelis ir
Libanas. Trečiadienio ryto duomenimis, Izraelyje šiuo metu yra 179 Lietuvos piliečiai, Libane – 40.
„Mes paprašėme, kad būtų galima sužinoti jų ketinimus, kontaktus ir buvimo vietą, bet po raginimų užsiregistravo tik 11. Tai nereiškia, kad jie tikrai išvyks, bet jie deklaruoja save, kad jie ten yra, jog jie pasiruošę gauti instrukcijas ir tada priimti atitinkamus sprendimus.
Libane esantiems lietuviams į mobilius telefonus išsiuntėme žinutes, kviesdami ieškoti galimybės kuo greičiau išvykti iš šalies. Izraelyje kol kas tokios priemonės nesiimame, nes manome, kad dar yra galimybių išvykti, skrydžių net daugėja, lyginant su tuo, kas buvo savaitės pradžioje.
Tai tikrai galimybių yra, ir šiandien skrydis iš Tel Avivo turėjo būti“, – aiškino NKVC vadovas.
Pasak V.Vitkausko, savaitgalį Izraelyje dar buvo virš 200 lietuvių – dabar šis skaičius jau sumažėjęs.
„Žmonės tikrai bando ir ieško galimybių, kaip išvykti. Žinoma, mes nežinome jų tikslų ten nuvykus – gal jie lanko šeimą, gal turi kur apsistoti, gal Izraelyje turi daugiau ryšių nei Lietuvoje, bet čia kalbame apie tuos, kurie keliauja pirmyn atgal ir dabar yra išvykę į Izraelį.
Kiekvieną atvejį išnagrinėti sudėtinga, tačiau bet kokiu atveju kviečiame visus, kurie ten yra, išvykti, nes regionas tikrai pavojingas ir karo grėsmė yra akivaizdi, todėl geriau nerizikuoti. Sumanius išvykti vėliau bus daug daugiau problemų, o galimybių bus daug mažiau“, – komentavo V.Vitkauskas.
Kaip valstybė reaguotų, jei pasikartotų praėjusių metų spalio scenarijus ir dalis tautiečių iš Izraelio tiesiog nebegalėtų grįžti atgal į Lietuvą? Pasak NKVC vadovo, viskas priklauso nuo aplinkybių, tačiau pagrindinės opcijos būtų trys.
„Žinoma, manome, kad jau dabar reikėtų organizuotis išvykimą, nelaukti paskutinės minutės, kada bus oro erdvės uždarymas ir tikrai bus labai sudėtinga, bet jeigu žmonės liks Izraelyje toliau ir pavojaus laipsnis bus aukštas, ieškosime galimybių.
Viena iš jų yra mūsų karinių oro pajėgų lėktuvas, kuris buvo aktyvuotas ir pernai spalį, yra komercinis skrydis, jei atsirastų didesnis keliautojų skaičius, ir yra bendradarbiavimas su kitomis šalimis, tam tikras vienijimasis ir ieškojimas vietų užsakomuosiuose reisuose arba tų šalių valstybiniuose orlaiviuose, kad būtų galima išgabenti mūsų piliečius“, – vardijo V.Vitkauskas.
„Tai tų opcijų yra kelios ir viskas priklauso nuo galimybių ir oro erdvės – ar ji bus atidaryta, ar uždaryta. Jeigu atidaryta, tai kiek laiko, kaip
Izraelis priiminės orlaivius, kad jie galėtų laikinai atskristi ir paimti žmones.
Sunku vertinti, kaip gali būti ateityje, bet tikrai nereikėtų laukti paskutinio momento“, – dar kartą paragino NKVC vadovas.
V.Vitkausko teigimu, valstybė darys viską, kad išgelbėtų savo piliečius, tačiau „galimybės irgi turi tam tikrus laipsnius“, todėl tikimasi iki sudėtingiausio scenarijaus neprieiti.
„Yra tokių situacijų, kai tampa jau nebeįmanoma žmonių evakuoti, nes oro erdvė nebeveikia, jūrų keltai neveikia, ir panašios situacijos“, – aiškino jis.
Neleisti mūsų šalies piliečiams apskritai vykti į Izraelį, pasak V.Vitkausko, taip pat negalima, tačiau bendradarbiaujant su pasieniečiais oro uostuose dar bandoma žmones atkalbėti nuo šių kelionių.
„Yra judėjimo laisvė, uždrausti išvykti neįmanoma, bet visą laiką konsultuojame, kad geriau nevykti. Antradienį gavome gerų žinių, kad nė vienas pilietis neišvyko su skrydžiu, kuris buvo numatytas. Trečiadienį ryte išvyko penki žmonės, tai tas nėra labai gerai.
Mes kiekvienos konkrečios situacijos nežinome, bet bendraujame su mūsų pasieniečiais, kurie irgi tikrina dokumentus oro uoste, paskutinį kartą žmones įspėja, kad jie nevyktų ir pagalvotų savo saugumo situaciją.
Tai padėka ir mūsų pasieniečiams, kurie puikiai atlieka savo pareigas oro uoste ir tas instrukcijas pateikia mūsų piliečiams“, – kalbėjo NKVC vadovas.
Savo ruožtu Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas portalui lrytas.lt nurodė, kad į ir iš Izraelio šiuo metu reguliariai skrydžius Vilniaus oro uoste triskart per savaitę vykdo tik bendrovė „Wizz Air“.
T.Vasiliausko teigimu, Į Libaną ir Bangladešą reguliarių skrydžių nėra vykdoma.
Remiantis URM duomenimis ir pateiktu žemėlapiu, be Izraelio ir Libano šiuo metu lietuvių prašoma kuo greičiau palikti šias valstybes: Iranas, Afganistanas, Mianmaras, Malis, Burkina Fasas, Rusija, Baltarusija, Ukraina, Šiaurės Korėja.
Rekomenduojama nevykti į tokias šalis kaip Bangladešas, Irakas, Sirija, Kinija, Papua Naujoji Gvinėja ir didžioji dalis šiaurės ir vidurio Afrikos šalių.