Įstatymo pataisas dėl teismų apsaugos perdavimo VST įregistravęs S. Skvernelis pripažįsta, kad šiuo metu minėta tarnyba nebūtų pajėgi užtikrinti teismų saugumo, mat pačiai institucijai trūksta pareigūnų.
„Prisiminkime, kad praeitoje Vyriausybėje, beje, dabartinis policijos vadovas (Arūnas Paulauskas – ELTA) pasistengė padaryti viską, kad ši tarnyba (VST – ELTA) būtų nustekenta.
Nekomplektas arba pareigūnų trūkumas toks, koks buvo padarytas per laikiną vadovavimą, jo niekada nebuvo toje tarnyboje. Natūralu, kad žmonių trūksta“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis.
Vis dėlto, anot jo, būtent VST, o ne policija, turėtų užsiimti teismų apsauga. Pasak S. Skvernelio, siekiant šio tikslo, reikėtų didinti finansavimą tarnybai, daugiau pareigūnų įtraukti į mokymus, po kurių jie galėtų atlikti objektų apsaugos funkcijas.
„Nesakau, kad jau rytoj tarnyba turėtų užtikrinti saugumą, bet palaipsniui tai yra jų funkcija. Policija tikrai šio darbo daryti negebės. Žinant, kiek funkcijų policija turi užtikrinant viešąją tvarką, nusikaltimų prevenciją ir tyrimą, ir būti vidaus pastatų sargais – tai nėra policijos misija. O Viešojo saugumo tarnybos vienas iš uždavinių yra įvairiausių objektų apsauga“, – dėstė parlamento vadovas.
„Dėl to reikėtų galvoti ir stiprinti ir finansavimą šitai tarnybai, ir, kadangi dabar galimybės yra, atrasti būdą, kaip apmokyti maždaug apie 98 žmones. Yra dabar ir trumpalaikiai kursai, ir 9 mėnesių kursai, kur pareigūnai palaipsniui galėtų teismo saugumą užtikrinti“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad Seimo pirmininkas, buvęs policijos generalinis komisaras S. Skvernelis įregistravo parlamente Teismų ir Viešojo saugumo tarnybos įstatymų pakeitimus, kuriais siūlo numatyti, kad teismų pastatų apsauga ir viešosios tvarkos užtikrinimu juose rūpintųsi VST.
Pagal galiojančius teisės aktus, tvarką teismuose padeda užtikrinti policija, tačiau pareigūnai budi tik Konstituciniame Teisme, Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme ir Lietuvos apeliaciniame teisme. Savo ruožtu likę 17 Lietuvos teismų neturi veiksmingų saugumo priemonių.
Kaip nurodė S. Skvernelis, incidentas Kauno apylinkės teisme, kai kaltinamasis užpuolė teisėją, rodo būtina kuo greičiau spręsti teismų saugumo klausimą.
Anot parlamento vadovo, kad siūlymas teismų apsaugą patikėti VST nebūtų visiškai naujos funkcijos šiai tarnybai, kadangi, anot jo, tarnyba jau dabar pagal įstatymą yra atsakinga už dalį viešosios tvarkos užtikrinimo teismuose.
ELTA primena, kad apie teismų saugumą, teismų sistemos finansavimo didinimą pradėta aktyviau kalbėti po to, kai sausio viduryje Kauno apylinkės teisme vyras užpuolė šio teismo teisėją. Jai skelbiant nutartį, kuria atmestas kaltinamojo prašymas dėl laikino asmens dokumento grąžinimo, kaltinamasis reagavo agresyviai – paeiliui į teisėją metė tris kėdes. Vėliau, iškvietus policijos pareigūnus pagalbos mygtuku ir teisėjai su sekretore bandant iš posėdžių salės pasitraukti, pasivijęs teisėją kaltinamasis jai dar smogė kumščiu. Teisėja patyrė sumušimus, ji buvo apžiūrėta į įvykio vietą atvykusių medikų.
Teisingumo ministerija vasarį pranešė, kad skubos tvarka sudarytoje tarpinstitucinėje darbo grupėje dėl teisėjų ir teismų apsaugos Lietuvos policija įsipareigojo siaurinti policijos pareigūnų patruliavimo zoną, kad pareigūnų ekipažai būtų arčiau teismų. Tai, anot ministerijos, leis užtikrinti dar operatyvesnę policijos pareigūnų reakciją į bet kokias pavojingas ir saugumui grėsmę keliančias situacijas teismų rūmuose.
Taip pat nutarta, kad tarpinės teismų priimamos nutartys bus skelbiamos nuotoliniu būdu ar rašytine tvarka. Toks sprendimas, kaip pranešė ministerija, leis ne tik taupyti teismo bei proceso dalyvių laiką, finansinius kaštus, bet ir sumažinti teismų saugumui kylančias rizikas.