Į jūsų namus įsiveržė policijos ieškomas bėglys – ką darysite?

„Labai bijojau“, – taip į pareigūnų klausimą, kodėl nekvietė policijos, kai į jos namus įsibrovė policijos ieškomas asmuo, atsakė viena Tarandės gyventoja. Moteris ilgai prisimins nekviesto svečio vizitą, bet kaip apsaugoti nuo pavojaus save ir artimuosius, jei į jūsų namus įsibrovė nepažįstamas žmogus, kurio veikiausiai ieško pareigūnai?

Jei jūsų namuose įsibrovėlis – kuo greičiau parneškite policijai.
Jei jūsų namuose įsibrovėlis – kuo greičiau parneškite policijai.
Pareigūnams ieškoti bėglių dažnai padeda specialiai tam dresuoti šunys.<br>V.Balkūno nuotr.
Pareigūnams ieškoti bėglių dažnai padeda specialiai tam dresuoti šunys.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2016-05-02 22:18, atnaujinta 2017-05-26 20:35

Moteris slėpėsi antrame aukšte

Ramus praėjusio šeštadienio rytas tuo metu prie kelio į Tarandės gyvenvietę patruliavusiems pareigūnams nežadėjo jokių nuotykių. Reido metu tikrinami vairuotojai buvo blaivūs, nubausti vos keli pažeidėjai, bet netikėtai aplinkybės pasikeitė.

Pareigūnai pastebėjo įtartiną Vilniaus miesto kryptimi važiavusį automobilį, kuris sustojo kelkraštyje, atokiau nuo reido vietos, vos tik jo vairuotojas pastebėjo pareigūnus. Šie nusprendė patikrinti, kokios bėdos ištiko automobilio ekipažą, bet, visų nuostabai, mašinos vairuotojas paliko automobilį, kartu vykusius bičiulius ir pasileido laukais. Skubiai pradėtos vairuotojo gaudynės.

Slėpdamasis nuo policijos bėglys įbėgo į vieną namą Tarandėje. Jame buvo viena moteris – jos nuo pareigūnų pasprukęs vairuotojas pradėjo prašyti pagalbos. Išsigandusi moteris nubėgo į antrą namo aukštą ir ten pasislėpė. Bėglys liko pirmame namo aukšte. Po kurio laiko vairuotojas vis tik nusprendė pats prisistatyti pareigūnams.

Vėliau pareigūnai rado moterį, kurios name slėpėsi bėglys. Policininkų paklausta, kodėl neskambino pagalbos telefonu 112, moteris buvo lakoniška: „Labai bijojau.“

Policija: „Užsirakinkite duris“

Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis teigė, kad tokių atvejų būta ir anksčiau. „Žinome apie keletą incidentų, kai nuo pareigūnų bėgęs žmogus ką nors paėmė įkaitu užėjęs į kokią nors įstaigą ar namus. Tokia situacija yra buvusi ir su Romu Zamolskiu, kai šis įkaitu paėmė moksleivį.“

Paklaustas, kaip reikėtų elgtis tokiu atveju, jei į namus braunasi nepažįstamas asmuo, pašnekovas sakė: „Jei jūsų kieme yra nepažįstamas žmogus, kuris įsibrovė į jūsų privačią teritoriją, reikia kuo skubiau apie tai pranešti pareigūnams. Tikrai nesiūlome patiems bandyti jį sulaikyti ar kažką aiškintis. Žinoma, gali taip nutikti, kad žmogus užklydo netyčia ar jam pačiam reikia pagalbos. Jei šalia yra kaimynų ar kitų žmonių, galima atsargiai bandyti su žmogumi pabendrauti, tačiau jei žinoma, kad ieškoma pabėgusio nusikaltėlio, o atėjęs asmuo atitinka požymius – būtina kuo skubiau informuoti policiją.“

R.Matonis atkreipė dėmesį, kad pareigūnų vykdomos paieškos būna sėkmingesnės, kai visuomenė bendradarbiauja ir praneša apie pastebėtus įtartinus asmenis.

Kaip reikėtų elgtis, jei vis tik į namus patenka nekviestas svečias? „Būtina kuo greičiau užsirakinti namus ir skambinti bendruoju pagalbos telefonu. Pareigūnai atvyks per kelias minutes, jei durys užrakintos, per tokį trumpą laiko tarpą fiziškai nukentėti nėra didelės tikimybės.“

Į klausimą, ar tokiu atveju reikia ieškoti slėptuvės namuose arba bandyti kuo greičiau palikti namus, R.Matonis atsakė: „Viskas priklauso nuo situacijos. Jei yra kitas išėjimas, žmogus gali juo pasinaudoti ir išeiti. Sunku kalbėti apie kokias nors bendras taisykles šiuo atveju. Pirmiausia turime kalbėti apie, kad nereikėtų laikyti namų durų atrakintų net ir esant namuose.“

Šluotos griebtis nereikėtų

Policijos pareigūnai perspėja, kad su agresyviais ar apsvaigusiais asmenimis geriau nebendrauti. „Toks asmuo gali būti neprognozuojamas ir bendravimas gali peraugti į įkaitų dramą, tad palikti namus nesileidžiant į jokius ginčus su tokiu žmogumi – vienas geriausių sprendimų“, – sakė R.Matonis ir pridūrė, kad jei vis tik kontaktas neišvengiamas, reiktų elgtis kuo ramiau ir nutaikius progą pranešti pareigūnams.

Neretai tokius įsibrovėlius pavyksta išgąsdinti pradėjus šaukti, bet ne visada tai padės atitolinti pavojų: „Jei įsibrovėlis – vagis, tai jis tikriausiai tikisi, kad namuose nieko nėra. Jei tai į kampą įspraustas bėglys, tai jau visai kitokia situacija – žmogus gali būti paimtas įkaitu“, – sakė pašnekovas.

Apie tai, ar laukiant policijos pareigūnų reiktų pasirūpinti kokiomis nors savigynos priemonėmis, ar bent jau čiupti į rankas šluotą, R.Matonis sakė: „Policijos pareigūnai tikrai nesiūlo gintis patiems, nes iš tos gynybos gali kilti tik daugiau bėdų, įsibrovėlį taip galima dar labiau išprovokuoti. Būtina įvertinti situaciją, ar įsibrovėlis nėra fiziškai stipresnis. Įvykių Tarandėje atveju namuose buvo tik viena moteris.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.